Автоимунен тиреоидит на Хашимото (21)

  • 56 669
  • 747
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 11 762
Лаленце, и аз съм в подобна ситуация, само че аз образувам функционални кисти. Явно липса на прогестерон, и уж ановулаторни цикли, ама ми идваше все по-рано и по-рано. В смисъл на 17, 20 ден. Проблем с жълто тяло, не съм задълбавала много, много в четенето, но гинеколога изписа дуфастон за 1 година. Ендокринолога попита - защо? Той цикъла, като влезе ТСХ ще се нормализира? Да ама, докато влезе ТСХ в норми, аз само кисти ли да правя? Ами ако стане някоя беля? Rolling Eyes
Та пия си прогестероновия препарат и в същото време чета това и се чудя:

Цитат
Изследването на щитовидните хормони може да не се проведе или получените от него резултати да не са полезни в следните случаи:

• При прием на някои медикаменти като:

    1. Кортикостероиди, естрогени, прогестерон или противозачатъчни таблетки;
    2. Антикоагуланти като аспирин, хепарин, варфарин;
    3. Антиепилептици като дилантин или тегретол;
    4. Някои лекарства за сърце като амиодарон или пропранолол;
    5. Литий.

• Ако скоро сте провеждали рентгеново изследване с контрастна материя;

• Ако сте бременна.

Почти всички пием аспирин, някои пием и пропранолол (аз вече не, но пиех дълго време). Лично аз пия прогестерон - дуфастон, а някои от вас противозачатъчни таблетки. Повечето са бременни. Тогава, как да го разбирам това:

Цитат
Изследването на щитовидните хормони може да не се проведе или получените от него резултати да не са полезни в следните случаи:

Уж гледам да не обръщам внимание много, много, при условие, че то с много лекарства е така. Пише едно като противопоказание и не трябва да го пиеш, докторите викат - недей гледа какво пише и т.н.
Така е и с изследвания и с много други практики в медицината, ама все пак ме заинтригува. Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 25 окт 2011, 12:46 от Merelenda

# 76
  • Мнения: 775
Може би просто уведомяваме ендокринолога да има предвид какво взимаме. И аз много години пиех ОК.

# 77
  • Мнения: 11 762
Може би просто уведомяваме ендокринолога да има предвид какво взимаме. И аз много години пиех ОК.
Да, то това е ясно, но горе написаното си седи като инфо в нета. Може би трябваше да е написано по друг начин: Консултирайте се с ендокринолога и гинеколога си, ако приемате еди си какви препарати, или че трябва да се следи приема от двамата доктори, или че се взимат под внимание приеманите медикаменти при изследвания, а не че едва ли не, ние дето пием си правим на вятъра изследвания, защото не са показателни! ooooh!
Статията започва така:

Цитат
Кога не трябва да провеждате изследването?
  ooooh!

# 78
  • София
  • Мнения: 6 010
Хм...
не го знаех това цитираното, но пък Начев знаеше през цялото време, че взимам противозачатъчни успеоредно с тироксина и нищо не е казал. Аз също имам един блистер дуфастон и съм решила като се видя с Начев и с АГ да ги питам дали не съм и аз за прогестеронова терапия. Преди да започна ОК пак така 50-60 дни нямах цикъл и ми изписаха дуфастон по схема и след това вече ОК. Знам, че дуфастона започнат след овулация води до цикъл, ама аз не знам дори дали имам овулация. Другата седмица ще отида на гинеколог да видим дали лигавицата ще каже дали скоро ще ми дойде или не и дали пак съм започнала да образувам кисти (дано ми е дошло до тогава де).

# 79
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Не помня точно какво беше, но нивата на хормоните се променят през целия ден. Мисля, че следобед се понижаваха, затова изследването няма да покаже реален резултат.

Да, явно е така. Лекарката безпардонно ме отсвири и каза: изследването - сутринта! Е, поне даде направление. Второто и последно за годината.  Wink Догодина, каза: ТАТ и МАТ. А ма ха, какви са тези гевезелъци всеки месец да ми ги гледате? Laughing

По въпроса за приема И на други лекарства, заедно с тироксина, аз, значи, мога да смятам, че за почти година не съм имала реални резултати, защото с изключение на последното изследване, през цялото време пиех преднизолон. Crossing Arms Laughing
И на всички ендокринолози, при които съм ходила, съм го казвала това!.
И нито един от тях не ми каза, че може да има значение за резултата, нито за побърканите стойности на хормоните ми.
А сега де?! Thinking

# 80
  • Мнения: 11 762
Не помня точно какво беше, но нивата на хормоните се променят през целия ден. Мисля, че следобед се понижаваха, затова изследването няма да покаже реален резултат.

Да, явно е така. Лекарката безпардонно ме отсвири и каза: изследването - сутринта! Е, поне даде направление. Tired
Да, аз бях отишла първия път следобед и лаборантката беше много мисла да ми обясни всичко, защо не може следобед, защо най-добре било сутрин на гладно за почти всички кръвни изследвания (така било по учебник) - естествено, има и изключения, говореше общо. И кога имало изключения за прием на вода и храна и  т.н.
Лично на мен са ми казвали, че храна и вода не влияят на щитовидни хормони няколо пъти, но в лабораторията изрично ме предупреждават, че е най-добре сутрин, като стана и направо там. 8-9 часа максимум сутрин, след 8 часов сън поне, на гладно и жадно да си пусна изследвания за хормони и че менструалния цикъл по никакъв начин не влияе на изследването.

Лаленце, аз съм с доказана овулация уж. А какви фолекули правя!!!! ooooh! На 5-6 ден от цикъла по 22 мм. Случвало се е и на двата яйчника едновременно да имам големи, на единия 20, на другия 17. Уж не са кисти, поне по проследяване, защото и по време на цикъл ходих, за да видят чиста ли съм. Но, след предполагаемата овулация, не знам как е терминологията, но кагато трябва да се образува жълтото тяло - нали има нужда от прогестерон, а при мен явно е недостатъчен и след 3-4 дена ми идва менструацията. Sad

Ендокринологът каза, че е заради Тиреотоксикозата и че когато хормоните влязат в норма, всичко ще се нареди.

# 81
  • София
  • Мнения: 6 010
٠•● Dega ●•٠, ами те затова ни се дразнят повечето лекари - защото знаем повече от тях.  ooooh!

Merelenda, и твоята не е лесна  Hug Май съм пропуснала - правите ли опити за бебе? Ако се слага прогестерон вагинално се помага и на жълтото тяло и за да се задържи бременността.

# 82
  • Мнения: 11 762
٠•● Dega ●•٠, ами те затова ни се дразнят повечето лекари - защото знаем повече от тях.  ooooh!

Merelenda, и твоята не е лесна  Hug Май съм пропуснала - правите ли опити за бебе? Ако се слага прогестерон вагинално се помага и на жълтото тяло и за да се задържи бременността.
Не Лаленце, на този етап не правим опити. Simple Smile
Но благодаря за споделената информация. Hug

# 83
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
Перуника, няма смисъл да изседваш ТСХ по-рано, защото то се коригира за 45 дни. Т.е. резултатът ще бъде некоректен и няма да може да се направи правилна преценка за дозата. Не се безпокой, няма да падне твърде много. Иначе при мен се беше получило същото. Последните месеци преди да ми поставят диагнозата, точно се чувствах стара. Когато почнах да пия вълшебното хапче, още след 2 седмици се почувствах нова. Все едно за ми сменили някоя изтъркана част.
Дега, ако ще изследваш само ТСХ, няма значение по кое време на деня(думи на Начев). Тъй, като този хормон се повлиява много бавно- за 45 дни, то няма как да е различен на обяд от сутринта. Вече с ФТ4 нещата стоят по друг начин. Той се влияе от приема на хапчето.
Лаленце, какво да ти кажа, освен да ти пожелая успех. Признавам си, че аз не разбирам много от тези проблеми.

# 84
  • Мнения: 11 762
Не знам за Начев, но тук преобладаващо е мнението, че сутрин на гладно стойността на ТСХ е най-висока и има изменения през деня.  Може да се провери естествено, при желание.
Някои лекари правят и следобедно бързо изследване и съпоставки - те си знаят защо.

Лично аз не съм питала доктора си, но ще го питам следващия път. Това от лаборанти го знам.
При хиперфункция обаче , сутрин се пуска преди хапчето, задължително.

# 85
  • София
  • Мнения: 6 010
Ами, момичета, явно е трябвало на вас да се оплача, защото ми дойде  newsm68

Та в тоя ред на мисли да ви се оплача, че и 1 000 000  Money си нямам  Mr. Green

# 86
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
Лаленце, честито! Втората половина само не я разбрах. 1 000 000 какво?

# 87
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Госпожица Лаленце, понякога и това е хубава новина  Stop

# 88
  • Bulgaria/Pakistan/Germania
  • Мнения: 765
Здравейте момичета при мен нищо ново за сега , до следващият термин само ви чета.Исках да ви споделя,че когато мен ме извикаха в уни-клиник за 1 пьт на преглед в 12.00 ч ми взеха крьв за изследванията на хормоните на ЩЖ казах им ,че сьм пила кафе и мога да отида на следващият ден рано на гладно да дам крьв , те ми казаха , че няма значение и те си знаели работата.Аз да не сьм ги учила как да си вьршат работата.

# 89
  • Мнения: 3 059
ХАХАХА  Grinning Лаленце, дано и 1 000 000 долара да си намериш и тогава да почерпиш!  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт