Швейцария

  • 95 024
  • 609
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 130
Здравейте! Нашето пътуване за Швейцария започва в понеделник! Отиваме за няколко дни като ще отседнем в едно малко селце Wynau, което е посредата на Цюрих Берн и Базел....доста изчетох и за краткото време в което ще сме там е ясно, че не може да се види всичко..за това смятам да видим малко места но качествено, отколкото много места и да стане каша....какво ще ме посъветвате, в локацията в която ще сме какво да видим...наели сме кола, като кацаме в Цюрих! Предварително благодаря!

# 76
  • Мнения: 99
Здравейте! Малко Ви завиждам за пътуването. Тук бях чела, че Швейцария е страна, в която трябва да се пътува и да се наслаждаваме на гледки. И от много скромен опит си мисля, че е така. Наистина там пътищата не се усещат, така че и повече от 100 км в посока дневен преход не е проблем /особено ако сте на мястото до шофьора  Heart Eyes/. Ние ходихме в началото на март и в времето за този период от годината беше благосклонно към нас.
Съжалявам, че не отидохме до водопадите http://www.rheinfall.ch/home. Казват, че е уникално. Ако имате възможност посетете Луцерн - красиво е! Според мен и Цюрих си заслужава 1 ден, за да се разгледа поне района около Bahnhoffstrasse. В Берн има различни музеи и ако не се лъжа хубави ботанически градини, но и тях не видях. Ние там се разходихме само за 1 ден /3-4 часа/ и се концентрирахме в централната част на града. Хареса ми пътуването от Луцерн до Интерлакен - много красиви гледки и навсякъде езера.
Имате възможност да се качите на планината Пилатус /в един ден с разходката до Луцерн/ - отново феноменални гледки. 
В нашия хотел ни дадоха една туристическа брошура за района около Луцерн и visitors card. В боршурата имаше инфо за основните туристически дестинации в района, шопинг, музеи, култура, фестивали, ресторанти, ферми, базари и датите, на които се случват събитията. Картите даваха отстъпки от таксите на много музеи и даже на някои ресторанти имаше % намаление от сметката.
Пожелавам Ви много хубаво време, за да можете да се разходите и да почувствате природата там!

# 77
  • Мнения: 130
Нашето пътуване в тази прекрасна страна приключи! Успяхме да видим много места, но и много не успяхме, така че ще трябва да се върнем! С кола обикаляхме и беше страхотно, видяхме както малки градчета, така и големи! Бяхме отседнали в малко селце Horriwil и оттам всеки ден поемахме по маршрут! Видяхме Луцерн, Берн, Женева и Цюрих! Очарователни са и препоръчвам! Интерлакен и Пилатус ще останат за другия път, както и Монтрьо и Веве!

# 78
  • Мнения: 1 145
Къде отседнахте в Horriwil ?

# 79
  • Мнения: 130
Gasthof Sonne Simple Smile

# 80
  • Мнения: 2 752
Привет, момичета и момчета!

отдавна не съм писала в темата, но сега влизам да споделя няколко сайта с 360 градуса панорамни видеа на няколко красиви места в Швейцария, всички в кантон Граубюнден (с изкл. на първия сайт). Най-добре е да се гледат на цял екран  Peace
С повечето от видеата се връщаме отново в зимата  Grinning

Юнгфрауйох, кантон Берн (Бернер Оберланд)
http://www.jungfrau.ch/tourismus/ausflugsziele/jungfraujoch-top- … 60-grad-panorama/

Енгадин, Сен Мориц
http://www.engadin.stmoritz.ch/sommer/de/multimedia/panoramen/

Парк La Mutta Falera + още видеа от съседни места
http://panotour.ch/parc-la-mutta-falera/

Dachberg Giga Panno  + още видеа - има възможност за много далечно зумване на картината и така могат да се видят дори и миниатюрни обекти
http://panotour.ch/dachberg-giga-pano/

Андиаст  + още видеа
http://panotour.ch/andiast/

Ленцерхайде, близо до Давос
http://lenzerheide.com/de/winter/aktuell/webcams

Флимс, Лаакс, Фалера
http://www.bergfex.ch/laax/webcams/c5701/

Приятно гледане!

# 81
  • Мнения: 74
Привет на всички!
Най-сетне сколасах и понаписах туй-онуй за моите впечатленият от Швейцария:
СТРАШНИ СМЕШКИ, СМЕШНИ СТРАШКИ...или МОИТЕ ПЕРИПЕТИИ И ВПЕЧАТЛЕНИЯ ОТ ЦЮРИХ

Последна редакция: нд, 01 юни 2014, 14:13 от pepelia6kata

# 82
  • Мнения: 2 752
Благодаря за прекрасния пътепис и за снимките, Мария!   bouquet
Разказите ти са толкова интересни, написани с чувство за хумор, винаги ги чета с удоволствие.
Много вярно си уловила духа на Швейцария, макар че не живееш тук.

Аз мога единствено да допълня някои подробности към твоите факти.
Точно днес четох последната статистика на OECD от тази година за най-щастливите хора на света. Кои са на първо място? Има и други интересни показатели, ако на някой му е интересно може да погледне тук

Да, швейцарците могат да бъдат много сърдечни, могат и да фамилиарничат, но в същото време са и много възпитани, дискретни и дипломатични. Ако си сред близки приятели или роднини изобщо не се усеща разлика с българския манталитет, но с непознати хора малко или много нещата не са съвсем като в България.

Най-известният калбсбратвурст в Швейцария е Олма-братвурст, произведен в кантон Санкт Гален. Местните го ядат натюр, БЕЗ горчица и те са единствените швейцарци, които го ядат така. Казват, че горчицата само разваляла аромата на хубавото месо.  Grinning

Кухнята им има много вкусни попадения. Не може да се каже, че е универсална в цяла Швейцария, има много регионални различия. Аз харесвам и трите кухни - на немска, френска и италианска Швейцария. Най-любими са ми рьощи, Zürcher Geschnetzelte - това е едно ястие точно от Цюрих, където си била, но днес е много обичано в цялата страна, Елплермагронен (Älplermagronen) - един вид паста с картофи, сирене, лук и сметанов сос - типично за района на Централна Швейцария, където живея. Още оттам е и Lozärner Chögelipastete - това е един огромен волован, типичен за Люцерн, който всяка година е хит през февруари по време на карнавала, също много любима ми е и ечемичената супа от кантон Граубюнден. Изобщо темата за швейцарската кухня е много обширна, но тук за жалост не пишем много за нея.

# 83
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
Ох Мария, смяла съм се със сълзи като четох прерипетиите ти с китаеца и в китайския апартамент. Много увлекателно си го написала и този пътепис. Преди да планувам ваканцията ни в Швейцария прочетох твоите пътеписи и ми бяха много полезни. Всичките ми приятели  преди да заминем за Швейцария ми повтаряха колко скъпо е всичко, но никой не ми спомена какви гледки открива тази страна, където никъде не съм виждала до сега. Миналият месец бяхме в Холандия. Ами цените им са почти като в Швейцария, но разликата е че храната им е типично фаст-фуд и една фуния с пържени картофи си е 3.50€ стой че гледай. Ние бяхме туристи в Швейцария и не успяхме да усетим швейцарците какви са като народ, освен в единия хотел, където бяхме много добре посрещнати и направиха подаръци на децата сутринта на закуска, а вечерта им донесоха плюшени играчки за заспиване. Е, неуспяхме да се разберем (въпреки няколкото писма) как да ми изпратят зарядното за таблета което забравихме, но го преглътнах някак. Накрая безсилна им писах че като мина оттам някой ден ще си го потърся  Laughing.

# 84
  • Мнения: 99
Мария, върна усмивката на лицето ми в това ужасно дъждовно време. Чудесен пътепис. Искрени поздравления! Hug
Аз съм била само 1 път в Швейцария - март месец тази година, но със съпружеското тяло честичко си говорим за страната! Мечтая си и моите деца да растат в такава красива и подредена държава.  ooooh!
Пак ми се ходи сред тази природа, но за след месец сме планували друга дестинация. Не съм ходила от много години в Австрия, но пак ще я посетя. Вече нямам търпение. И там е божествено красиво, но е по-различно. Швейцария е друга класа.
Връщам се да гледам панорамните видеа на hellymod и да си мечтая скоро да ги видя лично!

Принципно не съм от хората, които на всяка цена искат да избягат от БГ, но ако им трябват ИТ специалисти Wink и ни кажат "хайде", няма много да се опъваме с половинката. Толкова ми хареса, че мисля, само там бих се преместила.

# 85
  • Мнения: 2 298
Привет! Някой минавал ли е по пътя от Милано към Цюрих, но не през тунела Gotthard, а над него по "обикновенния" път?
Предполагам е пълно със завои и пътя ще се удължи, но и гледките вероятно си заслужават. Ще се радвам, ако някой сподели мнение.

# 86
  • Мнения: 1 124
Привет! Някой минавал ли е по пътя от Милано към Цюрих, но не през тунела Gotthard, а над него по "обикновенния" път?
Предполагам е пълно със завои и пътя ще се удължи, но и гледките вероятно си заслужават. Ще се радвам, ако някой сподели мнение.
да. Пътувахме от Белинзона през прохода Готард. Наистина страхотни гледки. Пътят е стръмен (Ама не прекалено) но е перфектен (не сте очаквали друго,нали?) горе на най-високото място има паркинг да спрете и прегледате. Преходът не е дълъг. Може би защото е красив. Стига до езерото Цуг. От там се отбихме към Цюрих зее до Килчберг за шоколад (фабриката на Линд)
Първият път като ходихме в Швейцария и карахме все по магистрали и през тунели. След това реших, че искам да видя страната,а не да бързам и да минавам под земята. Струва си. Да поседнеш на пейка и да гледаш отвисоко езерото планините ливадите, къщите, подредените дърва край пътя. Затова всяка година гледам да мина оттам.

# 87
  • Мнения: 2 298
Благодаря!  Hug
Така е, не съм очаквала пътя да не е добър, но ме протеснява да не е с много завои, които не понасят много много на деца! 
На картата завоите изглеждат страховито!  Mr. Green

# 88
  • Мнения: 1 124
Благодаря!  Hug
Така е, не съм очаквала пътя да не е добър, но ме протеснява да не е с много завои, които не понасят много много на деца! 
На картата завоите изглеждат страховито!  Mr. Green


на картата изглежда страховито, а в действителност е страхотно! Ама разбира се има значение и времето. Когато ние минавахме оттам беше ясно и слънчево. Завоите сиоред мене не са толкова замайващи. Не са чак толкова един след друг, но пътят е стръмен. Има отбивки ако искате да спрете. 
Щом ще сте с деца идете да си купите шоколад от фабриката в Килчберг. Тя е точно на пътя до езерото. Магазинът работи до 17,30.

# 89
  • Мнения: 2 752
Включвам се за прохода Готард - има два пътя през прохода. Старият път е наистина с доста завои, но новият е почти магистрала и завои може да се каже, че няма. По същия маршрут минава още един алпийски проход - Сан Бернардино. Той е само серпентини, ама истински! Но гледките са един път!
Гледките по всички тези 3 шосета си заслужават.
Новият път на Готард излиза на север на Vierwaldstättersee в кантон Ури (Централна Швейцария), а не на Zugersee. Езерото Цуг се намира малко пó на север.
Направо благородно завиждам на който ще минава по тези места  Hug

П.С. Една препоръка от мен - не минавайте през тунела Готард! Задръстванията по него са по 30 км, а забавянето може да стигне и до 3 часа. Обикновено се изразява в чакане на едно място и това е кошмар в самия тунел, който по някое време се превръща в място с отвратително мръсен въздух заради газовите изпарения от колите и камионите. Изобщо това е участъкът с най-големи задръствания в Швейцария. Няма равен на себе си просто.

Общи условия

Активация на акаунт