Имат ли бедните интернет?

  • 7 741
  • 128
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 788
Аз пък не мога да разбера каква необходимост чак ще е интернетът за някой, който не го ползва за полезни неща, а само за развлечение.
Филмите, чатовете, музиката, всичко това не е необходимост, а по-скоро развлечение. Така че за хора, които ползват интернет само за подобни неща, не виждам какъв е проблемът да са без него.
Върпос на приоритети.

Иначе BirdsFlu го е казала много добре:

...А че масово хората нямат финансова култура и чувство за отговорност, е ясно. Ама това си се трупа на личната сметка на всеки.

# 16
  • София
  • Мнения: 15 468
  На мен интернета ми е 9 лева, малката дъщеря го плаща, защото не може без интернет.9 лева е защото пък, дъщерята в Белгия има договор за телевизия с тях. Много е бърз, изключително рядко прекъсва.Мобилния ми е модел от 2004-та и съм на ваучер, малката дъщеря също, с 10 лева изкарваме по цяла година. Отказах се от цифровата и домашния телефон. Отказала съм парното отдавна.Тази година отказах и отоплението с ток, още не съм пускала отоплителен уред. Цигарите отказах, бяха по две кутии на ден. Като нямам телевизия, всичко гледам на компютъра. Като не мога да говоря по телефон с децата в чужбина, говоря с тях по скайп. От интернет не мога да се откажа.

Последна редакция: пт, 09 дек 2011, 13:13 от Тайна

# 17
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Егати казуса! Нета и мобилния телефонт отдавна не са лукс. Аз лично за нет плащам 35 лв, защото съм на трипъл плей и това е висока цена, като си преподпиша договора, ще бъде доста по-евтино. А мобилен може да се ползва и на ваучер. Нямаш кинти, не зареждаш. По-скоро като сериозен разход определям цигарите - ако човек пуши по кутия на ден, 120лв месечно гръмват, та се не виждат. Познавам хора да затлачили сметки за вода, вход, такси и т. н, но цигарите са неприкосновени. Не ги осъждам, тяхна си работа, стига на мен да не ми вредят.

Последна редакция: пт, 09 дек 2011, 13:35 от Sessilly

# 18
  • Мнения: 4 300
Аз пък не мога да разбера каква необходимост чак ще е интернетът за някой, който не го ползва за полезни неща, а само за развлечение.
Това значи ли, че ако някой е 'беден'няма право да си купи билет за театър или концерт и да се развлича? Ако ви иска пари назаем е ваше решение дали ще му дадете или не ( макар че без значение за какво ще ги похарчи връщането все е под въпрос).
Аман, все си мисля, че форумът не може да ме изненада, ама ей го на, можело.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 957
Аз пък не мога да разбера каква необходимост чак ще е интернетът за някой, който не го ползва за полезни неща, а само за развлечение.
Филмите, чатовете, музиката, всичко това не е необходимост, а по-скоро развлечение. Така че за хора, които ползват интернет само за подобни неща, не виждам какъв е проблемът да са без него.
Върпос на приоритети.

Пак се сещам за притчата за Султана, Везира и положението на народа.

Решава Султана да провери как живее народът му, праща Везира да проучи.
 - Не е добре народът, Султане, много работи, след като плати данъците, му остават грошове, за да купи храна, добитък, семе, в кръчмата ходи само по празници.
 - Добре е, добре е народът, Везире, вдигай данъците!
След време:
- Не е добре народът, Султане, само работи, едва си плаща данъците и храната, сили няма да се забавлява!
- А, не е толкова зле положението, Везире, вдигай данъците!
След още време:
- Добре е народът, Султане, само по кръчмите виси и се забавлява, чудна работа!
- Е, сега я втасахме, Везире, зле е положението, сваляй данъците!

Така, горе-долу, и с бедността, нета и мобилните.

# 20
  • София
  • Мнения: 12 146
Ама какви са тези въпроси „какво е то, що е то”??!! Изобщо не се занимавам с „бедните”, които страдат от липсата на мерцедес; за тях една сълза отронвам и до там! Много ясно, че става дума за хора, които едва едва се оправят с режийните; които нямат една стотинка излишна, че дори и заеми събират. Но имат нет и/или мобилен телефон!!!

Как ще реагирате, ако такива ви искат материална помощ? Ще дадете ли, няма ли; ще реагирате ли по някакъв начин? Какъв.

Не е нужно някой да е беден, за да търси материална помощ. Мой колега, който преди години създаде организация за събиране на средства за нуждаещи се сам изпадна в нужда и събира средства, заради заболяване. Не само има нет, но и не е беден и въпреки това сумите са непосилни за семейството му, а операциите, които му правят животоспасяващи.


За други случаи важи същото и ако някой е в нужда интернет само може да му помогне и да си намери работа, и да потърси помощ.

Но не е лошо, когато правим добро да се поинтересуваме дали наистина парвим добро и дало това добро е наистина нужно. Като оставим настрана измамниците има и доста хора, които събират пари... как да го кажа, ще дам пример. Имаше случай тук, за който наскоро ме гълчаха, че съм замълчала, на една майка, която събираше пари за операция на детето си. Никога не давам пари преди да проуча за какво става въпрос и със съжаление установих, че родителите за по- сигурно са решили да правят операцията в чужбина при положение, че тя се прави също толкова успешно и у нас. Разбира се, те са в правото си да искат най- доброто за детето си, но аз не мисля, че е редно да събират пари по този начин. Мое мнение, разбира се, затова и тогава си замълчах, и сега няма да споменавам имена. Но не мисля, че ставаме по- малко добри, когато сериозно огледаме, че и с достатъчно скептицизъм за какво ще отидат парите ни. Затова и намирам темата за положителна.

# 21
  • Мнения: 22 036
А защо Отилия не я лови забраната на мултиакаунт?

# 22
  • Мнения: 1 788
Аз пък не мога да разбера каква необходимост чак ще е интернетът за някой, който не го ползва за полезни неща, а само за развлечение.
Това значи ли, че ако някой е 'беден'няма право да си купи билет за театър или концерт и да се развлича? Ако ви иска пари назаем е ваше решение дали ще му дадете или не ( макар че без значение за какво ще ги похарчи връщането все е под въпрос).
Аман, все си мисля, че форумът не може да ме изненада, ама ей го на, можело.
Не, не значи това.
Значи, че се чете избирателно.  Mr. Green
Затова написах - въпрос на приоритети.
Същото е и с цигарите (въпреки че съм пушач), същото е и с кабелната и подобни "екстри" за дома.
Ако живея с 200лв. на месец, ще предпочитам да мога да си платя тока и да ми е топло зимата, отколкото да свалям филми от интернет. Това в случай, че не го ползвам за полезни неща, а само за чат, музика, игри, филми...
Идеи и примери много, но е факт, че ако не го ползваш за работа или полезни неща, и си закъсал сериозно финансово, този интернет ти е просто излишно перо в разходите.

# 23
  • Мнения: 24 467
А защо Отилия не я лови забраната на мултиакаунт?
Е, де, не пречи. Все едно е кой пише.

Да, в този смисъл "бедните", които познавам, имат интернет. Но пък и не познавам всички бедни, та да обобщя.
Не смятам, че той, точно, ги е обеднил. Но чак да им помогна за него баш- няма да го направя.

# 24
  • Мнения: 198
Аз плащам много скъп интернет, телевизия, телефони...обаче мога да си ги позволя. Ако се наложи утре да спра нещо, ама вече на смърт, ще си взема ваучер за телефона и някакъв минимален нет, но ще продължа да имам. Изобщо не смята, че са лукс, нито, че са само за тъпотия. В днешно време вече бих решила, че даден човек се е отказал да живее в този свят, ако няма канал за комуникация.
Представете си един безработен - днес става, преглежда обявите, пуска на 5 и дотам. После какво да прави? Ако е умен и свестен ще чете, ще търси инфо, ще се усъвършенства. Ако не е - ще цъка в кефче, но поне работа ще търси, иначе не го виждам. Изобщо темата е доста странна.

# 25
  • Мнения: 22 036
В България почти всеки може да си позволи да има интернет.
Аз още се дивя на изостаналостта на Австралия - при нас тези услуги са супер скъпи и некачествени.
Е пак я караме някак  Grinning, но наистина разликата е драстична.

# 26
  • Мнения: 4 300
Оставете избор на хората:) Ти ще предпочетеш да ти е топло, аз мога да живея увита в одеало, но ще си дам парите за друго, вкл. интернет.
Познавам хора,  които буквално не ядат за да пушат/имат нови и хубави дрехи. Различни сме и това е хубавото.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 957
Дали ще може да си плати някой тока, ако си спре нета?
За цигари, алкохол, скъпи мобилни апарати не говоря.

Да, бих помогнала на близък да си плати тока/лекарствата/и т.н., без да настоявам да си спре нета.
Но не бих му дала, за да си плати нета - ще го плати, когато може. Никой не ми е искал помощ, за да си плати нета или мобилния. Заемът е друга бира - искали са ми с определен срок, определена сума, давала съм, когато имам възможност. Не съм питала за какво са, ако ще да са за спа-уикенд, какво?. Винаги са ми връщали парите, дадени за заем - затова не питам.

# 28
  • Мнения: 1 788
Рокси, аз не съм им забранила.
Но това не пречи да ми е непонятно и да не ги разбирам, нали?
Или по друг начин казано - приемам ги, но не ги разбирам.

П.П. Ако интернетът е 35 лв. (или повече) на месец, с кабелна - да, ще успее да си плати тока с тези пари, поне летните месеци.
Питате - отговарям!  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 1 907
`Айде с`я- интернета бил необходимост  Crazy Необходимост е, ако работиш нещо онлайн- не са много такива професии. Иначе необходимост за какво? За каквото е и кабелната/цифрова телевизия - евтино е, да, но не е перо от първа необходимост.

Общи условия

Активация на акаунт