Тигрица-майка ли сте?

  • 4 384
  • 62
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 399
Е, това и тя го казва: Америка променя хората. Laughing

И друго се сетих. В Европа не е като да няма азиатци и по-конкретно китайци, но в никакъв слуЧай не са колкото в Щатите. Предполагам Че именно това Че успехът не е Чак такава ценност не ги привлиЧа тук. И в лиЧни разговори китайци са ми казвали Че за тях Европа е наЧин да се измъкнат от Китай, но в никакъв слуЧай крайна цел, просто трамплин към Америка.

# 31
  • Мнения: 7 837
Искаш да кажеш, че това не е валидно и за Европа? Не го вярвам.  Simple Smile

# 32
  • София
  • Мнения: 62 595
Не се дължи на природни дадености, а на това, че родителите-емигранти се набират, за да се докажат И чрез децата си. Независимо дали на родна или на чужда почва, аз тези работи не ги възприемам като правилни. Родила съм деца, не състезателни коне! Преди да набия канчето на някое от децата си, се питам чия амбиция всъщност искам да задоволят - моята или тяхната. И в доста случаи се оказва, че съм на крачка да ги натисна заради своите собствени желания да се почувствам АЗ успешна като родител,  а не че на децата иим е толкова важно да бъдат такива. Когато детето има интерес към нещо, то е способно да прояви неподозирана настойчивост и концентрация, но ако аз го натискам, ще си е цяла мъка и накрая ще се намразим взаимно - то мен заради тормоза, а аз него заради незадоволените си очаквания.

# 33
  • Мнения: 7 837
Ох и ти както винаги, всичко разбра.
Но, ето как от прочетени няколко изречения, развихте теория  Laughing

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
А защо си мислиш, че е на база твоите изречения? Имам доста други източници на информация. Разбирам и как мисли един емигрант (всъщност става въпрос за мигрант), защото съм била в такава роля, макар и на родна земя, преди двайсет години. Зная колко е важно и как напира отвътре да се доказваш, да искаш да си по-добър от другите, които са родени и израснали в този чужд за теб град (държава), и всичките материални, емоционални и всякакви несгоди и трансформации на възгледите, навиците, очакванията...
Ако малко се замислиш над думите ми за децата, много вероятно ще разбереш какво имам предвид. Много по-лесно и приятно се живее в собствената кожа и много по-лесно върви контактът и отношенията с децата, когато престанем да бъдем фокусираани върху успеха и някакво далечно бъдеще. Нали я знаеш приказката, че можеш да заведеш коня до реката, но не можеш да го накараш да пие? Същото е с децата - аз мога да ги наблюдавам и да им кажа или покажа какви заложби имат, мога да им дам възможност да ги развият, ноо няма как да ги НАКАРАМ да го направят.

# 35
  • Мнения: 4 399
Ами аз си редактирах поста, именно в тази посока, можеш да проЧетеш. Нямам претенции да познавам цяла Европа, тя е доста нехомогенна. Но за Австрия и за Германия, наистина не е така. Тук животът просто теЧе на други обороти, това и китайците дори го виждат и бягат.  Laughing Да не говорим Че тук изобщо няма такава конкуренция между уЧебни заведения, рейтинги, класации...

Наистина ми прави впеЧатление Че има по-напористи майки, главно изтоЧно европейски, но в никакъв слуЧай не в такава степен. Те примерно ще си дадат детето в английска детска градина, ще дават маса пари, докато местните ще се задоволят с държавната безплатна градина. Но толкова. Не съм ставала свидетел на унижения, наказания, изнудвания, подкупи с цел успеваемост. Но разбира се това е което виждам на публиЧни места, а какво всеки прави в къщата си, няма как да знам.  

# 36
  • Мнения: 7 837
Да, Вяра, разбирам.
И не са само китайците, ами и индонезийци, индийци, корейци, японци, сингапурци. Но, това не е валидно за тях само в Щатите, а и в собствените им страни. Но тук разбираемо, се открояват повече. Истина е, че донякъде на нас не ни стиска.  Simple Smile Като казвам "нас" имам предвид сумарно "западните общества".

# 37
  • Мнения: 1 591
Колко нации сте споменали,не е истина просто.Наистина ли познавате манталитета и ценностната система на всички тези хора? Или просто си пишете?

# 38
  • Мнения: 7 837
Колко нации сте споменали,не е истина просто.Наистина ли познавате манталитета и ценностната система на всички тези хора? Или просто си пишете?

Аз говоря за "азиатския феномен", който не можем да приписваме само и единствено на китайците и затова изброявам. Ти за какво говориш?

# 39
  • София
  • Мнения: 38 898
Азиатчетата са си азиатчета и това възпитание може и да действа положително при тях.
Три часа да крещя на детето, за да получа отличен резултат - накрая ще се скапя и аз, и детето.
Да не му давам вода и да ходи до тоалетна - това вече е терор.
Да не говоря каква бомба може да си заложа с такова "възпитано" дете, като порасне и види, че съществува друг живот и други начини.

Последна редакция: нд, 27 ное 2011, 16:51 от L'Agent

# 40
  • Мнения: 110
Ухаа, ето как се става нинджа  nuts

А дали ги е пердашила? За блестящи резултати смятам си трябва и бой на място  Thinking

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 372
Не знам дали това е образът на тигрица-майка, по-скоро ми напомня за луда-майка Wink. Абсурдно звучи всичко, да не кажа отвратително. Никога не бих причинила подобно нещо на децата си Crazy. А да не дам на детето си вода, докато свири на пианото е просто лудост, отвратително е Sick. Това не е възпитание, това е дресиране и терор. Не съм чела книгата, признавам, не бях чувала за нея досега, но написаното е много далеч от моите разбирания. Не го считам за нормално, точно обратното. Поствам още от "разумните" съвети на тигрицата - майка, лично аз останах потресена.:
"Ето няколко от нещата, които бяха забранени на моите дъщери София и Луиза:


- да участват в училищни представления;

- да се оплакват, че не са участвали в училищни представления;

- да гледат телевизия или да играят компютърни игри

- да свирят на друг инструмент освен пиано или цигулка

.... именно затова е критично важно да пречупиш техните предпочитания и наклонности.

 Китайските майки спокойно могат да кажат на дъщерите си – „Ей, дебелано, трябва да отслабнеш”.

Китайските родители могат да заповядат на децата си да имат само шестици. „Западните” родители могат само да ги помолят да се опитат да направят най-доброто, на което са способни.
 
Първо, забелязала съм, че „западните” родители са много загрижени за самочувствието на децата си. Те се тревожат как ще се почувства детето им ако се провали в нещо и постоянно се опитват да го убеждават колко е способно, независимо, че се е проявило посредствено на тест или изпит. С други думи, „западните” родители се тревожат за психиката на децата си. Китайските родители не мислят за това.

Второ, китайците смятат, че децата дължат всичко на своите родители и трябва да прекарат живота си, като им се отблагодаряват за всички направени жертви и ги карат да се гордеят с тях.

Трето, китайските родители смятат, че знаят какво е най-доброто за техните деца и именно за това потискат детските предпочитания и желания.

Ако китайско дете донесе вкъщи 5-ца – което почти никога не се случва – първо ще има викове и скубане на коси."


Знам, че стана дълго, но много се впечатлих от методите на възпитание, не положително обаче Wink.

# 42
  • София
  • Мнения: 2 217
Не се дължи на природни дадености, а на това, че родителите-емигранти се набират, за да се докажат И чрез децата си. Независимо дали на родна или на чужда почва, аз тези работи не ги възприемам като правилни. Родила съм деца, не състезателни коне! Преди да набия канчето на някое от децата си, се питам чия амбиция всъщност искам да задоволят - моята или тяхната. И в доста случаи се оказва, че съм на крачка да ги натисна заради своите собствени желания да се почувствам АЗ успешна като родител,  а не че на децата иим е толкова важно да бъдат такива. Когато детето има интерес към нещо, то е способно да прояви неподозирана настойчивост и концентрация, но ако аз го натискам, ще си е цяла мъка и накрая ще се намразим взаимно - то мен заради тормоза, а аз него заради незадоволените си очаквания.

Ето това е приказка.  bouquet

# 43
  • Мнения: 110
Много странно защо решихте, че това са съвети? Не съм чела книгата, но от изнесените цитати ми прилича по-скоро на мемоар с интересна информация в областта на социалната антропология. Т.е. не ми прилича на китайския Доктор Спок и най-малко бих приела написаното като "съвети".

Друг е въпросът, че явно предизвиква интересни размисли върху това как възпитаваме децата. И е добра противотежест на толкова популярното напоследък западно "свободно" възпитание, което често и лесно се изражда в пълна слободия.

Пък да взема и да отговоря на въпроса в заглавиято на темата - не, не съм тигрица майка, мама мецана съм  Laughing

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 372
Да, не са съвети, права си, и аз не съм чела книгата, но нещата, които прочетох са достатъчно абсурдни. Не знам дали днешното възпитание е твърде освободено, но описното от въпросната авторка въобще не бих го определила като възпитание. За мен това е дресировка, терор и потъпкване на личността. Много е далеч от възпитанието. Въобще не е нормално. Най-много ме потресоха нещата, които съм болднала.. Явно е нормално да не се интересуваш от психиката на децата си и самочувствието им и явно е критично важно, както се е е изразила тя, да пречупиш наклонностите и предпочитанията на децата си Sick. Лудост е за мен подобно отношение към собствените ти деца. Надявам се да има малко родители, които "възпитават" децата си така. Самата авторка отрича индивидуализма на хората, което също е безкрайно абсурдно, поне за мен.

Общи условия

Активация на акаунт