Тигрица-майка ли сте?

  • 4 382
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
Тия дни прочетох една статия - "Бойният химн на тигрицата-майка" (www.cleverbook.net) по една книга, за която само бях чувала - The Battle Hymn of the Tiger Mom и съм някак объркана. Хем никога досега не съм подкрепяла методите, които използва тази жена, хем не мога да не се съглася с някои нейни разсъждения.
Методите са:
- децата не избират извънкласните си занимания и интереси - родителят го прави, защото, първо, децата не знаят какво искат и какво е добро за тях, и второ, защото децата по принцип не са склонни да полагат усилия.
- не е позволено ходенето на детско гости и преспиването при приятели
- нормално е да се упражняват на пиано и цигулка по 3-4 часа на ден
- недопустимо е да не са първи по всички предмети с изключение на физическото и театрални изкуства
- недопустими са оценки по-ниски от 6-ци
- нормално е родителите да са строги, авторитарни, дори обиждащи - стига това да води до търсените отлични резултати;

Според авторката, всичко изброено по-горе само показва, че родителите вярват във възможностите на децата си, дори когато самите те не го правят. Също така, че са готови да жертват времето и нервите си, ако това ще доведе до отлично представяне в живота на децата им.
А защо ме обърка - винаги съм се стремяла да съм мека и умерена в комуникацията си със сина ми. Винаги съм отричала насилието - не само физическото, но и психическото, вербалното и т.н. Винаги съм мислила, че обяснението е най-добрия учител. Не мога обаче да твърдя, че детето ми е най-възпитаното и дисциплинираното. Понякога ме е страх, че го закрилям твърде много и му преча само да се сблъска и справя с неприятни реалности. И не мога да си изкривя душата и да не призная, понякога трябва НАСИЛА да накарам сина ми да направи нещо за да разбере, че е добро за него..... Какви са вашите методи?

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Звучи ми безумно това. Всъщност като се позамисля познавам няколко такива майки (и бащи). Даже моята собствена беше такава в някои отношения. За петица ме наказваше, няколкото пъти, в които съм получавала 4-ка настана такава семейна драма, че още настръхвам като се сетя.
Но аз силно се надявам да не съм такава. Малки са ми още децата, но за сега смея да твърдя, че не съм. Нямам амбиции да са първи във всичко. Разбира се, приятно ми е, когато правят нещо добре, но че някой го прави по-добре от тях не ме тормози. Изисквам да спазват някои общи правила, повечето по отношение на режима и такива за безопасност. От там нататък позволявам доста голяма (според някои роднини  Mr. Green) свобода. Ненавиждам безмислените забрани. И безмислените правила. Ето- снощи се скарах с мъжа си по този повод. Децата си играят с едни пластмасови купи, той им се кара да не си ги слагат на главите...  Shocked И защо да не си ги слагат??? Не били за това.... Ама че довод... Иначе държа когато кажа нещо то да се изпълнява. Говоря за неща нужни и смислени. Като например да ядат супа вместо филия, да си лягат навреме, да не тичат пред колите... ей такива работи. И въпреки че и аз принципно не одобрявам насилието за тези неща важните съм сколнна когато се налага да прибягвам и до насилие. Ако изобщо може да се нарече насилие забраната на филия с шоколад за вечеря или държането насила за ръка при пресичане на булевард. За пазенето... гледам да не ги пазя от неща, които знам че няма да ги убият или наранят трайно. Например не им забранявам да се катерят понеже могат да паднат (често срещано на нашата площадка).
Малко объркан пост се получи... но то и въпросът е малко объркан.  Mr. Green

# 2
  • София
  • Мнения: 6 999
Ако освен статията прочетеш книгата, ще разбереш, че самата авторка в процеса на "родителстването си" се дистанцира от първоначалните си убеждения.

Книгата обаче се превърна в бестселър точно заради такива статии и интервюта давани от А. Чу и основно поради сравненията, които се правят м/у "западния/американски" модел на възпитани е "източния/китайски" такъв.

Като неспециалист, моето мнени е, че бългаеския тип възпитание е много по-близък до източния, изповядван в началото на книгата от А. Чу, отколкото до западния.

# 3
  • Мнения: 8 999
Не знам какво съм. Нещо средно между майка-лъвица и майка-горила.
Лъвица - позволявам им да си играят с опашката ми, но ако не се сетят сами кога е време да спрат - хапя без предупреждение. Дори и докато спя, съм в състояние на тревожно душене на въздуха за евентуална заплаха.
Горила - държа ги близо до себе си. Лично им показвам и тествам пред тях кое става за ядене и кое - не. Пощя ги непрекъснато и ги оглеждам от глава до пети. Пускам ги да играят, но винаги ги следя с поглед и, ако не правят някой маймунджулък правилно, веднага отивам да ги поправя и науча.

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
Сори, ама четеш пълни глупости! Гледай си детето така, както ти идва отвътре, няма универсални рецепти, нито разни книгописачи могат да ти кажат кое е най-добро точно за теб и твоето дете!

Себе си определям по-скоро като майка-стръвница - защитавам си мечетата, когато са заплашени и хич не ми пука дали ще изглеждам много закриляща или не. Ако децата ми не могат да разчитат на мен - на кого, на филанкешията ли?

# 5
  • София
  • Мнения: 1 001
По-скоро съм майка-котка, така прикотквам си ги.  hug

# 6
  • Мнения: 3 066
Не съм майка-тигрица,нито лъвица,нито котка или каквото там има още.
Нито пълния авторитаризъм,нито пълната автономия са ми присърце.
Златната среда се търси най-вече с детето ни ,а не само-налагането на всичко от едната или другата страни.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 6 609
Сори, ама четеш пълни глупости! Гледай си детето така, както ти идва отвътре, няма универсални рецепти, нито разни книгописачи могат да ти кажат кое е най-добро точно за теб и твоето дете!

Себе си определям по-скоро като майка-стръвница - защитавам си мечетата, когато са заплашени и хич не ми пука дали ще изглеждам много закриляща или не. Ако децата ми не могат да разчитат на мен - на кого, на филанкешията ли?

Майкооо,само да нападне и моите мечовци-дрисльовци,стой та гледай!Това като къде шега-къде истина,но наистина всяка майка си го усеща най-добре.Защо изобщо си губите времето да ги четете тези неща?Дрън-дрън,че пляс!Подкрепям горенаписаното!

# 8
  • Мнения: 1 432
Аз съм майка-орлица.

Поне така казаха някой мои роднини -сещайте се  Whistling

# 9
  • Мнения: 15 379
Аз съм майка-орлица и майка-гарга.

Постулатите, описани в първият пост, звучат абсурдно.

# 10
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Не, въобще не съм тигрица-майка.
Може да я насочвам, но не и да я формирам.

# 11
  • Мнения: 4 399
Авторката на книгата е азиатка, отгледана е с друга ценностна система. И тъй като аз не съм азиатка, не съм израснала с нейната ценностна система, оЧевидно не мога да мога да бъда майка-тигрица. Ако стана такава, освен Че детето ми ще бъде нещастно, аз самата ще се Чувстам много зле, какъв е смисълът тогава? Е, нейните деца на незнамси колко години свирели прекрасно на цигулка и на пиано. И какво от това? На мен това не ми е ценност, не ми пука дали детето ми ще свири на цигулка или на пиано, или никое от двете. Всъщност смятам въпроса за абсурден, по нашите географски ширини просто няма майки-тигрици, защото на тях би се гледало като на психопатки. Ако някой иска да отгледа много успешно дете според азиатските разбирания, може да се опита да усвои методите и, но се съмнявам Че ще се справи добре, ако не е расъл с тях лиЧно. Освен това според мен такъв тип възпитание преЧупва всякаква инициативност и креативност у детето. Това не са положителни каЧества за азиатската култура. Но пък са ценкност за западната култура и тъй като засега моето дете расте не в Азия, мисля да се придържам към западния модел.

# 12
  • Мнения: 27 524
Това, което е описано в началото отговаря 1:1 на една българка, женена за белгиец, с две деца. Децата издъхват от ежечасните си занимания и очакванията на майката за резултати не по-ниски от върховните. Но освен пианото, имат и танци някакви.  Crazy
Хора всякакви.  Simple Smile Свекърва ми е от описаните (казвам го обективно, не с лошо). Понякога дава резултати между другото. Аз не съм, защото мразя така  Blush

# 13
  • Мнения: 4 399
Това, което е описано в началото отговаря 1:1 на една българка, женена за белгиец, с две деца. Децата издъхват от ежечасните си занимания и очакванията на майката за резултати не по-ниски от върховните. Но освен пианото, имат и танци някакви.  Crazy
Хора всякакви.  Simple Smile Свекърва ми е от описаните (казвам го обективно, не с лошо). Понякога дава резултати между другото. Аз не съм, защото мразя така  Blush

А Блонди, ти не подценявай китайката.  Laughing Нейните деца освена на пиано, са свирели и на цигулка. Освен това цитатът горе е много мек. Тук имаше много по-драстиЧни цитати от книгата и из пресата. Като например как не е позволявала на децата и до тоалетна да ходят или да пият вода докато текат упражненията, а те са текли с Часове. Та затова си мисля Че няма българска майка която изобщо да попада в тая категория.

# 14
  • Мнения: 21 581
     Явно Нешка Робева е чела тая книга. Шегувам се, шегувам се... просто се сетих за методите за работа с гимнастичките едно време.

# 15
  • Мнения: 10 547
Днес разбрах що за същество е майка ми- тигрица. Благородно завиждам на всички, смятащи първия пост за абсурден.

# 16
  • София
  • Мнения: 6 999
... Нейните деца освена на пиано, са свирели и на цигулка. Освен това цитатът горе е много мек. Тук имаше много по-драстиЧни цитати от книгата и из пресата. Като например как не е позволявала на децата и до тоалетна да ходят или да пият вода докато текат упражненията, а те са текли с Часове...

Това не е истина.
Едната й дъщеря свири на пиано, а другата на цигулка.
Ограничения от тоалетна и вода не съм срешнала никъде в книгата. Доста се преекспонират нещата. Еми Чуа е интелигентна, вискообразована жена - професор по право. В книгата излага ПЪРВОНАЧАЛНИТЕ си възгледи за възпитание на децата, които в основата си напълно се припокриват с българското: "Мама знае най-добре.", "Мама ти мисли най-доброто." "Ако мама ти каже нещо - то е истина." и пр.

В последствение с опита, които натрупва и отпора, който й оказва по-малката й дъщеря самята авторка проумява, че подходът й не е универсален. Променя в много голяма степен възгледите си.

# 17
  • Мнения: 27 524
    Явно Нешка Робева е чела тая книга.

 Joy Joy Joy

Китайката сигурно е отглеждала момичета, те така се дресират там, белким ги омъжи  Crazy

# 18
  • Мнения: 654
Много се чете..браво.
Пък казват,че българина книга не отваря.
Това е трета тема където първия пост е цитат.
Аз явно съм майка-патка,щото моите деца израснаха в игри.

# 19
  • Мнения: 4 399
... Нейните деца освена на пиано, са свирели и на цигулка. Освен това цитатът горе е много мек. Тук имаше много по-драстиЧни цитати от книгата и из пресата. Като например как не е позволявала на децата и до тоалетна да ходят или да пият вода докато текат упражненията, а те са текли с Часове...

Това не е истина.
Едната й дъщеря свири на пиано, а другата на цигулка.
Ограничения от тоалетна и вода не съм срешнала никъде в книгата. Доста се преекспонират нещата. Еми Чуа е интелигентна, вискообразована жена - професор по право. В книгата излага ПЪРВОНАЧАЛНИТЕ си възгледи за възпитание на децата, които в основата си напълно се припокриват с българското: "Мама знае най-добре.", "Мама ти мисли най-доброто." "Ако мама ти каже нещо - то е истина." и пр.

В последствение с опита, които натрупва и отпора, който й оказва по-малката й дъщеря самята авторка проумява, че подходът й не е универсален. Променя в много голяма степен възгледите си.

Хайде да не спорим коя на какво е свирила. Нейни са си децата, пък ние тук да се бием в гърдите колко сме наЧетени защото знаем коя на какво свирила...  Rolling Eyes Ами в глава 11 именно се казва Че малката и дъщеря на 7 години е свирила все още на 2 инструмента. И пак там разказва как тоЧно я е подготвяла за концерт (според моя абсолютно непрофесионален превод):
'... използвах всяка тактика и оръжие за което можех да се сетя... не позволявах на Лулу да става по никакъв повод, не за да пие вода и не дори за да отиде до тоалетната'.

Тук тая книга се коментира от половин година усилено, цяло предаване имаше по въпроса как не е пускала детето си до тоалетна. Чак имаше защитници дето обясняваха ама защо не я е пускала и Че е бика права. И продължавам да мисля,Че каквито и майки да има в България все още са много далеЧе от нейното определение на 'китайската майка'.
Ти всъщност Чела ли си книгата преди да правиш такива подробни разбори. Не ми изглежда да е така.

За Нешка Робева, сигурно методите и са били подобни. Но май няма друг наЧин да се достигне перфекционизъм.

# 20
  • София
  • Мнения: 6 999
Vjara, да чела съм книгата, за това и си позволявам да я коментирам.
Не го правя на база теми или предавания, каквито си признавам не съм гледала, нито екстраполирам по откъсите дадени в И-нет.

Тъй като книгата ми е на Ай-пада погледнах веднага 11 глава. Права си - има споменаване, че не е дала на дъщеря си да стане от пианото и да пие вода. Това обаче е единичен случай, а не метод за възпитание.

# 21
  • Мнения: 7 837
Ти всъщност Чела ли си книгата преди да правиш такива подробни разбори. Не ми изглежда да е така.


И аз съм я чела. И не бих си позволила да правя разбор по форуми. Тази книга е мемоар и като такъв е прекрасна.
Като не можем да разберем логиката на азиатските семейства, особено в западното общество, поне да не я осъждаме напосоки.

# 22
  • Мнения: 21 581
   Стига децата им да са доволни като възрастни, а не да си спомнят детството си с ужас... това са различни култури, не случайно там се възпитават подчинени на авторитета личности, а в западното общество се залага на индивидуализма.
   Няма никакъв начин да го приложа на практика, нито пък бих се възхитила на постиженията на някое дете, ако знам че е постигнало виртуозното си изпълнение с цената на многочасови недоброволни усилия под давление на майчино насилие.
  Така се постигат резултати - но резултати се постигат и с мотивация и дарба.

   Понеже не съм чела книгата, да разбирам ли, че е прекрасна като мемоарна литература, а не като изложение на отношение към деца?
   

Последна редакция: пт, 25 ное 2011, 15:49 от Iris04

# 23
  • Мнения: 7 837
Ето го и отвореното писмо на голямата й дъщеря, след прословутата статия в Уол Стрийт Джърнъл
http://blogs.wsj.com/ideas-market/2011/01/18/the-tiger-cub-roars/

Не веднъж в щатските теми сме коментирали "азиатския феномен", така да се каже. Все още не сме го разбрали. Факт е, че са на челни позиции, факт е, че имат и не малък % самоубийства в колежите.
Приемете го като културна особеност и изпреварваща мисъл, ако щете. За себе си, не се опитвам да го разбирам, но го приемам, без да осъждам.

# 24
  • Мнения: 4 399
Ти всъщност Чела ли си книгата преди да правиш такива подробни разбори. Не ми изглежда да е така.


И аз съм я чела. И не бих си позволила да правя разбор по форуми. Тази книга е мемоар и като такъв е прекрасна.
Като не можем да разберем логиката на азиатските семейства, особено в западното общество, поне да не я осъждаме напосоки.

Да, тоЧно така, мемоар е. Дали добър, дали лош, въпрос на вкус.
А това Че азиатците са разлиЧни е факт и затова въпроси от сорта дали сме майки тигрици са абсурдни.  Laughing Абсурдни са и сравненията с майки в България. Просто в България няма такъв филм. Бих казала принципно сравнения със западната култура са абсурдни и авторката многократно го подЧертава. Тя самата непрестанно сравнява 'западната майка' с 'китайската' и показва колко са разлиЧни.

Vjara,  Това обаче е единичен случай, а не метод за възпитание.

Напротив, не е единиЧен слуЧай. Първо подготовката на тоя концерт е отнела известно време, второ на нея всиЧките и методи са подобни: дали ще са упражнения до сред нощ, дали ще ги заплашва да останат без веЧеря, или Че ще им игори играЧките... За мен като 'западен' тип майка всиЧките остават неразбираеми, неприложими и екзотиЧен пример за друга култура.

Последна редакция: пт, 25 ное 2011, 16:53 от Vjara

# 25
  • Мнения: 7 837
 Да, но в на4алото споменава 4е има и европейки тигрици, както и аzиатки западно ориентирани. Simple Smile

# 26
  • София
  • Мнения: 2 217
Методите са ми чужди, тоталитарни, неприятни и не бих уважавала подобен родител. Това си е вид садизъм.
И изобщо амбицията е доста уродливо явление. Следваните цели са друго нещо....

Мнението ми е базирано на цитирания откъс - не съм запозната с книгата.

# 27
  • Мнения: 7 837
Може би, за разбирането на книгата е важна и средата.
Като родител на първо поколение деца-емигранти в САЩ, много добре разбирам нейните страхове, защото са и мои и на голям брой такива като нас. Тъй като контактувам с различни хора, критиките към тази книга са основно от американци, останалите не я виждат никак скандална, говоря за българи, руснаци, други европейци.
Много е хубаво да направим дискусия по книгата, но наистина е редно да се прочете изцяло, за да се усети смисъла.

# 28
  • Мнения: 4 399
Кейси, в Германия и Австрия се гледа на книгата като на силно скандална, има лагери за и против, телевизионни предавания...  ooooh! Като цяло средният Човек не е в състояние да разбере нито подходите, нито мотивацията. ЛиЧно аз си обяснявам мотивацията с разлиЧната ценностна система, в която успехът е поставен на първо място. Възхищавам се също на самодисциплината на тая жена и на отдадеността и към децата и, но си признавам Че методите и за мен си остават абсолютно неприемливи, предполагам защото успехът не е на първо място в ценностната ми система.

# 29
  • Мнения: 7 837
Вяра, ние нямаме толкова азиатци тук, но съм виждала баща руснак, да замеря дъщеря си с ракети на тенис корта. И това, което й крещеше, само аз го разбрах слава богу.  Ето ти пример с народ по-близък до нашия.

Отдавна има статистики за успеваемостта на децата на емигрантите. В челните места на завършващите хайскул, имената са основно чужди. Всички са наясно, че това не се дължи само на природни дадености.

Между другото, дори това, че аз държа сина ми да решава задачи и пише, дори и в почивните дни и ваканциите, се приема за различен от западния модел, майки са ми споделяли. А, аз не виьдам нищо лошо в регулярни 40-60 мин. занимания на ден.  Simple Smile

# 30
  • Мнения: 4 399
Е, това и тя го казва: Америка променя хората. Laughing

И друго се сетих. В Европа не е като да няма азиатци и по-конкретно китайци, но в никакъв слуЧай не са колкото в Щатите. Предполагам Че именно това Че успехът не е Чак такава ценност не ги привлиЧа тук. И в лиЧни разговори китайци са ми казвали Че за тях Европа е наЧин да се измъкнат от Китай, но в никакъв слуЧай крайна цел, просто трамплин към Америка.

# 31
  • Мнения: 7 837
Искаш да кажеш, че това не е валидно и за Европа? Не го вярвам.  Simple Smile

# 32
  • София
  • Мнения: 62 595
Не се дължи на природни дадености, а на това, че родителите-емигранти се набират, за да се докажат И чрез децата си. Независимо дали на родна или на чужда почва, аз тези работи не ги възприемам като правилни. Родила съм деца, не състезателни коне! Преди да набия канчето на някое от децата си, се питам чия амбиция всъщност искам да задоволят - моята или тяхната. И в доста случаи се оказва, че съм на крачка да ги натисна заради своите собствени желания да се почувствам АЗ успешна като родител,  а не че на децата иим е толкова важно да бъдат такива. Когато детето има интерес към нещо, то е способно да прояви неподозирана настойчивост и концентрация, но ако аз го натискам, ще си е цяла мъка и накрая ще се намразим взаимно - то мен заради тормоза, а аз него заради незадоволените си очаквания.

# 33
  • Мнения: 7 837
Ох и ти както винаги, всичко разбра.
Но, ето как от прочетени няколко изречения, развихте теория  Laughing

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
А защо си мислиш, че е на база твоите изречения? Имам доста други източници на информация. Разбирам и как мисли един емигрант (всъщност става въпрос за мигрант), защото съм била в такава роля, макар и на родна земя, преди двайсет години. Зная колко е важно и как напира отвътре да се доказваш, да искаш да си по-добър от другите, които са родени и израснали в този чужд за теб град (държава), и всичките материални, емоционални и всякакви несгоди и трансформации на възгледите, навиците, очакванията...
Ако малко се замислиш над думите ми за децата, много вероятно ще разбереш какво имам предвид. Много по-лесно и приятно се живее в собствената кожа и много по-лесно върви контактът и отношенията с децата, когато престанем да бъдем фокусираани върху успеха и някакво далечно бъдеще. Нали я знаеш приказката, че можеш да заведеш коня до реката, но не можеш да го накараш да пие? Същото е с децата - аз мога да ги наблюдавам и да им кажа или покажа какви заложби имат, мога да им дам възможност да ги развият, ноо няма как да ги НАКАРАМ да го направят.

# 35
  • Мнения: 4 399
Ами аз си редактирах поста, именно в тази посока, можеш да проЧетеш. Нямам претенции да познавам цяла Европа, тя е доста нехомогенна. Но за Австрия и за Германия, наистина не е така. Тук животът просто теЧе на други обороти, това и китайците дори го виждат и бягат.  Laughing Да не говорим Че тук изобщо няма такава конкуренция между уЧебни заведения, рейтинги, класации...

Наистина ми прави впеЧатление Че има по-напористи майки, главно изтоЧно европейски, но в никакъв слуЧай не в такава степен. Те примерно ще си дадат детето в английска детска градина, ще дават маса пари, докато местните ще се задоволят с държавната безплатна градина. Но толкова. Не съм ставала свидетел на унижения, наказания, изнудвания, подкупи с цел успеваемост. Но разбира се това е което виждам на публиЧни места, а какво всеки прави в къщата си, няма как да знам.  

# 36
  • Мнения: 7 837
Да, Вяра, разбирам.
И не са само китайците, ами и индонезийци, индийци, корейци, японци, сингапурци. Но, това не е валидно за тях само в Щатите, а и в собствените им страни. Но тук разбираемо, се открояват повече. Истина е, че донякъде на нас не ни стиска.  Simple Smile Като казвам "нас" имам предвид сумарно "западните общества".

# 37
  • Мнения: 1 589
Колко нации сте споменали,не е истина просто.Наистина ли познавате манталитета и ценностната система на всички тези хора? Или просто си пишете?

# 38
  • Мнения: 7 837
Колко нации сте споменали,не е истина просто.Наистина ли познавате манталитета и ценностната система на всички тези хора? Или просто си пишете?

Аз говоря за "азиатския феномен", който не можем да приписваме само и единствено на китайците и затова изброявам. Ти за какво говориш?

# 39
  • София
  • Мнения: 38 674
Азиатчетата са си азиатчета и това възпитание може и да действа положително при тях.
Три часа да крещя на детето, за да получа отличен резултат - накрая ще се скапя и аз, и детето.
Да не му давам вода и да ходи до тоалетна - това вече е терор.
Да не говоря каква бомба може да си заложа с такова "възпитано" дете, като порасне и види, че съществува друг живот и други начини.

Последна редакция: нд, 27 ное 2011, 16:51 от L'Agent

# 40
  • Мнения: 110
Ухаа, ето как се става нинджа  nuts

А дали ги е пердашила? За блестящи резултати смятам си трябва и бой на място  Thinking

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 372
Не знам дали това е образът на тигрица-майка, по-скоро ми напомня за луда-майка Wink. Абсурдно звучи всичко, да не кажа отвратително. Никога не бих причинила подобно нещо на децата си Crazy. А да не дам на детето си вода, докато свири на пианото е просто лудост, отвратително е Sick. Това не е възпитание, това е дресиране и терор. Не съм чела книгата, признавам, не бях чувала за нея досега, но написаното е много далеч от моите разбирания. Не го считам за нормално, точно обратното. Поствам още от "разумните" съвети на тигрицата - майка, лично аз останах потресена.:
"Ето няколко от нещата, които бяха забранени на моите дъщери София и Луиза:


- да участват в училищни представления;

- да се оплакват, че не са участвали в училищни представления;

- да гледат телевизия или да играят компютърни игри

- да свирят на друг инструмент освен пиано или цигулка

.... именно затова е критично важно да пречупиш техните предпочитания и наклонности.

 Китайските майки спокойно могат да кажат на дъщерите си – „Ей, дебелано, трябва да отслабнеш”.

Китайските родители могат да заповядат на децата си да имат само шестици. „Западните” родители могат само да ги помолят да се опитат да направят най-доброто, на което са способни.
 
Първо, забелязала съм, че „западните” родители са много загрижени за самочувствието на децата си. Те се тревожат как ще се почувства детето им ако се провали в нещо и постоянно се опитват да го убеждават колко е способно, независимо, че се е проявило посредствено на тест или изпит. С други думи, „западните” родители се тревожат за психиката на децата си. Китайските родители не мислят за това.

Второ, китайците смятат, че децата дължат всичко на своите родители и трябва да прекарат живота си, като им се отблагодаряват за всички направени жертви и ги карат да се гордеят с тях.

Трето, китайските родители смятат, че знаят какво е най-доброто за техните деца и именно за това потискат детските предпочитания и желания.

Ако китайско дете донесе вкъщи 5-ца – което почти никога не се случва – първо ще има викове и скубане на коси."


Знам, че стана дълго, но много се впечатлих от методите на възпитание, не положително обаче Wink.

# 42
  • София
  • Мнения: 2 217
Не се дължи на природни дадености, а на това, че родителите-емигранти се набират, за да се докажат И чрез децата си. Независимо дали на родна или на чужда почва, аз тези работи не ги възприемам като правилни. Родила съм деца, не състезателни коне! Преди да набия канчето на някое от децата си, се питам чия амбиция всъщност искам да задоволят - моята или тяхната. И в доста случаи се оказва, че съм на крачка да ги натисна заради своите собствени желания да се почувствам АЗ успешна като родител,  а не че на децата иим е толкова важно да бъдат такива. Когато детето има интерес към нещо, то е способно да прояви неподозирана настойчивост и концентрация, но ако аз го натискам, ще си е цяла мъка и накрая ще се намразим взаимно - то мен заради тормоза, а аз него заради незадоволените си очаквания.

Ето това е приказка.  bouquet

# 43
  • Мнения: 110
Много странно защо решихте, че това са съвети? Не съм чела книгата, но от изнесените цитати ми прилича по-скоро на мемоар с интересна информация в областта на социалната антропология. Т.е. не ми прилича на китайския Доктор Спок и най-малко бих приела написаното като "съвети".

Друг е въпросът, че явно предизвиква интересни размисли върху това как възпитаваме децата. И е добра противотежест на толкова популярното напоследък западно "свободно" възпитание, което често и лесно се изражда в пълна слободия.

Пък да взема и да отговоря на въпроса в заглавиято на темата - не, не съм тигрица майка, мама мецана съм  Laughing

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 372
Да, не са съвети, права си, и аз не съм чела книгата, но нещата, които прочетох са достатъчно абсурдни. Не знам дали днешното възпитание е твърде освободено, но описното от въпросната авторка въобще не бих го определила като възпитание. За мен това е дресировка, терор и потъпкване на личността. Много е далеч от възпитанието. Въобще не е нормално. Най-много ме потресоха нещата, които съм болднала.. Явно е нормално да не се интересуваш от психиката на децата си и самочувствието им и явно е критично важно, както се е е изразила тя, да пречупиш наклонностите и предпочитанията на децата си Sick. Лудост е за мен подобно отношение към собствените ти деца. Надявам се да има малко родители, които "възпитават" децата си така. Самата авторка отрича индивидуализма на хората, което също е безкрайно абсурдно, поне за мен.

# 45
  • Мнения: 4 399
Мисля че подобни статии пълни с извадки и цитати извън контекста са доста манипулативни. На първо място това не е книга за даване на съвети. Авторката няма претенции че това е единствения или най-добрия начин за отглеждане на деца. На второ, това наистина е мемоар, в който тя описва какво е правила с децата си. Непрекъснато съпоставя 'китайските' методи със 'западните', но го прави много неутрално и не твърди че китайските са правилни. Според мен идеята на книгата е да е даде малко повече разбиране за различия които така или иначе обективно съществуват, а не да накара някой да си възпитава децата с китайски методи.

# 46
  • София
  • Мнения: 38 674
Не са точно статии, а извадки от книгата.
И аз съм била възпитавана по подобен начин - безкрайни караници за петици и четворки. ограничаване на дейностите и мечтите ми до тези, които се смятаха за правилни от моите родители.
И какво се оказа в един момент?
1. Че няма никаква полза от тези неща, които родителите ми смятаха за престижни.
2. Уби се всякакво желание у мен да се занимавам с каквото и да е.
Нещо като "Щом няма да е на моята, няма да е и на тяхната".
Което аз преодолях все пак, не знам как - четох разни психологически книги и т.н. Но загубих години от живота си, преди да успея да подтисна кошмара от детството си. А много хора не успяват и да го направят.

# 47
  • Мнения: 7 837
Книгата е 240 стр. тези "извадки" за разположени на 1 от първите стр. в началото.
Хайде прочетете книгата и тогава да се потрисаме дружно, а не така на сухо.  Simple Smile

# 48
  • n/a
  • Мнения: 3 341
За майки-какаду да има писано някъде?
Научават няколко фрази и могат да ги повтарят до края на света ...

# 49
  • София
  • Мнения: 38 674
"Much of the book is about my decision to retreat from the strict ‘Chinese’ approach, after my younger daughter rebelled at 13."

В края на краищата...

# 50
  • Мнения: 7 837
В края на краищата... какво? Интересно, какви изводи си правиш от този цитат  Simple Smile

# 51
  • София
  • Мнения: 38 674
В края на краищата... какво? Интересно, какви изводи си правиш от този цитат  Simple Smile

Че авторката е решила да отстъпи от стриктните си китайски методи, след като дъщеря и се е разбунтувала на 13, и разказва за това в по-голямата част от книгата.
Книгата наистина трябва да се прочете цялата.

# 52
  • n/a
  • Мнения: 3 341
В края на краищата ... постоянно се нагаждате едни към други -
майки към деца, деца към родители. Причината е проста. Всички
са различни и всички се променят. За един работи едно, за друг
друго.

# 53
  • Мнения: 21 581
  Да се отнасяш така с децата си е въпрос не толкова на културологични, а по-скоро на характерови особености.

# 54
  • Мнения: 10 547
  Да се отнасяш така с децата си е въпрос не толкова на културологични, а по-скоро на характерови особености.

И като към личностите характеристики, прибавиш и национални такива, ето ти съвсем нормално функциониращ модел като този.

# 55
  • Мнения: 19
Като пусках темата не съм искала да правя анализ на книгата (която признавам не съм чела), а по-скоро да опиша един авторитарен и агресивен родителски метод, който според мен не е китайски, азиатски или т.н., а личностен. Аз съм виждала такива родители и тук в Бг и не знам защо повечето хора се правят на ощипани и говорят за културни различия и т.н. А изобщо отворих тази тема, защото напоследък се чудя дали правилно възпитавам децата си - лично аз съм против агресията - физическа, вербална и т.н., самата аз не понасям да се отнасят агресивно с мен и не го причинявам на хората около мен, камо ли на децата си. От друга страна с едното ми дете обясненията и мекотата просто не помагат и това си е. Влиза в едното ухо и излиза през другото (дано да греша и там някъде вътре се натрупва нещо ценно, но засега не личи). Виж татко му като кресне - нещата тутакси си случват. Интересно ми беше дали някоой от вас е изпитал същите колебания, дали е променил метода си - от мек към твърд или пък обратно, и какво се е получило като резултат.
А колкото до подхода на Тигрицата-майка (който пак твърдя не е културна, а личностна характеристика) и световните мнения за него ето още малко инфо: http://cleverbook.net/?p=738

# 56
  • Мнения: 21 581
 Виж сега, каквито и съмнения да имаш, всички зависи от това какъв човек си самата ти, и докъде можеш да стигнеш


"Ето и една история на принуда, точно в китайски стил. Лулу беше на около 7 години, все още свиреше на два инструмента и работеше над пиеса за пиано на име „Малкото бяло магаренце” от френския композитор Жак Ибер. Пиесата е много приятна за слушане, но извънредно трудна за малки пианисти защото двете ръце трябва да свирят в шизофренично различен ритъм.
Лулу не успяваше да я изсвири правилно. Работихме по нея повече от седмица, упражнявахме поотделно всяка ръка, но в момента, в който опитвахме с двете ръце, нещата не се получаваха. Най-накрая, ден преди следващия си урок, Лулу заяви че се предава и отказва.
„Върни се на пианото!” казах аз.
„Не можеш да ме накараш.”
„О да, мога!”
Лулу седна обратно, но изпадна в истерия – удряше, блъскаше, риташе, разкъса нотите. Аз ги залепих и сложих в пластмасова опаковка, така че да не могат да бъдат повредени отново. След това занесох къщата й за кукли в колата и й казах, че ще я даря на Армията на спасението и то парче по парче, ако не започне да свири „Малкото бяло магаренце” както трябва. Когато Лулу ми извика „Хайде де, още ли си тук, мислех, че вече си тръгнала!” аз я заплаших, че ще остане без обяд, вечеря, подаръци за Коледа, празнуване на рожденни дни за две, три, четири години. Когато тя продължи да свири умишлено погрешно я казах, че според мен го прави защото я е
страх, че наистина не може да се справи. Казах й да спре да бъде мързелива, страхлива и жалка.
Съпругът ми Джед ме отведе настрана и ми каза да спря за обиждам дъщеря ни – което не смятам, че правех, всъщност просто я мотивирах – а също и че не мисли, че заплахите ми имат ефект. Също така предположи, че Лулу просто наистина не може да се справи, че все още няма необходимата координация.
„Ти просто не вярваш в нея” обвиних го аз.
„Глупости” ядосано каза той, „разбира се, че вярвам.”
„София можеше да свири пиесата, когато беше на нейните години.”
„Но София и Лулу са различни хора” каза Джед.
„А, без тези” казах аз саркастично , „не ми обяснявай как всеки е специален по свой собствен начин. И как дори абсолютните неудачници са специални. Не се тревожи, не е необходимо да правиш каквото и да е. Аз ще положа каквито усилия са необходими, за колкото време е необходимо и не ме интересува дали ще ме мразят за това. А ти можеш да си останеш обожавания татко, който им прави палачинки и ги води по мачове.”
Навих си ръкавите и се върнах при Лулу. Използвах всяко оръжие и тактика, за които се сетих. Работихме цялата вечер и дори през нощта, като не позволявах на дъщеря си да става от пианото нито за да пие вода, нито за да ходи до тоалетна. Къщата се превърна в бойно поле, загубих си гласа от викане, но все още нямахме никакъв напредък. Дори аз започнах да имам съмнения.
И тогава, изведнъж, Лулу го направи. Ръцете й започнаха да работят заедно и поотделно точно както трябва – просто така.
Лулу го разбра в същия момент, в който и аз. Аз не казвах нищо. Тя започна отначало, в началото колебливо, но после все по-уверено и уверено и пак се справи отлично. Когато свърши направо сияеше.
„Мамо, виж – много е лесно!” След това не можех да я спра да свири пиесата отново и отново и не можех да я отделя от пианото. По-късно през нощта, тя дойде да спи в леглото ми, гушнахме се и заспахме прегърнати. Когато изпълни „Малкото бяло магаренце” на рецитал няколко седмици по-късно, родители дойдоха при мен за да ми кажат колко й подхожда точно тази пиеса."


   Въпреки "щастливия край" тая история, например, у мен буди чувство на  крайно нерационално поведение. На прима виста се сещам за десет други метода да бъде мотивирано дете да изсвири тая пиеса - или пък да я зареже, и да се прояви в училищно представление, авиомоделизъм, конкурс за рисунки с тебешир и прочие. Свиренето на инструмент по никакъв начин не гарантира бъдещи успехи в живота,  а при вложените в него психическа и физическа енергия, за да се представи пред хората на един празник според мен е напълно загубено време, както за детето, така и за общуването помежду им. Но хора всякакви.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 455
 Аз съм майка орлица и майка котка в едно.

# 58
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
Убедена съм, че с принуда и насилие могат да се постигнат краткотрайни успехи и "послушание" у едно дете (но не при всички, някои се бунтуват и в ранна възраст), но дългосрочният ефект може да е пагубен. Не си заслужава.

# 59
# 60
  • София
  • Мнения: 62 595
В края на краищата... какво? Интересно, какви изводи си правиш от този цитат  Simple Smile

Че авторката е решила да изкара още пари от личния живот на децата си. Което за мен е достатъчноо основание изобщо да не пипна книгата.

# 61
  • Мнения: 4 291
. Което за мен е достатъчноо основание изобщо да не пипна книгата.
Правилно, ти без това си отлична в изводите. Без да си чела, без да си живяла на дадено място, без да си се сблъскала с конкретни проблеми, хора, култура... но винаги с категорични изводи. Респект! А, извинявам се, ти си имаш източници на информация.

# 62
  • София
  • Мнения: 62 595
Дей сега, защото била друга култура, да й ръкопляскам на тази кукувица!

Общи условия

Активация на акаунт