Ново от 2012 г, майчинството се изчислява 24 месеца назад

  • 90 948
  • 777
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 1 262
Да, явно бъркам периода за изчисление. Направо мислех, че тези, които нямат 2 години трудов стаж, няма да получават и майчинство.

# 736
  • Мнения: 5 728
Изобщо не бъркаш, аз нямам 2 години трудов стаж и НЕ получавам майчинство ... е такава ни е държавата

# 737
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Изобщо не бъркаш, аз нямам 2 години трудов стаж и НЕ получавам майчинство ... е такава ни е държавата

НАПРОТИВ,бърка.Ти не прочете ли закона постнат малко преди твоето мнение?А за това,че ти лично не получаваш,може да има много причини
Работиш ли?
Колко е общия ти осигурителен стаж през целия ти живот?

# 738
  • Мнения: 5 728
Не работя, студентка съм, което също до колкото знам се брои, но както и да е

# 739
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Не работя, студентка съм, което също до колкото знам се брои, но както и да е

Да,да,и за какво се брои студентството,ако не е тайна?Ти не работиш и НЯМАШ ПРАВО НА МАЙЧИНСТВО за работещи.Дори да имаш 10 г стаж пак нямаше да взимаш,защото си безработно лице.Защо не започна работа във фирма на приятел преди 45 дневния болничен?

# 740
  • Мнения: 5 728
Какво означава  "МАЙЧИНСТВО за работещи" ,на неработещите децата от въздуха ли се хранят?

# 741
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Какво означава  "МАЙЧИНСТВО за работещи" ,на неработещите децата от въздуха ли се хранят?

Неработещите с доход на човек от семейството над 350 лв бруто се хранят с въздух,включая и бебета им.Ако дохода е под 350 лв,има социално майчинство от 100 лв на месец за една година+други помощи.Ти поне социал не взимаш ли?

# 742
  • Мнения: 5 728
Да взимам точно тези 100лв + 35лв детски

# 743
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 520
Не работя, студентка съм, което също до колкото знам се брои, но както и да е
Тр да имаш 12 м. осигурителен стаж.

Именно, за да се осигури възможност на майките-студентки да отглеждат относително спокойно децата си поне в началото, преди години беше приета тази разпоредба

ЗСПД
Чл. 8в. (Нов - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) (1) Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.

не ми се рови сега за точния размер, но сумата не е никак малка. Идеята беше да се компенсират по някакъв начин жените, които учат и междувременно са родили = предполага се бъдещи образовани жени.

# 744
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Да взимам точно тези 100лв + 35лв детски

Ами,като неработеща толкова.Повече няма.
Имала си право на помощ за бременност 45 дни преди термин 150 лв.Ако си редовна студентка-2880 лв еднократна помощ

# 745
  • Бургас
  • Мнения: 436
Когато се изчисляват тези 24 месеца назад за майчинство,как се смятат месеците,в които си нямал социални осигуровки?Могат ли да се внесат осигуровки за отминали месеци?

# 746
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Когато се изчисляват тези 24 месеца назад за майчинство,как се смятат месеците,в които си нямал социални осигуровки?Могат ли да се внесат осигуровки за отминали месеци?

Не,не се взимат месеци от преди.Само точно тези 24 м се взимат.За месеците без работа се взима МРЗ,която била в онзи период

# 747
  • Варна
  • Мнения: 1 948
Момичета, сигурно хиляди пъти сте отговаряли, но да ви питам за 1001-ви път. Осигуряват ме на 4 часа на 220 лева. Какво майчинство ще вземем, докато детето навърши 1 година? За втората знам, че е 310 лв. Благодаря ви и извинявайте Simple Smile

# 748
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Момичета, сигурно хиляди пъти сте отговаряли, но да ви питам за 1001-ви път. Осигуряват ме на 4 часа на 220 лева. Какво майчинство ще вземем, докато детето навърши 1 година? За втората знам, че е 310 лв. Благодаря ви и извинявайте Simple Smile
За периода на бременост и раждане, 410 дни от първият болничен обезщетението не може да е по-малко то МРЗ за страната.

# 749
  • Мнения: 1 523
Здравейте момичета,
За първи път съм бременна и незнам как стоят нещата с майчинството и осигуровките. може ли някой от вас да ми каже колко време трудов стаж трябва да има жена до раждането за да получава 90 % от заплатата си майчинство ? Също ми е интересно като си на частно а не по здравна касаима ли някакъв проблем с болнични и майчинство ?

Общи условия

Активация на акаунт