Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 672
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3 432
Какво мислите за идеите на Дянков? силно се надявавам да имат положителния ефект, които целят. Simple Smile но все пак сме в България  Rolling Eyes и може да се очаква всичко.

# 76
  • Мнения: 5 577
момичета, имам следното питане, надявам се да можете да ми отговорите.

колко е вноската ви при кредит 25000Е за 25 години?

п.п. питам, защото ние имаме сега такъв, във швейцарска валута, от банката много настоятелно ни каниха да преговаряме за превалутиране, и реално, в лева или евро излиза по-изгодно, но не мога да разбера къде е уловката, затова ви питам вас?

# 77
  • Мнения: 13
Зависи коя е банката ти. Все пак предполагам, че там ще превалутираш. Ако споделиш, коя е банката ти може да се включи някой, запознат с тази банка и да даде по-адекватно мнение. То и сама може да си сметнеш новите услови. Има достатъчно добри калкулатори.
При условията на моя кредит за момента, вноската по кредита + таксата за управление на месец ще е около 182Е първите 2 години. След това около 190Е средно за останалия период, но това е относително понятие.

Последна редакция: пт, 17 фев 2012, 10:15 от Bibonka

# 78
  • Мнения: 5 178
момичета, имам следното питане, надявам се да можете да ми отговорите.

колко е вноската ви при кредит 25000Е за 25 години?

п.п. питам, защото ние имаме сега такъв, във швейцарска валута, от банката много настоятелно ни каниха да преговаряме за превалутиране, и реално, в лева или евро излиза по-изгодно, но не мога да разбера къде е уловката, затова ви питам вас?

Не гледайте само вностата, а и таксите месечни, годишни за обслужване на сметка, за кредита и тн, и тн

# 79
  • Мнения: 106
момичета, имам следното питане, надявам се да можете да ми отговорите.

колко е вноската ви при кредит 25000Е за 25 години?

п.п. питам, защото ние имаме сега такъв, във швейцарска валута, от банката много настоятелно ни каниха да преговаряме за превалутиране, и реално, в лева или евро излиза по-изгодно, но не мога да разбера къде е уловката, затова ви питам вас?
Определено трябва да превалутираш, защото докато еврото има проблеми, франка ще остане силен и ще плащате повече. В случая вие сте потърпевши именно от валутния риск, след този горчив опит не ви остава друго освен да превалутирате в лева, за да го игнорирате този път. Поне аз така щях да направя във вашия случай. За изгода е твърде рано да се каже, вече лихвите и по левовите и евровите кредити се доближиха много. Аз лично съм избрала евров кредит, защото условията ми изнасят, но ако бях теглила във франкове и бял изяла попарата щях да бягам от чужда валута като дявол от тамян.

# 80
  • София
  • Мнения: 795
Споделям един анализ от сайта на Активни потребители. Мисля, че ще  полезен на всички, които като мен..се губят във финансовите и банкови термини...

http://www.aktivnipotrebiteli.bg/docs/Metodology_banks.pdf

Още едничка: http://www.aktivnipotrebiteli.bg/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8% … D0%93%D0%9F%D0%A0

# 81
  • Мнения: 398
В никакъв случай не превалутирай,по този начин ти узаконяваш по-голямата главница от високия курс на франка в момента.
Изгодно ще е превалутирането когато франка стане около 1.30.

# 82
  • Мнения: 5 178
За главницата, че ще се увеличи е ясно.. Въпросът е дали сме видяли максималната сила на франка, дали това ще е максимума на валутния риск.. това никой не може да кажа за достатъчно дълъг период
Цялото теглене на кредит в CHF e пълна набутвация, ама едно време хората мноого се радваха на лихви по 6% и на думите "стабилна валута".. и хич не се питаха какво значи това "стабилна валута"

# 83
  • Мнения: 398
....................

Последна редакция: нд, 19 фев 2012, 21:26 от елними

# 84
  • Мнения: 398
.................................

Последна редакция: нд, 19 фев 2012, 21:27 от елними

# 85
# 86
  • Мнения: 5 178
10 год е също много дълъг период за предсказване на валутно поведение Simple Smile Ако еврото се сгруха, лева съвсем ще потъне, а франка ще си е винаги на върха..., което за теглилите кредит в CHF ще е още по-зле.
Няма сценарий, поне не и реалистичен, при който с падане на еврото лева да поскъпне  Hug

Всеки кредит взет във валута различно от тази, в която си получаваш доходите, носи валутен риск.
Ако всички имахте доходи в CHF нямаше да има проблем и нямаше да има недоволни от 30% увеличение на вноската в лева  Peace

Разликата между лев и евро в лихвените нива обикновено вече е до 0.75% (масово 0.5%) и не си заслужава да се поема допълнителен валутен риск

# 87
  • Мнения: 0
Здравейте,

Много полезна тема за хората, на които им предстои да теглят ипотечен кредит. Понеже виждам, че тук има хора, които явно са наясно с лихвите и политиката на банките искам да питам нещо.
Понеже ми предстои да тегля такъв кредит и се информирам активно в нета, та попаднах на един материал, който честно казано ме притесни.
Става дума, че едва ли не банките целенасочено така правят условията по договорите (включително и при предоговаряне на кредита), че в крайна сметка да се окажеш в невъзможност да го плащаш и да могат да те притискат. Според вашия опит има ли нещо такова или това важи само при предоговарянето, както е написано в статията??? Моля някой ако е достатъчно в час с тези неща да сподели какво мисли по въпроса. Ще съм много благодарен за повече инфо по темата, защото досега не съм теглил кредити и ми е доста притеснено  Confused
Статията е на този адрес:
http://www.draftis.com/novini/predogovaryaneto-na-kredita-vi-pre … v-bankov-rob.html

# 88
  • София
  • Мнения: 3 042
Здравейте!
Някой теглил ли е кредит с дск и ако да, доволен ли е от условията?
Ниесъщо искаме да теглим кредит за жилище, но не за цялата сума, а 30 000 лв.
Как е по-добре в лева или в евро да се изтегли?
А бихте ли препоръчали и банка? Доколкото разбрах от темата, банка с БЛП или с Юрибор трябва да изберем?
Мъжът ми има някакви преференции от работата за Уни кредит, но тук чета, че не сте доволни от нея.
Извинявам се за многото въпроси, но сме инженери и съвсем нищо не разбираме от банки. Embarassed
Благодаря!

# 89
  • Мнения: 0
Мисля, че  банка ДСК имаше потребителски кредит до 30 000 лв., но срокът за погасяване май беше 10 години. Ако по- краткия срок не е проблем за теб избери потребителския, защото при ипотечния ще ти одерат кожата в началото, а и после е мътна и кървава. Освен това ,на съпруга  заплатата ако се превежда в банката и заплащаш поне две услуги-ток, вода или телефон чрез разплащателна сметка , ДСК ще ти направят отстъпка в лихвения процент. При мен е така! Иначе правилно си разбрала, далеч от  Уникредит, бих добавила и Пощенска банка.

Общи условия

Активация на акаунт