Коледни пости 2011

  • 38 684
  • 537
  •   1
Отговори
# 390
  • В страната на бурите
  • Мнения: 961
Ето една рецепта, която е на особена почит у дома. Сега я направих със соева майонеза.
Рецептата- 1 кут. майонеза Краси, 5 бр. кисели краставички, 1 малка кутийка царевица Бондюел, 6 бр. ролца от раци, 1/2 зелена и не сладка ябълка/ понякога я пропускам/ ,подправките са по желание- сух чесън/ аз не слагам/, черен пипер и сол.

Ева на третия етаж тези рулца от раци постни ли са? Четох, че в тях има бяла риба, яйчен белтък и жълтък - мисля, че MiaGia беше писала, че е гледала етикетите.  Аз обичам салата с тях, но затова не съм купувала досега.

Ей, покрай тези раци забравих да честитя на имениците!

# 391
  • София
  • Мнения: 1 455
Wonder woman, олеееее, не се сетих да погледна опаковката  Tired Сега ще ровя в боклука  ooooh!

# 392
  • София
  • Мнения: 7 945
Ето една рецепта, която е на особена почит у дома. Сега я направих със соева майонеза.
Рецептата- 1 кут. майонеза Краси, 5 бр. кисели краставички, 1 малка кутийка царевица Бондюел, 6 бр. ролца от раци, 1/2 зелена и не сладка ябълка/ понякога я пропускам/ ,подправките са по желание- сух чесън/ аз не слагам/, черен пипер и сол.

Ева на третия етаж тези рулца от раци постни ли са? Четох, че в тях има бяла риба, яйчен белтък и жълтък - мисля, че MiaGia беше писала, че е гледала етикетите.  Аз обичам салата с тях, но затова не съм купувала досега.


Тамън и аз да питам за майонезата.

# 393
  • София
  • Мнения: 1 455
 Какво за майонезата?

# 394
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Да, аз бях гледала етикетите.
Но си проверете да не ви заблудя - онзи ден мръзнах пред хладилните камери в Карфур и открих постни рулца от раци без яйчен прах. Просто си зависи от фирмата.

Редактирам, за да не пиша втори (тоест трети  Grinning) пост: предни години винаги съм си купувала една соева майонеза от Пикадили. В пластмасова, кръгла опаковка, не мога да се сетя марката. Мисля, че имаше и пикантна. Лично за мен беше доста сполучлива.

Последна редакция: вт, 06 дек 2011, 15:14 от MiaGia

# 395
  • В страната на бурите
  • Мнения: 961
За майонезата аз ползвам тази на Vital - беше я препоръчала brazilka в блога си - http://brazilka.blogspot.com/2010/11/blog-post_22.html

Поне на етикета не пише да има нещо непостно, но е с доста E-та.

# 396
  • София
  • Мнения: 1 455
 Аз ползвам соевата майонеза на ''Квирест'' и много я харесваме, надявам се и наистина да е здравословна.
Ох, сега видях, че в ролцата има освен соев и яйчен белтък  Confused  Cry  Tired

# 397
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Аз ползвам соевата майонеза на ''Квирест'' и много я харесваме

Точно тази е.

# 398
  • Мнения: 784
Искам само да ви споделя какво бях чела в една от книгите за стареца Паисий от Света гора. Бяха го питали дали през поста може да се консумират соеви заместители - месо от соя, мляко от соя, сирене от соя и т.н. - и той не се беше изказал положително. Беше казал нещо иронично от рода, че соята няма да ни направи от един сой със Светите отци - т.е. ползва игра на думи на гръцки, където соя е равно по звучене на сой.
Аз лично, след като го прочетох, спрях да ги консумирам през постите, но това всеки го решава за себе си.

# 399
  • София
  • Мнения: 7 945
Искам само да ви споделя какво бях чела в една от книгите за стареца Паисий от Света гора. Бяха го питали дали през поста може да се консумират соеви заместители - месо от соя, мляко от соя, сирене от соя и т.н. - и той не се беше изказал положително. Беше казал нещо иронично от рода, че соята няма да ни направи от един сой със Светите отци - т.е. ползва игра на думи на гръцки, където соя е равно по звучене на сой.
Аз лично, след като го прочетох, спрях да ги консумирам през постите, но това всеки го решава за себе си.

Аз не знам точно какво е казал монаха Паисий, но точно това определение, че соята няма да ни направи един сой със Светите отци някак си нещо не го схващам и ми звучи откъснато от контекста, най-малкото защото едва ли всички можем да се мерим с преподобните. Изказването по-скоро е свързано с това, че постите са изпитание и всякакви там залъгалки от сорта на заместителите се явяват безсмислени и опорочаващи поста. Та едва ли Паисий е имал нещо против самата соя и соевите продукти по принцип, а е бил против по начина, по който се използват.

# 400
  • Мнения: 784
Искам само да ви споделя какво бях чела в една от книгите за стареца Паисий от Света гора. Бяха го питали дали през поста може да се консумират соеви заместители - месо от соя, мляко от соя, сирене от соя и т.н. - и той не се беше изказал положително. Беше казал нещо иронично от рода, че соята няма да ни направи от един сой със Светите отци - т.е. ползва игра на думи на гръцки, където соя е равно по звучене на сой.
Аз лично, след като го прочетох, спрях да ги консумирам през постите, но това всеки го решава за себе си.

Аз не знам точно какво е казал монаха Паисий, но точно това определение, че соята няма да ни направи един сой със Светите отци някак си нещо не го схващам и ми звучи откъснато от контекста, най-малкото защото едва ли всички можем да се мерим с преподобните. Изказването по-скоро е свързано с това, че постите са изпитание и всякакви там залъгалки от сорта на заместителите се явяват безсмислени и опорочаващи поста. Та едва ли Паисий е имал нещо против самата соя и соевите продукти по принцип, а е бил против по начина, по който се използват.

Разбрал си съвсем правилно това, което се опитах да кажа. Естествено, че не става въпрос за употребата на соята по принцип, а за употребата на заместители на забранени през поста храни. В случая обаче са го питали именно за соевите заместители /не за маргарина например/ и той за тях е и отговорил.
Контекст няма. Който е чел за живота му знае, че пред килията му обикновено е имало опашка от поклоници, които, уважавайки оскъдното му време, са се опитвали с един-два въпроса да предадат това, което ги вълнува, за да получат духовен съвет от него. Затова и многото книги, в които са описани тези срещи, са под формата на кратки въпроси към него и отговорите, които той дава - също от по 1-2 изречения, но със заключен в тях безкрайно дълбок смисъл.
А за Светите Отци, то е ясно че като тях няма да станем, но сме тръгнали по път, завещан ни от тях - нали те са ни казали защо и как трябва да постим.

# 401
  • София
  • Мнения: 1 455
 Моят мъж силно разочарован от факта, че салата няма да яде, тръгна на пазар за постни ролца  Mr. Green

# 402
  • София
  • Мнения: 565
Честит празник на всички именици!!!


Да ви кажа как сготвих пъстървата и съм мноого доволна. Значи, изчистих две пъстърви, намазах ги с черен пипер, морска сол, малко лимонов сок и зехтин. Намазах коремчетата с маслинова паста и сложих по 3-4 колелца лимон вътре и отгоре върху рибата. В тавата сипах зехтин, малко водичка и 1-2 с.л маргарин. Пекох с фолио около 30 мин., после махнах фолиото и запекох на инфра ред. За гарнитура задуших картофи. Скоро не бях яла по- вкусна риба.  Simple Smile

# 403
  • София
  • Мнения: 7 945
У нас днес имахме филе от бяла риба, върху овесено-картофено канапе със сладко кисел картофен сос.

Последна редакция: вт, 06 дек 2011, 20:46 от дядо хаджия

# 404
  • The point of no return
  • Мнения: 823
Честит Никулден! Честит Празник на всички именници!

Ние ще хапваме испанска скумрия на фурна, гарнитура - зелена и картофена салата  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт