Благотворителствувате ли?

  • 5 066
  • 94
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 326
Ами то накрая опира до това какъв гражданин си. Искаш просто да си дадеш тортата на дечицата, те да ти се ухилят и толкова или искаш да участваш в промените към по-добро общество.

 Не всеки може и иска да участва в промените на обществото. Това обаче не значи, че ако реши да даде торта, тя ще вреди на децата. Или си на мнение, че всеки обикновен гражданин е длъжен да е социално и политически ангажиран?

# 76
  • Мнения: 5 710
Злоупотреба няма- такъв е устава на организацията, само са забравили да пусне благодарствено писмо на дарителите.
Ей на това му викам аз харчене на чужди пари, и Улстрийт не са неправителствена хуманитарна организация нали?

Ами щом е такъв устава на организацията какъв е проблема?
Уолстрийт не са НПО, но харчиха и те парите на данъкоплатците за тлъсти бонуси на банкери, нали - от онези първи 600 млрд. не помниш ли? Обама беше бесен:)
Просто казвам, че ако очакваш някакви ангели в НПО - да, повече са, но не са всички;-)

# 77
  • Мнения: 2 563
Титина, какви са ти надеждите за децата, на които плащаш храната?

# 78
  • Мнения: 2 563
Ами то накрая опира до това какъв гражданин си. Искаш просто да си дадеш тортата на дечицата, те да ти се ухилят и толкова или искаш да участваш в промените към по-добро общество.

 Не всеки може и иска да участва в промените на обществото. Това обаче не значи, че ако реши да даде торта, тя ще вреди на децата. Или си на мнение, че всеки обикновен гражданин е длъжен да е социално и политически ангажиран?

Да. Много шантаво ли ти се струва?

# 79
  • Мнения: 3 932
Ами то накрая опира до това какъв гражданин си. Искаш просто да си дадеш тортата на дечицата, те да ти се ухилят и толкова или искаш да участваш в промените към по-добро общество.

 Не всеки може и иска да участва в промените на обществото. Това обаче не значи, че ако реши да даде торта, тя ще вреди на децата. Или си на мнение, че всеки обикновен гражданин е длъжен да е социално и политически ангажиран?

Аз пък предпочитаm да даm 3 сандвича на 3 деца, а не торта на едно. Наистина в случая наmесата на коmпетентен посредник е необходиmа. Mен пък не mе дразнят лъскавите офиси на НПО и фондациите, нито скъпоплатените иm тв реклаmи  Naughty Напротив, mисля, че това дава видиmост на дейността иm, което пък е необходиmо (но не и дпстатъчно) условие за успеха на дадена mисия.

# 80
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 847
Надеждите ми са и други хора да правят това което правя аз,  в по-малка или по-голяма степен, за да имат право тези деца на достойно съществуване
Hear Again, интересно ми е ти как участваш в промените на обществото?

# 81
  • Мнения: 326
Не всеки може и иска да участва в промените на обществото. Това обаче не значи, че ако реши да даде торта, тя ще вреди на децата. Или си на мнение, че всеки обикновен гражданин е длъжен да е социално и политически ангажиран?

Да. Много шантаво ли ти се струва?
[/quote]

 Виж сега, реалността е, че огромният процент от хората строят своя си живот, и се грижат за своите си деца. Ако благотворителността не е професията, с която изкарваш парите за семейството си, и ако имаш едно две деца, които да отглеждаш, едва ли сираците ще са ежедневния ти приоритет. Така че е напълно нормално хората да даряват само от време на време нещо, и то каквото желаят, дали ще е торта или сума пари,  личен избор е. Личен и доброволен, и никой няма право да вменява вина на някой, че не е дарил нищо, или че е дарил "само" торта.

# 82
  • Мнения: 5 710
Титина, у нас държавата субсидира БЧК със средствата за планинска спасителна служба и водно спасителна служба , защото тези не бива да изчезват -  нещо което е останало от социализма ( когато е била единствената НПО), представям си го , като  държавна поръчка, организацията да изпълнява тези ф-ции. Мисля, че и нещо в първа помощ субсидират (май курсовете за кандидат шофьори), но не съм сигурна дали още и доколко.  Така или иначе субсидията е много малка и според мен е в-с на време да отпадне от закона за БЧК и организацията да си влезе изцяло в полето на НПО, защото не са съвсем НПО, факт:-) БЧК се издъжа от дарения, проекти, и разбира се доходи от имоти ( които са много, сравними са с тези на БПЦ) пардон Rolling Eyes, сега се сетих, че субсидията се разпределя и за администрацията! ( която не е на проект де), имат заплати.

Последна редакция: ср, 09 ное 2011, 00:15 от 10 c's

# 83
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Ами то накрая опира до това какъв гражданин си. Искаш просто да си дадеш тортата на дечицата, те да ти се ухилят и толкова или искаш да участваш в промените към по-добро общество.

 Не всеки може и иска да участва в промените на обществото. Това обаче не значи, че ако реши да даде торта, тя ще вреди на децата. Или си на мнение, че всеки обикновен гражданин е длъжен да е социално и политически ангажиран?

Отилия, виж сега, сигурна съм, че не правя откритието на века, но искайки, или не, ти пак участваш в промените. неангажираността е своего форма ангажираност, т.е., взимане на позиция. знам, че разбираш  Wink
със следващия ти пост съм абсолютно съгласна.
но "строейки живота на собствените си деца", е някак си абсолютно свързано със живота и на не твойте, за добро или лошо било то  Peace

# 84
  • Мнения: 326
Отилия, виж сега, сигурна съм, че не правя откритието на века, но искайки, или не, ти пак участваш в промените. неангажираността е своего форма ангажираност, т.е., взимане на позиция. знам, че разбираш  Wink
със следващия ти пост съм абсолютно съгласна.
но "строейки живота на собствените си деца", е някак си абсолютно свързано със живота и на не твойте, за добро или лошо било то  Peace

 Да, така е. Човек променя околността си дори с бездействието си, достатъчно е самото му присъствие. И все пак имам друго предвид. Hear Again е вглъбена в работата на благотворителните организации, очевидно това е нейната професия и специалност, но забравя, че повечето други хора не живеят с тази благотворителност, а я извършват само от време на време, ако въобще я извършват. Не ми харесва, че тя вменява едва ли не вина на тези, които не живеят всекидневно с мисълта за благотворителността и предпочитат когато я правят да не ползват посредници, каквито са организациите. Аз признавам, че не дарявам пари за благотворителност, но ако реша да го направя знам, че няма да ги дам на посредник, а ще ги дам директно на нуждаещия се. И няма да избера някой проект, който е далеч от мен и интересите ми (например Африка), а ще ги дам на някой, който видя, че е нуждаещ се. И това ще е моето решение, и никой няма право да  го критикува, защото дали дарявам и как го правя е свободен мой избор и право, а не задължение. Никой не е длъжен да дарява, нито морално, нито правно.

# 85
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
съгласна съм. но може би това е един добър начин за всеки от нас да си покаже позицията : за тези, дето нямаме особено доверие в организации, и за тези, които за тях работят. някъде може да се срещнем по средата и да е полезно за всички.
(не съм в предколедно умопомрачение, но съм с лека температура  Twisted Evil)

# 86
  • Мнения: 326
 Организациите са дотолкова полезни, доколкото събират даренията напук, и така се получава голяма сума, с която може да се направи нещо голямо и по-глобално, отколкото ако всеки даде по една торта, сандвич или дреха. Но има и много фондации и организации, които са за пране на пари и печалба, например тези с благотворителните картички, от чиято цена реално почти нищо не отива по предназначение.

# 87
  • Мнения: 4 399
(не съм в предколедно умопомрачение, но съм с лека температура  Twisted Evil)

И ти ли... ако е това което върлува в момента, да те успокоя, Че от него не се мре, ама е неприятно през първите няколко дни.  Confused

Статията за УНИЦЕФ за съжаление не мога да ти я дам. Не знам как попаднах на нея, беше преди години, и не я пазя. Тогава дарявахме за тях, но след като проЧетох задълбоЧеният им анализ, реших, Че и цент няма да полуЧат повеЧе от нас. Идеята беше Че са издали сума пари за някакви ваксини и като теглят Чертата се оказва Че във ваксинираните райони смъртността пада много по-бавно отколкото в неваксинирани. Накрая се оказва Че няколко фармацевтиЧни компании са се обогатили, УНИЦЕФ е отЧел дейност, а ваксинираните африканци мрат по-бързо от неваксинираните. Като резултат от тези убедителни резултати, УНИЦЕФ смяташе не да прокара питейна вода, а да разшири района за ваксиниране.

# 88
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Леле каква дискусия се е получила.  Laughing

И пак остава въпроса: Как да даряваме умно? Как хем да помогнем в ежедневието и същевременно да допринесем за промяна в обществото?

За себе си стигнах до извода, че съм включена в първата част (за ежедневието и за бъдещето на определени индивиди), обаче за втората част - това с промяната в обществото нещо не съм сигурна как трябва да се направи (щото примерно пари събирани за борба с рака и т.н. не се броят доколкото разбирам). Ако има начин всеки от нас да го прави, то какъв е той?


# 89
  • Мнения: 2 563
Дарявайте информирано, без да правите глобални заключения за третия сектор въз основа на прегрешенията на една организация. Ето, Вяра е чела за ваксините на УНИЦЕФ и си е направила извода. Лени също е чела. Няма нужда да си активист на пълен работен ден, за да се информираш, и да не взимаш решения въз основа на предразсъдъците си. И малко стига.

В по-развития свят всяка организация има финансов отчет на уебсайта си. В България няма такива екстри, но пък този форум например е невероятен източник на информация за дарителството в България. Ако искате да помагате на деца в домовете, намерете организация, която освен за ежедневните им нужди, се грижи и за бъдещето им.

Освен това благотворителността не се изчерпва с храненето на бедните и болните. Има и други каузи, някои от които сигурно ви засягат лично или не толкова.

Общи условия

Активация на акаунт