Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 706
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 945
  • София
  • Мнения: 3 293
А имаш ли такса предсрочно погасяване с средства от друга банка?
Ако нямаш, теглиш кредит от друга банка на 6.5%, плащаш нова ипотека (700-800 лв) и 1-2% еднократна такса (е, избираш банка, която има само еднократна такса, а не месечни такива).

Може да предоговаряш с ДСК направо, но не знам дали имат такава практика.

# 946
  • Мнения: 79
А имаш ли такса предсрочно погасяване с средства от друга банка?
Ако нямаш, теглиш кредит от друга банка на 6.5%, плащаш нова ипотека (700-800 лв) и 1-2% еднократна такса (е, избираш банка, която има само еднократна такса, а не месечни такива).

Може да предоговаряш с ДСК направо, но не знам дали имат такава практика.

На коя банка действителното ГПР е 6,5%, освен само по рекламите? На практика в момента действителната лихва е около 8%, просто рекламите са подвеждащи.
Като се сложат таксите за разглеждане, усвояване, управление и вписване на нова ипотека, упражнението губи смисъл. Поне в момента.

# 947
  • Мнения: 186
За съжаление имам такса  за рефинансиране от друга банка в размер на 5% от остатъка по кредита, което обезсмисля по- ниската лихва от друга банка...

# 948
  • Мнения: 162
За моят ипотечен кредит, който също е обвързан с наказателни лихви, за сега съм подала молба за намаляване на срока с 7год. , което завишава вноската ми, но цялата сума с която се увеличава вноската, отива директно по главницата. За 7год. спестявам огромни лихви, за мен за сега това се оказа единствен вариант да направя нещо по кредита, който е от 2008г. Предложиха ми и предоговаряне, но то ще ми струва около 1800лв., но при него ще трябва да премина на СОФИБОР, който няма на къде да пада повече. Сега съм на СБР /стойност на банковия ресурс/ + надбавка, но за него се очаква спад. Ако някой има предложения, какво още мога да направя, ще се радвам да пише.

# 949
  • Мнения: 79
За моят ипотечен кредит, който също е обвързан с наказателни лихви, за сега съм подала молба за намаляване на срока с 7год. , което завишава вноската ми, но цялата сума с която се увеличава вноската, отива директно по главницата. За 7год. спестявам огромни лихви, за мен за сега това се оказа единствен вариант да направя нещо по кредита, който е от 2008г. Предложиха ми и предоговаряне, но то ще ми струва около 1800лв., но при него ще трябва да премина на СОФИБОР, който няма на къде да пада повече. Сега съм на СБР /стойност на банковия ресурс/ + надбавка, но за него се очаква спад. Ако някой има предложения, какво още мога да направя, ще се радвам да пише.

На този етап най-разумното е периодично погасяване на главницата със суми, които можеш да събереш, а ако можеш да си позволиш вдигане на вноската с намаляване на срока е най-добре, защото само в този вариант се пестят лихвите и се погасява по-бързо главницата, респективно кредитът. Ти, си се ориентирала правилно. Не ти препоръчвам това предоговаряне.

# 950
  • Мнения: 5 178
За моят ипотечен кредит, който също е обвързан с наказателни лихви, за сега съм подала молба за намаляване на срока с 7год. , което завишава вноската ми, но цялата сума с която се увеличава вноската, отива директно по главницата. За 7год. спестявам огромни лихви, за мен за сега това се оказа единствен вариант да направя нещо по кредита, който е от 2008г. Предложиха ми и предоговаряне, но то ще ми струва около 1800лв., но при него ще трябва да премина на СОФИБОР, който няма на къде да пада повече. Сега съм на СБР /стойност на банковия ресурс/ + надбавка, но за него се очаква спад. Ако някой има предложения, какво още мога да направя, ще се радвам да пише.

Без да знам за коя банка иде реч.. свиването на срока е предоговаряне и ще ти искат такса за предоговарянето  Money

# 951
  • Мнения: 273
Здравейте мацки,
Моля дайте ми съвет как бих могла да си намаля лихвите по отпуснат ипотечен кредит в ДСК от 2008 год. Лихвата ми е 8,29% , за нови клиенти е 6,7% Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Ще бъда благодарна, ако споделите опит.
Предварително благодаря на отзовалите се.

Привет:)

Според мен блъфирайте- вземете си контра оферта от друга банка, занесете я в ДСК и им кажете, че искате да попълните молба за рефинансиране на кредита. Помолете ДСК да Ви я входират веднага и им намекнете, че ако все пак са склонни да размислят и да Ви предоговорят условията с актуални в момента и Вие може да размислите дали да рефинсирате. Кажете им, че сте наясно за наказателната такса от 5%, но все пак 2% по-ниска лихва за целия период ще Ви компенсира наказателната такса. Имайте предвид обаче, че ако се съгласят да Ви намалят лихвата, за това също ще трябва да платите на ДСК /обикновено предоговарянето е 0,5% върху оставащата главница/.

Поздрави и успех! Simple Smile

# 952
  • Мнения: 79
За моят ипотечен кредит, който също е обвързан с наказателни лихви, за сега съм подала молба за намаляване на срока с 7год. , което завишава вноската ми, но цялата сума с която се увеличава вноската, отива директно по главницата. За 7год. спестявам огромни лихви, за мен за сега това се оказа единствен вариант да направя нещо по кредита, който е от 2008г. Предложиха ми и предоговаряне, но то ще ми струва около 1800лв., но при него ще трябва да премина на СОФИБОР, който няма на къде да пада повече. Сега съм на СБР /стойност на банковия ресурс/ + надбавка, но за него се очаква спад. Ако някой има предложения, какво още мога да направя, ще се радвам да пише.

Без да знам за коя банка иде реч.. свиването на срока е предоговаряне и ще ти искат такса за предоговарянето  Money

Това не е вярно. Ние, го правихме през няколко месеца. Попълва се само заявление, става за минути.

# 953
  • Мнения: 162
Аз съм в Райфайзенбанк и ми искат такса от 100лв. Освен това искат и ново доказване на доход.

# 954
  • Мнения: 79
Аз съм в Райфайзенбанк и ми искат такса от 100лв. Освен това искат и ново доказване на доход.

Доста по-добре пред 1800лв., а ефектът е най-голям.

# 955
  • Мнения: 5 234
Добре е да се знае, че надбавката за просрочена лихва в ПИБ е + 20 пункта - за сравнение в Пощенска банка и Юнионбанк е +10 пункта.
Т.е. ако си на 7 % лихва по редовен дълг, в ПИБ ти набиват 27% за просрочен дълг, а другите 2 банки - 17 %.

Освен това, само 3 банки определят в момента ясно и прозрачно лихвения си процент - това са Тексим банк, Прокредит банк и "Юнионбанк - при тях % се базира на софибор/юрибор и клиента си го знае. Всички останали банки си изчисляват вътрешен базисен лихвен процент /БЛП/ и могат да си сменят лихвата едностранно по тяхно решение.  ooooh!
Е, Юнионбанк я купиха ПИБ и скоро и там ще се забатачи процента.  Crazy

# 956
  • Sofia
  • Мнения: 4 070
Добре е да се знае, че надбавката за просрочена лихва в ПИБ е + 20 пункта - за сравнение в Пощенска банка и Юнионбанк е +10 пункта.
Т.е. ако си на 7 % лихва по редовен дълг, в ПИБ ти набиват 27% за просрочен дълг, а другите 2 банки - 17 %.

Освен това, само 3 банки определят в момента ясно и прозрачно лихвения си процент - това са Тексим банк, Прокредит банк и "Юнионбанк - при тях % се базира на софибор/юрибор и клиента си го знае. Всички останали банки си изчисляват вътрешен базисен лихвен процент /БЛП/ и могат да си сменят лихвата едностранно по тяхно решение.  ooooh!
Е, Юнионбанк я купиха ПИБ и скоро и там ще се забатачи процента.  Crazy

Алфабанк също са с Юрибор.

# 957
  • Мнения: 162
Райфайзенбанк също, но аз предпочитам техният си "Измислен" показател /стойност на банковият ресурс/, че той има на къде да пада, а и очаквам такова понижение, докато Софибор, в момента е 1 процент и нещо и няма на къде да пада повече...  Миналата година ми предлагаха преминаване към него, безплатно но отказах и малко след това понижиха техният си показател с почти 1 процент.  Но при мен става въпрос за стар кредит.

# 958
  • Мнения: 5 178
Red Hot, вие сте правили предсрочно погасяване и там се избира кое да пада вноската или срока, а Софийчето говори за предоговаряне с увеличаване на вноската, което пък не минава без преразглеждане на кредитоспособност (т.е дали ще могат да плащат тази вноска) както го е и написала - нови документи + такса

Софийче не се заблуждавай за собствените лихвени проценти, в момента в който Либорите вземат да растат и те ще хукнат на това основание  Mr. Green Падането за стари клиенти ще е до нивата на новите кредити, не очаквай повече, а дори си мисля, че падането на БЛП в Райфа свърши, защото се върнаха на първоначалните нива
Да Райфа имаха спусната директива от Виена да сменят основата на лихвата по стари кредити, но пък те така го измислиха,че да те прекарат БЛП+надбавка го префасонираха в Софибор+друга по-висока надбавка.. В този случай е по-добре да се остане на БЛП+надбавка и да спорите за преминаване на новите лихвени условия.
Става ако си достатъчно платежоспособен и не искат да те загубят като клиент Mr. Green

# 959
  • Пловдив
  • Мнения: 40 847
 Peace

Общи условия

Активация на акаунт