Домашни в първи клас

  • 16 049
  • 90
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 898
А липсата на занимания вкъщи не може да бъде причина за неграмотност.

Напротив, може. Има деца, които възприемат или работят бавно. Има такива, които се нуждаят от допълнителни обяснения и т.н. Клас от 25 деца, час от 35 минути. На кого какво по-напред?

Да, Дъждовно време, нека и родителите се занимават с детето през уикенда, да се запознаят с изучавания материал, но целта е преди всичко да се затвърди взетия материал.

Кой го оспорва?

# 16
  • Мнения: 5 160
Само за "да е в час родителя" ли се дават домашните?

Към никого персонално не се обръщам, но подобен род изказвания идват в обяснение на питанията ми, как при наличието на куп учебни помагала, учебни тетрадки сборници и пр. децата са все по-неподготвени и все по-неграмотни?

 И все по-неграмотни ще бъдат, захвърлени по занимални, пък били те и частни. Родителите са на работя по цял ден, след това не им се занимава с домашни или уроци, а и детето сигурно е заспало. Най-много да хвърли бегъл поглед на тетрадките. Затова е важно в почивните дни да се намери време,  да се седне с детето, да се види какво знае, кое му е приятно, кое му е лесно и кое не.

Е, тук вече се изказа.
Заинтересованият родител ще обърне внимание на детето в почивни, делнични, празнични дни и без официално зададено домашно.
Все пак трябва да си има време за почивка, в почивните дни родителите се опитват да водят децата и на други занимания.

# 17
  • Мнения: 10 547

Да, Дъждовно време, нека и родителите се занимават с детето през уикенда, да се запознаят с изучавания материал, но целта е преди всичко да се затвърди взетия материал.

Кой го оспорва?

Simple Smile

Е, родителят може да е в час и като преглежда написаното в занималнята. Аз категорично съм против да има домашна работа и за почивните дни, да не говорим пък за делничните дни след училище. Достатъчно учат и пишат там, не е необходимо и вкъщи да се занимават с това, все пак са деца. Засега при нас всичко се пише в занималнята. А липсата на занимания вкъщи не може да бъде причина за неграмотност.

+

Не би трябвало да има домашна за вкъщи, ако ходи на занималня. За почивните дни и празниците не е препоръчително, но повечето учители дават.

# 18
  • Мнения: 2 898
Заинтересованият родител ще обърне внимание на детето в почивни, делнични, празнични дни и без официално зададено домашно.
Все пак трябва да си има време за почивка, в почивните дни родителите се опитват да водят децата и на други занимания.

Разбира се, че си има време за почивка. Едно занимание с първокласник не е редно да продължи повече от 30 минути.
А незаинтересованият родител? Масово родителите искат да им се дава домашно, защото не могат да накарат децата да седнат и да направят нещо, което госпожата не е казала.

Касита, мислиш ли, че имаше смисъл постът ти?

# 19
  • Мнения: 54 467
Даже и в някои детски градини дават домашни ! Rolling Eyes
За мен това си е придаване на важност и престараване .

# 20
  • Мнения: 5 160
Даже и в някои детски градини дават домашни ! Rolling Eyes
За мен това си е придаване на важност и престараване .

Беше по желание на родителите - 5-6 реда в тетрадката.
Спомогна за създаване на навици в предучилищна.
Но поради мрънкане и несериозно отношение на някои родители ги спряха.

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Много лесно може да се разбере кое не е наред - вземаш си отпуска за едена седмица и детето след задължителните часове да си прави домашните вкъщи, а не в занималнята. Една седмица е достатъчна да влезеш в час точно какво учат, как учат, какво разбира детето, дали се изморява лесно или просто му пречи шума и навалицата в занималнята, дали се подмотква, или наистина учителката дава много за домашно. Но със сигурност, преди да се предявят претенции към учителката е добре родителят да е наясно с материала, а не да си говори наизуст, а да не знае какво са писали в занималнята.

За домашните за събота и неделя, по-скоро са домашните от петък, а на нашите им даваха по някоя диктовка. За ваканциите и празниците съм твърдо против. Поне ваканциите и празниците да са като хората, че иначе не знаеш кога е делник и кога е празник.

# 22
  • Мнения: 10 547


Касита, мислиш ли, че имаше смисъл постът ти?

Помогни ми да го разбера, моля те!  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 9
Ами според мен въпросът изобщо не е в занималнята - познавам и госпожата, и детето си. По-скоро големите домашни се дават съвсем целенасочено - за да се занимава детето и вкъщи и на пръв поглед това не ми изглежда нелогично. Но после си давам сметка, че аз самата имам нужда от тези два дни седмично, в които да си почина от работата и да не се и сещам за нея. Защо и детето ми да няма право на това?
Иначе - благодаря за идеите, които ми дадохте, ще се възползвам

# 24
  • Мнения: 10 547
Защото от теб не се очаква да затвърждаваш и надграждаш служебните си задължения у дома. Самото сравнение на работата с учението е нелепа. Когато погледнеш на училището не като на досадно задължение, отнемащо от тъй ценното време на дечицата, домашните няма да са ти чудни, а необходими и желани.

# 25
  • София
  • Мнения: 9 862
Добре, вие навремето като ученици събота и неделя не сте ли учили вкъщи? Аз си спомням, че винаги в почивните дни се подготвях не само за понеделнишката програма, а и по други предмети. Все имахме повечко за учене, отколкото в делничен ден.
А и ваканциите- по мое мнение тогава децата трябва да имат повечко домашно, отколкото в учебните дни. В смисъл не да пишат две седмици без почивка, но да имат някакви занимания по учебни тетрадки и подобни.
Не знам, дъщеря ми е една в първи клас, но и през ваканциите ще пописва и посмятва Laughing, дори и да не са и дали от училище домашни.

# 26
  • Мнения: 2 885
Тук домашни се дават от понеделник до четвъртък. Петък, събота-неделя и преди празници няма домашни или при редки изключения - като болест, ненаписано домашно от през седмицата и пр. Важи за децата от ПГУ до 6 клас. В правилника на училището си го пише.

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
а защо да не сравняваме работата с училището? говоря за училището, а не за ученето! Училището е тточно като ходенето на работа. На училище децата учат и правят това, което им каже учителката, по определена система, за определено време и няма значение на детето дали му е трудно, дали му е лесно и има ли нужда от толкова домашни, колкото му се дават. Същото е на работа - никой не те пита какво искаш ти и кое ти приляга, а началникът ти казва какво трябва и кога трябва и те пуска да копаш. Колко възрастни работят по празници или си носят работа вкъщи през отпуската? Това, което е отпуската за възрастните, е ваканцията за учениците. Съботите и неделите са също толкова почивни и за децата, колкото и за възрастните. Дори бих казала, че децата работят И в почивните дни, И повече часове на ден, защото не е само домашното от училище, а са разни домашни от езикови школи, музикални школи и др. Не виждам смисъл да се дава повече домашно точно за почивните дни, защото ми намирисва на един лозунг в перифраза - това, което не е свършено цяла седмица в училище, трябвва да се свърши за два почивни дни.

разбира се, че съм учила в събота и неделя - съботите си бяха редовни учебни дни по мое време, а в неделя си пишех текущите домашни за понеделник! Моите не са писали и учили извън спуснатите задължителни текущи домашни. Никога не съм ги карала аз, самостоятелно да учат, дори бях готова, ако се наложеше, да повдигна въпроса на родиителска среща относно домашните за ваканциите и празниците в начална степен. Дори сегга, в основен курс, някои учители им казват, че който иска да се упражняваа през ваканцията, може да работи по тези и тези помаагала, но не ги задължават. В интерес на истината, моите винаги са си писали тези "домашни" през лятната ваканция, и то съвсем доброволно и от собствен интерес, а не защото някой им набива канчето отвън.

# 28
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Дъщеря ми си пише домашните в занималнята. Вечер не винаги виждам какво са правили, защото чантата в повечето дни остава в училище. Но детето разказва подробно какво и в кой час са правили.
Домашните от петък също се пишат следобед в занималнята, събота и неделя нямат допълнителна работа за вкъщи. На този етап не мисля, че трябва да я товаря допълнително с упражнения и подготовка вечер или в почивните дни. Предпочитам да си прочете книжка по свое желание или нещо подобно, но да тръгна със сборници и помагала след нея - не, поне на този етап.

# 29
  • Мнения: 2 898
Дъщеря ми си пише домашните в занималнята. Вечер не винаги виждам какво са правили, защото чантата в повечето дни остава в училище. Но детето разказва подробно какво и в кой час са правили.
Домашните от петък също се пишат следобед в занималнята, събота и неделя нямат допълнителна работа за вкъщи. На този етап не мисля, че трябва да я товаря допълнително с упражнения и подготовка вечер или в почивните дни. Предпочитам да си прочете книжка по свое желание или нещо подобно, но да тръгна със сборници и помагала след нея - не, поне на този етап.

А как си сигурна, че детето ти е усвоило всичко, както трябва? Че няма пропуски? Пишеш, че то ти разказва, ок. Но това си е неговата детска гледна точка. То няма житейския опит да прецени учебната си работа. Щом не ви дават допълнително за почивните, ясно. Но лично мое мнение е, че родителите трябва да виждат ежедневно поне тетрадките, в които са работили.

Общи условия

Активация на акаунт