Коледа 2011 - тема 2

  • 113 203
  • 740
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 118
Tari Tasartir на ръка ги правих като гледах модели разбира се ,с накрайник 0.Първо правя вертикални линии,после хоризонталните и запълвам квадратчетата според фигурата която искам да се получи.Играчка е ,но не е чак толкова трудно,трябва да имаш търпение.Купих си и една финна четка с остър връх.с която отнемах излишъците като леко я топвах във вода за да размекне айсинга,т.като той много бързо засъхва като е вече на сладката.Общо взето като в час по рисуване се чувствах,но аз обичам да се занимавам с такива неща.Поли благодаря ти миличка за похвалите,но чак пък от мен да гледаш за модел.....има къде,къде по-добри мацки от мен,все пак на мен ми беше за първи път миналата година Simple Smile)))

# 691
  • Мнения: 419
Аз тъкмо това исках да попитам - дали мога да направя прозорче /с шарени бонбонки/ с тестото за меденките или с линцеровите сладки? В смисъл, че не трябва тестото да е някакво специално само.

Иначе засега се отчитам само с готов АКК.

Аз направих една за проба с тестото за меденки и се получи доста добре- само че снимката не е много добра Simple Smile

# 692
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте момичета!

Сладки с прозорчета правих преди година или две и правих точно меденки. Мислех, че съм снимала, но не мога да намеря снимки. newsm78 Ефектни са, но имайте предвид, че ако не се завият веднага в целофан, започват още на другия ден да лепнат, а до няколко дни да текат( както става и с бонбоните оставени без целофан). И с тестото за линцерите ще стане.

 hrisinda, прекрасни меденки. Сигурна ръка имаш! За тези, който питат за "дантелите" Не се изисква нищо друго освен, търпение, точна ръка и гладка глазура. Няма линийки, няма други трикове/

Uinen Абрачите ще издържат поне 2 седмици, а си мисля, че и повече. Аз оставих част от моите в метална кутия за проба и след 10 дни не само че нищо им нямаше, но бяха по-меки и вкусни. Трюфелите доколкото си спомням от предишни години, май не трябва да се оставят много, защото стават сухи след няколко дни. Дано се вклщчи някой, който ги е правил.

Момичета, аз още не съм готова с обработката на всички снимки, но ще се постарая тези дни. Embarassed

tunata, много екзотична твоята Коледа. Определено нестандартна, но за мен много интересна! Благодаря че пусна снимки! Hug

Последна редакция: чт, 01 дек 2011, 15:41 от natalyna

# 693
  • Кукуландия
  • Мнения: 106
За тези, който питат за "дантелите" Не се изисква нищо друго освен, търпение, точна ръка и гладка глазура. Няма линийки, няма други трикове/
Значи не стават за мен, на мен ми треперят ръцете, а и линиите ми винаги си имат свое мнение и не искат да стоят прави  hahaha

Значи абрачите ще почакат още, както и трюфелите. Ще помисля какво мога да правя тези дни  Thinking

# 694
  • Бургас
  • Мнения: 255
Джемма,благодаря ти за рецептата за меденки!
Направих ги в събота,но имам въпрос.Реших,че като ги сложа в кутия това е достатъчно,но чета в темата,че трябва да се съхраняват на сухо и студено място.Та въпроса ми е дали вече е късно да ги сложа на студено,досега ги държах в кухнята,където т-рата тези дни е била максимум 23C.Или да ги хапваме бързо и да правя нови?И как да разбера,ако им има нещо?
Момичета,ще се самоцитирам и ще допълня.Въпреки,че по-горе се обърнах към Джемма ще помоля всеки,който има опит да ми отговори.

# 695
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 426

tunata ,светлия царевичен сироп,може ли да се замени с нещо подобно ? В БГ не съм срещала,или пък ако има ,просто аз незнам...

Ами с кленов сироп сигурно ще стане, даже ще има много приятен аромат, или просто със захарен, като за баклава.

# 696
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Джемма,благодаря ти за рецептата за меденки!
Направих ги в събота,но имам въпрос.Реших,че като ги сложа в кутия това е достатъчно,но чета в темата,че трябва да се съхраняват на сухо и студено място.Та въпроса ми е дали вече е късно да ги сложа на студено,досега ги държах в кухнята,където т-рата тези дни е била максимум 23C.Или да ги хапваме бързо и да правя нови?И как да разбера,ако им има нещо?
Момичета,ще се самоцитирам и ще допълня.Въпреки,че по-горе се обърнах към Джемма ще помоля всеки,който има опит да ми отговори.

Вал, не им е късно да ги сложиш на студено сега.

# 697
  • София
  • Мнения: 2 658
Наталина вече се е включила, но да кажа и аз. Абрачите ги правих веднъж, но не виждам причина да не издържат няколко седмици. Виж, за Трюфел сладките съм категорична, че не трябва да ги правиш повече от 2-3 дена преди да ги раздадеш. Изсъхват лесно, дори и като са затворени в кутия. Страхотни са иначе и често ги правя!
Джемма,благодаря ти за рецептата за меденки!
Направих ги в събота,но имам въпрос.Реших,че като ги сложа в кутия това е достатъчно,но чета в темата,че трябва да се съхраняват на сухо и студено място.Та въпроса ми е дали вече е късно да ги сложа на студено,досега ги държах в кухнята,където т-рата тези дни е била максимум 23C.Или да ги хапваме бързо и да правя нови?И как да разбера,ако им има нещо?
Въпреки,че по-горе се обърнах към Джемма ще помоля всеки,който има опит да ми отговори.
аз ти отговарям  Simple Smile моите меденки ги държа по няколко дена в кухнята, докато ги украся и изсъхнат добре и тогава ги изкарвам навун. Тази година имам вече шкаф на балкона, в който да ги прибирам, иначе миналите години слагах кутиите в кашон и отгоре редях вестници. Не са мърдали, а дозата, която оставям за вкущи я ядем до Нова година.  Peace
Момичета,ще се самоцитирам и ще допълня.

Последна редакция: чт, 01 дек 2011, 17:23 от petia_tag

# 698
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363


Редакция:
Шоколадови бисквити Трюфел - колко по-рано могат да се направят? Моля тези с опит с тези сладки да споделят.
Поне седмица, но питай в сайта под рецептата най-добре.

# 699
  • под тепетата
  • Мнения: 9 349
Въпрос - медената къщичка първо украсявате и после сглобявате или обратно ? Май първия вариант ще ми е по-удобен с изчакване да изсъхне, но да попитам все пак...

# 700
  • Тракийка в Софийското равно поле....
  • Мнения: 439
http://www.marthastewart.com/348962/pesche-con-crema-peaches-cre … daycenter-dessert
Моля,ако има желаещи за превод на рецептата за прасковките Praynig Аз имам рецепта от 100 години,но като гледам тук,тестото е по различно от моето,по рехаво стои и бих искала да опитам този вид прасковки..Благодаря  bouquet
Праскови с крем
за крема
2 чаши пълномаслено мляко
Настъргана кора на 1 лимон (със зеленчукова белачка за по-едри ивици)
4 големи яйчни жълтъци
3 / 4 чаша захар
1 / 4 чаша типово (грахамово) брашно

За тестото
3 3 / 4 чаши брашно
1 супена лъжица бакпулвер
3 големи яйца
3 / 4 чаша захар
3 / 4 чаша мляко
1 / 2 чаша безсолно масло, разтопено и охладено
настъргана кора от 1 лимон

За сглобяване на прасковите
1 / 2 чаша светъл ром или 6 супени лъжици италиански мараскино ликьор плюс 2 супени лъжици прасковен шнапс
червен и жълт оцветител за храна
1 чаена чаша захар, или повече, ако е необходимо за покриване
Пресните листа на праскова или декоративни листа за захар или шоколад

1. Пригответе крема: В голяма тенджера с дебело дъно, затоплете млякото и лимона на средна температура докато започне да къкри. Междувременно, в голяма купа, разбийте заедно жълтъците и захарта докато се сгъстят и побелеят, добавете брашно и разбърквайте до хомогенност
2. Махнете лимоновата кора от млякото и изхвърлете; бавно добавете топлото мляко в яйчената смес. Върнете сместа в тенджерата и я оставете на среден котлон, варете, при непрекъснато разбъркване, докато се сгъсти крема и започва да ври.
3. Прехвърлете крема в голяма купа, покрийте с фолио, притискайки го към повърхността, за да се предотврати образуването на кожичка. Оставете да изстине напълно.
4. Направете тестото: В голяма купа, разбъркайте заедно брашното и бакпулвера. Смесете яйцата в друга голяма купа. Добавете захар и разбийте докато се съчетаят. Добавете млякото, маслото, лимоновата кора и разбийте до гладкост. Постепенно добавете брашнената смес, бъркайки с вилица, докато получите гладко и стегнато тесто. Оставете тестото да почине за 5 минути
5. Загрейте фурната до 180 градуса. Покрийте две тави с намазнена хартия за печене.
6. Използвайте супена лъжица от тестото с лек връх, с длани оформете гладка кръгла топка с големината на орех. Уверете се, че всички топки са сравнително еднакви по размер. Подреждайте ги в тавата на разстояние около 2,5 – 3 см. Изравнете върховете леко с пръстите си.
7. Сложете във фурната и печете, докато основите леко покафенеят (около 15 минути) -  върховете трябва да останат бледи. Оставете върху решетка да се охладят леко.
8. Сглобяване на прасковите: Докато бисквитките са още топли, използвайте малък остър нож, за да направите кръг с размера на една четвърт от дъното на всяка бисквитка, като внимавате да не пукнете краищата. Използвайте върха на ножа, за да изстържете достатъчно трохи, за да се направи дупчица за около 1 чаена лъжичка от крема.
9. Сложете алкохола в малка купа. Добави достатъчно червена и жълта боя, за да създадете желания нюанс на праскова, оставете настрана. Попълнете плитка купа със захар и оставете настрана.
10. Напълнете бисквитките с по 1 чаена лъжичка крем. Слепете две бисквитки заедно, така че плънката да идва точно до ръба, като се внимава да не се напука или счупи. С помощта на сладкарски четка, намажете "прасковите" с цветния алкохол и оваляйте в захар. Слагайте готовите бисквитки с херметически затворени кутии. Покрийте съда и оставете в хладилник за през нощта.
11. Точно преди сервиране поставете листенцата.

# 701
  • Мнения: 899
Въпрос - медената къщичка първо украсявате и после сглобявате или обратно ? Май първия вариант ще ми е по-удобен с изчакване да изсъхне, но да попитам все пак...

Аз първо сглобявам, после украсявам. Сигурно и другото ще стане, но на мен така ми е по-лесно, а и където трябва да има "стичане" - като висулки от покрива, няма как да стане предварително.

# 702
  • под тепетата
  • Мнения: 9 349
Да, за висулките си права Umbra , но с мойта трепереща ръка орнаментите за прозорците и вратите ще станат криви като на калпав майстор- строител  Joy   Благодаря за съвета ти и май ще се пробвам така.

# 703
  • София
  • Мнения: 903
Тази година съм решила да пробвам да украся меденки  за Коледа. Прочетох по-голямата част от темата, но не разбрах дали меденките, които правите в началото на декември ги украсявате и след това ги затваряте в кутиите, или ги украсявате преди Коледа. Притеснява ме, че в айсинга има сурови белтъци и нещо не мога да си представя, че ако престоят около 1 месец в кутията, ще са безопасни за ядене ( имам да нагостя много деца и именно това ми е притеснението ).
И другия ми въпрос е дали тези готовите айсинги, които продават в онлайн магазините или пък тези на прах които се разтварят с вода, съдържат сурови белтъци.

Моля ви за малко повече разяснения по този въпрос.  Praynig

В готовия айсинг има белтъци на прах, миналата година пробвах такъв и не ми хареса. Наталина е обеснявала всяка година за тези опасения, че глазурата има много захар,която действа като консервант. Аз от 2 години ползвам такъв айсинг и з амеденкитеи за къщата, която при нас се яде, меденките обикновено се дояждат 1-2 седмици след НГ, не е имало проблем. Винаги гледам белъците за глазурата да са от възможно най-пресни яйца (ако мога да осигуря от село, разбира се). Ако се притесняваш много, използвай ледената глазура, също е хубава, макар и не толкова искряща като кралската глазура.

Благодаря ти много за поясненията.   bouquet Ще ги пробвам, пък ще видим - надявам се да няма проблеми. Simple Smile

# 704
  • София
  • Мнения: 903

 tania31, правим сега меденките, а ги украсяваме няколко дни преди Коледа по нощите  Mr. Green
 

Хаха. Много смешно, няма що. .  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Чудя се като нямаш  какво да кажеш по въпроса, защо просто не подминеш поста ми. На никой не му е дотрябвала твоята ирония.

Общи условия

Активация на акаунт