Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 595
  • 4 590
  •   2
Отговори
# 960
# 961
  • София
  • Мнения: 1 735
Момичета,не разбирам много от банкови операции,но сега събирам инфо.Искам да върнем част от ипотечен кредит предсрочно.Смятам,че по-добре е  да намалим крайния срок на кредита ,а не вноската.И да ми обясните какво точно се прави на 10-тата година за подновявване на ипотеката-документи,такси ... Cry

# 962
  • Мнения: 89
Момичета,не разбирам много от банкови операции,но сега събирам инфо.Искам да върнем част от ипотечен кредит предсрочно.Смятам,че по-добре е  да намалим крайния срок на кредита ,а не вноската.И да ми обясните какво точно се прави на 10-тата година за подновявване на ипотеката-документи,такси ... Cry
Провери в договора за кредит какви са таксите, които дължиш. Има банки без такса предсрочно погасяване със собствени средства.Правото да избираш е твое- дали ще намалиш срока или месечната погасителна вноска.Твоят кредитен консултант най-точно ще ти каже какви документи ще се необходими за подновяване на ипотеката.Успех!

# 963
  • София
  • Мнения: 459
В някои банки, промяната на срока на кредита, т.е. броя вноски, се счита за промяна по условията на договора и се взима такса за предоговаряне. Т.е ако погасиш предсрочно част от главницата и искаш намаляване броя на вноските - нямаш такса, ако обаче искаш намаляване броя на вноските - дължиш такса.

# 964
  • Мнения: 5 626
Т.е ако погасиш предсрочно част от главницата и искаш намаляване броя на вноските - нямаш такса, ако обаче искаш намаляване броя на вноските - дължиш такса.
Имаш предвид, че ако намалиш размера на вноските няма такса, а ако намалиш броя им - има?

# 965
  • Мнения: 5 178
кои са тия банки, или има или няма такса за предсрочно погасяване.. за подобна практика не съм чувала, може ли повече инфо newsm78

# 966
  • София
  • Мнения: 459
Имаш предвид, че ако намалиш размера на вноските няма такса, а ако намалиш броя им - има?
Точно това имам предвид, да.
Пример за такава банка е Пиреос, но мисля, не само там. В договора се записва лихвата и срока на кредита. Всяка промяна на тези параметри се води предоговаряне. Размера на вноската не е фиксиран параметър, той зависи от другите 2, както и от главницата.
И това не е свързано с таксата за предсрочно погасяване. Тя си е отделно, ако я има. Но дори и да я няма, промяната на основните параметри се таксува, при това не по тарифа, а след кредитен съвет.

# 967
  • Варна
  • Мнения: 187
На мен изобщо не ми е ясно как се тугли ипотечен кредит ?!?!? Наемате ли си адвокат да ви съдейства примерно ?

# 968
  • Мнения: 79
От чисто любопитство преди малко щракнах на калкулатора на ПИБ за ипотечен кредит. Не знам защо продължават да лъжат, че лихвите по ИК били паднали. Хванах се за главата  ooooh! Въведох сумата и периода на кредита, които ние теглихме 2007г., ами с около 20% е по-скъп от тогавашните условия, включая ГПР- то.При това гледам, че само в евро и долари го отпускат, а за мен е крайно рисковано в момента да се тегли кредит в чужда валута, след като вече се говори да се "развързваме" от борда. 

# 969
  • Мнения: 2 286
На мен изобщо не ми е ясно как се тугли ипотечен кредит ?!?!? Наемате ли си адвокат да ви съдейства примерно ?

За самия кредит ние си проучвахме и ходихме по банките. Обаче, за самото жилище ако не беше брокера, никога нямаше да се оправим. Огромно обикаляне и разправия с всякакви идиоти по разни институции, имахме проблеми и с документите, които само брокера беше наясно как да ги оправи. Добре, че продавачът беше в настроение, та съдейства с каквото може и където трябва да отиде...

# 970
  • Мнения: 646
На мен изобщо не ми е ясно как се тугли ипотечен кредит ?!?!? Наемате ли си адвокат да ви съдейства примерно ?
Юрист ти е нужен, за да прегледа имота, да се снабди с документи и т.н. Добрата новина ако теглиш ИК е, че Банката ще си "изучи" имота, тъй като го взим ЗА ОБЕЗПЕЧЕНИЕ. За да се "оправиш" с банката, най-добре си намери приятел, който работи в банка - ако се занимава с кредити, още  по-добре.

# 971
  • София
  • Мнения: 3 292
За какви институции става въпрос? Те са точно 3 и служителите са много разбрани, обясняват всичко. Ако ви притеснява висенето по опашки (почти няма такива), работете с брокер.

За самия кредит няма нужда от адвокат или приятел в банка, просто отивате в банка, сядате при някой служител и казвате за какво сте.

# 972
  • Мнения: 79
Няма нужда да се плаща на адвокат. Така или иначе договорът и всички документи се изготвят от банката и за сега се не съм чула да търпят корекции при допълнителни договорки, защото е факт, че банките не се съгласяват на такива.
Отивате в банката и от там служителят стъпка по стъпка ви наставлява какво трябва да правите. Хубаво е, че когато сделката минава през банката под формата на ИК няма как да ви излъжат с имота, защото банката проверява всичко и едва след това превежда парите на продавача. Така, че за това поне можете да бъдете спокойни.

# 973
  • Мнения: 2 286
За какви институции става въпрос? Те са точно 3 и служителите са много разбрани, обясняват всичко. Ако ви притеснява висенето по опашки (почти няма такива), работете с брокер.

За самия кредит няма нужда от адвокат или приятел в банка, просто отивате в банка, сядате при някой служител и казвате за какво сте.



Точно 3, в които ни направиха "криви". Грешно издадени документи, след това издаване на нов документ, който отново е грешен... И за всичко се плаща.
Размотаване по 5-6 пъти за разни глупости.
Но казах, че и жилището ни не беше с перфектно изрядни документи, които ако трябваше ние с мъжа ми да внесем в ред, никога нямаше да се справим.
Ако всичко си беше предварително оправено, сигурно нямаше да е така. Но почти месец брокера се занимава с оправията по документите. Време, което нормално работещ човек трудно отделя. Да не говорим, че всеки като те "прехвърли" 2-3 пъти на колегата, работата не се свършва и става още по-голяма бъркотия.
А жената си знаеше къде и какво да направи. И най-вече как да "разговаря" с тях, за да не я мотат излишно.

# 974
  • София
  • Мнения: 3 292
То и това им е работата на брокерите, те знаят къде да отидат. Ние не знаехме и питахме, никой не ни е отказал да ни помогне. Ако се наложи пак да купуваме, вече знаем колкото средностатистически брокер.

Имайте в предвид, че някои брокери приключват с вас след подписването на предварителния договор и не ходят вместо вас по институции, други пък ще ви излъжат за таксите в НАП, Агенцията по вписвания, ...

Общи условия

Активация на акаунт