Ваучери за пазаруване в Била, Хит и ти.н. от работодател

  • 38 336
  • 116
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 508
Ваучерите на съпруга ми са за 60 лв. Мисля, че това е максималния размер.

Не е максималният, моят съпруг взима 100. Обаче по-горе някой беше писал, че само до 60 не се били облагали с данък, чудя се, дали наистина е така.

# 16
  • София
  • Мнения: 8 933
Ваучерите на съпруга ми са за 60 лв. Мисля, че това е максималния размер.

Не е максималният, моят съпруг взима 100. Обаче по-горе някой беше писал, че само до 60 не се били облагали с данък, чудя се, дали наистина е така.
Така е. И затова на повечето места дават по 60 лв. За това ми е странно как братът на авторката получава голяма част от заплатата си във ваучери. Изхарчвам ги точно на един път още в началото на месеца. Не ми правят и проблем какво купувам с тях, нищо че пише, че са само за храна.

# 17
  • Мнения: 17 987
Записвам се да следя  Embarassed Тези ваучери влизат ли в размера на заплатата ви или са над нея  newsm78

Точно две мнения над теб е написано....
Не влизат в заплатата, като бонус са (ако шефът иска да дава такъв, разбира се).

Това го видях, но аз знам за точно обратния случай при мой близък, ако да речем заплата му е била 500 лв, става 450 + 50 лв ваучер. Това имах предвид като питах  Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 8 933

Това го видях, но аз знам за точно обратния случай при мой близък, ако да речем заплата му е била 500 лв, става 450 + 50 лв ваучер. Това имах предвид като питах  Peace
На повечето места е така. Работодателите дават ваучерите, за да си намалят разходите, а не да дадат бонус на служителите към заплатата. Simple Smile

# 19
  • Мнения: 17 987

Това го видях, но аз знам за точно обратния случай при мой близък, ако да речем заплата му е била 500 лв, става 450 + 50 лв ваучер. Това имах предвид като питах  Peace
На повечето места е така. Работодателите дават ваучерите, за да си намалят разходите, а не да дадат бонус на служителите към заплатата. Simple Smile

Точно, учудих се на поста, че са социална придобивка, а не заплата. В случая, който цитирам са си точно заплата  Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 1 508
Честно казано, изобщо няма да ме учуди нищо от български работодател, повечето само гледат как да минат по-тънко. При мъжа ми е съвсем обратното - осигуряват го на максимума, плюс допълнително тези ваучери за храна и транспортни разходи (който иска, получава карта за цялата градска мрежа, а който иска - пари за бензин).

# 21
  • Мнения: 605
Ваучерите на съпруга ми са за 60 лв. Мисля, че това е максималния размер.

Не е максималният, моят съпруг взима 100. Обаче по-горе някой беше писал, че само до 60 не се били облагали с данък, чудя се, дали наистина е така.

Да, съгласно ЗДДФЛ в облагаемия доход не се включва дохода от ваучери, т.е. не се облага с 10%. Не се плащат и осигурителни вноски (ако отговарят на няколко условия по ЗКПО).
Стойността на ваучерите над 60 лв. се облага с данък и осигуровки.

# 22
  • София
  • Мнения: 8 933
Честно казано, изобщо няма да ме учуди нищо от български работодател, повечето само гледат как да минат по-тънко. При мъжа ми е съвсем обратното - осигуряват го на максимума, плюс допълнително тези ваучери за храна и транспортни разходи (който иска, получава карта за цялата градска мрежа, а който иска - пари за бензин).
Jarrita, дефакто е така, ваучерите са над заплатата. Но на много места, като въведоха ваучерите, намалиха официалната заплата на служителите по ведомост и им допълват с ваучери, до това, което са получавали преди ваучерите. Или ако са получавали пари на ръка, вече ги получават във ваучери. Така като крайна сума служителя получава същите пари, но официалната му заплата (на която го осигуряват) - намалява.

# 23
  • Мнения: 17 987
Така като крайна сума служителя получава същите пари, но официалната му заплата (на която го осигуряват) - намалява.

То не се знае на какво го осигуряват, може и още по- ниска да е  Mr. Green

# 24
  • Мнения: 10 620
Много хора са недоволни от ваучерите - аз лично не разбирам защо. Много бих се радвала на мен да ми дават 60лв. във ваучери вместо увеличение на заплатата, от което около 36-40% отиват за данъци и осигуровки.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 508
Много хора са недоволни от ваучерите - аз лично не разбирам защо. Много бих се радвала на мен да ми дават 60лв. във ваучери вместо увеличение на заплатата, от което около 36-40% отиват за данъци и осигуровки.

Аз не бих отказала даже да ми намалят заплатата и остатъка да си получавам във ваучери  Wink

# 26
  • Мнения: 1 404
Аз също съм доволна, че получавам ваучери, но моят работодател си е коректен, заплата толкова, отделно, като бонус или там социална придобивка - ваучри.

# 27
  • Мнения: 335
А после работодателят изплаща на магазините стойността на ваучерите с отстъпка, така ли?
Един вид - работодателят е пазарувал на едро от съответните магазини?
Т.е. далаверата на работодателя е, че се води, че дава на работника повече (60 лв./ч за м. напр.), а самият той
изплаща реално по-малко (55 лв./ч. за м. напр.). Това ли е?
И каква е истинската отстъпката за работодателя?

ПП
Ако, наред с отстъпката за работодателя, работниците не използват всички купончета, съвсем си е добра схемичката, ако правилно я разбирам.

# 28
  • Мнения: 1 404
Доколкото знам, работодателят няма нищо общо с магазините.
Например ваучетите sodexo - фирмата ни има договор с тях, плаща им някаква сума, взимаме си ваучерите, после магазините си уреждат нещата със sodexo.

.

# 29
  • Мнения: 335
Но идеята е същата - с или без посредник?

Общи условия

Активация на акаунт