Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 506
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 1 140
  • Мнения: X
Здравейте,
Доста сте се отклонили от темата и аз смятам, че спорът е нелеп. Simple Smile)) Тегленето на кредит разбира се е отговорност и риск и аз съм убедена,че всеки е наясно с това, тъй като нещата се променят. Аз вее споменах, че работя в банка и то точно в отдел лоши кредити. Винаги може да загубиш работата си и да станеш неплатежоспособен, за което банката няма да те разбере, разбира се има изключително безотговорни - теглили много кредити, и не оправдавам банката, че е отпуснала на тези клиенти "н"брой кредити, а има и такива, които въобще не смятат да връщат кредита, има и такива които не знаят как се използва разумно банков продукт. Да вземем една кредитна карта на пример.
А сега по темата Simple Smile Е, аз вече съм "собственик на жилище", благодарение на ипотечния кредит, който ни отпусна банката. Разбрахме се да не погасяваме предсрочно задълженията, които имахме. Сега предстои ремонт  Mr. Green

# 1 141
  • Мнения: 6 993
Какво се случва, ако ме съкратят? Tired Предполагам, че трябва да съобщя на банката?

# 1 142
  • Мнения: 4 199
Нямате ли застраховка към ипотеката? Ние имаме застраховка живот и загуба на работа. Но това е само при съкращение, не важи за напускане по собствено желание или уволнение.

# 1 143
  • Мнения: 6 993
Ми не знам, не помня за загуба на работа, за живот знам, че имаме. Ама и да имаме, сигурно все пак трябва да им се обадя newsm78 А и надали застраховката е още 28 години и половина  Mr. Green

# 1 144
  • Мнения: 4 199
Еее, не бъди лакома Mr. GreenПитай, питай, макар, че застрахователите са по един калъп с банките и възможността за прецаквация тегне със страшна сила Wink Хич не им лежа на застраховката, а и днес след предаването на Милен Цветков хептен ми опротивяха всички банкови и небанкови институции по нашата земя.

# 1 145
  • София
  • Мнения: 131
Ние сме почти до никъде с "нашият" апартамент. Днес ходихме с оценител да го види, до 2-3 дена обеща отговор. ОБАЧЕ.. докато бях заедно с жената, която представлява строителя и чакахме ММ да дойде с оценителя, реших изрично да питам за нотариалната такса. Е тази жена каза, че всичко ние трябвало да си поемем - по принцип директните строители не поемали част от таксите  #Crazy WTF с извинение. Изобщо не очаквах такъв отговор. Започва всичко да прилича на леко изнудване - 660Е/м2 за Надежда (максимума е около 600 в този квартал), не можели да намалят цената, не могат да направят някакви подобрения за да имаме по-голяма оценка (апартаментът излиза 84000Е, тристаен, на ш+з), а сега и допълнително ни товарят с таксите, които аз бях сметнала като делих на 2.. С ММ решихме, че, колкото и да ни харесва този апартамент, ако не се съгласят да поемат половината нотариални такси за прехвърлянето няма да го купуваме. И сега съм доста разстроена ... Може ли да се договорим с банката, с оценител, морално да сме готови да теглим такъв голям кредит и самият продавач да ни пъха пръчки в колелата? Сега с тоз огромен корем не знам как ще търся ново жилище Cry оффф, сорри, че се оплаках така, но наистина ме е адски яд!

# 1 146
  • Мнения: 382
plesure, кофти, но в повечето случаи таксите по сделката, данък придобиване, такса вписване в регистъра, вписването на ипотека, са за сметка на купувача. Надали продавача пъха пръчки в колелата нарочно. А ако искате подобрения за по - висока оценка, то ще трябва и тях да платите, няма как да стане иначе.

# 1 147
  • Мнения: 5 178
Айде понатиснете ги тези строители,  не се намират чак толкова лесно кучувачи.. Усетили са, че сте мераклии и сте готови с ип. кредит и сега ви работят

# 1 148
  • Мнения: 273
Ние сме почти до никъде с "нашият" апартамент. Днес ходихме с оценител да го види, до 2-3 дена обеща отговор. ОБАЧЕ.. докато бях заедно с жената, която представлява строителя и чакахме ММ да дойде с оценителя, реших изрично да питам за нотариалната такса. Е тази жена каза, че всичко ние трябвало да си поемем - по принцип директните строители не поемали част от таксите  #Crazy WTF с извинение. Изобщо не очаквах такъв отговор. Започва всичко да прилича на леко изнудване - 660Е/м2 за Надежда (максимума е около 600 в този квартал), не можели да намалят цената, не могат да направят някакви подобрения за да имаме по-голяма оценка (апартаментът излиза 84000Е, тристаен, на ш+з), а сега и допълнително ни товарят с таксите, които аз бях сметнала като делих на 2.. С ММ решихме, че, колкото и да ни харесва този апартамент, ако не се съгласят да поемат половината нотариални такси за прехвърлянето няма да го купуваме. И сега съм доста разстроена ... Може ли да се договорим с банката, с оценител, морално да сме готови да теглим такъв голям кредит и самият продавач да ни пъха пръчки в колелата? Сега с тоз огромен корем не знам как ще търся ново жилище Cry оффф, сорри, че се оплаках така, но наистина ме е адски яд!

Да, масова практика е при покупка от инвеститор всички такси по прехвърлянето да са за сметка на купувача. Но още по-нормално е и инвеститора да свали от обявената цена. В момента е пазар на купувача - много предлагане-малко реални купувачи. Кажете им твърдо, че сте склонни да приемете техните условия и да продължите напред при продажна цена от 80 000 евро /5% да намалят цената/. По този начин таксите по прехвърлянето ще ви излезнат безплатни. Подписали ли сте вече предварителен договор за сумата от 84000 евро?
Важното е да не се притесняваш. Всичко ще се нареди. Ако имаш нужда от други съвети, пиши. Ще помагаме с каквото можем:)

# 1 149
  • Мнения: X
Здравейте,
При загуба на работа, застрахователите поемат за 6 месеца плащанията по кредита.
Относно нотариалните такси, също бяха за наша сметка. Сумата която ви кажат, си пригответе на страна още 1500 лв. На нас ни казаха 4100 , в 16 ч ден преди изповядването получихме мейл от банката 5100, а на самото изповядване се оказа, че трябва да доплатим още 100 лв. Как се намират 1000 лв от 16 ч следобяд до 10 ч сутринта, се питам аз. Ами ако бяхме сметнали всичко до стотинка и ги нямаме тези 1100 лв. , какво правим....

# 1 150
  • Мнения: 273
Нотариалните такси са грубо около 4% в/у сумата на която се изповядва сделката, ако е законова ипотека и около 4,5% ако е договорна. Варира според сумата на сделката. От тези % само местния данък е 2,5% за София /в др. градове е по-нисък/. Разликата м/у законова е договорна ипотека е, че при законовата ипотека се изповядва сделката само в/у сумата за закупуване на имота. При договорната се вкл. и допълнителна сума - пр. за довършителни работи.
Ето калкулатор за да си направите сметка колко ориентировъчно бихте платили http://www.notarial-calculator.imoti-bulgaria.com/

# 1 151
  • Мнения: 10 547
Какво ви е мнението за рефинасиране на ипотечен кредит, теглен в евро, с обединение на задълженията- левови, като новият кредит ще бъде в лева?

# 1 152
  • Мнения: 273
Зависи дали имате такса предсрчоно погасяване, колко е тя и колко е голям остатъчния дълг по кредита. Също е от значение каква е текущата Ви лихва. Ако остатъчния Ви дълг е малък, понякога не си струва да рефинансирате. Просто трябва добре да си сметнете всички разходи, но принципно е добре да го направите, най-малкото за да си смените валутата на кредита.
По мои наблюдения вече банките започнаха да предлагат добри продукти за рефинансиране - без еднократна административна такса. Някои дори поемат и нотариалните разходите и оценката на имота.

# 1 153
  • Мнения: 10 547
 SmartM, кредитът не мой, но доколкото разбрах идеята на свекърва ми /тя е съкредитоискател/ е да се намали периодът и лихвата, както и да обедини съществуващите си задължения, което ще увеличи настоящата сума с около 10 000 Е. До този момент е изплатена 1/8-ма от дълга и съответно е минало горе-долу и 1/8-ма от периода на изплащане.
За мен лихвата е убийствена- 8,2 за евров кредит.
Такси за предсрочно нямат.

# 1 154
  • Пловдив
  • Мнения: 40 801
А в левове или в евро бихте ме посъветвали да тегля ИК Rolling Eyes Една от брокерките казала на ММ задължително да теглим в лева...

И...каква е разликата м/у ИК и ЖК?Щото много ми се сливат понятията...

Общи условия

Активация на акаунт