епидуралната упойка

  • 5 376
  • 72
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 284
......
- на колко см разкритие ви я сложиха (казаха ми, че най-подходящо е към 4-5 см)
- чувствахте ли контракциите или не
- удължи ли се раждането ви като цяло
- наложи ли се използване на форцепс или вакуум за изваждане на бебето
- преди да ви сложат епидуралната как понесохте болките и искахте ли някакво друго обезболяващо?

При мен както по горе писах не подейства много  Rolling Eyes, но ще ти отговоря доколкото мога Simple Smile. Сложиха ми я на 5см разкритие (казаха на не по-малко от 4см), при мен просто болката малко намаля и след около половин час пак се усили, така че не мога да ти отговоря за контракциите, но приятелки са ми казвали, че си ги усещат просто като стягане. Бебето се роди съвсем нормално, без никаква намеса. А иначе преди упойката ми бяха сложили първо инжекция бусколизин ако не се лъжа, но ефект не видях. По принцип знам, че тя спомага за по-бързото разкритие и раждане, но ако се сложи при достатъчно разкритие Peace.

# 16
  • София
  • Мнения: 471
Аз исках да попитам на веднъж ли ви сложиха цялата упойка или оставиха катетърче да стърчи, чрез което добавяха още количество когато е необходимо? Знам, че в чужбина така се процедира, но за тук не знам изобщо дали има такъв консуматив..

# 17
  • Мнения: 2 980
Няма еднократна епидурална упойка, то това ѝ е смисълът - да може да се сложи катетър, чрез който се подават болкоуспокояващи толкова време, колкото е нужно. Спиналната се прави еднократно, но тя има и краткотрайно действие, затова се предпочита за секцио или вече в самия край на вагинално раждане, когато е ясно, че до два-три часа всичко е приключило.

На мен ми сложиха епидурална на някъде 5-6 см разкритие. Раждането се проточи много и завърши със спешно секцио, но моето раждане беше предизвикано, на питоцин от-до, така че е невъзможно да се каже, че епидуралът точно нещо е объркал. До поставянето му пак не вървяха чак шампионски нещата, та...

# 18
  • Мнения: 284
Аз исках да попитам на веднъж ли ви сложиха цялата упойка или оставиха катетърче да стърчи, чрез което добавяха още количество когато е необходимо? Знам, че в чужбина така се процедира, но за тук не знам изобщо дали има такъв консуматив..
Не е наведнъж, стоиш с катетъра и ти вливат когато сметнат за необходимо Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 1 635
Ъъъм, на мен ми сложиха еднократно упойката. По разбираеми причини Laughing не съм питала каква е точно. Искате да кажете, че е била спинална?

# 20
  • София
  • Мнения: 471
Благодаря за отговорите   bouquet
Jillian , не е задължително да е била спинална. Може да са ти я сложили към края, и да си родила преди да е приключило действието на първоначалната доза и затова да  не е имало нужда от нова. Можеше ли да си движиш краката? При спинална не можеш  Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 1 635
Не, не можех. Директно на магарето ми я сложиха. Явно спинална ще да е била. Я, как съм си живеела в заблуждение. Сложиха я на 7 см разкритие и си откарах още два часа на магарето да си изчакам 10-те см. Упойката започна да ме пуска точно за напъните преди самото раждане.

# 22
  • София
  • Мнения: 471
Джили, щом всичко е минало вече няма значение. Важното е ти и детенце да сте добре  Hug

# 23
  • На село
  • Мнения: 873
Категорично съм ЗА епидурална или спинална анестезия - това го казвам от опита ми с три раждания без обезболяване и последното ми четвърто отпреди 10 дни със спинална упойка.

Моля, тези които са използвали епидурална упойка да дадат малко повече подробности:

- на колко см разкритие ви я сложиха (казаха ми, че най-подходящо е към 4-5 см)
На 5 към 6см.
- чувствахте ли контракциите или не
Да, контракциите си ги чувствах много отчетливо и то не само като свиване, ами с начало, пик и край.
- удължи ли се раждането ви като цяло
Не, напротив, даже се скъси - от слагането на упойката до самото раждане минаха 40-50 мин.; преди упойката за 4 часа с окситоцин направих само 2 см разкритие.
- наложи ли се използване на форцепс или вакуум за изваждане на бебето
Не, а това ми беше един от най-голеемите страхове, както и на всяка друга майка.
- преди да ви сложат епидуралната как понесохте болките и искахте ли някакво друго обезболяващо?
Че то до 5 см разкритие има ли болки  Wink

da Аз мисля да си поискам епидурална, но ме притеснява т нещата, които изброих по-горе (без първото).

Мерси,   bouquet

Действието на упойката започна намалява около час до час и половина след поставянето, т.е. когато всичко вече беше приключило, а 4 часа по-късновече можех да ходя съвсем спокойно, без да се чувствам като Малката русалка  Laughing.

Докторът и анестезиоложката си свършиха перфектно работата - много добър тандем.

# 24
  • Мнения: 37
Родих с епидурална, нямаше усложнения. Само помня, че ми се приспа от нея и ми се замъгли зрението. Пак бих ползвала.

# 25
  • София
  • Мнения: 3 071
Сега като ви чета се зачудих - аз бях с епидурална, не са ми изтръпвали краката по време на раждането, но когато ми вляха втора доза за шевовете анестезиологът ме предупреди, че вече ще ми изтръпнат краката и така и стана  newsm78 Как се получава тази работа  Thinking

# 26
  • Мнения: 2 980
При шевове и други такива манипулации, при които е важно да си неподвижна, ти вливат по-голямо количество упойка, отколкото при разкритието. Затова там не си чувстваш краката.

# 27
  • Мнения: 4 668
А всички ли които родихте с упойка имахте шевове ? Питам , защото моя лекар ме отказа от упойка с този мотив - че почти сигурно ще ме шият после ... От това най - много ме беше страх  Rolling Eyes Родих без упойка и без нито един шев , но и до ден днешен ме е яд , че позволих да се мъча така , а не избрах упойка ...
Извинявам се , че така се намесих в темата , но смятам че е важно ...

# 28
  • София
  • Мнения: 3 679
Родих сина си без упойка- поне в началото- просто като ме попита лекаря искам ли -заявих че незнам/много ме е страх от игли Tired/ и той с усмивка ми заяви ,че щом не знам значи не ме боли много Grinning
Всичко започна добре ,но нещата се усложниха и ...Валето се роди с пълна упойка и форцепс/добре че тогава не знаех що за чудо е това/-така че добре че не ми сложиха упойка...
Но сега живот и здраве -ще си искам упойката- то си боляло бе ,братче Hug

# 29
  • Мнения: 2 980
Валето се роди с пълна упойка и форцепс ... така че добре че не ми сложиха упойка...

Всъщност за форцепс точно епидурална упойка е щяла да свърши чудесна работа и е можело да се разминеш с пълната (която е много по-тежка за организма). Пълна упойка се прави, когато е много спешна ситуацията и няма време за епидурална или спинална - ако вече си имаш катетъра за обезболяващото, всички манипулации (форцепс, вакуум, шиене, ревизия на матката и прочие, та чак до секцио) си се правят просто, като се увеличи дозата на упойката до ниво на пълна безчувственост.

Шевовете при епидурала не са свързани със самата упойка, а с това дали бебето излиза самичко, или му помагат. Ако избутват или издърпват бебето, шансовете да не се получат разкъсвания са практически нулеви. Но упойката не винаги пречи на бебето да излезе само.

Общи условия

Активация на акаунт