Отговори
# 15
  • Мнения: 9 362
Deni-meni, да съм казала, че има проблем ? Просто ми е интересно мнението на останалите, защото лично на моето дете не му стига съня и от опит знам, че когато е заспала дълбоко и е много преуморена, дори къртене с бормашина от съседите не я буди. Затова смятам, че заспалите дълбоко деца не пречи да се оставят да се разсънят сами.
То е ясно, че щом посещава детска градина сме приели режима и сме се нагодили към него ! Гледам да я слагам по-рано вечер и така компенсираме. Но продължавам да си мисля, че за тяхната възраст здравето и спокойствието са по-важни от всичко.
Бъръльо-бъръльо , приличат си госпожиците ни Simple Smile
Катюнгелче,
Ако моето дете спи повече от 2 часа през деня, което е много малко вероятно, но се е случвало. То вечерта ще заспи чак към 22-22.30 ч. За мен този час пък не е нормален за лягане на дете. Може би затова съм научила детето си да си ляга в 20.30 ч. и то после става в 7.00 без проблем, а през деня спи малко, може би защото спи повече през нощта. Но това е нашият режим и той ни устройва. Вероятно и затова по-лесно се приспособяваме към детската градина. Иначе в нашата градина между занималнята и спалнята има една стъклена врата, която дори затворена, не може да спре шума от играещите деца. Затова смятам, че оставянето на деца да си доспят е невъзможна мисия, защото те все пак ще бъдат събудени шума на другите деца, а няма да успеят да се наспят. Моето дете също не се буди от бормашина или фойерверките на Нова година или от телевизора, но двама души да има наоколо да му бърборят и ще се събуди, как го прави не знам.

# 16
  • Мнения: 1 217
Моето дете пък и да спи следобед, пак си ляга навреме и си спи Heart Eyes Поспалива си е явно.

# 17
  • Мнения: 126
И аз съм съгласна с реда и режима в ДГ. Разбира се не одобрявам ако децата биват будени, за да гледат детско, но се надявам,че не се случва това. По-скоро си мисля за начинът, по който ги будят Thinking Дали е спокойно и внимателно, или е нещо по-грубовато.Аз много вразя да будя дъщеря си и действам на принципа, че "дете се буди само за прием на лекарство". Никога не съм я будила за да ходим на разходка или нещо друго, което може да бъде отложено. За градината сутрин тя си изгради режим и сама се буди към 7.00-7.15, което ме устройва. Вечер си ляга към 8.30 и не съм забелязаба да не й достига сън.

# 18
  • Мнения: 9 362
Моето дете пък и да спи следобед, пак си ляга навреме и си спи Heart Eyes Поспалива си е явно.
Това наистина може да е проблемът. Ако спи следобед по 3-4 часа и след това вечер също си ляга на време, то тогава режимът в детската градина може да му дойде нанагорно. Може би и проблемът е, че не всички деца заспиват едновременно и едновременносто събуждане да нарушава съня на заспалите по-късно. newsm78
Но просто не мога да си представя решение на този проблем.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 827
Да, за моята дъщеря съня в ДГ е недостатъчен, защото тя заспива по - късно (около 14 часа) и съответно спи до  по - късно (16 - 16.30 часа) и по - късното събуждане за нея ще бъде по - добре, но щом като си има някакви утвърдени правила в ДГ, то те трябва да се спазват Peace.
Сина ми, въпреки че е ПГ все още спи, но той е от тези деца, които лягат независимо колко е часа и след 5 - 10 мин. вече е заспал и на него тези 2 часа са му идеални.

# 20
  • Мнения: 15 379
Лягане в 12.30 е доста ранно за мен. И ако е адекватно за яслени групи, то за деца на 5-6 години е глупаво, защото децата не могат да заспят или ако успеят, то е 30-тина минути, преди да ги вдигнат.

Недомислие е неизвеждането на децата през есента и зимата, че и част от пролетта, с мотива, че е студено. Неприятно ми е, че нямам достъп до гардероба на детето си и обратната връзка с учителя на смяна е силно ограничена.

# 21
  • Мнения: 126

Недомислие е неизвеждането на децата през есента и зимата, че и част от пролетта, с мотива, че е студено. Неприятно ми е, че нямам достъп до гардероба на детето си и обратната връзка с учителя на смяна е силно ограничена.


Да,така е. Абсолютно съм съгласна с теб. Неизвеждането е най-дразнещото ме нещо.Опитвам се да компенсирам през уикенда, ама не винаги ми се получава.
И все още не разбирам онези родители, които предпочитат децата да стоят "на топло".

# 22
  • Мнения: 5 940
И аз съм много против това, че децата не се извеждат навън. И родителите са виновни.

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 4 480
Много неща не харесвам. Не знам защо не мога да го водя в 9 ч. и да закусва вкъщи. Не знам защо нямам достъп до гардеробчето му. Не харесвам старите им гърнета тип тенждера, които не са анатомични и детето ми всеки ден е опикано. На предложението има да купя нови гърнета за цялата група, ми бе отговорено, че няма как да дезинфектират по-големи гърнета. В други ясли знам, че нямат проблем в това отношение. Не ми харесва, че закусват в 8,30 ч., а обядват в 11,30 ч. Тоест ядат през 3 часа. Не ми харесва, че лягат в 12 ч. Това може да е подходящ час, ако детето става в 6 ч. Мисля, че е пълна недомислица този режим, останал от времето, когато децата са се водели рано, защото родителите са работели от 7 ч. примерно. Не ми харесва,че децата сядат на гърне по три пъти на ден. Ако не си кажат, съответно повече не ги слагат. Е, моето дете трудно свиква в яслата и не си казва, но нямат практика да го слагат извънредно и всеки ден има напикани по 2-3 чифта дрехи.
Не ми харесва , че стане ли октомври няма извеждане до април. Не ми харесва, че навън стоят по 40 - 50 минути в топло есенно време - наблюденията ми са от септември тази година.
Така наречената им програма е остаряла и консервативна. С желание може да стане по-гъвкава, но защо да си дават зор- кандидати за градините бол, рядко имат претенции родители, защото са благодарни, че изобщо са им приели децата.

# 24
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
desive78, вземам твоя пост за цитат, за да обобщя моето мнение за нашата си ясла, а четейки те, то е корено противоположно от твоето  Wink:
Явно си зависи от детската градина и от ръководството й.

Цитат
Не знам защо не мога да го водя в 9 ч. и да закусва вкъщи.
Смятам,а и при нас е така, че ако детето е нахранено трябва да има някакъв час за водене. При нас този час е 9 до 9,15, защото в 9,30 започват занимания и, ако се заведе дете след това време следва: разсейване на другите деца и това е неприятно ... най-вече за децата, защото те вече са се концентрирали, за да слушат или да правят нещо.
Цитат
Не знам защо нямам достъп до гардеробчето му.
При нас гардеробите са в приемното помещение и всеки ден. и сутрин и вечер от там вадя дрехите, та имам достъп Simple Smile Явно зависи от сградата, възможностите за мебели в приемното помещение и др.
Цитат
Не харесвам старите им гърнета тип тенждера, които не са анатомични и детето ми всеки ден е опикано.
При нас гърнетата са пластмасови, анатомични.
Цитат
Не ми харесва, че закусват в 8,30 ч., а обядват в 11,30 ч.
И при нас закуската е в 8,30 Simple Smile В 10 имат плод - едно парченце или 150 мл. натурален сок. Обяда започва да се сервира след 12,15, та реално хапват след 12,30.
Цитат
Не ми харесва, че лягат в 12 ч.
, Физически е невъзможно да обядват в 11,30 и в 12 вече да лягат Simple Smile Поне не и в яслата, а и за градинските групи не съм сигурна ... Нали трябва да се нахранят, да се измият, да се преоблекат ... Все пак групите не са малки, а помещенията за миене имат по 3-4 чешми ... При 25 деца и 4 чешми ... по 1 мин. на дете ..., за да се измият всички им трябват поне 5 мин. Simple Smile Абе, от храненето, през миенето и преобличането за сън си минават 20-30 мин. При нас ги слагат по леглата след 13,15 Simple Smile И ги преобличат всичките 25 чавета ... Сигурна съм, защото онзи ден се върна с обърнато поло Joy
Цитат
Мисля, че е пълна недомислица този режим, останал от времето, когато децата са се водели рано, защото родителите са работели от 7 ч. примерно.
... Ами аз съм на работа от 10 ... Детето ми ляга в 20 и до 20,30 е заспала ... Буди се в 6  Mr. Green Играем, забавляваме се, приготвяме се и в 8 - 8, 10 я оставям в яслата. Тогава почва "голямото задръстване"  Joy Та докато хвана автобус и докато стигна до работа ... Към 9,30 се случва най-рано  Mr. Green Имам 1/2 час или най-често 15 мин. да се концентрирам над едно кафе  Mr. Green (първото за сутринта)
Цитат
Не ми харесва , че стане ли октомври няма извеждане до април.
При нас ясленчетата са на терасата, която е голяма. Има малки пейки, изнасят им коли за каране ... И вчера като я вземах, цялата градина беше навън ... Даже си мислех, че в 5 вече е студено и става тъмно ... Та, не може да се угоди на всеки ... Едни родители искат децата им да са навън, а други се карат, че ще изстинат  ooooh!
Цитат
Така наречената им програма е остаряла и консервативна.
С това пък най не съм съгласна - прости ми! Разгледай програмите в сайта на МОМН. Разгледай напр. помагалата "Ръка за ръка" ... При нас те се използват ... Всяка седмица на таблото има поне по 2 "произведения" на малчовците. Събират ги в отделно порт фолио, което ще ни връчат в края на годината Simple Smile Да не изброявам какво са правили, но вчера да лепили "звезда" и "луна"  Joy Моята щерка още не говори, но се опитва да пее Simple Smile пеят им броилки, защото показва с ръчички и си тананика Simple Smile Вчера вечерта помолих сестрата да ми напише заглавията на броилките и песничките, за да ги потърся и да си ги пеем у дома ... Тази сутрин ми връчи списъка  Joy
Цитат
... рядко имат претенции родители, защото са благодарни, че изобщо са им приели децата.
Ами, аз претенции как да имам като съм, за сега, страшно доволна, от режима, от персонала, от материалната база, от отношението ... Да, става въпрос за държавно ОДЗ, в което влязохме с теглене на номерче от гранична група. Пътувам сутрин с малката минимум 1/2 час с автобуса, за да стигнем, но ... Дори да имам шанс догодина да се класира в по-удобно детско заведение ... Едва ли ще я преместя ... Най-добре да изкарам курсовете и да си купя кола  Joy

Последна редакция: чт, 24 ное 2011, 10:41 от la vida loca

# 25
  • Мнения: 21 469
  Да, това е едно от нещата, които не ми харесват в детската градина - шантавия час за спане. И съответно буденето. В нашия случай обаче, са им сложили едното от платените занимания в 15,15 и будят само тези, които ходят на него, а другите ги оставят да си доспят. Дъщеря ми е поспалива, вкъщи често откарва докъм 17 часа, и е имало дни в които са я оставяли да си доспи докато дойдем да я вземем - примерно в 16,30. мисля, че учителките правят усилия да се съобразят с децата, доколкото им е възможно.

  Но най много от всичко, до истинска ярост ме дразни, че не ги извеждат въобще, дори и времето да е хубаво, дори и слънцето да грее, от ранна есен, до късна пролет са вътре по цял ден. Защо са им направили така заниманията, как може да считат за здравето на едно дете по-важно да лепи и реже, отколкото да тича в двора, просто недоумявам. Хиляди пъти съм питала, и получавам поредица от безумни отговори и аргументи.

# 26
  • Мнения: 9 362
Не ми харесва, че закусват в 8,30 ч., а обядват в 11,30 ч. Тоест ядат през 3 часа. Не ми харесва, че лягат в 12 ч. Това може да е подходящ час, ако детето става в 6 ч. Мисля, че е пълна недомислица този режим, останал от времето, когато децата са се водели рано, защото родителите са работели от 7 ч. примерно.

desive78,
Извинявай, но моето дете и в яслата и в детската градина го водя в 7.30 ч., защото аз работя от 8.30 ч. Дъщеря ми не закусва в къщи, както и 90 % от нейната група, чиито родители също работят от 9.00 ч. и съответно са завели децата си докъм 8-8.30 ч. Така че според теб тези 90 % от децата трябва да стоят гладни и да чакат 1-2 деца, за да ядат в 9.00 ч. ли? За тези случаи позволяват детето да дойде в 9.00-9.30 ч., но да е нахранено. Иначе се обядва между 12 и 12.30 ч., не се почва в 11.30 ч., дори в яслата започваха да ги мият в 11.30 ч., сервираха в 12.00 ч. и тогава започваха яденето.
За неизвеждането навън, съм съгласна, че не е правилно. Достъп до гардероба в яслата съм имала, защото бяха на първия етаж, в детската градина - не, защото са на втория етаж. Но досега дрехи не сме губили, защото си стоят в раницата.
В началото дъщеря ми също имаше напишкани гащи в яслата, но постепенно с много обяснения от моя страна, че трябва да се казва на госпожата, престана да се напишква и започна да си казва. Така че и твоето ще дете ще престане просто му трябва време.

# 27
  • Мнения: 7 112
Ох, едно време най-големият ми проблем беше кой е измислил въобще спането в градината. Кошмар.
Предполагам, че е избиран "общ знаменател". Няма как да се клонира оскъдния персонал, за да обгрижва наспалите се, но и да бъде нащрек за спящи.
И нещо в кръга на шегата. Има ли деца, които биват взимани след 16:00?  Wink

# 28
  • Мнения: 21 469
   Моето дете пращам баба му да го вземе в 16.00 именно по причина да вдъхне малко въздух и да направи едно кръгче, а не да седи цял ден в една стая на парното. Пролетта когато ги извеждат да играят и чакат родителите навън сме си тръгвали и в 18.30.

   Сериозно, не ви ли се струва недомислица режима за детската градина да е еднакъв за ясленчетата и големите групи? Това е неестествено.

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 372
За закуската си е съвсем нормално. Не може всеки да си прави каквото си иска и да си идва, когато си иска. Така е в живота - има ред и правила. Без тях не става. Това е така, защото се закусва между 8:30-9.00. По време на закуската децата не се прекъсват и разсейват. А идването на едно дете би направило това. Освен това не мисля, че е редно и възпитано да прекъснеш закуската на останалите. Нека децата се учат на малко ред. След 9.00 закуска не се слага, защото твоето дете не е по-важно от останалите. Щом за всички важат едни правила, същите ще важат и за твоето дете. Първо, учителката е заета със заниманията на другите деца, не може да помага на детето ти при хранене, ако има нужда. Второ другите деца също може да поискат пак да закусват, а това няма как да стане. Трето -  ако за теб това стане практика, то ще има деца, които също ще искат да закусват тогава, а по-лошото е, че ако разберат и други родители, то ще започнат също да си водят децата след 9.00 и ще искат закуска. А няма как два пъти да се слага, вдига, помага на децата. Затова си има правила. Смятам, че не е толкова трудно и 30мин. по-рано не е голяма драма. Просто приеми, че има правила, както виждаш те не са случайни, защото неспазването им носи своите последствия -  разсеяни деца по време на закуска, различни правила и двоен стандарт - за едни може, за други не, разваляне на режима в самата ДГ, когато и другите родители поикат децата им да закусват след 9.00, а кой ще наглежда и ще се занимава с другите, които са закусили, когато трябва? При положение, че деца се приемат от 7.00 в ДГ, 8:30 е нормален час за закуска, децата са гладни, не може да чакат твоето, а и не може два пъти да се сервира закуска, става много трудно. Надявам се да си разбрала защо е така и какъв е смисъла Grinning.
За спането съм съгласна с теб - по-добре би било да се дава 30мин. още на децата, които не са се наспали, сънят е много важен. Но и без 30мин. се свиква. На някой места е предвиден сън между 2-3ч., което достатъчно за деца на 3+. Peace

Общи условия

Активация на акаунт