Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 464
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 0
Мислех да тегля кредит от райфайзен но уви там не дават на акт 14!
А прочете ли поне последната страница от тази тема?

Прочетох че са дали но на мен ми казаха (поне в клона в който бях) че няма да стане !!!

LadyLady знам че е въпрос на пари но строителя изглежда доста стабилен - няма незавършена сграда или комплекс и масово дори продава на руснаци които си живеят вече в БГ. Дори в тази зграда макар да не е в курортните комплекси има доста руснаци закупили апартаменти.

ТА днес ходих до ОББ имат много добри условия и няма проблем че е с акт 14, да с БЛП са но има ясна методология на определяне. Мой приятел плаща стана 4 години теглен от тях кредит и е доволен относно че не са му мръднали вноските. А и мисля 192 евро в ОББ срещу 220 в Булбанк и 215 в Райфайзен (с разхварлена годишна такса) са си за предпочитане!?

Последна редакция: пн, 13 фев 2012, 13:26 от kokisl

# 61
  • Мнения: 106
Повечето банки вече предлагат различни схеми и от двата типа. Моят конкретно с Уникредит е с фисикрана лихва за пет годии и после вързан към Юрибор + надбавка, днес си гледах подробно документите.
Прекарала си се. В следващите 5 години Еурибора ще е нисък, след това ще започне да се покачва. Да бяха обърнали схемата... Всъщност се шегувам, не знам дали си се прекарала, просто четох статии на чужди анализатори, че в следващите 3-4 години Еурибора ще се задържи нисък. Времето ще покаже...

# 62
  • Мнения: 106
Kokisl, моят съвет към теб е да не се захващаш с гръцки банки, избери си някоя консервативна, за предпочитане немска, може и френска. Ама пък те явно не дават  newsm78. Знам само, че банките с привидно най-леките условия и лесно отпускащи кредити, са най-заробващи впоследствие. БЛП се атакува в Европейския съд, не е толкова ок, всичко си зависи от политиката на банката. Ама всеки иска да има дом, хваща се на хорото пък докъдето го докара. Всички сме така. Дано се включи някой банкер да те насочи по-добре. Аз лично съм шубе и не исках да се занимавам с БЛП, щото освен Еурибора + фикс му се слага още нещо по усмотрение на банката и на мен лично ми идва в повече.

# 63
  • София
  • Мнения: 1 936
Мислех да тегля кредит от райфайзен но уви там не дават на акт 14!
А прочете ли поне последната страница от тази тема?
Прочетох че са дали но на мен ми казаха (поне в клона в който бях) че няма да стане !!!
Мога да ти кажа как стана при мен. Строителите са Контракт Сити, те се свързаха с клон на Райфайзен и осигуриха необходимите документи, за да влязат в списък с фирми, на които Райфайзен отпуска кредит на акт 15.
След което човек от Контракт Сити се зае и проведе лично среща с управителя на клона и така ми отпускаха кредита. Нямат практика да отпускат на акт 14, но не е невъзможно, можеш поне да опиташ да направите някаква среща и да говорите отново.

# 64
  • Мнения: 5 178
Повечето банки вече предлагат различни схеми и от двата типа. Моят конкретно с Уникредит е с фисикрана лихва за пет годии и после вързан към Юрибор + надбавка, днес си гледах подробно документите.
И не си подписал Общите условия  newsm78

# 65
  • Мнения: 0
Мерси за отговорите  Simple Smile Иначе към ОББ ще се обърна като гледам - отдзивите от приятели са добри засега. Относно среща на строителя и банка има как да стане но трябва малко повечеобикаляне ама да видим утре е срещата със строителя за имота който харесахме и дано всичко е ОК  Simple Smile

# 66
  • Мнения: 106
Прилагам откъс от една статия, която е по темата:
“Намалението” на лихвите ще е увеличение, отбелязва иронично икономистът Любомир Христов по повод на конфликта между банките и клиентите в България. Защото ЮРИБОР-ът е на ненормално ниски нива и в бъдеще може само да расте, пише той. Наистина. Но преди това лихвите по кредити ще паднат и то драстично.Това, което предлага Дянков не е “административно регулиране на лихвите”, а просто привеждане на банкирането у нас към цивилизовани банкови практики. Още едно законово изискване банките да спазват договорите, които сами са съставили.
Не вярвате? Ето: Пламен С сключил договор с Уникредит Булбанк за кредит. В договора пише, че лихвата по кредита е едномесечен ЮРИБОР плюс надбавка. На 5.01.2008 г., когато подписал, ЮРИБОРА бил 4.294 %, а договорената надбавка 2.706 % или общо лихвата към онзи момент била 7.00 %.

Днес ЮРИБОР-ът е = 0.641 %. Ведно с фиксираната надбавка от 2.706 % Пламен би трябвало да плаща в момента 3.347 %.
Пита се, колко плаща Пламен? Трябва да питате банката. Защото тя, както и други нейни посестрими, по собствена “методология” решила, че Пламен трябва да плаща, да речем 7.8 %. Как? Защо? Ами въвела един фактор ли, компонент ли, какво ли, абе – да го наречем “леВония” – в размер на 450 базисни точки или 4.5 процентни пункта, които Пламен не може да намери в договора си.

Не може, защото банката решила, че е добре клиентите й да плащат и “леВония”, но се сетила за това едва през ноември 2008 г.
Пълната история на Пламен е публично достояние Виж сайта на / Л. Христов/.

Та така, Георги, Пламен и хилядите като него първо ще започнат да плащат по 3.5 %, докато ЮРИБОР-ът е ненормално нисък, пък след това – нека им се увеличава. Поели са лихвения риск – да си го носят. Но са поели ПАЗАРНИЯ лихвен риск, отразен в индекса, а не този на банката си."

# 67
  • Sofiq
  • Мнения: 267
То все се набутва човек, въпроса е да избере по-малкото зло, а какво е то - един господ знае.

# 68
  • Мнения: 0
Ето ме пак - луда история  Grinning Днес се видях със строителя и се споразумяхме по параметрите и общо взето неговата методология на плащане която мен ме устройва! В други ден си подаваме официално документите за кредит като ще е в Райфайзен но в определен клон където той  е разговарял с управителите, а е и техен клиент там! Учудването ми дойде при срещата ми с управителката и условията която ми предложи  Simple Smile Виждат ми се супер да ви кажа и лихва и вноска но страно ми остава това че имам наказателна лихва за предсрочно погасяване важаща за целия период  но ще я изтърпя! ТЕмата тук ми Беше доста полезна и ще продължа да я следя. СЕга се надявам всичко да мине гладко  и до края на месеца да сме приключили със покупката на апартамента!
Да добавя нещо за Булбанк - тези си минят лихвите по новите договори(несключени имам впредвид) през ден -  в петък ти предлагат лихва 7,59 в понеделник 7,89 , а в сайта им пише съвсем друго, без думи  Simple Smile

# 69
  • Мнения: 13
kokisl, тази наказателна лихва и за погасяване със собствени средства ли е?
Не подценявай тази наказателна лихва. Представи си, че все пак след 1-2 години имаш възможност да погасиш 5-10 хиляди евро. Тази наказателна лихва доста ще те натовари.
Иначе знам, че тук има доста против БЛП, но за толкова години реално лихвите са си едни и същи и при двете методологии. Според мен никоя банка няма да тръгне да си вдига БЛП главоломно. Общо взето се съобразяват с общите лихви на пазара.

# 70
  • Мнения: 0
bibonka да и със собствени средства е, аз затова казах че се изумих от условията. НО кредита който ще тегля не е прекалино голям и по-просто казано ако погася предсрочно 5000 евро по главницата лихвата която трябва да платя е 100 евро. 

# 71
  • София
  • Мнения: 1 936
kokisl, много ме учудва тази наказателна лихва, опитай се да го договориш и това!
И на мен ми отпускаха кредита от клон на Райфайзен, с който строителите са работили и преди.
Но и договорът за кредит е уж типов договор....защо твоя е различен?
При мен наказателна лихва има само за първите 3 години, след това мога да погасявам със собствени средства без да плащам лихва

# 72
  • Мнения: 106
И моя договор е такъв, след третата година без наказателна лихва при предсрочно погасяване, но ако е със собствени средства. Няма какво да се лъжем, която и банка да е, ако види, че клиента е притиснат- не докарва нето дохода или съотношението вноска - остатък, му предлага по-неизгодни условия, или пък ако иска да купи на Акт 14 или 15, какъвто е конкретния случай.  В политиката към клиентите си една и съща банка има различен подход. Веднага давам пример. Райфайзен на мен ми пусна много добри условия, заради дохода и професията, демек категоризират ме като сигурен платец и имат голямо желание да ме лапнат. На мой познат, който не го докара съвсем на доход му предложиха кредит с лихва на база на кредитния ресурс на банката, на трети пък точно този номер с наказателната лихва...Но наказателната лихва е нищо в сравнение с това което си спестяваш предсрочно - лихви и годишни такси. Грубо възлиза колкото една годишна такса, винаги е в рамките на 1 -2 %. Така че ако ви предлагат едно, искайте другото, а именно това което ви устройва, с всеки един от нас банката има различна политика и стратегия. Когато аз теглих кредита не чаках да ми предложат те вариант, а им казах какво искам и ако не могат да ми го дадат да ходя в друга банка. Най-малкото ако вие поискате нещо и банката откаже ще трябва да се аргументират добре, за да не ви загубят като клиент. Което е много по-добре от това просто да ви спуснат едни условия, под които да се разпишете.

# 73
  • Мнения: 106
kokisl, тази наказателна лихва и за погасяване със собствени средства ли е?
Не подценявай тази наказателна лихва. Представи си, че все пак след 1-2 години имаш възможност да погасиш 5-10 хиляди евро. Тази наказателна лихва доста ще те натовари.
Иначе знам, че тук има доста против БЛП, но за толкова години реално лихвите са си едни и същи и при двете методологии. Според мен никоя банка няма да тръгне да си вдига БЛП главоломно. Общо взето се съобразяват с общите лихви на пазара.
Те не ги вдигат главоломно, ама ако лихвата ти е била 6, 1% и ти стане 6,4% веднага ще го усетиш. Ако всички бяхме категорично против БЛП, това бг нововъведение нямаше да го има. Прави ми впечатление, че просто си пишеш да се намираш на приказка, без да мислиш и да се информираш. На 5 000 евро наказателната лихва е 100 евро в най-лошия случай, ами ако кредита ти е 40 000 евро, това ти е по-малко от годишната такса управление.  Нека не подценява наказателната лихва, ама да се набуха на БЛП и да плаща сумати години като поп, без да знае следващия месец колко ще му е вноската. Той сам е дал пример с Булбанк, именно за това говорим ние, противниците на БЛП.

Последна редакция: ср, 15 фев 2012, 12:27 от LadyLady

# 74
  • Мнения: 13
ОК, ти знаеш Peace

Общи условия

Активация на акаунт