Висок пролактин и аденом на хипофизата - 5

  • 103 157
  • 829
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 386
Ето ме и мен след получените изследвания:

Повишен Пролактин - 31 (при максимален 30). Има малък спад от началото на месеца, когато беше в друга лаборатория 32 при максимален 28.

Повишен ACTH - 52 при реф стойности (6-50). Този хормон също се секретира от хипофизата доколкото разбрах и има връзка с кортизола, който са ЗАБРАВИЛИ да ми иследват, както и с надбъбречната жлеза. (Чакам за ЯМР).

Повишен тестостерон - 52 при максимално 50.

Къса лутеална фаза (6-8) дни, цикълът ми е 25 дни най-много (обикновено 21-24). Засичам овулация с тестовете на 14-15 ден.

LH,FSH, полови хормони,  тироидни хормони - всичко друго е в норма. Съотношението ЛХ:ФСХ е 1.4 във фоликулярна фаза.

Помогнете ми сега какво да правя, какво би могло да ми е? Ще се побъркам!! Знам, че са само малко завишени резултатите, но точно сега искахме да имаме бебе, освен това имам и други здравословни проблеми и ми идва в повече всичко това.

Чакам си реда за ендокринолог, имам час за гинеколог, както и за репродуктивен специалист, но ще минат много седмици, докато получа смислен отговор на въпросите си...

Има ли смисъл от ЯМР на главата? Задължително ли с контраст?! Защото аз съм правила алергична реакция към ЯМР контраст (гадолиниум в САЩ, не знам как е на Бг) и сега много се страхувам да повторя. Рентгенологът не иска да ме изследва без контраст и съм в шах. Мога ли да бъда спокойна с това малко завишение и да пия лекарства, изписани от ендокринолог БЕЗ да правя това ЯМР засега?  Cry

И също - каква спроед вас може да е причината за висок АСТХ, висок пролактин и висок тестостерон? Независимо дали е микроаденом или просто повишение, лечението все е с Достинекс, бромокриптин или парлодел, нали?
Някое от тези лекарства влияе ли на висок тестостерон и висок АСТХ? Има ли изобщо други с моя проблем? Sad

# 46
  • В къщурката на хълма на феите
  • Мнения: 10 982
Ева снимките не се правят задължително с контраст, а и според мен нямаш аденом .. пролактина ти е съвсем леко завишен - дори само това, че си се притеснявала за резултатите може да го е повишил .. ако лекаря ти все пак държи, нека да ти пусне профилактично бромокриптинов препарат и да проследи пак стойностите .. до колкото знам пролактина не влияе на тестостерона, за него си има отделна терапия /която в общия случай е с контрацептиви/ .. аз друг въпрос имам щом като АКТХ ти е завишен, изследваха ли ти ДХЕА-С и правиха ли ти ОГГТ?!

# 47
  • Мнения: 2 386
Благодаря за бързия отговор!ю

Твърдят, че на снимка без контраст няма да се види нищо освен макроаденом, а с тези мои ниски стойности е най-вероятно да е микроаденом (ако изобщо имам, де). Затова отказват без контраст... Не знам какво да направя, за да ги убедя!! Има ли тук момичета, на които са им отркили микроаденом БЕЗ контраст?

Не знам изобщо какво е ДХЕА-С? А какво е ОГГТ? След това щя трябва да си ги преведа на английски и ще се обадя на лекаря ми. Той ми направи контролни изследвания, аз нямах оплаквания - така започна всичко това. Сега си чакам реда за ендо-то.

А ти смяташ ли, че има връзка м/у пролактина и ACTH? Аз все си мислех, че тъй като всички са еднакво извън норма и се появиха по едно и също време, значи нещо го обединява? Или не?

# 48
  • В къщурката на хълма на феите
  • Мнения: 10 982
Ева моя аденом го откриха без контраст и досега никога не сме го снимали с контраст и си се вижда чудесно, относно другите неща:
1. ДХЕА-С е хормон синтезиран от НБЖ антипод на кортизола .. и двата хормона участват в метаболизма на кръвната захар, ако някой от тях не е в ред, то и другия вероятно дава отклонение, което пък е свързано с висока кръвна захар, която пък от своя страна може да доведе до една ПКЯ на яйчниците и изкуствено повишаване на пролактина без наличие на аденом ..
2. ОГТТ / орален глюкозотолерантен тест/ е изследване на кръвната захар и имунореактивния инсулин, прави се в лаборатория като първо се взима кръв на гладно, приема се глюкозен разтвор от медицинска глюкоза в минерална вода и след това се правят още две взимания на кръв след 60 и 120 минути .. по резултата на това изследване се проследява дали има някакви отклонения в метаболизма на кръвната захар и дали не е необходимо приемането на метформинов препарат, който да я поддържа в необходимите граници и да се спре неконтролируемото отделяне на пролактин

# 49
  • Мнения: 20
Здравейте и от мен! днес ми правиха ЯМР с контраст и на мен ми откриха аденом на хипофизата.сега тепърва ще ходя на ендокринолог да ми изследват хормоните..
моля кажете при вас как е било и как се процедира

# 50
  • Мнения: 66
здравейте и аз съм с аденом на хипофизата чак на 16.02.2012 съм на първи преглед при невролог но неизвестността ме плаши под постоянно напрежение съм,моля вече миналите по този път да споделят какво следва...при мен няма почти никакви сиптоми единствено че напълнях последната година но неможем да кажем трърдо че е от аденома...живея в испания и незнам какво лечение се провежда тук...интересувам се по време на лечението възможно ли е забременяване,колко вида аденоми има и на мен до сега единстввено скенер са ми правили възможно ли е да съм с грешна диагноза ....много ме е страх забравих да кажа че съм едва на 24г........благодаря предварително на всички

# 51
  • Мнения: 3 241
Medunka320, спокойно.  Hug
Диагнозата е много плашеща в началото, но нещата не са толкова страшни.

При микроаденоми лечението е с хапчета.
Обикновено бързо има подобрение. И можеш да забременееш.

И аз бях надебеляла малко от високия пролактин.   Peace


# 52
  • Мнения: 20
Първо - виж тези два линка, които ще ти помогнат да разбереш какво е това "хипофиза" и за какво служи :

http://www.puls.bg/illnes/issue_242/
http://www.blitz.bg/article/2203

Второ - сега можем да преминем към темата за туморите на хипофизата.
Както всеки знае - туморите биват злокачествени и доброкачествени.
Злокачествените се наричат "карциноми".
Туморите на хипофизата произлизат от от клетките на аденохипофизата и ембрионалният кранио-фарингеален канал.
Хипофизните тумори са най-често доброкачествени.
В зависимост от хормоналната им секреция може да се развие картината на едно или друго ендокринно заболяване, тъй като самата жлеза е един вид "диригент" за всички ендокринни жлези в човешкото тяло.Чрез нейните хормни тя усилва или намалява секрецията на другите жлези.

Според хистологичната характеристика на клетките от които са съставени, туморите на хипофизата биват хро,офобен, еозинофилен и базофилен.

Според имуноцитохимичното изследване за доказване на хормоналната продукция, аденомите на хипофизата биват :
често срещани :
-пролактином - тумор, продуциращ пролактин
-соматотропином - тумор, продуциращ растежен хормон
-кортикотропиноном - тумор, който продуцира АКТХ
рядко срещани тумори
-тиреотропононом - произвеждащ тиреотропин (хормон стимулиращ щитовидната жлеза)
-фоликулотропиноном -произвеждащ фоликулостимулиращ хормон

Според типа сянка и дали поема контраста или не - това е когато туморът се изобразява на КАТ (скенер) и ЯМР, туморите биват dark (англ."тъмен") и ligth (англ."Светъл") - това не е дианоза, ами просто рентгенологичен термин .

Микро - означава, че съвсем малък.
От училище всеки човек знае десетичните представки по системата СИ : "мили", "микро", "нано", "пико", нали ?

Клинична картина:
Обикновенно , микротуморите на хипофизата се проявяват със продължително главоболие, замайване , общи вегетативни нарушения, неспираща лактация ( мляко от гърдите) , нарушения в месечния цикъл при жените.Клиничната картина е пъстра и се владе от това каква е хормоналната продукция на самия тумор.

Доказване на диагнозата, прогноза и лечение :

Първа стъпка : хормонални изследвания
Втора стъпка : КАТ или ЯМР с центраж на хипофизарната ямка и контраст
Трета стъпка : медикаменти, подтискащи секрецията хормоните.Пациентът се наблюдава периодично на ЯМР или КАТ и ако туморът не нарства - не се налага нито операция нито нещо друго.
Четвърта стъпка : ако туморът не се влияе от лекарствата , ако хормоналните нива остават високи и/или туморът нараства се препоръчва хирургично лечение.Операцията най-често се извършва през носа на пациента по много щадящ за пациента начин.

# 53
  • Мнения: 66
joan_25 едно огромно благодаря за информацията с която ни запозна,куп от нещата ми остават неясни но можеби след предстоящата ми косултация в идния месец с невролог ще ми се изяснат доста неща...стресът при мен беше много голям защото ме приеха в болница за много високо кръвно налягане и решиха да направят скенер на главата и при пускането от болницата ми казаха че няма никакви проблеми всичко било от нерви и ме исписаха и след 4 часа ми се обадиха по телефона и ми казаха че са забелязали на скенера проста жлезиста киста на хипофизната жлеза с диаметър от 12мм. което незнам като големина малко ли е много ли е наистина не съм много запозната....
мъжът ми ме кара да се прибера в българия и да направя и изследвания там но все още се двоумя ...за сега мисля да изчакам ппегледа който ми предстои....
БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ТОЛКОВА ДОБРИ И ОТЗИВЧИВИ ДУШИЦИ КОИТО ТАКА ПОМАГАТЕ НА НАС ОШАШАВЕНИТЕ..... Hug Hug Hug Crazy

# 54
  • Мнения: 20
не се притеснявай, какво виждаш тези тумори са доброкачествени. моя аденом е 0,85 на 0,65 см. Това което днес ми каза лекаря, който ми разчиташе снимката от ЯМР-то е ,че в много редки случаи тези аденомми се оперират и се лекуват от ендокринолог.задължително си направи изследвания на хормоните

# 55
  • В къщурката на хълма на феите
  • Мнения: 10 982
оперират ги обикновено, когато кървят, но това са ужасно специфични състояния

# 56
  • Мнения: 66
миналата седмица ми пуснаха изследжания но незнам точно на кои хормони,утре сутринта ще взема резултатите и ще ви споделя адски съм  пристеснена и маи влизането тук и вашата отзивчивост ми помага да се стегна малко.....прегръщам ви много силнооо

# 57
  • София
  • Мнения: 6 302
И аз съм от тези, на които микроаденом беше открит с ЯМР без контрастно вещество. При мен размерът на аденома беше 4.5 мм, сега уж е малко намалял.

По последни проучвания ако един микроаденом се наблюдава в продължение на 5 години и той не нараства, се смята, че няма да започне да расте дори и при спиране на лечението. Друг е въпросът ако се цели забременяване (какъвто е моят случай), тогава лечението продължава, защото високият пролактин има пряка връзка с репродуктивните хормони, съответно с качеството на яйцеклетката и имплантацията на ембриона.

Последна редакция: пт, 13 яну 2012, 13:05 от Zazzy

# 58
  • Мнения: 20
пак ти казвам, не се притеснявай, с подходящите медикаменти, аденома се свива. на мен не ми беше притеснено, някакси вътрешно си знаех, че ще има нещо на ямр-то. даже като влязоха да ми бият контраста, вече съвсем бях сигурна. даже се зарадвах да ви кажа честно, защото повече от година и половина не можаха да ми открият какво ми е, само се влачих по безмислени лекари и изследвания и за мен дори аденома си беше облекчение..
спокойно, няма нишо страшно, ще се оправим
 Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 59
  • Мнения: 66
здравейте,взех си изследванията и се оказа че лекарката ми е пуснала само хормоните на щитовидната * няма завишение всичко е в нормата ,биохимия на кръвта * всичко е идеално каза че са ми перфектни изследванията,урина стерилна и от 24 часа * също идялани показатели каза ми да не се претеснявам и да занеса резултатите на невролога следващия месец.....
малко се успокоих че поне тези изследвания са добре ,но по тях неможем да съдим нищо за аденома нали....освен хормоните които се прават за аденома ,кое друго би могло да подскаже нещо повече за моя случай....
интересното при мене е че нямам коластра и никога не съм имала,цикала на колко дни трябва да е за да го сметнем за нормален , на мен всеки месец е горе долу между 27 и 30 дена само октомжри направи изклучение и ми доиде на 35 ден което беше много странно за мен не ми се беше случвало....
ами оплаках се поразказах ви и отивам да работя и довечера ще ви чета  Hug Hug Praynig

Общи условия

Активация на акаунт