Изтръпнал език след вадене на мъдрец...?

  • 30 434
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 183
Здравейте на всички.Първо искам да се извиня,ако темата се повтаря,но съм с малко бебче и не ми остава много време да се ровя тук-там.Ще съм ви много благодарна,ако някой е изживял подобно на мен ,проблема ми.Преди 2 седмици ми вадиха долен мъдрец.Всичко мина ок,но езика ми половината/от страната на извадения зъб/,остана изтръпнал.Не усещам нито вкус-нищо.Много е неприятно.Попитах зъболекарят ми и той каза,че е нормално и до 7-8 дни ще се оправи,но уви.Вече минаха 2 седмици и няма подобрение.Бихте ли споделили,ако знаете нещо или да ме посъветвате какво да правя.Знам,че трябва може би да отида на лекар,но нито имам времето,нито възможността.Затова бих се радвала,ако знаете нещо за проблема ми.Предварително ви благодаря!

# 1
  • София
  • Мнения: 577
Най-вероятно се касае за временна загуба на чувствителността на езика, което се случва при поставяне на упойка на долната челюст. В най-лошият случай ще ти мине до 6 месеца, можеш да пиеше витамин В12, за да се възстановиш по-бързо. Не е страшно, но е малко неприятно.

# 2
  • Мнения: 183
Зара,много ти благодаря за изчерпателния отговор.Успокоих се,че няма нищо притеснително.Е,значи ще потърпя-какво да се прави  bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 20 169
Здравей, Олчи. Имам същият проблем от месец и половина. Отначало и моят стоматолог казваше, че щяло да се оправи, като мине месец, но месецът изтече, а промяна нямаше. Затова се порових из Интернет и намерих малко литература и четири момичета /две от които от този форум/, които са така от много дълго време - едната от 3 години, други две от две и нещо, а третата от 10 месеца.
Това всъщност е парестезия - засегнат езичен нерв и информацията е, че е изключително трудно обратима.
Стоматологът ми каза да пия Неуробекс и да не чакам да ми мине скоро. Наистина пише, че е хубаво да се приемат вит. В1, В2 и В12, но последния не се продава в нашите аптеки, така че се принудих да си го поръчам от чужбина.
Ходих при двама невролози, единия ми каза, че ми няма нищо, а втория ми изписа Гранофурин.  Confused
Четох, че може да се направи физиотерапия с нивалин и терапия с лазер, и май ще се насоча натам на своя глава, след като не мога да намеря никой, който да ми каже какво да предприема.
Поразрови се из последните страници на двете теми за мъдреците /аз съм писала и в черния списък на стоматолозите/и ще намериш мненията на другите момичета.

# 4
  • София
  • Мнения: 577
Е, чак пък за черен списък?! Това е усложнение, което се случва. Щом сте се ровила толкоз в интернет, трябва да сте разбрала, че никой не е застрахован. В крайна сметка ние нямаме магнитен резонанс, че да знаеме точно къде ще мине иглата при анестезия. Анатомията при всеки човек е различна. Ние знаем къде се очаква да минава нервът и какви разклонения има, но няма как да знаем какви са индивидуалните особености на всеки. По принцип усложнението отшумява за около 6 месеца максимум. Ако това не стане, трябва да се търси друга причина за парезата.

# 5
  • София
  • Мнения: 20 169
Наясно съм, че може да се случи. Писала съм в черния списък по-скоро заради отношението му след случилото се и затова, че трябваше сама да търся отговори на въпросите си, а също и затова, че ми отвори зъб, защото не му харесвал цвета на пломбата /пак той я беше правил/, без да ме попита дали съм съгласна.
Дали ще е удобно да питам каква друга би могла да е причината за парезата? Това, което намерих е, че се случва, когато нервът бъде закачен от иглата.
А смятате ли, че мазането с Гранофурин би имало някакъв ефект?
Благодаря предварително за отговорите

# 6
  • Мнения: 183
Reiny,не знам какво да ти кажа.Много неприятна ситуация,но все ми се струва,че не може да няма разрешаване на проблема.Жалко,че няма точни отговори от специалисти,а мисля че не би трябвало да е така.Та на кой освен на тях да се доверим,а ето какво става.Ще се поровя и аз за информация,ще чуем какво ще каже и Зара.Моля те,ако научиш или имаш полза от нещо ,ми пиши.Аз също ще пиша.Лека вечер и дано се оправим,че е много неприятно чувството.

# 7
  • София
  • Мнения: 577
Истината е, че на нервът му трябва време, за да се възстанови. Освен витамин В, няма друго, което да помага. Евентуално физиотерапия, но това трябва да кажат невролозите. Мазането с Грануфорин няма да помогне.  Закачването на нерва с иглата е травматична причина за парезата. Съществуват и други, органични, които няма да коментирам, за да не се плашите излишно.

# 8
  • Мнения: 183
Зара,а мислиш ли,че ако не пия нищо ,с течение на времето ще се оправи изтръпването или задължително да пия витамин В12.И само В12 ли може или може и В1,В2....И вярно ли е ,че повече движение от същата страна/дъвчене на дъвка например/

# 9
  • София
  • Мнения: 577
И без да пиеш витамини, ще ти мине. Приемът им, ускорява възстановяването. А вит В12 е този, който отговаря за нервите, за това той се препоръчва, но можеш да пиеш и В-комплекс. За дъвката, не намирам логична причина да подпомага възстановяването на чувствителността. Ако се касае за двигателна активност, има логика, но в случая говорим за сетивност.

# 10
  • София
  • Мнения: 20 169
Reiny,не знам какво да ти кажа.Много неприятна ситуация,но все ми се струва,че не може да няма разрешаване на проблема.Жалко,че няма точни отговори от специалисти,а мисля че не би трябвало да е така.Та на кой освен на тях да се доверим,а ето какво става.Ще се поровя и аз за информация,ще чуем какво ще каже и Зара.Моля те,ако научиш или имаш полза от нещо ,ми пиши.Аз също ще пиша.Лека вечер и дано се оправим,че е много неприятно чувството.

Олчи, и аз се надявам да се оправим!  Hug
Ако науча нещо различно, разбира се, че ще пиша. Засега научих само, че невролозите явно никога не са чували за този проблем.  Confused Така че, ако ще ходиш на лекар, ориентирай се към стоматолог или стоматологичен хирург.
Иначе това, което е написала Зара е горе-долу всичко - в американската литература пише, че проблема отшумява за около 8 седмици до 6 месеца и принципно рядко остава перманентен /но както писах, намерих 4 момичета, които са така от години, което не ми звучи хич рядко/. Ако не се оправи, единствената възможност е операция. Тези нагревки и физиотерапии били със съмнителен ефект.
Остава да се надяваме ние да сме от щастливките.  Praynig

# 11
  • София
  • Мнения: 20 169
Истината е, че на нервът му трябва време, за да се възстанови. Освен витамин В, няма друго, което да помага. Евентуално физиотерапия, но това трябва да кажат невролозите. Мазането с Грануфорин няма да помогне.  Закачването на нерва с иглата е травматична причина за парезата. Съществуват и други, органични, които няма да коментирам, за да не се плашите излишно.


Зара, благодаря.   bouquet И аз така предполагах за Гранофурина. Според този невролог било изключено нервът да е засегнат, защото упойката не се биела в езика, а във венеца и нямало логика, а щом няма логика, няма и такъв проблем.  ooooh!

А ти или твой колега имали ли сте пациент с парестезия, който да се е оправил?

# 12
  • Мнения: 183
Зара благодаря.Надявам се с Reiny да се оправим.Аз засега не мисля да ходя по лекари.Ще изчакам още малко,пък после ще видим.Ще влизам тук ,за да следя темата Hug

# 13
  • София
  • Мнения: 577
Проводната упойка за долна челюст се прави на мястото, от което излизат 3 нерва - за зъбите, за езика и за устната, така че е напълно възможно да се засегне всеки един от трите. На мен не ми се е случвало, но на една колежка, докато й вадеха мъдреца, са възникнали усложнения и се стигнало дори до прекъсването на нерва. Известно време нямаше никаква сетивност на езика, но след около 6-7 месеца, нервът прорастна и сега е ок.

# 14
  • София
  • Мнения: 20 169
Зара, много благодаря.   bouquet Това определено звучи обнадеждаващо.

# 15
  • София
  • Мнения: 20 169
Олчи, как си? Как се развиват нещата при теб? Някакво подобрение?

# 16
  • Мнения: 183
Миличка Reiny ,нямам никакво подобрение.Вече започвам да се дразня,защото не усещам никакъв вкус с тази част на езика ми.Много лошо.Дано с времето да отшуми поне и на малко съм съгласна.А при теб как е? Sad

# 17
  • София
  • Мнения: 20 169
И при мен няма подобрение. Само дето мен и ме боли - в някои дни е по-поносимо, в други е направо нетърпимо.  Sad

Писах ти на ЛС.  Hug

# 18
  • Мнения: 0
Имам подобен проблем. Преди 2 дни ми извадиха долен мъдрец. Сега половината ми долна устна и брадичката са изтръпнали. Малко ме е страх като чета, че отшумява за повече от седмица. Някой имал ли е същия проблем и след колко време се оправи всичко?

# 19
  • София
  • Мнения: 20 169
Когато търсех информация за своето състояние, една съфорумка сподели, че след интервенция е получила такова изтръпване на устната, което е минало за около шест месеца.

# 20
  • Мнения: 1 325
Момичета, аз имам такова от 18.10.2010 г., когато ми измадиха долен вложен (ретиниран) мъдрец. След усложнениея като фистули и възпаление се наложи повторно отваряне и кюртаж, тъй като в оперативното място имаше множество мъртви костици. Ужаса се повтори на 06.01.2011 г., този път бях 1 ден с дрен, езика ми и всикчо беше 6, болката супер поносима за разлика от първия път и като извади дрена и кате се поду цялата ми страна. 10 дни пих антибиотик, пак каински болки, венците ми бяха като балони. След 10 дни взеха да спадат, отидох на друг хирург, той ме препрати при стоматоложка, която има лазер и почнах терапевтични процедури, пих Милгама. После пак фистула, добре че лазера я оправи. На мястото на фистулата между двата предни зъба (от оперативното място) лекарката извади конец 5 месеца след операцията, защото при кюртажа поисках конци, които де разграждат, че не можех да преживея второ вадене на конци. Обаче този не беше такъв, тя ми го каза.
не зная къде трябва да се впише този лекар. Но ужаса, който изживях поради неговата касапска работа и многократното използване на един и същи антибиотик, който бързо създава резистентност (Клинадмицин) доведоха до това, че на практика не използвам дястана си страна, защото е изтръпнала, едика е болезнен в основата, лигавицата на челюста от въртешната страна е болезнено чувствителна на пипаре, имам болки в зъбите като от много студено,. Въпросната стоматоложка ми прави изследвания с разни уредчета и зъбите са здрави, няма въпаления, снимки правех да следим и зъбите и оперативното място. Успокоявам се, че явно е нещо което се случва, защото по едно време много се притесних, че не минава. Но тези симптоми се появиха точто след операциите, така че...

# 21
  • Мнения: 183
Здравейте на всички.Ето,че минаха почти 4 месеца от ваденето на мъдреца ми.Изтръпването на езика ми не е минало напълно.По-добре е,но от време на време още усещам неприятното чувство.Въоръжих се с търпение и гледам да не го мисля.Силно се надявам с течение на времето съвсем да отшуми.Пожелавам на всички скорошно оправяне  bouquet 

# 22
  • Мнения: 174
Изтръпването преминава за период от няколко месеца. Възможно е да се приложи физиотерапия, което ще подобри оздравителните процеси. Понякога обаче изтръпването продължава дори до една година. Все пак при млади хора обмяната е ускорена и оздравителните процеси протичат по-бързо.

# 23
  • София
  • Мнения: 11
Момичета, на мен ми предстои операция за изваждане на мъдреца и много се притеснявам Sad Бихте ли ми казали при кои хирурзи сте били, за да ги избегна! Имало ли е нещо по-слецифично, което да е усложнило операцията и заради което да се е стигнало до това изключително неприятно развитие? Надявам се всичко при вас да се оправи много скоро, а при мен нещата да минат бързо, безболезнено и безпроблемно!

# 24
  • Мнения: 4
хей, кажете как сте сега, оправихте ли се, аз имам същия проблем, но моя е от 5 дена ;/

# 25
  • Мнения: 3
Zdraveite i ot men!Az sum sus sushtia problem-iztrupnal ezik poveche ot 5meseca i iskah da popitam vie vazstanovihte li se?

# 26
  • Мнения: 1
Преди 5 месеца прочетох тази тема, защото получих същото усложнение след вадене на ретиниран мъдрец. И сега, 5 месеца по-късно пак чета, защото при мен няма никакво подобрение. Пих вит. Б, ходих на физиотерапия - никакъв ефект. Дори преди месец се появи още едно обезчуствено петно от същата страна, където е проблема, но леко навътре по лигавицата на гърлото. Според стоматолога двете неща нямали връзка.... Интересува ме дали някой от вас е ходил на невролог и дали се правил по-специфични изследвания?

# 27
  • Мнения: 3
Ходих, но никакъв резултат...не искам да те отчайвам,но се свиква...

# 28
  • Мнения: 12
аз също имам засегнат нерв на езика от 3 седмици . лошото е че си хапя и езика и е доста болезнено особено вечер . някой имал ли е подобно нещо и дали ще мине поне хапането .

# 29
  • Мнения: 18
Здравейте, прочетох темата и на мен ми се случи това преди 12 дни и още езикът ми е леко изтръпнал.
Искам да ви попитам вас момичета дали сте се оправили и за какъв период от време, защото и аз започнах да се притеснявам...

# 30
  • Мнения: 16
Здравейте, прочетох темата и на мен ми се случи това преди 12 дни и още езикът ми е леко изтръпнал.
Искам да ви попитам вас момичета дали сте се оправили и за какъв период от време, защото и аз започнах да се притеснявам...


Здравейте на всички които пишат по темата и имат увреждането.

Екстракцията на ретиниран мъдрец е хирургическа интервенция и според стандарта за лицево-челюстна хирургия спада към така нар. 3 група, средна по обем и сложност процедура която се извършва само от орален/лицево-челюстен хирург, който трябва да покрива изискване за минимум 250 подобни операции на година, да предлага в практиката си пълен набор от хирургически интервенции свързани със лицево-челюстната хирургия, да има медицинска сестра с образование и опит в тази свера, да има оборудване за хирургия.

Най-важното за тази интервенция се изисква писмено информирано съгласие от вас, което не е просто подпис а трябва да ви бъдат обяснени писмено и устно рисковете на интервенцията, да задавате въпроси и след това с подписа си да разрешите започването на операцията.

Преди инервенцията се прави минимум панорамна рентгенова снимка за да се види колко близо са корените на мъдреца до мандибуларния канал в който е разположен алвеоларен нерв , а близо до входа му се разклонява и лингвален нерв който придава сетивност на езика. На панорамната снимка се вижда дали някой от нервите ще бъде увреден при манипулацията. Ако има съмнения се изисква 3Д снимка. Ако човека е над 30 год мъдреца е напълно формиран и корените му са дълбоки, достигащи и заобикалящи алвеоларния нерв. Това означава дори и без снимка че шанса да ви увредят здравето е огромен! Затова трябва да бъде извършена от хирург, а не обикновен стоматолог!

Лъжа е твърдението че това увреждане просто се случва и никой не носи вина тъй като анатомията на всеки човек била различна. Рентгеновите и 3Д снимките не се правят за фейсбук а за да се види дали може да бъде избегнато увреждане на посочените нерви. Всяка упойка се слага на разстояни 5-10 мм от нерва за да не чувствате болка при операцията и 3д снимките показват точно къде се намират те! Дори и някой от нервите да имат леко по различно разположение от един човек до друг същите снимки се използват с цел да се установи това положение , а не постфактум да се чуват оправдания от рода "твоя нерв бе малко по вляво"!

Ако доктора не ви е уведомил за рисковете, не е разчел правилно снимката, не сте разписали инсформирано съгласие, не е предложил алтернативно лечение, не е хирург заведете веднага гражданско дело за нанесена средна телесна повреда! Отидете в пациентска организация, платете 1400 лв и започвайте дело незабавно. Те ви лъжат да чакате с месеци и да не предприемате нищо докато поражениата от техните инструменти върху нерва ви не зарастнат напълно и после нищо не може да докажете!

Саберете се всички в този форум и направете групов иск! Излезте на демострация пред министерството както правят онкоболните. Ако не стигнете до медиите като група ще ви е по-трудно самостоятелно. Пазате се от адвокати - ще разкрият всичко срещу заплащане на докторите. направете си частна медицинска експертиза . не се занимавайте със съсловни органзатсии, няма да ви обърнат вниманиЕ

# 31
  • Мнения: 174
Георги, по енда случайност съм вещо лице на една камара дела по съдилища. Изтръпването на езика в никакъв случай не е средна телесна повреда. Нито пък екстракцията на ретиниран мъдрец е в обема на лицево - челюстната хирургия - прочел си стандарта, добре, но тази манипулация не влиза в обема на второ ниво на компететност. Тя може да се извършва от всеки, който има диплома за зъболекар.

Поздрави: д-р Ралев

# 32
  • Мнения: 60
Георги, по енда случайност съм вещо лице на една камара дела по съдилища. Изтръпването на езика в никакъв случай не е средна телесна повреда. Нито пък екстракцията на ретиниран мъдрец е в обема на лицево - челюстната хирургия - прочел си стандарта, добре, но тази манипулация не влиза в обема на второ ниво на компететност. Тя може да се извършва от всеки, който има диплома за зъболекар.

Поздрави: д-р Ралев

 Мислех, че е задължително такива мъдреци да се вадят при орален хирург!

# 33
  • Мнения: 174
Мерси! Аз самият не съм орален хирург, лицево - челюстен съм. Но не мисля че всеки леко наклонен мъдрец е работа за орален хирург, а още по-малко за лицево - челюстен. Има страшно много общопрактикуващи колеги, които се справят отлично с такива мъдреци.

# 34
  • Мнения: 60
Мерси! Аз самият не съм орален хирург, лицево - челюстен съм. Но не мисля че всеки леко наклонен мъдрец е работа за орален хирург, а още по-малко за лицево - челюстен. Има страшно много общопрактикуващи колеги, които се справят отлично с такива мъдреци.

Аз не съм лекар, но не бих препоръчала на никой да рискува да вади ретиниран или полуретиниран мъдрец при "обикновен" стоматолог. Задължително при хирург! Направо съм изумена от поста ви!

# 35
  • Мнения: 260
Общопрактикуващ е много относително. От мен ще излезне един обикновен зъболекар, но все пак имам преддипломен стаж който е "орална и лицево-челюстна хирургия" и такива като мен ще могат разбира се, но преди да стигнем до там, първо трябва да си издържим стажа и съответно държавни изпити които въобще не са цветя и рози ама щом сме се хванали на хорото ще го играем докрай.  Mr. Green  Mr. Green

# 36
  • Мнения: 174
Мерси! Аз самият не съм орален хирург, лицево - челюстен съм. Но не мисля че всеки леко наклонен мъдрец е работа за орален хирург, а още по-малко за лицево - челюстен. Има страшно много общопрактикуващи колеги, които се справят отлично с такива мъдреци.

Аз не съм лекар, но не бих препоръчала на никой да рискува да вади ретиниран или полуретиниран мъдрец при "обикновен" стоматолог. Задължително при хирург! Направо съм изумена от поста ви!

Berry, изумявай се колкото си искаш. На скромния ми стаж като хирург най-сериозно и отговорно ти заявявам - има ужасно много общопрактикуващи зъболекари, които отлично ще се справят с ретиниран мъдрец. Много по-добре от някои орални хирурзи. Работил съм с кого ли не в страната, нещата са точно така.

# 37
  • Мнения: 60
Мерси! Аз самият не съм орален хирург, лицево - челюстен съм. Но не мисля че всеки леко наклонен мъдрец е работа за орален хирург, а още по-малко за лицево - челюстен. Има страшно много общопрактикуващи колеги, които се справят отлично с такива мъдреци.

Аз не съм лекар, но не бих препоръчала на никой да рискува да вади ретиниран или полуретиниран мъдрец при "обикновен" стоматолог. Задължително при хирург! Направо съм изумена от поста ви!

Berry, изумявай се колкото си искаш. На скромния ми стаж като хирург най-сериозно и отговорно ти заявявам - има ужасно много общопрактикуващи зъболекари, които отлично ще се справят с ретиниран мъдрец. Много по-добре от някои орални хирурзи. Работил съм с кого ли не в страната, нещата са точно така.

В крайна сметка всеки сам преценява на какъв специалист да се довери. Миналата седмица станах свидетел на следния случай: възрастен мъж чакаше пред кабинета на орален хирург, защото личната му зъболекърка се захванала да вади един негов силно фрактуриран зъб. Освен да го доразруши обаче до нищо друго не довели опитите й. Въпреки всичко го накарала да си плати. Каква нагласт само! . „За пари всеки се хваща в неща, от които най-често не разбира или няма никакъв опит. Първият принцип в медицината все пак е “Не вреди!” - цитат от едно интервю, което четох наскоро. И още за ваденето на мъдрец като хирургична интервенция: „Според стандартите точно това се равнява по сложност на отстраняване на апендикс. В тази област има артерия, нерв и ако се наранят, човек може да се инвалидизира за цял живот. Сънната артерия се намира на 2 сантиметра от сливицата. Този факт е достатъчен.“

# 38
  • Мнения: 260
Тук много влезнахме във филма. Срязваш лигавицата, осигуряваш си достъп до ретинирания мъдрец, и вече ако прецениш, че не ти е достатъчно, отнемаш и малко от покриваща зъба кост, изваждаш и зашиваш след това. Дори ние от факлутета можем да се справим с ретиниран зъб въпреки, че не сме стоматолози, а студенти, така, че подкрепям Д-Р Ралев и наистина всичко си зависи до самия човек. Все пак трябва да имаш практика и стаж зад себе си, че да можеш да си позволиш такива неща, защото ако караш само на теория както последно време сме повече по теории - е не става.. И аз лично познавам общопрактикуващи стоматолози които могат, но все пак имат нужния опит за това нещо.  Simple Smile

# 39
  • Мнения: 174
Ето от това момче ще стане добър зъболекар!

# 40
  • Мнения: 1
Здравейте,искам да попитам всички,които сте писали,че сте имали проблеми с изтръпване на езика след упойката при махане на мъдрец,колко време продължи проблема.Аз вече седем дни съм така и се притеснявам,че езикът ми все още е изтръпнал.

# 41
  • Мнения: 9
Здравейте, преди 2 дена ми извадиха долен мъдрец и разбира се, както е напълно нормално - останах с изтръпнал език.
Изчетох цялата тема и пак не можах да разбера 3 неща.

1. Това нещо наистина ли е било пред-видимо, тъй като са уцелили нерва с иглата? Или пък не е имало шанс да се предвиди, тъй като нерва се е прекъсал заедно с изтеглянето на зъба?

2. Зъболекарят ми каза "мал шанс". Това твърдение отразява ли истината т.е. наистина ли не е имало шанс да се извади зъба без засягане на нерва?

3. Общо взето за колко време може да мине? Чета тук някои за 6 месеца, но на други изобщо не им минава.

Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт