Не желаят да ме върнат на работа след неплатен отпуск

  • 7 698
  • 65
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 228
Ако ти предложат 4 заплати, взимай ги и си хвърляй шапката от радост. Иначе след навършване на 3 години на детето могат да се освободят както си искат - примерно ти предлагат да работиш в Харманли, ти отказваш и те освобождават по чл. 327, т.3.

# 46
  • Мнения: 57
Благодаря на всички замнението.
след майчинството ми ме върнаха на работа, защото бяха доволни от мен преди да забременея.Но честотото ми излизане в болнични не се понрави на работодателя.Момичето назначено по заместване се оказа че не е случайно т.е. човек е на някой, младо и стой до късно на работа.Ако аз се върна ще трябва да си давам половината заплата на детегледачка.А както казах заплатат е ниска и не си заслужава нервите.Устройва ме варианта да получа 4 работни заплати и да напусна по взаимно съгласие.Идеята е ако аз им предложа чл.331 дали ще се съгласят?Как да ги убедя да приемат - като им кажя че няма да подпиша по взаимно съгласие ли?

# 47
  • Мнения: 10 547
Никак не можеш нито да ги убедиш, нито да ги заставиш след края на неплатения ти отпуск. Единствено докато детето ти не е станало на три, можеш да действаш, т.е. трябва да си много бърза.
Изпаднала в твоята ситуация, се опитах да действам чрез адвокат- наех такъв с име в трудово-правните спорове. Свърза се с работодателите ми официално, срещна се с техен адвокат и отговорът беше- "нека заведе дело, ние пари по чл. 331 няма да й дадем.". Е, да, щях да ги осъдя, защото се касаеше за периода веднага след изтичане на 425-те дни, т.е. детето ми беше на две, но със спечелените заплати щях да платя труда на адвоката си.  Sunglasses Затова просто напуснах и сега вече почти изтичат четирите ми месеца на борсата.
Но, ако имаш време, ресурси и нерви, можеш да наемеш адвокат. Ще спечелиш със сигурност.

# 48
  • София
  • Мнения: 1 262
Проведи разговор и се опитай да подпишете по чл.331 ал.1. Ако работадателят ти се съгласи на сумата, този член е също толкова безрисков за него, колкото и взаимното съгласие по чл.325.
При 331 ще получиш 4 заплати + нормално обезщетение от борсата  Wink
При взаимно съгласие, макар и с 4 заплати, ще получаваш минимално обезщетение от борсата за 4 месеца само  Peace

# 49
  • Мнения: 13 384
Винаги има и по-лошо, работодателя ако се закатанчи, може  и дисциплинарно да изработи.
А Мариса права си наистина след толкова време неплатен не може да разчита на повече обезщетение, така че вече е все тая какъв е члена.

Не може да ти "изработи" дисциплинарно наказание. Това може да се случи само на този, който не си знае и не си отстоява правата.
И неплатеният отпуск няма нищо общо в случай, че ти се полага обезщетение при прекратяване на договора.

Брутно трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията
Чл. 228. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по този раздел е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено.


Явно не си го виждала, а работодателя не го интересува основно колко си знаеш и си отстояваш правата, а дали си вършиш работата-та на тая база никак не  етрудно да се изработи уставно дисциплинарно уволнение, което не пада в съда Peace

А неплатения отпуск се води за осигурителен стаж, но не помага на авторката в случая с обезщетението от БТ.

А който иска да си троши парите по адвокати - свят широк не е проблем да намери адвокат и всичките много велики да му вземе парите.
И пак казвам от всичко написано тук излиза, че само адвокатите на служителите печелят, замислете се малко реално ли  е това.
Адвокатите на работодателите хич не са за изхвърляне.

Винаги е по-евтино и ефикасно чисто и достойно приключване на взаимоотношенията работодател - служител и тогава се постигат споразумение в интерес и на двете страни, а плашенето със съд и адвокати само вреди - личен опит.

# 50
  • Мнения: 355
zari65, нямам намерение повече да се обяснявам на хора, които просто разтягат локуми и говорят на база опита си с некоректни работодатели и объркват хората, които ни четат. Визирам дисциплинарното уволнение. Има отделна точка в КТ, всеки заинтересуван може да я прочете и да разбере какви са му правата. Не му е нужен дори адвокат.
Но си права за обещтетението от БТ, там наистина ще повлияе този неплатен отпуск.

# 51
  • Мнения: 5 228
И пак казвам от всичко написано тук излиза, че само адвокатите на служителите печелят, замислете се малко реално ли  е това.
Адвокатите на работодателите хич не са за изхвърляне.

В повечето случаи действиетлно служителят печели подобни дела. Просто Кодекса на труда е от преди 30 години и е изцяло в полза на служителя, а не на работодателя. Освен това всеки работодател избягва да има взимане-даване с Инспекция по труда, защото дори и да си изряден във всичко, все ще намерят за какво да ти направят акт/предписание и т.н.

Последна редакция: сб, 01 окт 2011, 20:53 от Фукла

# 52
  • София
  • Мнения: 1 262
В повечето случаи действиетлно служителят печели подобни дела. Просто Кодекса на труда е от преди 30 години и е изцяло в полза на служителя, а не на работодателя. Освен това всеки работодател избягва да има взимане-даване с Инспекция по труда, защото дори и да си изряден във всичко, все ще намерят за какво да ти направят акт/предписание и т.н.

Напълно подкрепям  Peace Аз винаги съветвам да не се стига до съд, защото това вреди и на двете страни  Wink

# 53
  • Варна
  • Мнения: 384
като прочетох за 4 заплати...името на фирмата в която рабогиш с П ли започва?
Ако отговорът е да-лично според мен си вземи четирите заплати и приключи. Пръво защото все пак са вариант. Второ защото няма до момента човек, който са искали и не са освободили. Включително и основно майки с деца под 3 години. Но пак според мен говори директно с регионалния мениджър или управителя-да ти кажат честно-просто искат ли да работиш там или не..възможно е да искат да те върнат , но знаеш  смятам , че бройките се определят от по-високо.
Пък дано да не е това фирмата за която става въпрос.

# 54
  • Мнения: X
Елинор, на мен пък ми е странно че едва ли не си мечтаеш как да стигнеш до борсата. Навсякъде заплатите са малки и има нерви и напрежение. И проблемите с 3г. дете не са повече от тези с 6 г. или 8 годишно  ooooh! - тогава какво ще правиш... не се заяждам, само тема да си помислиш за някаква кариера... Успех  Peace

# 55
  • Мнения: 1 520
Изпаднала в твоята ситуация, се опитах да действам чрез адвокат - наех такъв с име в трудово-правните спорове. Свърза се с работодателите ми официално, срещна се с техен адвокат и отговорът беше - "нека заведе дело, ние пари по чл. 331 няма да й дадем.". Е, да, щях да ги осъдя, защото се касаеше за периода веднага след изтичане на 425-те дни, т.е. детето ми беше на две, но със спечелените заплати щях да платя труда на адвоката си Sunglasses Затова просто напуснах и сега вече почти изтичат четирите ми месеца на борсата.

Нима? Съгласно закона, страната, която спечели делото има право да й бъдат заплатени всички направени разноски, в т.ч. и адвокатски възнаграждения, достатъчно е да поиска от съда да й ги присъди.
Това адвокатът не ти ли го каза?

# 56
  • Мнения: 10 547
Изпаднала в твоята ситуация, се опитах да действам чрез адвокат - наех такъв с име в трудово-правните спорове. Свърза се с работодателите ми официално, срещна се с техен адвокат и отговорът беше - "нека заведе дело, ние пари по чл. 331 няма да й дадем.". Е, да, щях да ги осъдя, защото се касаеше за периода веднага след изтичане на 425-те дни, т.е. детето ми беше на две, но със спечелените заплати щях да платя труда на адвоката си Sunglasses Затова просто напуснах и сега вече почти изтичат четирите ми месеца на борсата.

Нима? Съгласно закона, страната, която спечели делото има право да й бъдат заплатени всички направени разноски, в т.ч. и адвокатски възнаграждения, достатъчно е да поиска от съда да й ги присъди.
Това адвокатът не ти ли го каза?

Да, съгласно законът, а съгласно двамата адвокати, които се съгласиха да ме представляват пред работодателя ми, сумата беше + 35% от обезщетението ми.  Wink

# 57
  • Мнения: 13 384
Изпаднала в твоята ситуация, се опитах да действам чрез адвокат - наех такъв с име в трудово-правните спорове. Свърза се с работодателите ми официално, срещна се с техен адвокат и отговорът беше - "нека заведе дело, ние пари по чл. 331 няма да й дадем.". Е, да, щях да ги осъдя, защото се касаеше за периода веднага след изтичане на 425-те дни, т.е. детето ми беше на две, но със спечелените заплати щях да платя труда на адвоката си Sunglasses Затова просто напуснах и сега вече почти изтичат четирите ми месеца на борсата.

Нима? Съгласно закона, страната, която спечели делото има право да й бъдат заплатени всички направени разноски, в т.ч. и адвокатски възнаграждения, достатъчно е да поиска от съда да й ги присъди.
Това адвокатът не ти ли го каза?

Да, съгласно законът, а съгласно двамата адвокати, които се съгласиха да ме представляват пред работодателя ми, сумата беше + 35% от обезщетението ми.  Wink


Което за пореден път ме убеждава, че адвокатите са готови на какви ли не неща само да вкарат клиентите си в дела, за да взимат хонорари, колкото повече толкова по-добре.

Наскоро четох един виц -  По-евтино е да си купиш съдия, отколкото да си платиш хонорара на адвокат

# 58
  • Мнения: 81
 чл. 359 КТ-Производството по трудови дела е безплатно за работниците и служителите. Те не плащат такси иразноски по производството, вкл. и за молбите за отмяна на влезли в сила решения по трудови дела.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Такси може, но адвокатските хонорари са друга работа.

Общи условия

Активация на акаунт