Подадена жалба от комший относно преместени тръби..........

  • 10 352
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 10 690
Извинявам се, че не е по темата, но не можах да се въздържа и да не припомня следното граматическо правило, защото това "комший" ми избоде очите  ooooh!

"Няма дума в множествено число в българския език, която да завършва на 'и кратко'! Няма изключения!"

# 16
  • Мнения: 2 891
Ей, не закачай римските императори - Стрий, Комший и др., че ще стане лошо  Mr. Green

# 17
  • Мнения: 198
НАРЕДБА № 7
от 22 декември 2003 г.
за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии
и устройствени зони
(Обн., ДВ, бр. 3 от 2004 г.; изм., бр. 10, 11 и 51 от 2005 г.)
Раздел II
Жилища
Чл. 110. (1) Всяко жилище трябва да има най-малко едно жилищно помещение, кухня или кухненски бокс, баня-тоалетна и най-малко едно складово помещение във или извън жилището.
(2) Допуска се помещенията в жилището да бъдат свързани пространствено с изключение на тоалетните и баните-тоалетни.
(3) Санитарни помещения над жилищно помещение, над кухня или килер за хранителни продукти се допускат само в жилището, което обслужват.


# 18
  • Мнения: 10 690
Ей, не закачай римските императори - Стрий, Комший и др., че ще стане лошо  Mr. Green

Ми...знам си аз, че не бива, ама то вече се не издържа  Joy

Край на офф-топика от мен   bouquet

# 19
  • Мнения: 198
Наредба 7 е основният нормативен документ, по който се проектират жилищата в България. Цитираният по-горе чл.110 се отнася за многоетажни жилищни сгради и смисълът му е точно този: не може над помещения за живеене да има санитарни помещения, освен ако ползвателят не е един и същ (ако и двата етажа са си ваши - няма проблем). Освен, че са възможни течове, шумът от тези помещения е неприятен. Кухнята, обаче не е санитарно помещение, и въпреки, че има вода - права и обратна, мисля че може да е над друго жилищно помещение

Последна редакция: пт, 07 окт 2011, 15:21 от kallitko

# 20
  • Мнения: 2 891
Правата - ясно, но не знам дали помните една тема тук за един такъв кухненски канал, дето го бяха свързали във водосточната тръба, че и се чудеха какво лошо има в това. В този смисъл, не е ясно как е направена кунята на балкона, дето не е узаконен.

# 21
  • Мнения: 198
Битовата и дъждовната канализация ( и селищната, и сградната) са съвсем отделни, и е недопустимо да се смесват.

П.П. Ще допълня малко поста си. Аз съм инж.конструктор и съм правила становища за приобщаване на тераси, и от опит мога да ви кажа, че проблемът изобщо не е конструктивен. Наистина терасите се изчисляват за два пъти по-голям товар, от този на останалите жилищни помещения (а натоварването от кухненските шкафове в никакъв случай не е по-голямо от това на един четирикрилен гардероб, или една библиотека висока 2м). Проблемът е, че има промяна на общи части (фасадата е обща част). Най-лесно минават в общините остъкляванията на тераси, особено, ако не са към главна улица. Затова моят съвет е, да подадете молба за остъкляване на тераса, за да имате все пак някакво разрешение от общината (и най-важното, одобрен нов вид на фасадата). Неприятното е, че ще ви поискат архитектурен проект, конструктивно становище и съгласие на останалите живущи във входа (не на всички, естествено, а на собствениците на апартаменти).    

Последна редакция: пт, 07 окт 2011, 15:43 от kallitko

# 22
  • Мнения: 198
geryger, съжалявам, почти съм дублирала поста ти Wink

# 23
  • Мнения: 276
Не съм неграмотна, явно в бързината съм сгрешила! На там ли ще извъртаме темата?

# 24
  • София
  • Мнения: 1 845
Не, 4е съм наясно по темата, но се замислих от прочетенити нагоре неща - мазето под вашия балкон ваше ли си е? Защото ако си е ваше,  не виждам сякаш проблем май newsm78.
Друг е въпросът за остъкляването- там май наистина трябва проект и одобрение.

# 25
  • Мнения: 276
Не , не е наше мазето. Тръбите се движат по коридора на мазето, между други тръби и на никого и с нищо не пречат! Всичко е правено от Вик специалист и то преди няколко години! до сега нямаше проблем и в момента в който се разбра че продаваме апартамента, се почнаха някакви странни атаки срещу нас.......не си обяснявам..

Последна редакция: пт, 07 окт 2011, 22:42 от Надя 73

# 26
  • София
  • Мнения: 3 016
Не , не е наше мазето. Тръбите се движат по коридора на мазето, между други тръби и на никого и с нищо не пречат! Всичко е правено от Вик специалист и то преди няколко години! до сега нямаше проблем и в момента в който се разбра че продаваме апартамента, се почнаха някакви странни атаки срещу нас.......не си обяснявам..

така е по наредбите, не трябва да влизаш в чужда собственост, можеш да се движиш само в общите части Simple Smile ако има проблем да не пречиш и да не се налага да търсиш комшията за ключ. въпреки, че съм виждала сгради с опънати захранващи кабели, аз съм ел. проектант, през чужда собственост, което ми казва, че от специалист до специалист си има значение.
Надя 73, явно хората се заяждат с вас. Направете каквото можете като документи, за да избегнете проблеми, ако успеете. Не се знае дали после няма да се заядат за нещо друго  ooooh!

# 27
  • Мнения: 198
Всъщност, "по наредбите", и през общите части не можеш "да се движиш" без съгласието на съсобствениците. По-интересно е, как са отговорили на жалбата, и  какви предписания са ви дали от общината. Какво точно искат от вас - да представите проект, или да премахнете тръбите и остъкляването?
Ако все още няма становище на общината, поговорете със съседа, подал жалбата, и се опитайте да го убедите да  я оттегли. Той не си ли е остъклил терасата - кажете му, че и вие ще подадете жалба срещу него. То, вие вече не можете, но новите собственици - могат.

Последна редакция: пт, 07 окт 2011, 23:13 от kallitko

# 28
  • София
  • Мнения: 3 016
Той не си ли е остъклил терасата - кажете му, че и вие ще подадете жалба срещу него. То, вие вече не можете, но новите собственици - могат.

не се знае дали комшията не си е извадил необходимите документи за неговото остъкление преди да прави проблем на другите  Peace

# 29
  • Мнения: 47
Да, може да пробвате да го сплашите, че подадете жалба с/у неговите преустройства.

Общи условия

Активация на акаунт