Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 482 021
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 9 972
Привет,

Имам две питания.

1. Трябват ни около 5000лв, кредит, без поръчител.
Има ли вариант без неустойки при предсрочно погасяване.
БЛП или с Юрибор?!
Какво трябва да се знае преди да се изтегли кредит?
Лицето е от 7 месеца на работа и вече е на постоянен ТД, ок. 1200 нетна заплата.

2. Имаме два потреб. кредита в ДСК изтичащи 2014 и един ипотечен за 30 000лв. /теглени са преди 4-5г/, който е доста напред...

С доход 1000-1200лв - дали може да се отпусне достатъчно голям заем (без поръчител) за рефинансиране на част от заема (ипотечния) или погасяване на някой от другите два и да останат 5000лв. И отново искам да има опция за предсрочно погасяване, тъй като се надявам бързо да се върне инвестицията Simple Smile

Тези дни ще ходим до ДСК - какво да изискаме като информация освен погасителен план, за целия срок, за да се прецени кой вариант за рефинансиране е най-изгоден (ако изобщо може да се осъществи); мисля, че има и нак. лихва 0,5% за ипотечния кредит.

План "С" е овърдрафт (в заплати) х двама души - около 4000лв - от Алианс.
http://bank.allianz.bg/index.php?page=credit_potrebitel - за кредита обаче искат поръчител, а не знам как ще го намерим...
http://bank.allianz.bg/index.php?page=credit_overdraft


Можете ли да дадете линк към добър калкулатор.

# 106
  • Мнения: 13
Ние сме с ипотечен към ДСК. Нямаме наказателна лихва при погасяване със собствени средства. По БЛП сме, но за сега сме си много доволни. За старите кредити обаче май си имаше тази наказателна лихва. Като цяло ако е 0.5 не е кой знае колко голяма. Иначе ако се рефинансира в същата банка би трябвало да видите какви са ви наказателните лихви и да си прецените, а и новите условия може да са ви доста по-изгодни.  Чувала съм добри отзиви за ПИБ и МКБ, но нямам лични наблюдения. Не съм клиент на тези банки в момента.

# 107
  • София
  • Мнения: 9 972
Разбрах, че поръчител може и да е член от семейството, само че трябва да е със сходни доходи.
За 35-40000лв (доход 1100лв) от коя банка препоръчвате? Най-много един поръчител със същия доход (с по-нисък няма смисъл, примерно ако е с  20-30% и повече по-малка заплата).


Засега в Уникредит има шанс, но за 30000лв (50% трябва да остава от заплатата, а другата част за вноска), иначе лихва 17%, 3% за усвояване, и 0.5% за предсрочно - високо ли е?

Чувам, че земеделски производител (малко стопанство) отпускали кредити, но за малко стопанство дали може да се вземе по-изгоден/голям кредит? Видях, че има за по-едри производители възможности.

За кредит 4000-5000лв кой кредит бихте препоръчали?

# 108
  • Мнения: 5 178
със 17% лихва какъв бизнес смятате, че ще развиете по време на криза

вижте това

http://rbb.bg/bg-BG/Private_Customers/01_Financing/01_potrebitelski/0_promotion/
http://rbb.bg/bg-BG/Private_Customers/01_Financing/01_potrebitel … 07_kredit_1400lv/


имайте предвид, че Софибор и Юрибор сега са много ниски и ще започнат да растат, ако започнем да се измъкваме от кризата, ако се гледа исторически Софибора е бил макс 7-8% и пак идва по-нисък от фиксираната 17% лихва, която посочвате

# 109
  • София
  • Мнения: 9 972
Спряхме се на ипотечен кредит, за да рефинансиране ипотечен кредит (остават 25г от 30г - 28000лв главница) и изплащане на един потребителски и към остатъка от 7 - 8к за кошери Simple Smile Общо 35-42к (в лв)

Засега сме се спряли на две банки - Прокредит и Пощенска банка. 10.50%, За 10г, по 460лв и 430лв, крайната сума е с много малка разлика.
При първите обаче е фиксирана лихвата, но има наказателна лихва 3-2%, отделно сме и лоялни клиенти, в Пощенска нямат наказателна лихва, но е плаващ лихвения процент - тук нещо не мога да го разбера?!
Имам погасителни планове.

Ето линкове
http://www.procreditbank.bg/main/bg/private.php?here=92

За другата банка не мога да намеря линк...
В ОББ рекламират по ТВ ипотечен с 6.5%, н оне мога да го намеря и него в момента.

Някакви други идеи или съвети? Ще се спрястят доста пари при рефинансирането.

# 110
  • Мнения: 5 178
hakama, лихвата на Прокредит не е фиксирана пише си го ясно Плаващ лихвен процент
Не се подвеждайте по това, че се фиксира 2 пъти годишно, това означава, че не всеки песец си с различен лихвен %, а че се определя еднократно за 6м напред, като минат пак ..

# 111
  • София
  • Мнения: 9 972
hakama, лихвата на Прокредит не е фиксирана пише си го ясно Плаващ лихвен процент
Не се подвеждайте по това, че се фиксира 2 пъти годишно, това означава, че не всеки песец си с различен лихвен %, а че се определя еднократно за 6м напред, като минат пак ..

Значи, няма такова нещо фиксирана лихва...

Добре а тези 29 000лв ако ги погасим наведнъж ще искат доказване на доход - т.е. теглили сме друг кредит - това проблем ли е (нак. лихва в ДСК е 3%)?
Другия вариант е на три транша, но така не знам как ще променят условията, знам че периода си остава същия...  #Cussing out затова искам накуп и да се махаме от там ooooh!

Къде е най-малкото зло?  #Crazy newsm78       bouquet

# 112
  • София
  • Мнения: 9 972
hakama, лихвата на Прокредит не е фиксирана пише си го ясно Плаващ лихвен процент
Не се подвеждайте по това, че се фиксира 2 пъти годишно, това означава, че не всеки песец си с различен лихвен %, а че се определя еднократно за 6м напред, като минат пак ..
Само че при нас ще се определя на всеки 5г, като преди да изтекат, може да се преподпише и да си остане същият, мисля че това е се предлага като лоялен клиент - не съм ходил лично, но като отида и аз ще искам всичките условия (дали не са пропуснали нещо) - това което е като погасителен план - всички такси ли включва?

# 113
  • Sofiq
  • Мнения: 267
Моя кредит е 24 000 евро за 15 години в Уникредит, изтеглих го преди 3 месеца. Изпадна ми възможност да го погася частично и вчера внесох 5000 евро. Нямаше такса за предсрочно погасяване. Погасих главницата и запазих периода. Вноската ми падна точно с 120 лв. и като изчислих тотала се оказа, че си спестих 11 500 лева лихви.  Peace

# 114
  • Мнения: 5 178
http://www.youtube.com/watch?v=bOY7fKqz3Qs
За кредитите в CHF и това колко са "изгодни". Примера е умопомрачителен, но реален, защото докато цените на имотите падат, франка се вдига

# 115
  • София
  • Мнения: 9 972
Според вас изгоден ли е следния ипотечен кредит:
променлив годишен лихвен процент 7.50%, ГРП 9.16% , 1,25% такса усвояване, несечна комисионна 0.06% от главницата, годишна - 98лв. А разходите с нотариуса дали ще са високи?
Няма наказателна такса при предсрочно погасяване. 40 000лв, за 10г.


Чудя се дали да сложим и 2000лв отгоре да погасим кредитна карта -2000лв, пресметнах че е по-изгодно да се изтеглят, кредитната е с 18% лихва.

 

# 116
  • Sofiq
  • Мнения: 267
Моя кредит е на 6.7 % за първите пет години. При всички положения кредитната карта е по-голямо дърво. Погаси я.

# 117
  • Мнения: 1 097
Според вас изгоден ли е следния ипотечен кредит:
променлив годишен лихвен процент 7.50%, ГРП 9.16% , 1,25% такса усвояване, несечна комисионна 0.06% от главницата, годишна - 98лв. А разходите с нотариуса дали ще са високи?
Няма наказателна такса при предсрочно погасяване. 40 000лв, за 10г.

Зависи как е образуван лихвения процент. Предполагам, че е обвързан към някой от пазарните индекси + надбавка. След като разбереш дали е така е добре да проследиш движението през последните години на съответния индекс за да си направиш сметка приблизително как ще се движи лихвата по кредита.
Със сигурност ще сключиш и застраховка, за която всеки месец ще плащаш определена сума към вноската по кредита.
Попитай за тези подробности в банката.
Банкерите почти никога не обясняват предварително как точно се образува лихвата и каква е вероятността тя да се промени - на горе, естествено, и то съвсем скоро след като си усвоила кредита.
Таксите по ипотеката се определят от това дали се прави законна или договорна ипотека.
А, в какъв размер ти изчислиха месечната вноска при тези параметри на кредита?

# 118
  • София
  • Мнения: 9 972
При 43 000лв, 510лв, за 10г, в тази банка (Пощенска) ми се видя най-добро съотношение лихва/главница на вноската още след първата година се изравняват и започва главницата да надделява (на три места съм ходил).
Всъщност годишен лихвен процент е 8.80% - не знам дали с кредитния калкулатор ще изкарам точно вноската и крайната сума?!

Имате ли представа какви са разходите по документите  (няколко удостоверения: за сем. положение, удост-е по чл. 87 от НАП, удост-е за наличие/липси на на вещни тежисти върху имота за 10г назад... данъчна оценка, кадастриална схема на имота) за апартамент и парцел; удост-е за остатъчен дълг от кредита за рефинансиране; нотариус?

Вече се замислям за потребителски кредит newsm78
В краен случай може и 20-30 000лв да се изтеглят, колкото да се смекчи или погаси напълно стария ипотечен кредит за 30г, който в момента 90% от месечната вноска е лихва...
Ако погасим 2/3 от него и се запази срока му (както е реда им) ще се намали вноската, а лихвите повече ли ще са от обратния вариант - намаляване на срока и запазване на размера на вноската (както предлагат другите банки)?


Моя кредит е на 6.7 % за първите пет години. При всички положения кредитната карта е по-голямо дърво. Погаси я.
Къде е това?  Peace

Приемам предложения за други банки.

# 119
  • Мнения: 1 097

Имате ли представа какви са разходите по документите  (няколко удостоверения: за сем. положение, удост-е по чл. 87 от НАП, удост-е за наличие/липси на на вещни тежисти върху имота за 10г назад... данъчна оценка, кадастриална схема на имота) за апартамент и парцел; удост-е за остатъчен дълг от кредита за рефинансиране; нотариус?


Ориентировъчни цени /зависи все пак коя е общината/:
сем. положение - 3лв
чл.87 - безплатно
тежести - 10лв за 7 дни, 20лв за 3 дни, 100 лв за 1 ден - за едно у-ние. Зависи през тези 10 год. колко пъти се е сменил собственика на имота. По всеки отделен документ за собственост се пуска отделно заявление за тежести.
дан. оценка - 5-10лв
кадастрална схема - 20 лв за обикн. поръчка 1 мес.,
скица на имот - 30 лв
такса на агенция по вписванията 0,1% от материалния интерес
ако е договорна ипотека сума за изготвяна на нот. акт - предполагам на юриста на банката
нот. такси -
Удостоверяван материален интерес         Нотариална такса (в лв.)
до 100 лв.  включително                           30
от 101 до 1 000 лв.                                    30 + 1,5 на сто за горницата над 100
от 1001 до 10 000 лв.                                43,50 + 1,3 на сто за горницата над 1 000 
от 10 001 до 50 000 лв.                             160,50 + 0,8 на сто за горницата над 10 000 
от 50 001 до 100 000 лв.                           480,50 + 0,5 на сто за горницата над 50 000
от 100 000 – 500 000 лв.                           730,50 + 0,2 на сто за горницата над 100 000 
над 500 000 лв.                                         1530,50 + 0,1 на сто за горницата над 500 000 лв., но                      не             повече от 6000 лв.
+ ДДС
Забравихме и пазарната оценка от лицензиран оценител. Не знам сега колко е, беше около 120лв.

Общи условия

Активация на акаунт