Учебниците за многократна употреба от 2 до 4 клас - абсурд

  • 4 609
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11
Хубаво е да се научат да пазят. Хубаво е, че се сблъска сега с чувството да получи надраскани и попълнени учебници. Не искам да му копувам веднага нов.
- Ето маме учи!
Да опазим горите! ЗА съм! Просто искам да постигна завишаване на контрола при приемане и раздаване на учебници в училищата. Да обърна внимание на Министерство на образованието, какво одобряват. Учебна тетрадка, ли е или учебник? Не да слушам само популизми..... в медиите. Работели над ел. учебници... Олекотяване на раници... ААА реалността е ! От 6 учебника за 2 клас 3 са не годни за употреба. Да си ги купя... " безплатно обучение "

# 16
  • София
  • Мнения: 2 434
Ами неприятно е,разбира се!Особено,когато учебниците са попълнени,то реално никаква полза няма от тези упражнения в тях.Не е приятно и когато получиш опърпан,намачкан и разпадащ се учебник.И да се чудиш как да го опазиш!Простотия си е.Но не в трикратното използване е проблемът,а в това,че като се връщат учебниците хубаво трябва да се прегледат -ако учебникът е попълнен с химикал или пък с молив,но така че всичко си личи или ако е намачкан,изцапан и разпокъсан,просто мама и татко купуват нов!Толкова.Другият вариант е да се изработват от по-качествена хартия,но това пак не пречи да бъде съсипан.Когато започнат да карат родителите да ги плащат,когато ги връщат в окаяно състояние,всичко ще си бъде наред и децата ще ползват нормални учебници. Wink
Това е приложимо само за първият ползвател  Hug И аз не съм съгласна детето ми да учи в опърпан учебник, само защото предишните две не са имали желанието да го опазят /или нехайството на родителите да не го подвържат/. Това си е чиста дискриминация, едните ще учат в нови, а другите в мазни, скъсани и намачкани.  Close

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 372
Точно,много си права.Затова нека родителите да заплащат учебниците,когато ги връщат в окаяно състояние. Simple Smile Така всички деца ще ползват нормални учебници.То е ясно,че ще има следи от използването малко или много.Малки деца са и не умеят да пазят толкова добре.Но нищо не пречи наистина да ги подвързват родителите и децата просто да не драскат и късат.Вие на кого предавате учебниците?

# 18
  • Мнения: 11
Сега синът ми е втори клас. Не знам на коко ще ги връщаме. Предполагам на класния ръководител. Ама каквито са ми ги дали такива ще си ги получат. Да попитам... В моа случай.... Дадени са ни надраскани учебници. Кой и как ще разбере и проследи дали така ги е получил или той ги е съсипал?

# 19
  • Мнения: 3 506
... Затова нека родителите да заплащат учебниците,когато ги връщат в окаяно състояние.


Това е абсолютно нелогично за учебниците, които са във формат, наподобяващ учебна тетрадка, в които задачите буквално примамват детето да пише в учебника. Такъв е случаят с много от учебниците на "Просвета", които са ми попадали.
Цена на учебниците от 16-17 лв. е още по-абсурдна и по никой начин не подкрепям идеята, че родителите трябва да я заплащат. Министерството на образованието (или общината) явно не страда от липса на средства, след като може да си позволи целия този абсурд, така че нека то да плаща.

Конкретно за проблема на детето - ако от училище ми откажат замяна, бих взела от приятелче читав (запазен) учебник и бих го преснимала. Така срещу 6-7 лв. детето ми ще се сдобие с чисто нов учебник, опцията да си оцвети картинките по свой собствен вкус + като допълнителен бонус възможността да носи 2-3 урока в чантата си. Докато са така нещата, хич не ме вълнува авторското и сродните му права  Mr. Green

# 20
  • Мнения: 11
еее   Hug Ето, че намерих сродна по мнение душа. Точно тава направих. Преснимах математиката. Купих си коректор и минах целия учебник по български, а английския ми даде приятелка, която миналата година го купи за сина си / понеже има бяха дали попълнен / Трябваше да купя бъл. , матеватика и английски по 20 лв Просто не искам да ме занимават с целия този абсерд. Да говоря с класната, домакинката, директора и кой ли още не... Накрая ми.... - Най добре си ги купете. Сина ми е втори ползвател. А третия?

# 21
  • Мнения: 581
 Някои от учебниците са направо гнусни за пипане, защото освен, че са намачкани и надраскани, имат петна от храна и напитки. Не могат да ги сменят, защото нямали допълнителни бройки. В този случай купувам нови, а старите стоят грижливо увити в пликове и в края на учебната година ги връщаме.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 127
Синът ми е 12 клас , той  безплатни учебници е получил само в 1 клас , от там нататък съм ги купувала и не искам да ви казвам какви луди пари са целия комплект.Когато синът ми стана 5 клас ги направиха безплатни да 4 , после като стана 8 клас ги направиха безплатни да 7 кл.  Sickсега чакам да завърши и сигурно ще ги направят безплатни до 12  JoyКойто си е Марко Тотев си е Марко Тотев.Здраве да е сега малкото ми ще ползва безпратни учебници

# 23
  • София
  • Мнения: 204
И ние с дъщеря ми ползвахме само в първи клас безплатни Simple Smile
А що се отнася до вида им, нали пак нашите деца ги "привеждат"в такъв вид.
Синът ми е във втори клас, по учебниците на "Просвета" учи, получи ползвани,
но отлични учебници и всичко се пише в тетрадките, което въобще не ни е
пробем.Дори не съм се замисляла по този въпрос Simple Smile
Обяснила съм, че след него и други дечица ще ги ползват и че в края на годината ще ги върнем обратно.И за всеки случай го предупредих, че ако има надраскан, скъсан, измачкан или по какъвто и да е начин повреден учебник, няма да го пуснат да мине
в трети клас Mr. Green

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 372
... Затова нека родителите да заплащат учебниците,когато ги връщат в окаяно състояние.


Това е абсолютно нелогично за учебниците, които са във формат, наподобяващ учебна тетрадка, в които задачите буквално примамват детето да пише в учебника. Такъв е случаят с много от учебниците на "Просвета", които са ми попадали.
Цена на учебниците от 16-17 лв. е още по-абсурдна и по никой начин не подкрепям идеята, че родителите трябва да я заплащат. Министерството на образованието (или общината) явно не страда от липса на средства, след като може да си позволи целия този абсурд, така че нека то да плаща.

И защо държавата да плаща затова,че твоето дете не е опазило учебника Shocked?Държавата ти дава възможност да не даваш пари за учебници,това не значи,че детето ти трябва да драска и пише вътре,като го примамват ще му напомняш постоянно,че не се пише в тях докато свикне.Смятам,че даването на безплатни учебници е достатъчно,за да научат родителите децата си на отговорност.А това,че са скъпи,скъпи са,но ги получаваме безплатно,затова трябва и да се пазят.И ако един родител е застрашен от това да ги заплати,то съм сигурна,че напоително ще напомня на детето си да ги пази.А и деца на по 7г. е редно да започнат да се учат на подобни правила.Какво искате от държавата повече,не знам.Дори и да се промени съдържанието на учебниците,пак ще има деца ,които ще драскат,мачкат,цапат.Затова без санкции не става.Иначе е много лесно-детето да съсипва,к`во ни пука,нали е безплатно.Недейте така.Нека да се учат децата да пазят.Повече от това не може да даде държавата,а и не е редно.

# 25
  • Мнения: 3 506
Не, elf4eto, не ги получаваме безплатно – плащаме данъци, от които се взимат средствата за закупуване на т.нар. „безплатни” учебници. А фактът, че тази малка подробност все още убягва на хората, е очевидно добре дошъл за определени кръгове, които имат отношение към издаването и закупуването на учебниците.

Фактът, че учебниците не са подходящо направени  за многократна употреба, въпреки цените им, също не подлежи на коментар. За съжаление това е просто един от проблемите с учебниците, може би от по-незначителните.

Въпреки неприятния ти тон, специално ще си направя труда да обясня нещо. Никъде не съм казвала, че детето не трябва да се учи да пази учебниците и книгите, независимо дали са платени или безплатни. Мачкането, цапането с храна и други подобни не е приемливо за мен, дори да се чете списание или вестник. Но също така не е приемливо при задание "Свържете думите в двете колонки", да се сърдим на децата, че са свързали думите в учебника, защото те просто са изпълнили задачата, която им е поставена, при това горди, че сами са успели да прочетат и разберат какво се иска от тях. Не е приемливо също така въпреки пазенето, учебникът след няколко месеца употреба да се разпада на съставните си части, особено, пак ще го кажа, при тези цени.

В по-нататъшни полемики нямам намерение да влизам – не е моята кауза  Stop Писах в темата, за да споделя искреното възмущение, което изпитах, тръгвайки да купувам учебници, както и идея как човек може да излезе от положението, ако му се наложи.

# 26
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Кой и как ще разбере и проследи дали така ги е получил или той ги е съсипал?
Ние попълнихме една таблица в два екзепляра, в която отбелязвахме в какво състояние сме получили учебниците по всеки предмет. Единият екземпляр остана в нас, другия в учителя. Това се случи на пръвата родителска среща.

# 27
  • Мнения: 11
--------------------------------------------------------------------------------

Не, elf4eto, не ги получаваме безплатно – плащаме данъци, от които се взимат средствата за закупуване на т.нар. „безплатни” учебници. А фактът, че тази малка подробност все още убягва на хората, е очевидно добре дошъл за определени кръгове, които имат отношение към издаването и закупуването на учебниците.

Фактът, че учебниците не са подходящо направени  за многократна употреба, въпреки цените им, също не подлежи на коментар. За съжаление това е просто един от проблемите с учебниците, може би от по-незначителните.


Ето за това говоря! Купени са с нашите пари - на данакопладците. Одобрение са такаьче да подтикват към писане в тях...ЗАЩО Повече брак- повече печалба. Родителя ще си купи... Министерството ще купи / с нашите пари / ЕЕЕЕ Гати и кяра и за държавата и за данакоплатеца

# 28
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Друго се сетих във връзка с опазването, не с писането вътре, а с мачкането в раницата.
Слагам му комплекта учебници и тетрадки в джоб-папки с копче, едни леко твърди, първо, защото трудно се пробират необходимите тетрадки за часа и второ, установих, че самите учебници се запазват.

# 29
  • Мнения: 11
Искам да сподела с Вас, че вчера се двързах и говорих с главната редакторка на издателство " Просвет" Страшно отзивчива и инелигентна жена. В годината на създаване, на учебниците образуванието не е било безплатно. Всеки родитер е копувал учебниците - за това са били направини за писане в тях. После влиза закона за безплатни учебници за 1 клас. Не следдълго променен зо 4 клас. Издателствата са имали срок от месец - месец и половина / крайно недостатъчен / да преправят всички учебници, по новите изисквания.... АААА имено... Щом ще са от държавата трябва да са за многократна употреба. Следователно да не се пише в тях. Така е тръгнала битката със срокове, изисквания и пр. др. съпътстващи проблеми. Бързо скалъпена работа! Все още си върви с проблемите....
Благодаря на г-жа Димитрова за изчирпателното обяснение и отделеното време.

Общи условия

Активация на акаунт