епидуралната упойка

  • 5 378
  • 72
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3
Според мен е строго индивидуално...Аз родих без, каквито и да е медикаменти...Болка имаше, но беше поносима...Зависи какъв праг на болката имаш и колко бързо ще родиш...При някои жени е много мъчително и си стува да поемеш рисковете, които носи епидурала...Не е нужно да се правиш на герой, а след това да мразиш деня, в които си родила...Не го мисли сега...Виж как ще се чустваш като започне и реши тогава, но ако можеш да изтърпиш...по-добре е без... Peace

# 31
  • София
  • Мнения: 3 695
Валето се роди с пълна упойка и форцепс ... така че добре че не ми сложиха упойка...

Всъщност за форцепс точно епидурална упойка е щяла да свърши чудесна работа и е можело да се разминеш с пълната (която е много по-тежка за организма). Пълна упойка се прави, когато е много спешна ситуацията и няма време за епидурална или спинална - ако вече си имаш катетъра за обезболяващото, всички манипулации (форцепс, вакуум, шиене, ревизия на матката и прочие, та чак до секцио) си се правят просто, като се увеличи дозата на упойката до ниво на пълна безчувственост
Шевовете при епидурала не са свързани със самата упойка, а с това дали бебето излиза самичко, или му помагат. Ако избутват или издърпват бебето, шансовете да не се получат разкъсвания са практически нулеви. Но упойката не винаги пречи на бебето да излезе само.
Знаеш ли на мен пък ми казаха че понеже е било в много краен случай и много спешно е било по-добре че е било с пълна  newsm78
Но това няма значение вече- нали всичко е наред
Благодаря ти за разяснението

# 32
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 092
А всички ли които родихте с упойка имахте шевове ? Питам , защото моя лекар ме отказа от упойка с този мотив - че почти сигурно ще ме шият после ... От това най - много ме беше страх  Rolling Eyes Родих без упойка и без нито един шев , но и до ден днешен ме е яд , че позволих да се мъча така , а не избрах упойка ...
Извинявам се , че така се намесих в темата , но смятам че е важно ...
Не съм ползвала упойка, но пък имах шевове. Съвсем отговорно ще ти кажа, че болката от шевовете е нищо, в сравнение с контракциите. Тях ги усещаш само при сядане, като опъване, а в началото при уриниране, леко дразни раната, което след измиване изчезва. За мен шевовете няма да са причина да не си поискам епидурална, ако ще ми спести ужасните болки от контракциите.

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Не съм "против", нито съм "за" епидуралната упойка.
Всеки решава за себе си.
Аз родих без упойка.
Не съжалявам. Ако можех сега да избирам, отново бих постъпила по същия начин.
Когато се реша на второ дете, живот и здраве, също не бих искала епидурална упойка.

# 34
  • София
  • Мнения: 283
Всичко е много индивидуално. Аз съм "за" когато човек може да си спести излишни болки, особено когато е с нисък праг на чувствителност.
Аз родих с епидурална упойка. Доволна съм. Не съм имала никакви проблеми, нито по време на раждането, нито след това. Естествено не е маловажно при поставяне на такава упойка анестезиолога да е много добър.

# 35
  • Мнения: 56
твърдо за едупдралната опойка. Само ползи, но много зависи от анестезиолога. Два пъти съм я слагала.

# 36
  • Мнения: 11 867
твърдо за едупдралната опойка. Само ползи, но много зависи от анестезиолога. Два пъти съм я слагала.
И аз съм за, ама чак пък само ползи...все едно да кажеш, че лекарствата са полезни newsm78

# 37
  • Мнения: 468
и аз съм За. определено смекчава болката. на мен ми беше необходима - след безсънна нощ с начални контракции и цял ден с контракции нямах повече сили.
но и аз потвърждавам - важно е да се каже навреме и да се сложи навреме.
шевове - да - малко; те не бяха проблем. бързо минаха. не мисля, 4е бяха свързани с упойката.

от друга страна - наистина вс. е индивидуално. ако си наспана и раждането върви бързо, в смисъл, без да чакаш мн. дълго разкритието - може би би минало гладко и без нея.  Rolling Eyes

във всеки случай - добре правиш, 4е се информираш и събираш мнения и чужд опит  Wink

и спокоино - както и да дойде си е трудно, но след време избледнява и дори се забравя  Heart Eyes

# 38
  • Мнения: 25
Моля, тези които са използвали епидурална упойка да дадат малко повече подробности:

- на колко см разкритие ви я сложиха (казаха ми, че най-подходящо е към 4-5 см)
- чувствахте ли контракциите или не
- удължи ли се раждането ви като цяло
- наложи ли се използване на форцепс или вакуум за изваждане на бебето
- преди да ви сложат епидуралната как понесохте болките и искахте ли някакво друго обезболяващо?

Аз мисля да си поискам епидурална, но ме притесняват нещата, които изброих по-горе (без първото).

Мерси,   bouquet

1  Сложиха ми я като достигнах до 5 см разкритие
2  Контракциите пак ги усещах и пак бяха болезнени- предимно в ляво. В дясно не ги усещах- там всичко ми беше изтръпнало както и целия ми десен крак- също.
3  Самото  раждане продължи доста дълго -10 часа- не знам на какво се дължеше- но мисля, че по-скоро големината на Бебо беше от значение тогава.
4   Бебчо се роди с помощта на док / с 4-5 натисквания в/у корема/
5   Самото раждане вървеше бавно- въпреки че бях на окситоцин/ от него контракциите бяха много болезнени/, докато ми слагаха упойката , бяха махнали системата  
и тогава ми се искаше да помоля  анестезиолога - да ми сложи упойката  мнооого бавно,
защото в този момент контракциите отслабнаха, до момента , в който отново ме вързаха за окситоцина..... ooooh!
Според мен- окситоцин и епидурална упойка са две несъвместими неща! Confused
Друго обезболяващо , което използваха  - беше бузколизин

Последна редакция: вт, 08 ное 2011, 23:29 от marti5803

# 39
  • В сърцето на един мъж и половина, и една госпожица
  • Мнения: 1 834
Гласувах против, но не е съвсем точно. Родих без епидурална. Докато умирах от болка съжалявах, че не помолих да ми я сложат, но след като родих се чувствах удовлетворена и благодарна, че изпуснах нужното разкритие и всичко се получи естествено  Peace

# 40
  • София
  • Мнения: 478
Твърдо "ЗА"  Laughing Първото ми раждане беше с епидурална, сложиха ми я на 5 см и цялото раждане беше един купон и шегички с доктора, даже исках да гледам като ме шиеше от епизиотомията  Laughing
Вторият път доки ми отказа упойката - имаше проблеми с бебо. Е няма такива болки - добре, че приключих за по-малко от час (бях с окситоцин). После за шиенето ми сложиха пълна и си починах като хората - като се събудих след 2 часа на магарето, се чувствах като новородена Joy

# 41
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Не знаех, че можеш да родиш нормално със спинална, поне анестезиолог ми каза, че не може. Предполагам, че трябва само с намеса да е след като не усещаш контракциите и напъните... И това, че може да ти сложат пълна упойка за шевовете също ми стана много странно.

# 42
  • София
  • Мнения: 1 635
Gigito, по всичко прочетено си личи, че на мен са ми сложили спинална (еднократна инжекция) и си усещах свиванията на контракциите през цялото време. А, когато започнаха напъните, действието вече преминаваше точно колкото да си усещам болките, но да не усещам шиенето след това. Вярно е, обаче, че се наложи епизиотомия и веднъж да бутнат бебето през корема, за да излезе.

# 43
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 092
Jillian, с уговорката че не разбирам много от упойки, но пък имам опит с операции на крака, ще се усъмня и аз, че твоето е било спинална. За операциите са ми слагали спинална и тя те обездвижва напълно от кръста надолу и нямаш абсолютно никакви усещания /веднъж се напиках, защото бяха забравили да ми сложат катетър, а усещания - никакви/. Според мен или е била някаква малка доза /която обаче не намаля само болките, а всяка друга сетивност/ или е било някакво силно обезболяващо - тях ги слагат с еднократни инжекции. Но това са само мои предположения, добре е някой компетентен да се включи. Peace

Що се отнася до пълната упойка, мен също ме шиха с такава и съм доволна, защото си поспах след уморителните 2 часа Simple Smile

# 44
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Съгласна съм с горното мнение. Анестезиологът ни обясни, че разликата освен в мястото, където се поставя е основно в концентрацията на самото вещество. При епидурална е 0,025 примерно, а при спинална 0,5 единици от въпросната дрога ( не претендирам, че съм запомнила точните цифри, но съотношението беше нещо такова, може и още по-слабо да е разредена епидуралната). Той точно това обясни, че няма как да родиш нормално, защото не усещаш нищо и е напълно нормално да се изпуснеш например, защото си като парализиран от кръста надолу.

Общи условия

Активация на акаунт