Кралски работи и клюки

  • 112 513
  • 731
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 9 691

И още една информация - По принцип, ако Кейт роди момиченце, то няма право да носи титлата "принцеса" . Но Кралицата е издала указ, с който, ако детето е момиче, то ще носи тази титла. Указа кралицата е внесла в Камарата на лордовете на 31.12.2012г. и обнародван на 09.01.2013г. Така че, може да очакваме раждането на нова принцеса!  Grinning

А защо е нямало да носи титлата "принцеса"? Защото Кейт не е с титла по рождение или?  newsm78

И каква ли щеше да е титлата, ако не беше внесен такъв указ? Много любопитно ми стана! Някой знае ли?  Flutter

***
Почнах да чета и съвсем се обърках. По закон само първородния син се раждал "принц". Но тогава защо братята и сестрата на Чарлз са с титли принцове/принцеса. Хари също?  newsm78

Момичетата пък се раждали "лейдита". Ама тогава защо сестрата на Чарлз е принцеса? И защо дъщерите на Фърги са принцеси?

Е, не, много объркано ми стана! Сега само ме карат да им ровя из радословните дървета!  Crossing Arms

Последна редакция: пт, 11 яну 2013, 20:39 от Ice Queen

# 676
  • София
  • Мнения: 1 487
А защо няма право да носи титлата "принцеса"? И каква би била титлата? Принцеса Ан си е родена принцеса, самата кралица е родена като принцеса, макар и баща й да е бил херцог, а не крал или принц. Каква е разлика между тях и бъдещото бебе на Кейт и Уилям? Ще ми бъде интересно да споделиш, ако някъде си срещала обяснението на това Simple Smile

# 677
  • Мнения: 67
Нямаше право да носи "принцеса", защото допреди месец само момчетата можеха да стават престолонаследници => "принц" и "крал" са техните титли. Миналия месец обаче, като стана ясно че Кейт е бременна, се гласува закон, според който независимо от пола, първородното дете ще бъде престолонаследник => "принцеса" и "кралица", ако е момиче.

# 678
  • София
  • Мнения: 1 487
Добре де, а принцеса Ан и кралицата защо са имали титли "принцеса" от раждането си, щом като не са могли да бъдат престолонаследници?
Аз тъпо и упорито си питам едно и също, но ми е изключително интересна логиката!

# 679
  • Мнения: 9 691
И принцеси Беатрис и Юджиин?

Аз се зачетох и съвсем оплетох....


п.с. Даяна и Камила по връзка "брак с принца" получават титлата "принцеса на Уелс".
За Камила, по ясни причини, се е наложила другата титла - херцогиня на Корнуол.

Значи можеш да бъдеш принцеса по брак и по рождение, но защо дъщерята на принц Уилиям е щяла да бъде само лейди? Все си мисля, че нещо заради титлите на майка й?

Последна редакция: пт, 11 яну 2013, 20:58 от Ice Queen

# 680
  • София
  • Мнения: 1 487
Всъщност да, те също са си принцеси. Принцеса Ан е и Princess Royal, което я отличава от другите принцеси.

# 681
  • Мнения: 293
Малко отдалеч ще започна - в момента във Великобритания има само един принц на Уелс и това е Чарлз - титлата му е "Чарлз, принц на Уелс".
Уилям и Хари нямат титла "принц на Уелс". Тази титла е само за наследника на престола и това в момента е Чарлз.
Уилям и Хари са втори и трети по линия на наследниците на трона след своя баща.
Уилям носи титлата "Уилям, херцога на Кембридж", и неговите деца, докато той е втори по наследство за трона, ще носят херцогската му титла, а не титлата "принц" или "принцеса".
и т.н.

Общо наследниците на британския престол са 2514 ! Доколкото разбрах, в момента, ако първото дете е момиче, а второто момче, по-напред като наследник на трона ще е момчето (макар и второ). Подготвя се промяна на закона първородното да е по-напред в линията на наследниците, но още не е прието.

# 682
  • Мнения: 67
By letters patent of Anne's great-grandfather, King George V, the titles of a British prince or princess, and the style Royal Highness, were only to be conferred on children and male-line grandchildren of the sovereign, as well as the eldest son of the eldest son of the Prince of Wales.
However, on 22 October 1948, George VI issued new letters patent granting these honours to any children of Princess Elizabeth and Prince Philip; otherwise, Anne would merely have been titled by courtesy as Lady Anne Mountbatten. In this way, the children of the heiress presumptive had a Royal and Princely status

# 683
  • Мнения: 67
Доколкото разбрах, в момента, ако първото дете е момиче, а второто момче, по-напред като наследник на трона ще е момчето (макар и второ). Подготвя се промяна на закона първородното да е по-напред в линията на наследниците, но още не е прието.

Всъщност вече го приеха и независимо от пола, първородното дете ще е престолонаследник.

# 684
  • Мнения: 326
Не приеха ли закона за първородното, независимо от пола, още в началото на миналата година.Или поне средата  newsm78

# 685
  • Мнения: 293
Закона е почти приет, но по моя информация към 23.12.2012г. не беше окончателно приет. Очаква се, още преди раждането да узаконят промените.

# 686
  • Мнения: 293
Добре де, а принцеса Ан и кралицата защо са имали титли "принцеса" от раждането си, щом като не са могли да бъдат престолонаследници?
Аз тъпо и упорито си питам едно и също, но ми е изключително интересна логиката!

Действащия монарх във Великобритания може да дари титли по лично усмотрение. Така е направил Джордж 6-ти, като е дал титлите принц и принцеса на децата на Елизабет - Чарлз и Анна, които са родени по време на царуването на дядо си и се явяват наследници по женска линия.

# 687
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 114
Закона е почти приет, но по моя информация към 23.12.2012г. не беше окончателно приет. Очаква се, още преди раждането да узаконят промените.
Закона окончателно го приеха още миналата година, мисля някъде пролетта.

# 688
  • UK
  • Мнения: 1 334
аз гледах Дейвид Камерън наскоро в парламента и каза, че отнема технологично време закона да мине през всички инстанции,но че ще влезе в сила ретроспективно от датата,на която е взето решението "за", т.е. детето, каквото и да е то ще е престолонаследник.

# 689

Общи условия

Активация на акаунт