ДОМАШНИ МЕЗЕТА :Суджуци,пъстърми и сланини

  • 173 728
  • 674
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 1 883
Куркума, по каква рецепта/технология е сушения врат?

Аз вчера окачих рибици, които са осолени, и после отупани в подправки.  Mr. Green Чакаме ги да станат за Коледа. За трета година ги правя по тази технология, по-късно снимки.

Суджук съм купила готов напълнен телешки, днес ще се окачва и той.
може ли технологията за рибиците?

Аз правих патешка пастърма и стана много хубава. Имах две филета. Едното го изядохме, даже нямах време за снимки но ,другото като го извадим от фризера ще снимам и ще кача.

# 601
  • Мнения: 3 932
Сдобих се и аз с конско, в Метро има колкото желаете.

Сега ще го правя по сухия метод, въпросът ми е колко дни престоява зарито със сол, че от тук знам за денонощие, а сега ровнах в нета и прочетох за 5-7 дни.
Ако стои само денонощие, трябва ли после да изкисвам и за колко часа.
Едни големи парчоци телешко съм накиснала от снощи по рецептата на Валентор, да му мисли ако шльокавицата, която намерих из дома, ми развали хубавото домашно телешко  Twisted Evil та доста са големи 24 часа дали им стигат или още да ги държа.

# 602
  • Пловдив
  • Мнения: 199
Цялата ми тераса е в 180 кг. прасе разфасовано и обезкостено. Тази вечер хапнахме и пийнахме подобаващо, но утре ще има доста работа. Ще правя рибици, за луканките и бабека все още спорим с мъжа ми, дали да ги мелим ние или да ни ги смелят в Асеновград.  Утре ще се възползвам от вашите изпитани рецепти.

# 603
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Ако имате читав точилар - смелете си у дома. Количествата ви са впечтляващи, де.

С... варене на тих огън, притиснат с чинийка; точно врене за варене; внимание да се покаже над водата; ...
Ама защо да се показва над водата? Нещо не ми е ясно, нали е затиснат с чиния....

Какъв съм заплес, Боже! Трябвало е да напиша: да НЕ се показва над водата, а съм написал точно обратното. Пропуснал съм Не-то.

Тия дни ще правя малко саздърма. Правя наведнъж и съхраняам в буркани. Ползвам почти само свинско, но съм дълбоко очарован от саздърма с козе месо, която опитах еднократно. Деликатесът е влашки. Разкош!

# 604
  • Мнения: 9 141
случил си на влашки  Laughing затова такъв го мислиш.
като дете обожавах да ходим на гости на дядо  през зимата и да ни реже  саздърма от тавата. А той правеше само овча или козя.  Peace Това е съвсем югоизточна БГ.

Моите глигански пастърмици са готови, но май не съм документирала  newsm78 но пък и изглеждат като миналогодишните де.

# 605
  • Мнения: 1 883
Сдобих се и аз с конско, в Метро има колкото желаете.

Сега ще го правя по сухия метод, въпросът ми е колко дни престоява зарито със сол, че от тук знам за денонощие, а сега ровнах в нета и прочетох за 5-7 дни.
Ако стои само денонощие, трябва ли после да изкисвам и за колко часа.
Едни големи парчоци телешко съм накиснала от снощи по рецептата на Валентор, да му мисли ако шльокавицата, която намерих из дома, ми развали хубавото домашно телешко  Twisted Evil та доста са големи 24 часа дали им стигат или още да ги държа.
Аз правих патешка пастърма по този начин. Два дни стоя зарита със сол, после изплакнах хубаво и овъргалях с подправките. Но мисля че конското трябва повече да престои и доколкото четах после се изкисва във вода.

# 606
  • София
  • Мнения: 1 289
Нашата конска стоя 24 часа в сол и не съм я изкисвала, само я изплакнах. Стана за две седмици, като се има предвид, че беше по-топло.

# 607
  • у нас
  • Мнения: 1 871
каква е цената на конското в метро?

# 608
  • Мнения: 76
Цялата ми тераса е в 180 кг. прасе разфасовано и обезкостено.
Благородно завиждам  Hug Аз търся да купя цяло прасе (или 2 ако са малки), но нищо не намирам близо до границата. Обяви в нета има много, но всичките са далеч, а тези дни нямам възможност да пътувам. Само си се оплаквам Sad не пускам обява "търся прасе в района от Кулата, Сандански, Керсна"  Laughing (въпреки, че ако случайно някой има информация много ще ме зарадва)
И за да не е оф топик, да се похваля: моите суджучета и луканки вървят много добре. Само две не успях да опазя, но то се брои за "дегустация"  Mr. Green Сланинката ми обаче нещо се бави. Опитах преди няколко дена и ми се стори не достатъчно солена. Не си спомням колко време е в сол (мисля, че от 27 ноември). Да заливам ли с вода или да чакам още? Или може би аз греша и не трябва да е солена? Правя я по рецептата на  pep-4o от блога.

# 609
  • Мнения: 9 141
като ядеш не трябва да натъртва от сол. Тя си поема колкото трябва. Щом е от края на ноември, минали са 2 седмици, стига и толкова, заливай с дестилирана/преварена вода. Солта пак ще си остане вътре. И  newsm78 забравих какво писах там, но трябва да я притиснеш, да не изплува.

# 610
  • Мнения: 76
пеп-4o, както винаги бърза и точна в момент на нужда   bouquet  bouquet  bouquet

# 611
  • Мнения: 3 932
каква е цената на конското в метро?

От 10 до 13-15 лева/кг. зависи от вида на месото.

# 612
  • Мнения: 956
интересна тема  chef

# 613
  • Пловдив
  • Мнения: 199
Да дам отчет. На терасата висят 4 фуски бабек, 11 бабеци в черво, 35 луканки, и около 11 рибици. В момента ври 1 бахур пробно, ако го харесат ще направя утре за фризера. Обаче ми се разказа играта. Rolling Eyes

# 614
  • Мнения: 9 141
бахур ако ще прибираш във фризера - само суров. После вадиш и вариш, защото ако го прибереш готов ориза от скорбялата не е приятен за ядене. Браво на теб!  smile3501

моя отчет с първите пастърмици.

Общи условия

Активация на акаунт