Как изразявате скръбта си?

  • 9 071
  • 115
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3 447

Смъртта на млади хора предизвиква в мен сякаш повече гняв, отколкото тъга.
Така ми се случи, че загубих няколко любими млади хора в рамките на седмица при различни злополуки. Не може да се опише чувството, първото, което ми идва наум е "изтръпнал крак"... тотално вкаменяване, ступор, безчувственост. И ярост, да. Не вярвам, че човек може да си бъде същия след подобно нещо, поне аз не мога.
Смъртта на възрастни хора приемам спокойно. Мъчно ми е, но това е друг тип мъка - и да поплачеш, и да си спомниш, и да приемеш с мъдрост неизбежното, и да се усмихнеш.

# 76
  • Мнения: 2 510
Ако си била свидетел на подобен театър, на какъвто аз съм била,
Не зная случая Бижу, но това може да се окажат различни неща и двете верни.
Иначе, "моите съболезнования" и на мен ми звучат изкуствени. Аз просто мълча, не зная какво да кажа.

# 77
  • Мнения: 2 216
Проблема ми е, как да се покажа съпричастна към страданието на близките, без да ги натоварвам с моята скръб, защото съм наясно, че те страдат неимоверно повече.
Като сте до тях, като им засвидетелствате внимание и грижа, защото след погребение близките остават сами...И това е ужасна самота...И не само първите дни, а в един по-дълъг период да им звъните, извеждате, разсейвате или просто поседите при тях....На празници тази самота е още по-осезаема, затова не ги забравяйте в тези моменти...

Последна редакция: пн, 14 ное 2011, 17:45 от Bona Dea

# 78
  • Мнения: 155
Всеки е губил близък човек. За мен, както и много други тук във форума е била загубата на баба. На тази баба, която много пъти е била повече за теб като майка, от колкото самата ти майка. Така беше и при мен. Баба я няма повече от две години вече. А когато се сетя, че вече я няма, защото все още не мога да го приема като факт и очите ми се пълнят със сълзи, ей така от нищото. Друг път пък когато в труден момент, когато изляза от ситуацията и видя в начина, по който съм излязла нейния почерк, аз се усмихвам и съм адски щастлива, че тя ме е научила. Виждам я в мислите си постоянно усмихната. Не обичам да ходя на гроба и, не знам защо, това не ми дава нищо, предпочитам да си мисля за нея, да я споменавам и т.н., но на гроба и не обичам да ходя.

Чувала съм много трогателни истории за хора, чиято любов преди и след смъртта ме остава безмълвна и в същото време горда, че съм човек. А именно: преди година и нещо почина на моя много добра приятелка дядо и. Тя е присъствала на последните му минути. Били са тя, баба и той на легло. Той в последните си минути иска банан от моята приятелка и тя му подава един. Преди да го вземе обаче, той се обръща към баба и с думите: "За теб има ли?" В този момент моята приятелка се е сринала просто. В момента баба още е зле и не може да се съвземе. След смъртта му получи тежка склероза, сякаш защото просто иска да забрави, да не помни живота си без него  Tired

Живот..., любов..., и смърт..., май само любовта остава след смъртта

# 79
  • Мнения: 654
Май в началото се държа,,мъжки",но после...все едно ме е смазал валяк.
Въздух не ми стига,и едни мисли....Лошото при мен е,че мъката нараства с отминалото време.
20 години и мама ми липсва още повече,и сълзите са по чести,особено в радостите ми.

За Бабилия Flowers Rose Flowers Rose/нищо,че темата не е за това/

# 80
  • Мнения: 2 216
Не си спомням коя бг актриса беше казала, че животът на жената се дели на 2 етапа - преди и след смъртта на майка и

# 81
  • Мнения: 17 546
Не си спомням коя бг актриса беше казала, че животът на жената се дели на 2 етапа - преди и след смъртта на майка и
Мислиш ли, че такава обвързаност, зависимост, че чак да дели животът на два етапа, е здравословна? Ако се абстрахирам от моя частен случай, за мен това е недопустимо! Такава зависимост от когото и да било, е пагубна за личността.

# 82
  • Мнения: 2 216
Не съм споделяла свои мисли, а цитирам по памет една актриса.

# 83
  • Мнения: 17 546
Аз питам по принцип, без значение чия е тази мисъл. Прочетох, че цитираш актриса, но за да ползваш този цитат, имаш отношение към казаното от нея.

# 84
  • Мнения: 654
Не си спомням коя бг актриса беше казала, че животът на жената се дели на 2 етапа - преди и след смъртта на майка и
Вярно е.Може да не е здравословно,но е вярно.
Дори сега като говоря казвам:Когато майка беше жива..или След като майка почина...

А не може ли просто да сподели?Или да напише нещо което бих разбрала?

# 85
  • Мнения: 17 546
А не може ли просто да сподели?
А не може ли просто да питам, защото ме впечатли това твърдение?

# 86
  • Мнения: 2 216
Бижу, защо е това заяждане?
Жената е загубила майка си....
Естествено, че сме зависими от хората, които обичаме. За Бижу това е недопустимо, за джоджо е нормално...

# 87
  • Мнения: 521
Зависи от майката, от детето, от това как е протекъл животът им заедно.
В една значителна степен щастието такова, каквото е било тогава, когато мама беше тук изчезна. Не ми се ще да навлизам в повече подробности, защото е лично и болезнено.
Абсолютно вярно е това изречение, поне за мен. Но е трудно да бъде разбрано, ако не е преминало през твоята система.

# 88
  • Варна
  • Мнения: 6 374
Като заговорихте за майката... не знам дали откакто аз съм такава, но ми е най- тежко, когато майка загуби детето си. Тогава състраданието ми е най- силно.  Tired
Майка ми още е до мен, близките ми са живи и здрави. Последно изпратихме преди няколко години позната жена, непреборила рака. Възрастна беше, но не спирам да мисля за скръбта на старата ѝ майка. Жал ми е за леля Мария, но очите на майка ѝ са пред мен, често. Tired
В скръбта си съм слаба по принцип, плача, после се съвземам и продължавам. Не умея да се прикривам.

# 89
  • Мнения: X
Не си спомням коя бг актриса беше казала, че животът на жената се дели на 2 етапа - преди и след смъртта на майка и
Мислиш ли, че такава обвързаност, зависимост, че чак да дели животът на два етапа, е здравословна? Ако се абстрахирам от моя частен случай, за мен това е недопустимо! Такава зависимост от когото и да било, е пагубна за личността.
От личен опит казвам, че това е точно така. Детето в теб си отива с майката. Вече не си ничие дете. Вече си само възрастен. Не става въпрос за зависимост ... просто минаваш в друга категория, така грубо казано.... На тези без майка.

Общи условия

Активация на акаунт