Идиоми и крилати фрази, "литнали" от вашия дом

  • 13 848
  • 102
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 27
Изпаднах в горна, мъртва точка на възмущение- това е лаф на компанията Grinning
А баща си цял живот наричах "дивак" и това заради една котка, която имахме и беше много щура.Един вид му виках писане, но по друг начин LaughingВеднъж една позната на баща ми ми чете конско, че така му викам, едва успяхме да я прекъснем, за да и обясним, че това е галено обръщение Mr. Green

# 16
  • Мнения: 194
"Булгура ми вода не вдига!"- реплика на дядо ми, доста често употребявана, което ще рече, че компромиси не прави и е много ядосан. Laughing Бог да го прости, така и ние я изплзваме от време на врема. Доста често употребяваше и "Разбираш ли?", но с един особен диалект и се чуваше "равириши", оттам аз бях малка и реших, че е "кренвирши" Laughing и така си остана, като си говорим с майка, татко и сестри се случва някой да изтърси "Кренвирши?" и отсреща "Да" Laughing

# 17
  • Мнения: 11
От едно приятелско семейство на нашите прихванахме един лаф преди много години и все си го използваме в къщи - бащата вечер като се навечерят много обичал да си полегне на дивана пред телевизора и все казвал на дъщеря си да донесе атрибутите (възглавници, одеяла), тя обаче малка, чула-недочула една вечер изтърсила "Тати, ето ти потрибутите". И от там и у нас някой като иска нещо все казва "Дай потрибутите" Simple Smile

# 18
  • Мнения: 32
Кремвирши? - Да.  Laughing Laughing Laughing
А аз веднъж нещо четях, не си спомням..... 9 часа и 23 стотинки....  Laughing Laughing Laughing И от тогава все си го повтаряме вкъщи Simple Smile

# 19
  • Мнения: X
Много готина тема.

В момента се сещам за "заводския хумор" на предишното ми работно място: имахме един колега Сава, който непрекъснато вършеше глупости. Оттам дойдоха изразът "Голям си Сава" и съществителното "саващиния". За съжаление нямаше как да "литнат", защото си ги разбирахме определен кръг хора.

Мъжът ми е доста неориентиран в София. Веднъж се опитвах да му обясня местонахождението на нещо си в Слатина, а той само ме питаше "А Орлов мост къде е?" Оттогава, като спорим за посоки и ми писне, го питам: "Къде е Орлов мост?!"

# 20
  • Мнения: 3 405
Преди години в студентската ми компания спонтанно се зароди терминът "гавър" в смисъл на нескопосан кавър - гавра.

При нас в студентската компания така изникна думата "бурканизиран", която изрекох, когато исках да кажа "стерилизиран в буркани" Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 66
Заципни ме - когато съм била малка към майка ми да ми вдигне ципа на якето. И до ден днешен смятам, че така трябва да се казва.  Joy Защото закопчай идва от копче, следователно от цип става заципване.  Joy

# 22
  • София
  • Мнения: 5 656
Преди години в студентската ми компания спонтанно се зароди терминът "гавър" в смисъл на нескопосан кавър - гавра.

При нас в студентската компания така изникна думата "бурканизиран", която изрекох, когато исках да кажа "стерилизиран в буркани" Simple Smile

Това ме подсети, че имахме състудент от Буркина Фасо, когото наричахме "бурканизиран фасулЬ"  Blush  Laughing

# 23
  • Мнения: 5 001
В момента се сещам само за един местен пияница, който мислеше оливерниците на масата за скъп бинокъл и молеше сервитьорката да го махне да не го счупи  Laughing от там в компанията си остана да казваме на оливерника бинокъл.

# 24
  • Мнения: 651
Синът ми запомнил-недозапомнил по повод на кокошия трън който му излезе на петичката ме информира че " пилешкия пирон" не го болял вече. Също така ако не сте разбрали Ейми Уайнхаус умря от алкохол и "некротици".

# 25
  • Мнения: 2 719
" Говориш ми на глухото ухо"-взаимствано от една възрастна двойка, която срещнахме у приятели. Жената мрънкаше нещо и пречеше на мъжа да си пие питието. Ние го употребяваме, когато не искаме да чуем молбата на другия:)

# 26
  • Мнения: 780
Баба ми, майка ми, а и аз го употребявам често.Едва ли е дошло от  семейството обаче.
В шестък - т.е. никога. /Примерно:ще го направи в шестък- т.е. никога/

# 27
  • Мнения: 330
 Laughing
Като се скараме нещо и единия каже на другия някоя обида, другия казва "а ти па си много убав(а)", ама е от стар виц, не е от семейството.

# 28
  • Мнения: 1 521
Не е от нашата къща, ама вече го ползваме няколко години Simple Smile Имаме познато семейство с 3 деца , и все някой изял повече от другият и за него няма останало....днес така ,утре така и накрая "Член

6-ти
-Да си!
-Ама ,аз не съм ял бе. Той батко го е излапал.....
-Член 6-ти, Да си

# 29
  • Мнения: 1 175
Супер тема!  Hug

Най-любимата ми наша фраза е "пукна й се орехът", използвана към не особено умни индивиди чийто мозък изгърмява след определена доза напъване  Laughing Фразата се породи от наблюдения върху обичната ни котка Богданка. Мъжът ми е свикнал с кучета, които са значително по-умни, та в началото много й се ядосваше че не загрява и само викаше "ми то като мозъка й е колкото фъстък...", на което аз отговарях "еее, стига де, поне колкото орех е!" Та й излезе прякор "орехчето". Когато котчицата изпадне в пристъп на особен идиотизъм или недоумение, мъжът ми възкликва "край, пукна се орехът!"  Laughing Сега го използваме и за хора, особено с претенции, чиито "орехчета" не смогват на ситуацията и се пръсват от мисловния напън. Засега само едно приятелско семейство е прихванало фразата, но все пак, може да се каже че е литнала.

Сещам се и за още едно, но то не е баш фраза а по-скоро знак, но много ми харесва та реших да го споделя. Като бях малка, баща ми много обичаше да кисне пред блока и да ремонтира вечно повредения москвич. При липсата на мобилни телефони, майка ми трябваше да му свирне от балкона, да се качи за обяд/вечеря. Та, за да разпознае той че подсвирват на него а не на някой друг, се бяха разбрали тя да му изсвирва първите няколко тона на "зайченцето бяло"  Laughing После и нас така викаше като бяхме навън да играем. По-лесно се разпознава отколкото да викаш име (което може да прозвучи като друго, докато мелодията си е мелодия).

Общи условия

Активация на акаунт