Изтръпнал език след вадене на мъдрец...?

  • 30 436
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 16
Здравейте, прочетох темата и на мен ми се случи това преди 12 дни и още езикът ми е леко изтръпнал.
Искам да ви попитам вас момичета дали сте се оправили и за какъв период от време, защото и аз започнах да се притеснявам...


Здравейте на всички които пишат по темата и имат увреждането.

Екстракцията на ретиниран мъдрец е хирургическа интервенция и според стандарта за лицево-челюстна хирургия спада към така нар. 3 група, средна по обем и сложност процедура която се извършва само от орален/лицево-челюстен хирург, който трябва да покрива изискване за минимум 250 подобни операции на година, да предлага в практиката си пълен набор от хирургически интервенции свързани със лицево-челюстната хирургия, да има медицинска сестра с образование и опит в тази свера, да има оборудване за хирургия.

Най-важното за тази интервенция се изисква писмено информирано съгласие от вас, което не е просто подпис а трябва да ви бъдат обяснени писмено и устно рисковете на интервенцията, да задавате въпроси и след това с подписа си да разрешите започването на операцията.

Преди инервенцията се прави минимум панорамна рентгенова снимка за да се види колко близо са корените на мъдреца до мандибуларния канал в който е разположен алвеоларен нерв , а близо до входа му се разклонява и лингвален нерв който придава сетивност на езика. На панорамната снимка се вижда дали някой от нервите ще бъде увреден при манипулацията. Ако има съмнения се изисква 3Д снимка. Ако човека е над 30 год мъдреца е напълно формиран и корените му са дълбоки, достигащи и заобикалящи алвеоларния нерв. Това означава дори и без снимка че шанса да ви увредят здравето е огромен! Затова трябва да бъде извършена от хирург, а не обикновен стоматолог!

Лъжа е твърдението че това увреждане просто се случва и никой не носи вина тъй като анатомията на всеки човек била различна. Рентгеновите и 3Д снимките не се правят за фейсбук а за да се види дали може да бъде избегнато увреждане на посочените нерви. Всяка упойка се слага на разстояни 5-10 мм от нерва за да не чувствате болка при операцията и 3д снимките показват точно къде се намират те! Дори и някой от нервите да имат леко по различно разположение от един човек до друг същите снимки се използват с цел да се установи това положение , а не постфактум да се чуват оправдания от рода "твоя нерв бе малко по вляво"!

Ако доктора не ви е уведомил за рисковете, не е разчел правилно снимката, не сте разписали инсформирано съгласие, не е предложил алтернативно лечение, не е хирург заведете веднага гражданско дело за нанесена средна телесна повреда! Отидете в пациентска организация, платете 1400 лв и започвайте дело незабавно. Те ви лъжат да чакате с месеци и да не предприемате нищо докато поражениата от техните инструменти върху нерва ви не зарастнат напълно и после нищо не може да докажете!

Саберете се всички в този форум и направете групов иск! Излезте на демострация пред министерството както правят онкоболните. Ако не стигнете до медиите като група ще ви е по-трудно самостоятелно. Пазате се от адвокати - ще разкрият всичко срещу заплащане на докторите. направете си частна медицинска експертиза . не се занимавайте със съсловни органзатсии, няма да ви обърнат вниманиЕ

# 31
  • Мнения: 174
Георги, по енда случайност съм вещо лице на една камара дела по съдилища. Изтръпването на езика в никакъв случай не е средна телесна повреда. Нито пък екстракцията на ретиниран мъдрец е в обема на лицево - челюстната хирургия - прочел си стандарта, добре, но тази манипулация не влиза в обема на второ ниво на компететност. Тя може да се извършва от всеки, който има диплома за зъболекар.

Поздрави: д-р Ралев

# 32
  • Мнения: 60
Георги, по енда случайност съм вещо лице на една камара дела по съдилища. Изтръпването на езика в никакъв случай не е средна телесна повреда. Нито пък екстракцията на ретиниран мъдрец е в обема на лицево - челюстната хирургия - прочел си стандарта, добре, но тази манипулация не влиза в обема на второ ниво на компететност. Тя може да се извършва от всеки, който има диплома за зъболекар.

Поздрави: д-р Ралев

 Мислех, че е задължително такива мъдреци да се вадят при орален хирург!

# 33
  • Мнения: 174
Мерси! Аз самият не съм орален хирург, лицево - челюстен съм. Но не мисля че всеки леко наклонен мъдрец е работа за орален хирург, а още по-малко за лицево - челюстен. Има страшно много общопрактикуващи колеги, които се справят отлично с такива мъдреци.

# 34
  • Мнения: 60
Мерси! Аз самият не съм орален хирург, лицево - челюстен съм. Но не мисля че всеки леко наклонен мъдрец е работа за орален хирург, а още по-малко за лицево - челюстен. Има страшно много общопрактикуващи колеги, които се справят отлично с такива мъдреци.

Аз не съм лекар, но не бих препоръчала на никой да рискува да вади ретиниран или полуретиниран мъдрец при "обикновен" стоматолог. Задължително при хирург! Направо съм изумена от поста ви!

# 35
  • Мнения: 260
Общопрактикуващ е много относително. От мен ще излезне един обикновен зъболекар, но все пак имам преддипломен стаж който е "орална и лицево-челюстна хирургия" и такива като мен ще могат разбира се, но преди да стигнем до там, първо трябва да си издържим стажа и съответно държавни изпити които въобще не са цветя и рози ама щом сме се хванали на хорото ще го играем докрай.  Mr. Green  Mr. Green

# 36
  • Мнения: 174
Мерси! Аз самият не съм орален хирург, лицево - челюстен съм. Но не мисля че всеки леко наклонен мъдрец е работа за орален хирург, а още по-малко за лицево - челюстен. Има страшно много общопрактикуващи колеги, които се справят отлично с такива мъдреци.

Аз не съм лекар, но не бих препоръчала на никой да рискува да вади ретиниран или полуретиниран мъдрец при "обикновен" стоматолог. Задължително при хирург! Направо съм изумена от поста ви!

Berry, изумявай се колкото си искаш. На скромния ми стаж като хирург най-сериозно и отговорно ти заявявам - има ужасно много общопрактикуващи зъболекари, които отлично ще се справят с ретиниран мъдрец. Много по-добре от някои орални хирурзи. Работил съм с кого ли не в страната, нещата са точно така.

# 37
  • Мнения: 60
Мерси! Аз самият не съм орален хирург, лицево - челюстен съм. Но не мисля че всеки леко наклонен мъдрец е работа за орален хирург, а още по-малко за лицево - челюстен. Има страшно много общопрактикуващи колеги, които се справят отлично с такива мъдреци.

Аз не съм лекар, но не бих препоръчала на никой да рискува да вади ретиниран или полуретиниран мъдрец при "обикновен" стоматолог. Задължително при хирург! Направо съм изумена от поста ви!

Berry, изумявай се колкото си искаш. На скромния ми стаж като хирург най-сериозно и отговорно ти заявявам - има ужасно много общопрактикуващи зъболекари, които отлично ще се справят с ретиниран мъдрец. Много по-добре от някои орални хирурзи. Работил съм с кого ли не в страната, нещата са точно така.

В крайна сметка всеки сам преценява на какъв специалист да се довери. Миналата седмица станах свидетел на следния случай: възрастен мъж чакаше пред кабинета на орален хирург, защото личната му зъболекърка се захванала да вади един негов силно фрактуриран зъб. Освен да го доразруши обаче до нищо друго не довели опитите й. Въпреки всичко го накарала да си плати. Каква нагласт само! . „За пари всеки се хваща в неща, от които най-често не разбира или няма никакъв опит. Първият принцип в медицината все пак е “Не вреди!” - цитат от едно интервю, което четох наскоро. И още за ваденето на мъдрец като хирургична интервенция: „Според стандартите точно това се равнява по сложност на отстраняване на апендикс. В тази област има артерия, нерв и ако се наранят, човек може да се инвалидизира за цял живот. Сънната артерия се намира на 2 сантиметра от сливицата. Този факт е достатъчен.“

# 38
  • Мнения: 260
Тук много влезнахме във филма. Срязваш лигавицата, осигуряваш си достъп до ретинирания мъдрец, и вече ако прецениш, че не ти е достатъчно, отнемаш и малко от покриваща зъба кост, изваждаш и зашиваш след това. Дори ние от факлутета можем да се справим с ретиниран зъб въпреки, че не сме стоматолози, а студенти, така, че подкрепям Д-Р Ралев и наистина всичко си зависи до самия човек. Все пак трябва да имаш практика и стаж зад себе си, че да можеш да си позволиш такива неща, защото ако караш само на теория както последно време сме повече по теории - е не става.. И аз лично познавам общопрактикуващи стоматолози които могат, но все пак имат нужния опит за това нещо.  Simple Smile

# 39
  • Мнения: 174
Ето от това момче ще стане добър зъболекар!

# 40
  • Мнения: 1
Здравейте,искам да попитам всички,които сте писали,че сте имали проблеми с изтръпване на езика след упойката при махане на мъдрец,колко време продължи проблема.Аз вече седем дни съм така и се притеснявам,че езикът ми все още е изтръпнал.

# 41
  • Мнения: 9
Здравейте, преди 2 дена ми извадиха долен мъдрец и разбира се, както е напълно нормално - останах с изтръпнал език.
Изчетох цялата тема и пак не можах да разбера 3 неща.

1. Това нещо наистина ли е било пред-видимо, тъй като са уцелили нерва с иглата? Или пък не е имало шанс да се предвиди, тъй като нерва се е прекъсал заедно с изтеглянето на зъба?

2. Зъболекарят ми каза "мал шанс". Това твърдение отразява ли истината т.е. наистина ли не е имало шанс да се извади зъба без засягане на нерва?

3. Общо взето за колко време може да мине? Чета тук някои за 6 месеца, но на други изобщо не им минава.

Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт