Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 466
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 491
и условията при които подписвате са по-лоши от първоначално предложениете, нали?
Банките умишлено не искат да предоставят преддоговорна информация, която да се счита за вид предварителен договор при ипотеките.
Например при потребителските заеми са длъжни да ти дадат по европейски формуляр информацията - лихва, такси, срок и тн, и тн и след това на подписването не могат да ти дадат други условия, или да те изнудват да подписваш при други условия ooooh!

Не е вярно това!
Първо, такъв европейски формуляр се дава при всякакъв вид кредит- потребителски, ипотечен, дори за кредитна карта и овърдрафт! И това са условия към конкретната дата!
И второ, не може да отидеш след един месец и да очакваш условията да са същите. Нещата са толкова динамични, че всяка седмица може да има промяна. Ти на самият формуляр никъде не слагаш подпис, че да го считаш за някакъв вид договор. Има дата и подпис на кредитния специалист. Такива услови, към тази дата!
Не може да очаквате да подадете документи за ипотечен кредит, тогава да започнете да набавяте необходимите документи и да стане бързо. За всяко нещо си има срок на изготвяне. Ако при подаване на искане за кредит имате налични всички необходими документи, то кредита става в рамките на 10 дни. Ако започнат да ви искат още и още неща, значи има нещо, което ги притеснява или нещо, което липсва. Разбира се, има и изключения!

# 361
  • Мнения: 491
Да разбирам,но като си подавах документите тази от банката ми каза,че до месец всичко ще е ок.Аз подписах предварителен договор с продавача и съответно оставих 10% капаро и срок до 30-ти ноември да изплатя цялата сума.Ето,че минаха 10 дена вече и още нищо.А най интересното е,че въпросния имот има вече ипотека към една банка.Не би ли следвало всички документи да са налице и имота да е обследван подробно?
Да не говоря,че от друга страна брокера ми е страшно муден.Платих му комисионната на предварителния и от тогава е толкова бавен.Седмица след като подадох документи в банката той е изпратил документите за имота (акт16,ипотека) на кредитния, а имаше копия.Да бях се заел сам да си изваждам документи.А какво да говоря,че вади бавна поръчка документи,които трябват и то не за годините,които искат явно да не дава пари,да не дава от моите пари. Twisted Evil

Вие мислите ли, че една банка ще предостави всички документи на друга банка, която ще погаси техен ипотечен кредит? Това и да го видя, няма да го повярвам!
От предната ипотека до осъществяване на настоящата може да са се случили толкова много неща... Пазарната оценка на имота най- малко е променена. Скици и схеми важат само шест месеца. Удостоверения по чл. 67 за липса на задължения- 1 месец.  А ако кредита в другата банка е съдебен? Има много ако...
Ако все още не са ви поискали съгласие от първата банка, че след превеждане на сумата ще са съгласни да заличат ипотеката, очаквайте да ви поискат! Пари, време, нерви...

# 362
  • София
  • Мнения: 980
Пощенска, но и Уникредит са така, за двете са заведени най-много дела, в двете фейсгрупи сме хиляди хора. Ето част от проектите, които сме създали и за които сме инициатори:
http://www.darikfinance.bg/novini/86435/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF … EF%BF%BD+Facebook
http://offnews.bg/index.php/133398/desetki-grazhdani-sadyat-posh … i-kreditna-himera и аз съм в тази група
http://offnews.bg/index.php/134636/klienti-na-bulbank-iskat-sem- … zhe-hampartsumyan последното ни пъклено дело:)

# 363
  • София
  • Мнения: 980
На мен банките ми казаха, че важат правилата по време на подаване на документите, сиреч кандидатствам за продукта, за които има промоция със срок, и ако подам документите в този срок условията си остават!!!!!!!

# 364
  • София
  • Мнения: 980
Напоследък няма долен скрол на страницата и не мога да стигна до бутон за редакция, ще ме извините, затова пускам нови съобщения
Още една статия, на моя адвокат от последните дни
http://www.darikfinance.bg/novini/86229

# 365
  • Мнения: 491
На мен банките ми казаха, че важат правилата по време на подаване на документите, сиреч кандидатствам за продукта, за които има промоция със срок, и ако подам документите в този срок условията си остават!!!!!!!

Така е! Подадени и входирани. А не предварителен разговор (или разговори) и даден стандартен европейски формуляр за условия по кредит (СЕФ).

# 366
  • София
  • Мнения: 980
аз затова бързам за 31.12 Simple Smile

# 367
  • Мнения: 13
х_diabet_mama, вие сте теглили кредит във франкове, нали? 

# 368
  • София
  • Мнения: 980
Мда, курса + повишените едностранно лихви от банката ни разказаха играта. Но, ако с ебях допитала до адвокат, щях да разбера, че договорът ми е в ЕВРО, а франковете са капан за глупаци..

# 369
  • Мнения: 0
Да разбирам,но като си подавах документите тази от банката ми каза,че до месец всичко ще е ок.Аз подписах предварителен договор с продавача и съответно оставих 10% капаро и срок до 30-ти ноември да изплатя цялата сума.Ето,че минаха 10 дена вече и още нищо.А най интересното е,че въпросния имот има вече ипотека към една банка.Не би ли следвало всички документи да са налице и имота да е обследван подробно?
Да не говоря,че от друга страна брокера ми е страшно муден.Платих му комисионната на предварителния и от тогава е толкова бавен.Седмица след като подадох документи в банката той е изпратил документите за имота (акт16,ипотека) на кредитния, а имаше копия.Да бях се заел сам да си изваждам документи.А какво да говоря,че вади бавна поръчка документи,които трябват и то не за годините,които искат явно да не дава пари,да не дава от моите пари. Twisted Evil

Вие мислите ли, че една банка ще предостави всички документи на друга банка, която ще погаси техен ипотечен кредит? Това и да го видя, няма да го повярвам!
От предната ипотека до осъществяване на настоящата може да са се случили толкова много неща... Пазарната оценка на имота най- малко е променена. Скици и схеми важат само шест месеца. Удостоверения по чл. 67 за липса на задължения- 1 месец.  А ако кредита в другата банка е съдебен? Има много ако...
Ако все още не са ви поискали съгласие от първата банка, че след превеждане на сумата ще са съгласни да заличат ипотеката, очаквайте да ви поискат! Пари, време, нерви...

Да разбирам,че е така вече съжалих,че не отидох в банката към която има ипотека ипота колкото и да не ми харесват условията  #Cussing out
Излизат нови и нови документи. Да не говоря,че ап. има промени вътре, като премахване на стени и прочие и банката ги иска тези промени черно на бяло( преработки, площообразуване, планове) които не знам дали може да предостави продавача.
Интересно ми е ако не се стигне до сделка по вина до продавача понеже не са му наред документите.Мога ли да имам права някакви и да си искам даденото капаро,което изобщо не ми се иска да се разправям пред институции.

# 370
  • Мнения: 5 178
Цезария, аз пък говоря от личен опит и знам оправданията банките да не дават европейски формуляр за ипотечен кредит

И не говоря за смяна на условията след 1м или след 2 седмици, а всеки ден. Елементарния пример -офертата е 7% и тя се рекламира така, днес обаче плаващата лихва е 3% + 4% фиксирана надбавка, да де ама утре плаващата лихва станала 2.9 % и банката ти извърта едно 4.1% надбавка и тази надбавка си я търси следващите 30 години. Има и коректни банки, които казват лихвата ти се формира от Софибор  в деня на сключване на договора + 5% надбавка

ЗПК чл5 (11) При поискване от потребителя кредиторът му предоставя предварително
и безвъзмездно екземпляр от проекта на договор за кредит. Ако към момента
на поискването кредиторът не желае да пристъпи към сключване на договор за
кредит, той може да откаже да предостави такъв екземпляр.

Но предоставят ли ви тази преддоговорна информация е трудно да не я спазват. Проблема при ипотеките е, че са тежки кредити много документи , дълъг срок и веднъж като се хванеш на хорото с изискванията на дадена банка и е трудно да се махнеш. А обикновено и сроковете по покупко-продажбата напъват.
При потребителските кредити им теглиш една майна, взимаш си уверението от службата за заплатите и си отиваш в друга банка, най-много да изгубиш 20 лв за разглеждането на документите, но на фона да се занимаваш с идиоти си е направо без пари Mr. Green

# 371
  • Мнения: 91
Интересно ми е ако не се стигне до сделка по вина до продавача понеже не са му наред документите.Мога ли да имам права някакви и да си искам даденото капаро,което изобщо не ми се иска да се разправям пред институции.

Много зависи от това какво сте писали в предварителния договор. Иначе принципа е- ако продавача не е изправен- връща капарото в двоен размер, ако ти си неизправен- задържат ти капарото. Виж си договора. Там трябва да пише как се уреждат отношенията в случай на разваляне на сделката.

# 372
  • Мнения: 2 286
sunlovers, само от предварителния ви договор зависи. В нашия имаше клауза за връщане на капаро в двоен размер.

# 373
  • Мнения: 75
Здравейте! Виждам, че сте доста напред в материята. Аз и съпругът ми тепърва навлизаме в нея Simple Smile Ситуацията е следната- аз от няколко месеца съм в отпуск по майчинство. Това е първото ни дете, съпругът ми работи, аз също съм на постоянен договор, но както споменах в отпуск по майчинство. По стечение на обстоятелствата трябва да си търсим жилище най-късно това лято и предпочитаме да си купим. Ориентирали сме се към малък, панелен апартамент, защото са с най-ниска цена. Според вас има ли шанс да получим жилищен кредит? Разбира се, предстои ни да разпитаме в банките, но както се казва 'питай патило', затова се обръщам към вас. Simple Smile

# 374
  • Мнения: 491

Да разбирам,че е така вече съжалих,че не отидох в банката към която има ипотека ипота колкото и да не ми харесват условията  #Cussing out
Излизат нови и нови документи. Да не говоря,че ап. има промени вътре, като премахване на стени и прочие и банката ги иска тези промени черно на бяло( преработки, площообразуване, планове) които не знам дали може да предостави продавача.
Интересно ми е ако не се стигне до сделка по вина до продавача понеже не са му наред документите.Мога ли да имам права някакви и да си искам даденото капаро,което изобщо не ми се иска да се разправям пред институции.

Дори да бяхте отишли в банката, където е ипотеката, те пак щяха да ви искат документи за преустройството. Имотът е претърпял промяна, тя трябва да е вписана. Щяхте да си спестите копия на нот.акт, лични карти... маловажни неща. Всеки друг документ има срок на валидност. Най-вероятно щяха и нова оценка от оценител да искат. Поне аз бих искала.
За връщането на капарото са ви отговорили.

Общи условия

Активация на акаунт