Не желаят да ме върнат на работа след неплатен отпуск

  • 7 690
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 351
Ами, много е просто. Остави ги да те уволняват. И не подписвай нищо "по взаимно съгласие". Така или ще ти предложат 4-те заплати /които изобщо нямат нищо общо с това дали си майка на дете под 3 години/ или ще се сгърчат да се чудят как да те уволняват  Grinning
Иначе, нямат законово основание да ти прекратят договора, защото както и ти самата каза, че са длъжни да те върнат на работа.

# 16
  • Мнения: 10 547
Ами, много е просто. Остави ги да те уволняват. И не подписвай нищо "по взаимно съгласие". Така или ще ти предложат 4-те заплати /които изобщо нямат нищо общо с това дали си майка на дете под 3 години/ или ще се сгърчат да се чудят как да те уволняват  Grinning
Иначе, нямат законово основание да ти прекратят договора, защото както и ти самата каза, че са длъжни да те върнат на работа.

Не, чл. 331 няма нищо общо с това дали си с дете, инвалид или защитен по друг начин, но е механизъм за законово уволнение именно на такива работници и служители. А защо да нямат законово основание да я уволнят? Кой член от КТ я защитава и на какво основание?

# 17
  • Мнения: 351
Ами ти ми кажи на какво основание ще я уволнят?
Аз самата съм била от другата страна - тази на работодателя. Повярвай ми, не е толкова лесно да се уволни служител. А съм се сблъсквала с доста случаи.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 25 254
Изобщо не е лесно. КТ е написан изцяло в защита на работника.

# 19
  • Мнения: 10 547
Несправяне със служебните задължения, липса на достатъчна квалификация.....например. Не е ли достатъчно? С какво я пази законът, те питам пак? Детето й след 15-на дни навършва 3 години, неплатеният отпуск е до края на октомври.

Работодателят има право едностранно да прекрати ТПО-то по чл. 328 от КТ, например. от там до 335 се с такива случаи се занимават.  Wink

Весел ден!

# 20
  • Мнения: X
Ами ти ми кажи на какво основание ще я уволнят?
Аз самата съм била от другата страна - тази на работодателя. Повярвай ми, не е толкова лесно да се уволни служител. А съм се сблъсквала с доста случаи.
например което и да е от 328?
това звучи идеално :- при намаляване на обема на работата - фактическо намаляване на работата в цялото предприятие или в отделни негови звена, без оглед на причините за това намаление;

# 21
  • Варна
  • Мнения: 25 254
Ами така е, ама трябват бетонни доказателства за всички тези обстоятелства. Ако работата реално не е намаляла работодателят трудно ще докаже обратното. Без доказване заповедта за уволнение ще падне много лесно в съда, все едно каква е действителността.

# 22
  • Мнения: 351
Ами ти ми кажи на какво основание ще я уволнят?
Аз самата съм била от другата страна - тази на работодателя. Повярвай ми, не е толкова лесно да се уволни служител. А съм се сблъсквала с доста случаи.
например което и да е от 328?
това звучи идеално :- при намаляване на обема на работата - фактическо намаляване на работата в цялото предприятие или в отделни негови звена, без оглед на причините за това намаление;

Ами, да приемем, че на това основание ще я уволнят. По-добре така, отколкото да е по взаимно съгласие, защото ще й платят обезщетение. А при взаимно съгласие - нищо.
За това нещо се изисква изготвянето на специфични документи, които не се знае дали въпросната фирма е способна да подготви, след като вече е раздавала на други по 4 заплати.

А на основание "несправяне със задълженията" е смешно, при условие че жената не е била на работа цели 3 години. Касита, не искам да кажа, че твоите разсъждения са смешни, напротив, тук обсъждаме всички възможни варианти, но такова основание просто не може да има в този случай.

П.П. И още нещо - заместничката й в този случай "намаляне на работата" не би следвало да работи също, както и да не назначават човек на тази длъжност следващите 6 месеца.

Последна редакция: пт, 30 сеп 2011, 16:02 от Queen Klara

# 23
  • Мнения: X
прочетох първия пост пак "Казаха ми че им трябва човек по заместване, който може да назначат ако си взема отпуск поне 6 месеца.След 3 месеца платен отпуск си пуснах още 5 месеца неплатен(за да мине лятото ,да не го давам детето на сборни групи и дежурни градини)"
работодателят губи от този служител, мисля че с удоволствие ще ги платят тези 4 обезщетения... не им е намаляла работата, а по-скоро има ''- липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата - да е констатирано по безспорен начин, че лицето не притежава някои необходими именно за конкретната работа професионални качества; '' - тя не може да идва редовно на работа....

# 24
  • Мнения: 4 841
Никой от нас не знае какво е фактическото положение във фирмата, а вече чак се разсъждава какви документи могат да подготвят, и какви не  ooooh! Нито се знае има ли заместничка, нито се знае защо всъщност са освободени колежките, получили обезщетение - техните казуси очевидно са били съвсем различни, а фирмата - достатъчно наясно с възможностите на КТ, за да стигне до този вариант, и достатъчно коректна, за да изплати въпросните обезщетения...

Като чета авторката:

По принцип не изгарям от желание да се върна там защото заплатата е малка, а отговорностите и напрежението много. Въпросът ми е какво обещетение мога да поискам( съответно ако може да се цитира член от КТ)? Могат ли да ме уволнят без да ми платят?Другия въпрос е ако напусна по взаимно съгласие за колко време мога да отида на борсата и какви пари ще получавам като се има предвид,че последните 6 месеца съм била неплатена?
Ще съм много благодарна да получа отговор!

жената иска съвет как хем да напусне фирмата, която не и харесва, хем да получи достатъчно пари от това. Очевидно не търси начин да се защити и да запази работното си място. Предвид сроковете обаче, няма много време за прилагане на "хитри врътки"...

# 25
  • Мнения: 351
Чакай малко. Тя е в неплатен отпуск, което означава, че има молба, която е подписана от работодателя, т.е. той й е разрешил да излезе в отпуск.
Този член, който цитираш е за нещо съвсем друго.

Фри, имахме случай, когато един служител не се справяше с работата си. Еми, не можахме да го уволним, след като се консултирахме с Инспекцията по труда. Просто директно ми заявиха, че по този член е трудно да се докаже, че му липсват качества. И ми казаха да не си играя с огъня.
А и вече много се отдалечихме от казуса ми се струва. Аз, лично не бих искала да обиждам авторката, че не се справя с работата си.

Просто я съветвам да не подписва по взаимно съгласие, пък да видим на какво основание ще искат да я прекратят.

# 26
  • Мнения: 6
Ами така е, ама трябват бетонни доказателства за всички тези обстоятелства. Ако работата реално не е намаляла работодателят трудно ще докаже обратното. Без доказване заповедта за уволнение ще падне много лесно в съда, все едно каква е действителността.

Чак пък бетонни  Thinking
Намаляване обема на работа (намаляване на щата) и недостатъчна  за позицията квалификация са най-често срещаните причини за съкращаване на работници на постоянен трудов договор. Правят се протоколи за подбор и съкращаваш човека като стой та гледай. Плащаш му  обезщетение по чл. 224 и се разделяте по живо по здраво. Обезщетението, което може да получи авторката, при положение, че детето и към момента на съкращението ще е навършило 3 години, е точно по 224 член и тъй като ще е освободена от работодателя, ще отиде на борсата за по-дълго време (ако има достатъчно стаж разбира се и ако не е била на борсата последните 3 години).


Фри, имахме случай, когато един служител не се справяше с работата си. Еми, не можахме да го уволним, след като се консултирахме с Инспекцията по труда. Просто директно ми заявиха, че по този член е трудно да се докаже, че му липсват качества. И ми казаха да не си играя с огъня.

Следващият път въобще не се консултирайте с ИТ, защото за всяко едно съкращение ще ти кажат същото. Консултирай се с адвокат, за да ти каже как да си оформиш заповедите и протоколите  Peace

# 27
  • Мнения: 351
имаме 2 адвоката  Grinning разбира се, че и през тях е минал този казус  Peace

# 28
  • София
  • Мнения: 1 595
Ако бъде предложен този вариант на авторката, то тя би трябвало да бъде предоволна, но сега е времето да действа, т.е. преди детето да навърши три години. След това просто /най-вероятно/ ще й бъде връчено предизвестието.

Предизвестие за какво? Работодателят няма право да освободи служител просто по свое желание, без причина. Само служител може да напусне с предизвестие, без обяснения. Така че реално и след навършване на 3 годишна възраст на детето КТ пак я защитава - работодателят трябва да докаже основания или за съкращение, или за уволнение...

За жена, която не е работила 9 месеца от годината, си е направо супер оферта да й дадат 4 заплати, само и само да я осовбодят без главоболия  Peace

liana**, и намаляване обема на работа, и липса на квалификация вървят за хора, дето не си знаят правата. И с 5 адвоката да се консултира работодателят, на освободения служител един адвокат му трябва и шансът да спечели трудово дело е 98 %. По отношение на трудовото законодателство у нас си е чист социализъм  Peace

Последна редакция: пт, 30 сеп 2011, 16:46 от Flip

# 29
  • Мнения: 116
А какво се случва,ако работодателя назначи,а после и прекрати договора на служителя без да му иска подпис,т.е. служителят не се е подписал най вече,че прекратява трудовите взаимоотношения.Помня,че когато напусках предната си работа,никой никъде не искаше да се подписвам,а и аз нямах време и нерви да се занимавам,защото веднага започнах другаде.

Общи условия

Активация на акаунт