Майките на деца, навършили 2 години, могат да работят по-малко!

  • 4 647
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 300
Ами не знам защо не се разбираме:) то и аз си повтарям поста. Май проблемът е, че ти спираш до служител-изработени часове + свършена работа- получена заплата.
Ако направим още една крачка напред обаче и погледнем цялостно проблема, т.е. не от гледната точка на служителя- родител Х, а от гледна точка на фирмата, има едно общо количество работа, което трябва да бъде свършено. И това, че заради родителските привилегии на Х  ще се наложи да се търсят варианти за компенсиране.
Тук вече са видими практическите проблеми, които ще направят прилагането на мярката невъзможно- като например че в една малка фирма при 25% намалена работа от един човек няма как да наемеш втори на 1/4 бройка, и най вероятно някой друг ще се нагърби с допълнителна работа. И други подобни. 

# 16
  • София
  • Мнения: 1 344
На мен ми предстои връщане на работа януари месец,и ще се възползвам от това,дори и да ми намалят заплатата,съм съгласна,само и само да съм повече време с децата си,но аз просто ще искам да не ползвам обедната си почивка и да си тръгвам 45мин. по-рано!

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 372
Е, щом не е задължително, то значи нищо ново няма. Единственото, което може да се случи, неразбрали работодатели да помислят, че е задължително и още по-трудно да стане наемането на майки с деца. Иначе то и сега човек може да се договори с работодателя си и ако работата го позволява, да бъде уважено желанието му. Peace

# 18
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Ами не знам защо не се разбираме:) то и аз си повтарям поста. Май проблемът е, че ти спираш до служител-изработени часове + свършена работа- получена заплата.
Ако направим още една крачка напред обаче и погледнем цялостно проблема, т.е. не от гледната точка на служителя- родител Х, а от гледна точка на фирмата, има едно общо количество работа, което трябва да бъде свършено. И това, че заради родителските привилегии на Х  ще се наложи да се търсят варианти за компенсиране.
Тук вече са видими практическите проблеми, които ще направят прилагането на мярката невъзможно- като например че в една малка фирма при 25% намалена работа от един човек няма как да наемеш втори на 1/4 бройка, и най вероятно някой друг ще се нагърби с допълнителна работа. И други подобни. 
Не мисля. Аз смятам, че освен в редки случаи, в повечето фирми не се работи толкова ефективно и всички са наясно с това. Тук е бистрено нееднократно. В тоя случай е работа на шефа и служителя да помислят и изработят индивидуално решение за случая и да се види доколко е ефикасно това.
Ако става дума за консервиране на продукция и в края на деня трябва да има 8 щайги, всяка от които се прави за час, е ясно, че за 6 часа няма да се появят 8 щайги. Но в много други случаи това не е така и ако може да проработи намаленото работно време, защо не.
Както справедливо отбелязаха хората, то не е нищо ново, разликата е, че сега се говори за него и евентуално ще се пробват по някакъв начин да застъпят правата на родители с деца под 8 години, когато е възможно (да не кажеш сега, че за "всякога" говоря).
Добро е и прехвърлянето на гледането на дете до 8г. между родителите.

Мен лично ме разсмива изискването на закона дете под 14 години да не остава без надзор, но никой не обяснява как да се случи това. Вчера една жена по новините обясняваше как със съседите си гледали децата на смени, ама който живее в блок с недружелюбни старчета какво прави... но пък на тази жена основната грижа да няма детето й неизвинени отсъствия беше, че ще й спрат детските (не беше циганка). Така че, всеки си има приоритети.

# 19
  • Мнения: 4 300
 
Аз смятам, че освен в редки случаи, в повечето фирми не се работи толкова ефективно и всички са наясно с това. Тук е бистрено нееднократно. В тоя случай е работа на шефа и служителя да помислят и изработят индивидуално решение за случая и да се види доколко е ефикасно това.
Ако става дума за консервиране на продукция и в края на деня трябва да има 8 щайги, всяка от които се прави за час, е ясно, че за 6 часа няма да се появят 8 щайги. Но в много други случаи това не е така и ако може да проработи намаленото работно време, защо не.
Така де, и излиза, че в тези преобладаващи според теб случаи родителят ще се стегне в кръста, ще работи по интензивно и  ефективно, ще свърши цялата работа, която преди е вършил за 8 часа за 6, и накрая ще получи по малка заплата. Крайно несправедливо според мен.

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Защо да е несправедливо, Рокси? Ако не страда работата от това, че се върши с малко по-бавен темп, защо да е несправедливо - работиш по-малко, взимаш по-малко.
Пак ще се препиша:
"Ако става дума за консервиране на продукция и в края на деня трябва да има 8 щайги, всяка от които се прави за час, е ясно, че за 6 часа няма да се появят 8 щайги. Но в много други случаи това не е така и ако може да проработи намаленото работно време, защо не."

Не казвам, че ако преди си вършил работа 8/8, сега е целта да свършиш 8/6.

Ако обичайно работиш 5 от 8те часа и прецениш, че можеш да работиш 5 от 7 примерно, т.е. си съкратиш почивките, защо да не го направиш? Или работиш 4,5 от 7, примерно, да не се ласкаем чак толкова. Ако върши работа, мисля, че много работодатели няма да имат против, в крайна сметка резултатите са обвързани със заплата. Не е като в държавно предприятие (не, че във всички е така) - работиш, не работиш, все взимаш.

# 21
  • Мнения: 10 614
Напълно разбитам и подкрепям Бу.
Моето работно време е 8ч. В повечето дни работя ефективно само 4-5 от тях, понякога по-малко, рядко повече. Колежката на съседното бюро, която няма деца, не работи повече от мен. Но на нея й е все едно дали ще си тръгне от работа в 16ч или ще реди пасианси от 16 до 17ч.
Аз мога да си свърша цялата работата за 5-6 часа, мога и за по-малко, но ако кажа на шефа, той веднага ще реши,че нямам достатъчно работа и ще ми намери още.
Така че за мен би било идеално да му кажа - ето законът дава такава възможност (той много се впечатлява от закона), ще се мобилизирам, ще работя ако трябва през обедната почивка, но искам да си тръгвам в 16ч. Ако си свършвам всичко и не закъснявам със сроковете-оставете ми такава заплатата. Ако не - намалете ми я пропорционално на часовете. В моя случай намалението като парична стойност ще е под 10% от заплатата. Ами готова съм да се откажа от тях, за да имам повече време за детето.
Вярно е, че схемата не е приложима за всеки вид труд, но за повечето хора на бюро, които не обслужват директно клиенти е о.к.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 372
Така че за мен би било идеално да му кажа - ето законът дава такава възможност (той много се впечатлява от закона).
Да, но не е задължително работодателят ти да се съгласи, пожелателно е.

# 23
  • Мнения: 10 614
Ясно е, че е по взаимно съгласие. Но лично за мен и въпреки благоразположението му към майки с деца, ще е много по-лесно да поставя въпроса и да постигна нещо, ако изтъкна,че това е законово регламентирана възможност.

# 24
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Може ли някой да копне текста от вероятно КТ ли, или от където там е залегнал.

# 25
  • Мнения: 390
Не разбирам каква промяна има в закона, и до сега това беше възможно, вероятно се набляга на правото предимно на майките да се възползват от тази възможност, защото по цял свят много жени с деца работят по няколко часа дневно. Аз лично бих се възползвала, заплатата ми не е толкова голяма, че да са ми от голямо значение тези проценти намаление, а и като се приспаднат и данъците, които също ще паднат, смятам, че свободното време ще ми е повече от полза.
Не ми стана ясно само тези неплатени 5 месеца, които бащата може да ми прехвърли, обвързани ли са с някакви условия от рода на да е осигурен или назначен по трудов договор например.

# 26
  • Мнения: 5 577
аз след навършване на 2 г. на дъщеря ми се върнах на работа на половин раб. ден. така 1 година.
да ви кажа, пак си е пълна загуба на време, или по-точно - създава се илюзия, че си свободен и имаш време за всичко, а в крайна сметка не е така.
парите, колкото и да са добри, все пак са половин.

така в един момент установих, че не само не ми стигат, но и съм на минус, защото докато се прибера изхарчвам повече от спечеленото, и увеличихме работното време на 5 часа и половина и заплатата пропорционално.  Crazy така е малко по-добре, но като цяло пак е безсмислено.

# 27
  • В.Търново
  • Мнения: 6 686
И аз не виждам нищо интересно в случая. Винаги може да се договориш с работодателя.  Интересно ще бъде, ако се наложи със закон.
Авторката, а кой ще поема твоите смени? Понякога има възможност, понякога - не.

Ние сме няколко служители,които и до сега са се справяли без мен.Аз и не искам по-малко работно време,а по възможност за известно време да карам само 1 смени от 8:00-17:00ч.,докато мине зимния период и измислим по-нататък кой да взема детето от ясла,когато съм редовни и втори смени.При нас не може ей така да се договаряме с работодателя,когато си решим.

Така че за мен би било идеално да му кажа - ето законът дава такава възможност (той много се впечатлява от закона).
Да, но не е задължително работодателят ти да се съгласи, пожелателно е.

Така е.Зависи колко е разбран и до колко е в неговите възможности.

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 372
И аз не виждам нищо интересно в случая. Винаги може да се договориш с работодателя.  Интересно ще бъде, ако се наложи със закон.
Авторката, а кой ще поема твоите смени? Понякога има възможност, понякога - не.

Ние сме няколко служители,които и до сега са се справяли без мен.Аз и не искам по-малко работно време,а по възможност за известно време да карам само 1 смени от 8:00-17:00ч.,докато мине зимния период и измислим по-нататък кой да взема детето от ясла,когато съм редовни и втори смени.При нас не може ей така да се договаряме с работодателя,когато си решим.

Така че за мен би било идеално да му кажа - ето законът дава такава възможност (той много се впечатлява от закона).
Да, но не е задължително работодателят ти да се съгласи, пожелателно е.

Така е.Зависи колко е разбран и до колко е в неговите възможности.
Права си. Възможностите сякаш са на първо място, после се гледа колко е разбран. Лошото е, че докато караш само първи смени, някой трябва да кара и твоите втори, или пък да кара само втори цяла зима. Едва ли ще се съгласят колегите. От друга страна може да се наеме служител само за тях, но това са нови разходи за работодателя. Не е лесно, нито за родителите, нито да работодателите, които често също са и родители.

# 29
  • В.Търново
  • Мнения: 6 686
Напротив.Докато съм била майчинство е имало достатъчно служители,за да се разпределят смените,с мен и без мен те си имат равен брой смени.Така че не е проблем.Днес говорих с работодатела ми и ми обеща,че ще го обсъди с преките ми ръководители и ще измисли някакво решение.Аз не искам много,само три месеца.Но дори не е ставало и на въпрос в разговора ни за новите промени в закона.И без да ги имаше пак щях да говоря с него.Мисля че е много точен и разбран като човек.

Общи условия

Активация на акаунт