На година и 3м, почти само на кърма!

  • 1 948
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 483
Един татко няма начин бебе на 3-4мес да преработи и усвои пълноценно (демек да си набавя необходимото) поради простата причина, че органите му са недоразвити-те се доразвиват извънутробно; затова и от 2005г дори нашето МЗ "узря" и съвместно с СЗО направиха "план за хранене" , в който се казва, че захранването с различно от кърма/ам да става 5-и/6-и мес.
От друга страна една бременност и раждане така ни прецакват организмите само от хормонално естество, че изобщо не мисля че бедата в случая е естествения последващ процес-кърменето. Ако съпругата ти е имала и някакъв здравословен проблем преди/по време на бремеността-никой не може да предскаже на къде какво ще избие Confused
Прочети из темите, колко много жени се оплакват от разрушени зъби и без да са кърмили-само в следствие от бременността ...
Аз не съм за кърмене до 1-ви клас на всяка цена...да не бъда погрешно разбрана; ест. ако  майката има здр. проблем, нуждаещ се от терапия противопоказна на кърменето-разбира се, че здравето ѝ е по-важно..Всеки случай е частен, и се реагира "в частност" Peace

# 16
  • Мнения: 8 952
MTV, не казвам, че проблема е в кърмата сама по себе си. Разбира се, че е до хлапе. Имам предвид обаче, че точно  за този тип хлапета, които са склонни към злоядство, непрестанното сукане е за сметка на другото ядене, което в случая не е желателно. Не и на тази възраст.
Таис, Привърженик съм на дългото кърмене. / В момента отбивам/. Но от гледна точка на имунитета, който получава детето. Не мога да се съглася, че едно дете на година и три месеца е нормално да преживява само на кърма. Безотговорно е да приемаме за равни хранителните потребностите на организма на едно новородено бебе/ за което кърмата наистина е идеалната храна/ и на едногодишното дете.
И колкото и да е жалко, дългото кърмене, наистина ни вреди малко или много, но пък жертвата си струва от гледна точка на здравето на детето.
Отново подчертавам, че подкрепям дългото кърмене / до 2-3 годишна възраст/ единствено и само от гледна точка на имунитета, който придобива детето от майката.
Един татко , доста си прав!

И не на последно място - nlight , в никакъв случай не е възможно от веднъж да ограничиш кърменето. Единственият начин е незабележимо, постепенно, малко по малко всеки ден. Пробвай да й отвлечеш вниманието с нещо интересно. Децата често търсят да сучат от скука. Много майки споделят, че посядането им на дивана се тълкува от малките като покана за сукане. Или ако не друго поне се опитай да не даваш да суче непосредствено преди хранене. А колкото до желанието на малката да се храни сама - просто ползвай две лъжички - едната за нея, другата за теб.
И с риск съвсем да ме освиркат - на мнение съм, че проблема не е за подценяване. Казвам го от личен опит! Един порочен кръг е, от който за да се излезе са нужни доста усилия от страна на родителя.

# 17
  • Мнения: 245
Направо изпадам в шок като чета подобни неща.Все едно виждам нас със съпругата ми преди известно време.Имам предвид гордостта ни,че децата ни са кърмени дълго/първото до година и 2 мес.,а второто-9 месеца/.ОБАЧЕ.Жени,това е огромна грешка.Да ви кажа какво се случи с нас.От дългото кърмене жена ми загуби 2 зъба SadОрганизмът и бе толкова изсмукан от Ca,че  може би никога няма да се възстанови.Да, Stop известна ми е истеричната подкрепа на педиатрита за дългото кърмене.Но организмът на бебето след 3-4 месец си набавя всички необх.вещества и без кърма.Съжалявам,че признавам грешката си,но това да кърмиш детето си след...айде 6-тия месец си е жесток автогол.Знам го от опит.А бяхме толкова убедени в противното...Индийците са го казали"Нищо прекалено."

Първо-защо от кърменто да са загубени зъбите?Аз съм загубила 2 зъба без да е свързано с каквото и да е кърмене.

Второ-ако една жена кърми, е добра идея да си набавя всички необходими хрнаителни вещества с пълноценно хранене и ако е необхдимо --добавки.То е ясно това.

Трето-няма такова нещо като "организмът никога не може да се възстанови". Организмът е система в непрестанна динамика и се възстановява от всякакви неща. Иначе как си представяш зарастването на кост при счупен крак примерно, ако не може да се възстанови?


Моето заключение е, че сте постъпили съвсем правилно като децата са кърмени, но поради тия злощастни два зъба, някой ви е налъгал едно хубаво и вие сте се хванали. Добре, че поне са ви излълали след като сте постъпили правилно, а не преди. Wink Peace

# 18
  • Мнения: 77
Тя само като ме види с лъжицата и започва да си крие лицето.
Защо не престанеш да я преследваш с лъжица и не опиташ да и предлагаш само храни които може да държи сама? Аз нямам много опит но съм чела доста за захранване водено от бебето и вкл за много майки на "злояди" деца, които установяват че детето им проявява много по-голям интерес към храната при този метод.

Моята дъщеря (на 1г.) също не яде много. Практикуваме захранване водено от бебето от самото начало. В момента не мога и да си помисля че ще седна да я храня с лъжица, а тя ще седи мирна и ще яде - абсурд. Единствено иска да се храни като вижда че и ние ядем - тогава я слагам в нейното столче и слагам на табличката парчета храна да прави с тях каквото ще. Доста си играе и маже, понякога хвърля, но и доста влиза в устата.


Безотговорно е да приемаме за равни хранителните потребностите на организма на едно новородено бебе/ за което кърмата наистина е идеалната храна/ и на едногодишното дете.
Аз пък си мислех че състава на кърмата се променя в съответствие с възрастта и нуждите на бебето/детето - така поне съм чела.

Аз твърдо вярвам във всичко "бейби-лед" или с други думи, че децата знаят кое е най-добро за тях. В продължение към горния ми пост, според мен ако и кърмата и останалата храна се предлагат често но без да се натрапват и детето само избира колко да яде и колко да суче, не е проблем че яде малко дори на година и три.

Последна редакция: пн, 05 дек 2011, 23:57 от Boten Mary

# 19
  • Мнения: 526
Вчера правих топченца с месо и нещо като баничка с месо. Станаха много вкусни, (щом и злоядата кака ги хареса), но малката не и не. Чопли ги с виличката, мачка ги, лапа, плю..в крайна сметка изяде 3 (а те бяха малки с диаметър 1 см), а и месото вътре беше малко. С две думи, пак без нужния резултат. Реших, че няма да стане с ядене и започнах да и давам Малтофер. Днес втори ден и давам с 300 зора защото тя не ще да отвори уста.

Нямаме едно ядене което да е нормално - в смисъл да седне на столче и да изяде определено количество. Гоня я навсякъде с лъжицата или нещо друго за ядене. Като и давам да яде сама обаче само чука с лъжицата и не лапа, ако искам паралелно да и давам и аз, стиска устата, върти глава и не отваря уста изобщо. Другия неправилен метод - пускам тв да гледа, но пак никакъв ефект. В крайна сметка хапва по миниатюрни количества от различни неща, но няма едно свястно ядене с готвена храна, въпреки, че всеки ден и предлагам такава.

Днес и смлях орехи и изненадващо яде! 5 малки лъжички смлени орехи. Знам, че ядки не се дават толкова рано заради риск от задавяне (и може би алергизиране) ама нали са смлени... надявам се да няма проблеми. А орехите са много полезни, дано да не направи някаква алергична реакция, но аз и друг път съм и давала така по мъничко. Днес повече обаче.

Дано и тоя Малтофер не я запича, днес се изака в черно (от него) което за сега е добър знак, ще видим по-нататък, ако не я запича ще съм много доволна, че е голяма мъка иначе Sad
Не знам дали е толкова вредно да се кърми след годинката, но препоръките сега са да се кърми до 2г. Предполагам майката трябва да хапва повечко неща с калции, аз поне доста кисело мляко ям. Но тук не става дума дали е вредно за майката или не, а за това , че на мен сърце не ми дава да и откажа, тя много се разстройва ако не и дам да суче и много плаче Sad Чувствам се ужасно...
А и сега и пробиват кучешки зъби и кътници едновременно и знам, че сукането я успокоява. Тя никога не е сукала биби, не пие нищо от шише и като цяло не пие вода! Така, че този вариант за сега отпада. А и честно да си призная, не вярвам това да я накара да яде повече. Тя и сега има някой единчни дни с по-добро хранене, но са много редки.

Последна редакция: нд, 23 окт 2011, 18:38 от nlight

# 20
  • Мнения: 9 483
Не знам дали е толкова вредно да се кърми след годинката, но препоръките сега са да се кърми до 2г. Предполагам майката трябва да хапва повечко неща с калции, аз поне доста кисело мляко ям. Но тук не става дума дали е вредно за майката или не, а за това , че на мен сърце не ми дава да и откажа, тя много се разстройва ако не и дам да суче и много плаче Sad Чувствам се ужасно...

Не е разбира се, и никога не е било и няма да бъде Peace

Не се чувствай виновна за нищо; правиш каквото трябва-пък да става каквото ще..няма смисъл да се товариш емоционално с излишни негативи-не помага нито на теб, нито на бебето ти Peace
Да, сега в момента на зъбоникнене, и то на най-болезнените зъбки, това е нещото което я успокоява най-много; пробият ли, ще видиш драстичната промяна Wink Ще се успокои, ще прояде..всичко ще си дойде на мястото Hug

# 21
  • София
  • Мнения: 12 374
Nlight, разбира се че кърменето след годинка не е вредно нито за бебето, нито за майката. Мои близки роднини си кърмиха децата по две и половина години - еми и дечицата са супер здрави и жизнени (пу-пу), и майките им твърдят че се чувстват прекрасно. Нито зъби са падали, нито са се сбабосали, даже напротив - братовчедка ми след това дълго кърмене видимо се подмлади Simple Smile
От Малтофера и нашите акита бяха черни, доки каза че е съвсем нормално и да не се притеснявам грам. Биберони също като вас и ние не сме ползвали, шише само за вода и то от време на време. Забелязвам, че чак сега като проходи започна да обръща внимание на водата, преди гневно я  плюеше.
Ние продължаваме да сме основно на кърма, но аз вече съм спокойна - щом педиатърът твърди, че щом е жизнена, здрава и се развива добре, аз просто не трябва да и броя залъците 'нормална храна', а да си и давам цицата когато поиска. Ти май много се впрягаш, поне с такова впечатление оставам като ти чета постовете Hug Успокой се, кърмата ти е най-доброто нещо за дечко, а както знаеш тя освен храна им е и утеха, и закрила, и аромата на мама... Особено когато растат зъбки и им е некомфортно, този контакт е супер важен. 
Другото ще си дойде само и постепенно, както е написала и MTV. Нали се сещаш, че няма да избягат нито кюфтенцата, нито салатите и хляба, а от друга страна кърменето е просто една мъничка част (дори когато трае година, две или три) от един дъъълъг живот запълнен с обикновена храна   chef
Всъщност, понеже сме в идентични ситуации, ми се иска да те попитам - защо е толкова важно на всяка цена да накараш бебка да прояде, какво означава 'тя трябва да яде еди-какво си', а не само да се кърми... Опитай се да погледнеш на нещата от тази гледна точка, да си отговориш на тези въпроси Peace Сама казваш, че детето е здраво и се развива чудесно, и че много се разстройва когато не и дадеш да суче - тогава какво точно те безпокой newsm78

# 22
  • Мнения: 1
И ние бяхме така.

# 23
  • Мнения: 2 070
nlight,

доста е притеснително, когато децата не се държат както ние очакваме, а на моменти е направо изнервящо - да готвиш специални неща, да се надяваш, че поне малко ще хапне. И като се нацупи или изплюе всичко - имаш чувството, че отхвърля теб и грижите ти, не само храната.

Добре е, че намираш подкрепа сред мамите тук. Моите три деца са доста ящни, но най-малкото определено  е различно от другите и ще ти споделя какво действа при него. Каките съдействаха на всички фронтове- хранеха се и с лъжичка и сами и по всяко време, когато им предложа. Но малкия не хапва нищо преди да  е пипнал храната, поиграл е  с нея, дори я изплюва и после си я връща обратно в устата. Мацаницата е голяма, нервите ни с таткото на моменти се опъваха тотално, неговите особено, той си е чистник. Но ако трябва ние да храним детето - става като твоето, отказва всичко или в редки случаи се забаламосва и лапа някоя лъжица. Но след като го оставихме още от доста малък да се опитва и храни сам - сега  е на година и пет месеца и си яде сам - с лъжица или вилица, с ръце - колкото си поеме.

Ето какво може да опиташ и после да споделиш дали действа:

- Храната да бъде на разположение на детето по всяко време, на достъпно място - нека тя усети, е има контрол над нещата. Когато и даваш лъжичка/пробвай и с вилица - става им интересно да бодат/ нека си чука с нея, в един момент ще и омръзне.
- В моментите, когато се храните всички - вземи я в теб или таткото в него, нека има достъп до храната на масата и да взима с ръчички каквото хареса - в началото цапат, играят, но в един момент /ако ти не настояваш/ започват да ни имитират и лапат. Това  е най-важното - водеща е играта и нуждата да ни имитират, не толкова гладът.
- Опитвай да предлагаш всякакви консистенции - по това,което прочетох ми се стори, че детето харесва по-твърди неща, логично - иска да дъвче. Ако предлагаш храната топла - опитай да дадеш студена - може да и хареса повече /моите деца не харесват топла храна например/, изобщо - не се отказвай и импровизирай.
- опитай се да не я обсебваш с храненето, да не си прекалено настоятелна и да я притискаш. Децата имат право сами да изберат кога и какво да ядат.
- Нека си играе с храната - много да пипа - сварени макарони, цяла ябълка да търкаля, после нарязана да ближе, зеленчуци на пара или сварени - броколи, морков и др - удобни за хващане.
- Останалите от семейството - нека вижда,че ви е прияттно заедно на масата, че се храните с удоволствие и храннеето не ви  е идея фикс.

Вярвам, е ще са ти много полезни статиите за Захранване, водено от бебето/детето - има  такава тема тук в Кърмаческия.
Добре е да не се отказваш и да си упорита, но без да стряскаш детето и да го притискаш, просто предлагай всякаква съобразена с възрастта храна по много пъти в деня.
Кърмата наистина осигурява почти всичко необходимо и сериозна порция калории, но ниският хемоглобин е притеснителен и е добре да започне да хапва и малко твърди храни.

Ето това ще ти  е много полезно http://xedra.wordpress.com/2011/08/26/solids-problems/

Относно хранене на дете с нисък хемоглобин виж тази статия: http://www.podkrepazakarmene.com/%d0%ba%d1%8a%d1%80%d0%bc%d0%b5% … 80%d0%b8-125.html
Според информацията вътре Хб на тази възраст е в норма, когато се движи в порядъка 110-130, така че даноо Малтофера наистина помогне.

Стискам палци!  Hug

# 24
  • Мнения: 77
ядките са съвсем ок на тази възраст, аз на Яната и давам от 8-9 месечна даже бадеми, орехи, слънчоглед и др. (само не фъстъци, те не са ядки а кореноплод!). наистина са много полезни, а щом и харесват - супер! само ще ти дам един съвет, ако не го знаеш вече де, още по добре е да се накиснат за 5-8 часа преди да ги смелиш и после да се изплакнат. така се премахват инхибиторите съдържани в ядките и се стартира процеса на покълване, което ги прави още по-полезни и по-лесни за усвояване. разбира се говорим за сурови ядки!

# 25
  • София
  • Мнения: 2 481
Само да добавя, че аз самата съм пример за трагично рано захранване - още на две седмици #Crazy Майка ми трябвало да влезе в болница и понеже на двете ми баби нещо не им допаднала тогавашната Хумана, почнали да ме наливат с кисело мляко ooooh! и то без да питат педи-то. А, да - и да ме увиват във вълнени пелени, да не взема да настина....
Сега не мога да хапна праскова, ягода и още доста храни без да се обрина, а вълната ми е смърт - и само 0,005 процента да има в някоя дреха и се покривам с едни едри и силно сърбящи червени петна.
Та и аз съм ЗА най-късно захранване и Против намесата на разни щури баби в гледането на бебета Simple Smile


И аз съм захранена на 16 дни с кисело мляко, пък нямам нито една алергия. Излъгах- алергична съм към вино.

# 26
  • София
  • Мнения: 12 374
Little Evil, хубаво е че нямаш алергии въпреки факта че си захранена рано, но доста хора не са така (за съжаление).
Това ми прилича малко на пушенето и бремеността/кърменето - не е задължително цигарите да се отразят негативно на бебето, има доста случаи на здрави деца при майки пушачки които не са спирали да пушат докато са били бременни и/или кърмещи. И въпреки това, рискът е твърде голям (според мен, а аз съм пушач) и не бих се осланяла на факта че детето на Х или Y е здраво нищо че майката си е пафкала... Така и с ранното захранване.

BTW, не знам дали се шегуваш за виното, но аз например наистина съм алергична към вино (без значение дали е бяло/червено/розе, евтино или по-качествено), изривам се цялата само от няколко глътки Sick

Сори за off-a Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 2 481
Little Evil, хубаво е че нямаш алергии въпреки факта че си захранена рано, но доста хора не са така (за съжаление).
Това ми прилича малко на пушенето и бремеността/кърменето - не е задължително цигарите да се отразят негативно на бебето, има доста случаи на здрави деца при майки пушачки които не са спирали да пушат докато са били бременни и/или кърмещи. И въпреки това, рискът е твърде голям (според мен, а аз съм пушач) и не бих се осланяла на факта че детето на Х или Y е здраво нищо че майката си е пафкала... Така и с ранното захранване.

BTW, не знам дали се шегуваш за виното, но аз например наистина съм алергична към вино (без значение дали е бяло/червено/розе, евтино или по-качествено), изривам се цялата само от няколко глътки Sick

Сори за off-a Peace

Не се шегувам за виното, въобще не припарвам  Peace. Но има и друго, и 5 години да кърмиш, при тази замърсена среда, ако детето е предразположено- пак ще развие алергии. Не го пожелавам никому.

# 28
  • Мнения: 526
Момичета, благодаря ви за съветите! Прочетох ги, но нямах време да отговоря, защото ежедневието ми е толкова уплътнено, че нямам време за нищо лично напоследък. Започнах и работа от вкъщи и лудницата е пълна Simple Smile

Тайс, "зора" ми да прояде е заради анемията, само заради тва желязо най-вече, но след като няма да стане с ядене ще го давам като добавка. Това оето си писала- че кърменето е една малка част от дълъг живот запълнен с обикновено хранене, е наистина така, хубаво ми беше да го прочета и се замислям колко мого юе ми липсва. И никак не бързам да я отбивам! Ще я кърмя до когато тя си пожелае, все си мисля, че мъниците сами се отбиват към 2-3 годинки. И без това толкова крато време са бебета.

ДеЩоВиди, съветите ти са много хубави, аз ги изпробвам, макар и без особен успех Sad Днес и сварих различни зеленчуци, предложих и и различни други храни, които може да яде сама, с виличка или с пръсти. Обаче тя само ги мачка, играе си с храната, но почти не слага нищо в уста. Все още е така.... Снощи изненадващо яде едно ашуре, което бях правила за десерт. Предлагала съм и и друг път но без успех. Забелязвам, че една и съща храна може един ден да хапне малко, а друг път да не иска изобщо, не е от храната а от липсата на апетит.

Пробвах и да забавя кърменето за да дам първо твърда храна, но не стана. Не яде нищо, а само повтаряше "цице, цице" и не се успокои преди да и дам да суче. Просто явно при нея все още храната е допълнение, а не основен начин за нахранване.

Skarida5, не знаех това за ядките, блгодаря ти, това е доста полезна информация!

# 29
  • Мнения: 526
Little Evil, хубаво е че нямаш алергии въпреки факта че си захранена рано, но доста хора не са така (за съжаление).
Това ми прилича малко на пушенето и бремеността/кърменето - не е задължително цигарите да се отразят негативно на бебето, има доста случаи на здрави деца при майки пушачки които не са спирали да пушат докато са били бременни и/или кърмещи. И въпреки това, рискът е твърде голям (според мен, а аз съм пушач) и не бих се осланяла на факта че детето на Х или Y е здраво нищо че майката си е пафкала... Така и с ранното захранване.

BTW, не знам дали се шегуваш за виното, но аз например наистина съм алергична към вино (без значение дали е бяло/червено/розе, евтино или по-качествено), изривам се цялата само от няколко глътки Sick

Сори за off-a Peace

Не се шегувам за виното, въобще не припарвам  Peace. Но има и друго, и 5 години да кърмиш, при тази замърсена среда, ако детето е предразположено- пак ще развие алергии. Не го пожелавам никому.
Все още не е ясно защо се е увеличил толкова много броя на алергичните хора, според мен това е комплексно. Имунната система не реагира правилно, това означава, че има фактори, които я карат да се държи така. Телата ни са подложени на все повече външни и вътрешни замърсители и токсични субстаниции. Със сигурност ранното захранване е още един рисков фактор, но съвсем не е единствения!

Общи условия

Активация на акаунт