Имат ли бедните интернет?

  • 7 746
  • 128
  •   1
Отговори
  • Мнения: 75
Tова ми е въпросът. Мислите ли, че бедните намират пари за нет? Как гледате на това?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 508
Интернетът отдавна не е лукс, а за много може да бъде средство за препитание или начин да се намери работа. Даже чистачките вече си търсят работа в интернет, вместо да разчитат на някой познат да им каже, че някъде се търси човек за чистене.

# 2
  • Мнения: 24 467
Какво е "беден"?

# 3
  • София
  • Мнения: 9 881
И аз щях да попитам какво е беден? Според някои са бедни  семействата с доход под 1000лв, според други са бедни тези с под 4000лв.
Всички мои познати имат интернет, не се сещам някой да няма. Има такива, които понякога няма как да го платят, изключват им го до  заплата и после- отново са в мрежата.

# 4
  • Мнения: 2 241

И аз щях да питам това...
Иначе интернет отдавна е нужда, не лукс...

# 5
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882
Всички млади, които познавам имат интернет независимо от доходите си.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 102
Интернетът отдавна не е лукс, а за много може да бъде средство за препитание или начин да се намери работа. Даже чистачките вече си търсят работа в интернет, вместо да разчитат на някой познат да им каже, че някъде се търси човек за чистене.

Напълно съм съгласна с това мнение. Нета не е 100лв., че да е толкова голямо перо от семейният бюджет, колкото и малък да е той. Аз например плащам 18лв. В началото на годината, за няколко месеца, бяхме в много тежко финансово състояние, изкарвахме месеца с 250лв., тъй като и мъжа ми остана без работа, но нета си го плащахме редовно, защото ако не го бяхме правили, много по-трудно щеше да си намери работа и щяхме да затънем много повече финансово.

# 7
  • Мнения: 75
Ама какви са тези въпроси „какво е то, що е то”??!! Изобщо не се занимавам с „бедните”, които страдат от липсата на мерцедес; за тях една сълза отронвам и до там! Много ясно, че става дума за хора, които едва едва се оправят с режийните; които нямат една стотинка излишна, че дори и заеми събират. Но имат нет и/или мобилен телефон!!!

Как ще реагирате, ако такива ви искат материална помощ? Ще дадете ли, няма ли; ще реагирате ли по някакъв начин? Какъв.

# 8
  • Мнения: 12 676
Мисля, че 20 лв. всеки може да намери. Билетчето  за транспорт е 1 лв.  Но ромите май нямат, не им трябва. винаги намират начин да се справят.

# 9
  • Мнения: 1 615
Брутална тема... само не знам защо продължавам да се изненадвам от подобни...

# 10
  • Мнения: 654
Ти що така...значи...пък...
Когато попитах съседи как успяват с кабелната,интернета и мобилните/4/,а водата и тока не могат да плащат,ми се разсърдиха.
Коя съм била аз да им правя сметката?Ами тази от дето искат Mr. Green

# 11
  • Мнения: 0
Ти що така...значи...пък...
Когато попитах съседи как успяват с кабелната,интернета и мобилните/4/,а водата и тока не могат да плащат,ми се разсърдиха.
Коя съм била аз да им правя сметката?Ами тази от дето искат Mr. Green

Нали знаеш, че булсаткома крепи "къщите" на братята роми... може от глад да умират (едва ли), може с дрипи да ходят, но антената ги крепи духовно! Същото е и с и нтернета.

# 12
  • Мнения: 1 296
Понятието беден дали е еквалентно на безработен newsm78, за да мога да се ориентирам какъв отговор да дам.

# 13
  • Мнения: 4 841
Да имаш интернет не е лукс, но чак пък необходимост също не мисля, че е. Много малък процент от хората използват интернет за полезни неща.  

Безмислените чатове, напъните да си кажеш жизнено-важното мнение под всяка новина във всеки сайт, времето, загубено в "цъкане" на игрички, зяпането  по модни и фотографски сайтове, участването във форуми - кое от всички тези неща е необходимост???

Да не говорим, че интернет-пространството се напълни с безумен информационен бълвоч, че вече трябва да имаш умението не да намериш информация за нещо, а в изобилието от противоречаща си информация, да отсееш това, което всъщност ти трябва и е с относителна степен на достоверност.

Да не говорим и за абсолютно нереалистичната ми мечта да има "правописна интернет полиция", която да "сваля" сайтове с груби правописни грешки, както и постове като тези, които изпълват "правописната тема"... Защото не е нормално в Гугъл да има 376000 намерени съвпадения за "децки" и 113000 резултата за "серял" (цифрите са точни, сега ги цъкнах).

А че масово хората нямат финансова култура и чувство за отговорност, е ясно. Ама това си се трупа на личната сметка на всеки.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 1 202
Да, имат.Обаче всеки ще се обоснове от собствена гледна точка.Да не си вадим доходите сега на масата, но само ще кажа, че с мъжа ми вземаме заплати под 350 лева чисто, освен това имаме и заем, и Интернет имаме, защото ми е необходим лично на мен.Игри не играя, филми тегля само на малката, така че не мисля, че е лукс също, а необходимост.Всеки си го ползва с различни цели и предпочита едно нещо пред друго.Аз се отказах да бъда на договор към единия мобилен оператори и съм на ваучер, а към другия съм на най-ниска месечна такса, на каквато цена са и ваучерите.Малко - по малко човек се отказва от доста неща за сметка на други.Зависи какво му е приоритет.За нас сега са децата, та ако трябва и от всичко ще се откажем, стига да можем да им обслужваме нуждите, сме го правили и ще продължаваме да го правим.Макар че и с лишения, едва се свързват двата края.

# 15
  • Мнения: 1 788
Аз пък не мога да разбера каква необходимост чак ще е интернетът за някой, който не го ползва за полезни неща, а само за развлечение.
Филмите, чатовете, музиката, всичко това не е необходимост, а по-скоро развлечение. Така че за хора, които ползват интернет само за подобни неща, не виждам какъв е проблемът да са без него.
Върпос на приоритети.

Иначе BirdsFlu го е казала много добре:

...А че масово хората нямат финансова култура и чувство за отговорност, е ясно. Ама това си се трупа на личната сметка на всеки.

# 16
  • София
  • Мнения: 15 486
  На мен интернета ми е 9 лева, малката дъщеря го плаща, защото не може без интернет.9 лева е защото пък, дъщерята в Белгия има договор за телевизия с тях. Много е бърз, изключително рядко прекъсва.Мобилния ми е модел от 2004-та и съм на ваучер, малката дъщеря също, с 10 лева изкарваме по цяла година. Отказах се от цифровата и домашния телефон. Отказала съм парното отдавна.Тази година отказах и отоплението с ток, още не съм пускала отоплителен уред. Цигарите отказах, бяха по две кутии на ден. Като нямам телевизия, всичко гледам на компютъра. Като не мога да говоря по телефон с децата в чужбина, говоря с тях по скайп. От интернет не мога да се откажа.

Последна редакция: пт, 09 дек 2011, 13:13 от Тайна

# 17
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Егати казуса! Нета и мобилния телефонт отдавна не са лукс. Аз лично за нет плащам 35 лв, защото съм на трипъл плей и това е висока цена, като си преподпиша договора, ще бъде доста по-евтино. А мобилен може да се ползва и на ваучер. Нямаш кинти, не зареждаш. По-скоро като сериозен разход определям цигарите - ако човек пуши по кутия на ден, 120лв месечно гръмват, та се не виждат. Познавам хора да затлачили сметки за вода, вход, такси и т. н, но цигарите са неприкосновени. Не ги осъждам, тяхна си работа, стига на мен да не ми вредят.

Последна редакция: пт, 09 дек 2011, 13:35 от Sessilly

# 18
  • Мнения: 4 300
Аз пък не мога да разбера каква необходимост чак ще е интернетът за някой, който не го ползва за полезни неща, а само за развлечение.
Това значи ли, че ако някой е 'беден'няма право да си купи билет за театър или концерт и да се развлича? Ако ви иска пари назаем е ваше решение дали ще му дадете или не ( макар че без значение за какво ще ги похарчи връщането все е под въпрос).
Аман, все си мисля, че форумът не може да ме изненада, ама ей го на, можело.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 957
Аз пък не мога да разбера каква необходимост чак ще е интернетът за някой, който не го ползва за полезни неща, а само за развлечение.
Филмите, чатовете, музиката, всичко това не е необходимост, а по-скоро развлечение. Така че за хора, които ползват интернет само за подобни неща, не виждам какъв е проблемът да са без него.
Върпос на приоритети.

Пак се сещам за притчата за Султана, Везира и положението на народа.

Решава Султана да провери как живее народът му, праща Везира да проучи.
 - Не е добре народът, Султане, много работи, след като плати данъците, му остават грошове, за да купи храна, добитък, семе, в кръчмата ходи само по празници.
 - Добре е, добре е народът, Везире, вдигай данъците!
След време:
- Не е добре народът, Султане, само работи, едва си плаща данъците и храната, сили няма да се забавлява!
- А, не е толкова зле положението, Везире, вдигай данъците!
След още време:
- Добре е народът, Султане, само по кръчмите виси и се забавлява, чудна работа!
- Е, сега я втасахме, Везире, зле е положението, сваляй данъците!

Така, горе-долу, и с бедността, нета и мобилните.

# 20
  • София
  • Мнения: 12 461
Ама какви са тези въпроси „какво е то, що е то”??!! Изобщо не се занимавам с „бедните”, които страдат от липсата на мерцедес; за тях една сълза отронвам и до там! Много ясно, че става дума за хора, които едва едва се оправят с режийните; които нямат една стотинка излишна, че дори и заеми събират. Но имат нет и/или мобилен телефон!!!

Как ще реагирате, ако такива ви искат материална помощ? Ще дадете ли, няма ли; ще реагирате ли по някакъв начин? Какъв.

Не е нужно някой да е беден, за да търси материална помощ. Мой колега, който преди години създаде организация за събиране на средства за нуждаещи се сам изпадна в нужда и събира средства, заради заболяване. Не само има нет, но и не е беден и въпреки това сумите са непосилни за семейството му, а операциите, които му правят животоспасяващи.


За други случаи важи същото и ако някой е в нужда интернет само може да му помогне и да си намери работа, и да потърси помощ.

Но не е лошо, когато правим добро да се поинтересуваме дали наистина парвим добро и дало това добро е наистина нужно. Като оставим настрана измамниците има и доста хора, които събират пари... как да го кажа, ще дам пример. Имаше случай тук, за който наскоро ме гълчаха, че съм замълчала, на една майка, която събираше пари за операция на детето си. Никога не давам пари преди да проуча за какво става въпрос и със съжаление установих, че родителите за по- сигурно са решили да правят операцията в чужбина при положение, че тя се прави също толкова успешно и у нас. Разбира се, те са в правото си да искат най- доброто за детето си, но аз не мисля, че е редно да събират пари по този начин. Мое мнение, разбира се, затова и тогава си замълчах, и сега няма да споменавам имена. Но не мисля, че ставаме по- малко добри, когато сериозно огледаме, че и с достатъчно скептицизъм за какво ще отидат парите ни. Затова и намирам темата за положителна.

# 21
  • Мнения: 22 036
А защо Отилия не я лови забраната на мултиакаунт?

# 22
  • Мнения: 1 788
Аз пък не мога да разбера каква необходимост чак ще е интернетът за някой, който не го ползва за полезни неща, а само за развлечение.
Това значи ли, че ако някой е 'беден'няма право да си купи билет за театър или концерт и да се развлича? Ако ви иска пари назаем е ваше решение дали ще му дадете или не ( макар че без значение за какво ще ги похарчи връщането все е под въпрос).
Аман, все си мисля, че форумът не може да ме изненада, ама ей го на, можело.
Не, не значи това.
Значи, че се чете избирателно.  Mr. Green
Затова написах - въпрос на приоритети.
Същото е и с цигарите (въпреки че съм пушач), същото е и с кабелната и подобни "екстри" за дома.
Ако живея с 200лв. на месец, ще предпочитам да мога да си платя тока и да ми е топло зимата, отколкото да свалям филми от интернет. Това в случай, че не го ползвам за полезни неща, а само за чат, музика, игри, филми...
Идеи и примери много, но е факт, че ако не го ползваш за работа или полезни неща, и си закъсал сериозно финансово, този интернет ти е просто излишно перо в разходите.

# 23
  • Мнения: 24 467
А защо Отилия не я лови забраната на мултиакаунт?
Е, де, не пречи. Все едно е кой пише.

Да, в този смисъл "бедните", които познавам, имат интернет. Но пък и не познавам всички бедни, та да обобщя.
Не смятам, че той, точно, ги е обеднил. Но чак да им помогна за него баш- няма да го направя.

# 24
  • Мнения: 198
Аз плащам много скъп интернет, телевизия, телефони...обаче мога да си ги позволя. Ако се наложи утре да спра нещо, ама вече на смърт, ще си взема ваучер за телефона и някакъв минимален нет, но ще продължа да имам. Изобщо не смята, че са лукс, нито, че са само за тъпотия. В днешно време вече бих решила, че даден човек се е отказал да живее в този свят, ако няма канал за комуникация.
Представете си един безработен - днес става, преглежда обявите, пуска на 5 и дотам. После какво да прави? Ако е умен и свестен ще чете, ще търси инфо, ще се усъвършенства. Ако не е - ще цъка в кефче, но поне работа ще търси, иначе не го виждам. Изобщо темата е доста странна.

# 25
  • Мнения: 22 036
В България почти всеки може да си позволи да има интернет.
Аз още се дивя на изостаналостта на Австралия - при нас тези услуги са супер скъпи и некачествени.
Е пак я караме някак  Grinning, но наистина разликата е драстична.

# 26
  • Мнения: 4 300
Оставете избор на хората:) Ти ще предпочетеш да ти е топло, аз мога да живея увита в одеало, но ще си дам парите за друго, вкл. интернет.
Познавам хора,  които буквално не ядат за да пушат/имат нови и хубави дрехи. Различни сме и това е хубавото.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 957
Дали ще може да си плати някой тока, ако си спре нета?
За цигари, алкохол, скъпи мобилни апарати не говоря.

Да, бих помогнала на близък да си плати тока/лекарствата/и т.н., без да настоявам да си спре нета.
Но не бих му дала, за да си плати нета - ще го плати, когато може. Никой не ми е искал помощ, за да си плати нета или мобилния. Заемът е друга бира - искали са ми с определен срок, определена сума, давала съм, когато имам възможност. Не съм питала за какво са, ако ще да са за спа-уикенд, какво?. Винаги са ми връщали парите, дадени за заем - затова не питам.

# 28
  • Мнения: 1 788
Рокси, аз не съм им забранила.
Но това не пречи да ми е непонятно и да не ги разбирам, нали?
Или по друг начин казано - приемам ги, но не ги разбирам.

П.П. Ако интернетът е 35 лв. (или повече) на месец, с кабелна - да, ще успее да си плати тока с тези пари, поне летните месеци.
Питате - отговарям!  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 1 910
`Айде с`я- интернета бил необходимост  Crazy Необходимост е, ако работиш нещо онлайн- не са много такива професии. Иначе необходимост за какво? За каквото е и кабелната/цифрова телевизия - евтино е, да, но не е перо от първа необходимост.

# 30
  • Мнения: X
Аз пък не мога да разбера каква необходимост чак ще е интернетът за някой, който не го ползва за полезни неща, а само за развлечение.
Филмите, чатовете, музиката, всичко това не е необходимост, а по-скоро развлечение. Така че за хора, които ползват интернет само за подобни неща, не виждам какъв е проблемът да са без него.
Върпос на приоритети.

Пак се сещам за притчата за Султана, Везира и положението на народа.

Решава Султана да провери как живее народът му, праща Везира да проучи.
 - Не е добре народът, Султане, много работи, след като плати данъците, му остават грошове, за да купи храна, добитък, семе, в кръчмата ходи само по празници.
 - Добре е, добре е народът, Везире, вдигай данъците!
След време:
- Не е добре народът, Султане, само работи, едва си плаща данъците и храната, сили няма да се забавлява!
- А, не е толкова зле положението, Везире, вдигай данъците!
След още време:
- Добре е народът, Султане, само по кръчмите виси и се забавлява, чудна работа!
- Е, сега я втасахме, Везире, зле е положението, сваляй данъците!

Така, горе-долу, и с бедността, нета и мобилните.
Мъдър султан!

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 1 567
Мисля, че интернет нямат само неграмотните. А беден или богат, каквото и да означава това, не е решаващо за сърфирането Wink

# 32
  • гр.София
  • Мнения: 4 166
 Палада,ти не си ли в Чужбина? Как  е там? Имат ли бедните Интернет?
 Че бедните в България не само Интернет имат,ами и собствени жилища.
 

# 33
  • Мнения: 76
Ne samo, 4e romite imat internet, no i zavurzvat virtualni priqtelstva, koito prerastvat v brak. Za primer moga da dam ediniq ni rabotnik- rom,koito ojeni sina si minalata sedmica. Sina mu se zapoznal s nastoq6tata si jena v internet, pi6eli si po skype i nai-nakraq re6ili da se vzemat vupreki, 4e tq jiveela v drug grad Simple Smile Po-zabavnoto e tova,4e toi vsu6tnost e negramoten, no negovata snaha mu pomagala i pi6ela vmesto nego Simple Smile
A, ina4e az kato seriozno zaribena v internet izkarah cqla godina bez takuv -prosto jiveeh na mqsto, kudeto ne moje6e da se prekara. Ne mi lipsvaha igri4kite i 4atovete, kolkoto se 4uvstvah neinformiraana. Po-to4no se 4uvstvah otkusnata ot sveta. Ta az sega i hap4eta ne piq bez da potursq info v neta. Ako trqbva da pestq i da cepq stotinkata na dve oba4e bih se li6ila ot internet bez da se zamislq.
Sorry za latinicata,prez telefona sum.

# 34
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 882
Палада, отсега трупаш точки за номинация за провокатор за догодина? Wink

По темата - изобщо не ме интересува кой за какво харчи парите си и защо си е купил телефон, като не му стигат парите за друго. Би било добре и на други да не им влиза в работата.

# 35
  • Мнения: 22 036
Палада,ти не си ли в Чужбина? Как  е там? Имат ли бедните Интернет?
 Че бедните в България не само Интернет имат,ами и собствени жилища.
 
А точно, тук сме направо вързали та цъфнали  Laughing.
Австралия уж е по-по -най, ама интернета хич го няма.
В България имах достъп до къде, къде по-добри услуги. За зената, няма смисъл да говоря.

# 36
  • Мнения: 735
Ползвайки интернет и компютър по над 8 часа всеки ден, последното нещо, което ми се прави, когато се прибера вкъщи, е пак да гледам компютър.
Май не се водя бедна, но предпочитам 10-те - 20-те лв месечно за домашен интернет да ги оползотворявам за някое и друго виждане с приятели и пиене на кафета..

# 37
  • София
  • Мнения: 12 461
Палада, отсега трупаш точки за номинация за провокатор за догодина? Wink

По темата - изобщо не ме интересува кой за какво харчи парите си и защо си е купил телефон, като не му стигат парите за друго. Би било добре и на други да не им влиза в работата.
Доколкото видях от един пост по- назад става въпрос за моблите за финансова помощ тук и на други места из нета. Тези дни едно момиче в Клюкарника събираше пари за рокля за бала /или търсеше някой да и даде рокля/. Така разбирам темата, но може и да съм в грешка, знам ли.

# 38
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 882
Възможно е. Просто ми прави впечатление, че темите, които Палада пуска винаги са с потенциал за скандал. А може би така са и замислени, не знам.

# 39
  • гр.София
  • Мнения: 4 166
 
предпочитам 10-те - 20-те лв месечно за домашен интернет да ги оползотворявам за някое и друго виждане с приятели и пиене на кафета..
Мда,едно излизане на кафе срещу цял месец Интернет Laughing
 А нашият Интернет сме платили миналия декември,за 12 месеца напред.
 И ако през това време закъсам финансово- ще се получи на свинче-звънче.

 Палада се ядосва,че й искат заем.  Но ето,давам пример,че е възможно човек да закъса,а да си има Интернет.
 Толкова е лично,че не виждам,какво правило ще изведем с тази тема.
 
 
 

# 40
  • София
  • Мнения: 12 461
Възможно е. Просто ми прави впечатление, че темите, които Палада пуска винаги са с потенциал за скандал. А може би така са и замислени, не знам.
Скандалите се правят винаги от повече от един човек, та без да подценявам Палада не смятам, че тя провокира хората да се карат, ако го правят е, защото имат нужда.

   Но ето,давам пример,че е възможно човек да закъса,а да си има Интернет.
 Толкова е лично,че не виждам,какво правило ще изведем с тази тема.
Не знам, но е добър повод да се замислим кога и защо помагаме. За момичето с балната рокля, признавам и аз си зададох подобни въпроси.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 1 383
А компютър колко имат?

# 42
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 882
Възможно е. Просто ми прави впечатление, че темите, които Палада пуска винаги са с потенциал за скандал. А може би така са и замислени, не знам.
Скандалите се правят винаги от повече от един човек, та без да подценявам Палада не смятам, че тя провокира хората да се карат, ако го правят е, защото имат нужда.

О, не, далеч съм от идеята да я обвинявам за каквото и да било. Просто има теми, които само като отвориш и си казваш: "О, тук ще стане страшно!", нали знаеш? Grinning Това имах предвид.

Все пак ми се струва нередно гледането в чуждата купичка. Ако имаш съмнения, подмини молбата, откажи, но не задълбавай в това кое било необходимост и кое прищявка.  Peace

# 43
  • София
  • Мнения: 12 461
Все пак ми се струва нередно гледането в чуждата купичка. Ако имаш съмнения, подмини молбата, откажи, но не задълбавай в това кое било необходимост и кое прищявка.  Peace
От една страна е така, но от друга и аз се питам до каква степен е редно прищевките просто да се подминават. В предишен пост разаках за такъв случай и продължавам да се питам правилно ли постъпих, защото за много каузи се събират пари, а когато едни 30- 40 000 евро се съберат за нечия прищявка, те няма да достигат за нещо, което жизненоважно. Наистина, не знам кое е правилно в случая, затова и писах в тази тема.

# 44
  • Мнения: 4 841
От една страна е така, но от друга и аз се питам до каква степен е редно прищевките просто да се подминават

Да, и аз така възприех темата, затова и писах. Нямам абсолютно никакви претенции към това кой как си харчи парите, до момента, до който не започне да занимава другите с това.

# 45
  • Мнения: 1 210
Аз пък от тук разбирам, че интернет и мобилен телефон са символ на финансово благоденствие.

# 46
  • Мнения: 1 788
Ами не знам, аз я разбрах по друг начин темата.
Дали, ако си притиснат финансово, би предпочел да продължиш да плащаш за интернет или не.
Може и аз да бъркам...

Последна редакция: пт, 09 дек 2011, 15:34 от Nekomusume

# 47
  • Мнения: 24 467
Всякакви хора- всякакви приоритети. Преди време една маца беше заявила, че ще седи гладна цяла седмица, ако е нужно, но нови обувки ще има и толкоз!

# 48
  • Мнения: 7 947
Tова ми е въпросът. Мислите ли, че бедните намират пари за нет? Как гледате на това?

Еми не знам колко беден ставаш с 10лв на месец ...
Ако си беден, защото нямаш работа в момента - без нет - трудно ще намериш, така че дори може да е необходимост. Също така това може да е единственото забавление на чо век, застопорен вкъщи.

# 49
  • Мнения: 75
Възможно е. Просто ми прави впечатление, че темите, които Палада пуска винаги са с потенциал за скандал. А може би така са и замислени, не знам.
Скандалите се правят винаги от повече от един човек, та без да подценявам Палада не смятам, че тя провокира хората да се карат, ако го правят е, защото имат нужда.

О, не, далеч съм от идеята да я обвинявам за каквото и да било. Просто има теми, които само като отвориш и си казваш: "О, тук ще стане страшно!", нали знаеш? Grinning Това имах предвид.

Това изобщо не е вярно! Една тълпичка тук още от първите ми постинги се заяждат с мен и искат темите ми да са панаирджийски. Съвсем кротка жена съм!!!


Темата не е за мен; не е и за жената, която не можела да напълни хладилника за коледа и ми иска заеми, които не връща. Темата е за всички, които имат интернет и мобилни телефони, а искат друг да им даде за хляб и дрехи. .Темата се занимава също и с пресони като хлапето, което нямало пари за рокля и веднага пуска тема в бегемама за „идейки”. Мислех да и кажа да си спре нета и ще ги събере парите до май, ама нали ще кажат пак, че съм злобна и спамя, замълчах.

# 50
  • Мнения: 7 947
Е, Палада - кое ти е точно кроткото? Обиждаш наред, пък и тия препинателни знаци...все едно само викаш. То ако това е спокойното, представям си - какво е да си ядосана  Wink

Познавам едно момче инвалид, много зле финансово е семейството, но нет имат - защото момчето иначе???

# 51
  • Мнения: 10 547
Истински бедните не знаят що е то интернет, вярвай ми.

# 52
  • Мнения: 1 788
Аз пък познавам момиче, чието семейство плащаше само една кабелна телевизия, защото за родителите й пенсионери нямаше друг начин за развлечение.
Момичето беше студентка и до скоро нямаше мобилен телефон, нито интернет. Ходеше на зали при нужда, за най-необходимото, свързано със следването й.
Като завърши и започна работа, чак тогава успя да си купи компютър, да си пусне интернет у дома и да си вземе мобилен телефон, който ползва за връзка с възрастните си родители при нужда.
Примери - много...

# 53
  • Мнения: 7 947
Истински бедните не знаят що е то интернет, вярвай ми.

Между другото - като съм чела благотворителния - и аз съм се питала - пускат теми жени - помогнете ми с каквото можете - в същото време имат комп и нет... Thinking

# 54
  • Мнения: 1 129
Всичко е много относително и не виждам смисъл да навлизате в спорове за толкова субективни неща.
Има семейства и семейства, бедност и бедност. Има нужда или необходимост от интернет, а има и неправилно подредени приоритети. Натъквала съм се и на единия и на другия тип. На хора, които нямат пари да си купят тоалетна хартия и си слагат вестници в тоалетната, но събират пари за интернет, на други, които успяват да се прикачат към wifi и си вършат работа без да плащат, макар и с ужасно качество на връзката, на трети които крадат от кабелния интернет на съседа, на четвърти, които едва кретат, но чрез интернет жената си урежда поръчки за бродериите, с които пък от друга страна изкарва парите си. Познавам и такива, които гладуват, за да платят интернета на детето, което плаче и казва "вие сте лоши родители. всички в моя клас имат интернет, само аз не". Наскоро имаше и такъв случай, ако си спомняте. За избягало дете, което се е скарало с майка си, понеже всички има компютър, а то не. И утре, когато това дете се прибере, а майка му си е изплакала очите, тя ще вземе на заем, за да пусне интернета, а от страни може някой да гледа и да си казва "Виж я тая, пари за хляб едвам има, интернет си пуснала"...Хора разни, свят широк. Нищо злобно няма в темата, просто е много индивидуално, което не винаги е еквивалент на скандално и провокативно.

# 55
  • Варна
  • Мнения: 957
 А аз разбрах темата по-общо - защо има много хора с компютър, нет, мобилен, които имат затруднения с по-наложителни неща. Защото нетът е забавление, евтино и достъпно, а курсът по английски, например, не е. Да, ако не си плащаш нета година, година и половина ще събереш за курс по английски, но година и половина е много време - я камилата, я камиларя! Wink
Да, за рокля ще събере въпросното момиче, ако си спре нета, но и изобщо не ми мина през ума, че някой ще занимава обществеността с подобна драма.
Родители, събиращи дарения за лечение на болното си дете, за кауза, обикновено не могат да си позволят да се лишат от нет, защото огромна част от дейността се извършва именно чрез нета.
Млади, здрави и прави хора, които перманентно разчитат на заеми, за да си изхранят детето, но поддържат скъпа нет услуга + кабелна, изплащат телефони последен модел, няма да събудят съчувствието ми, да.
Но на хора, които временно са изпаднали в затруднение (за определен период), бих помогнала, без да им гледам телефоните и да им броя телевизорите. Но такива искат рядко и обикновено мира не намират, докато не си изплатят заемите.
С една дума - всеки случай е конкретен, нямам еднозначен отговор.

# 56
  • Мнения: 10 547
Темата е много щекотлива и провокативна, типично в стила на Палада или там, която се крие зад ника.

Плащам за кабелна+ интернет 20 лв. на месец. Това за една година прави 240 лв., та за тези пари не мога да си купя и един по-мащабен електроуред или сносен телефон.

Цените на интернет услугите у нас вече са достъпни за огромен процент от хората. Та, накратко- за много сме бедни, за малко не сме.

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 23 788
Истински бедните не знаят що е то интернет, вярвай ми.

Между другото - като съм чела благотворителния - и аз съм се питала - пускат теми жени - помогнете ми с каквото можете - в същото време имат комп и нет... Thinking
Бе то и аз периодично попоглеждам към благотворителния. Ми така де - искам нов ван, моя е старичък. Ама парите не ми стигат. Гледам хората даряват, ще ида да пусна и аз една тема в благотворителния.  Mr. Green
Очевидно имам нет и комп, ама пари за ван нямам.

А, да - и съм многодетна Mr. Green

# 58
  • Мнения: 4 841
Добре де, този мистичен "интернет" не тече от чешмата.
Трябва компютър. Периферни устройства. Поддръжка. Ъпгрейд. При необходимост - подмяна на части. Ако реши човек да си плаща програмите, а да не използва пиратски версии... Сметката отива доста над 10-20 лв на месец. Това ако машинката е стара. Ако е нова, съответно е доста по-скъпа - при всички случаи "интернета" не се изчерпва само с месечната такса.

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 23 788
BirdsFlu не е така. Един комп Нта ръка за 100лв ти оправя ползването на нет. Естествено уина е краден. Мозилата пък е безплатна и така - хоп, компче за нет. Виж, за игри трябва по-сериозна инвестиция.

# 60
  • Мнения: 1 788
За програмите може да ползва Линукс и въобще всякакви open source приложения.
Машинката не е нужно да е най-нов модел, че да се върже към световната мрежа.
Докато бях студентка в квартирата бяхме 4 човека, плащахме по 5 лв. на човек за и-нет. За сравнение, наемът ни беше по 50лв./човек. Рутирахме си го сами. Ползвах го за литература, свързана със следването ми и за развлечение. Оставаха ми и пари за такса в библиотека и какво ли още не.
Но ако трябваше да плащам по 20лв. месечно сама за интернет, едва ли щях да го правя. А когато се наложи, щях да кисна на безплатния в университета...

# 61
  • Мнения: 10 547
Все пак и много хора работят и ползват служебен компютър и интернет. Показателни са часовете на активност след 17,30 и почивните дни.

# 62
  • Мнения: X
За програмите може да ползва Линукс и въобще всякакви open source приложения.


Само да не пусне някой тема: "Дърпате ли от Замунда?"  Joy
Мене да ме убиеш не пипам.  Mr. Green

По темата - що за тъп въпрос е това?  ooooh!

Последна редакция: пт, 09 дек 2011, 16:50 от Анонимен

# 63
  • на пистата
  • Мнения: 5 868
аз съм бедна.....и имам нет.обаче от 6 години не съм го плащала Laughing

# 64
  • Мнения: 3 405
Бедните и цигари си купуват.

# 65
  • Мнения: 2 793

 Също така това може да е единственото забавление на чо век, застопорен вкъщи.

Това си мислех и аз. Да не говорим, че си е безплатно средство за комуникация с близките. Дали ще даваш пари за телефон или за безкрайно по-смисления нет, все тая.

# 66
  • Мнения: 2 032
А ядат ли бедните банани....Позволено ли им е да имат телевизор.

И ако някой ти подхърли скромно дарение, има ли право да ти осчетоводи живота и да ти подскаже от какво още можеш да се лишиш? Трябва ли си си продал бъбрека, преди да минеш за беден?

Има ли категории (1) заслужаващи бедни и (2) незаслужаващи бедни? И на кои им е забранен интернет, според форума.

# 67
  • София
  • Мнения: 2 217
Бедността вече не се измерва с имането на нет, тв, мобилен телефон и т.н. Без повечето от тези неща не си просто беден, а буквално изолиран, което не може да бъде плюс за бедния човек под формата на спестени пари. Не понасям хора, които разсъждават така.
Беден, не значи да не смогваш само за основни и базови нужди. Отдавна мерилото за бедност се е покачило доста.....

# 68
  • Мнения: 3 066
Явно имат. Peace
За 300  лева на година с включен нет,домашен телефон такса и кабелна всеки може ако желае да СЕ СНАБДИ.

# 69
  • Мнения: 7 947
Бедността вече не се измерва с имането на нет, тв, мобилен телефон и т.н. Без повечето от тези неща не си просто беден, а буквално изолиран, което не може да бъде плюс за бедния човек под формата на спестени пари. Не понасям хора, които разсъждават така.
Беден, не значи да не смогваш само за основни и базови нужди. Отдавна мерилото за бедност се е покачило доста.....

Всъщност ако се храни едно семейство с тия 300лв месечно - ще трябва да избере пред сапун и прах за пране - или нет. Нещо не можете да схванете, че има хора, които едва свързват двата края. И моля, спестете си репликите от сорта - некадърни са, вижте ме мен  Stop

# 70
  • Мнения: 4 300
Понякога имам чувство, че вилико е бот с работно време  Laughing

# 71
  • София
  • Мнения: 12 461
А ядат ли бедните банани....Позволено ли им е да имат телевизор.

И ако някой ти подхърли скромно дарение, има ли право да ти осчетоводи живота и да ти подскаже от какво още можеш да се лишиш? Трябва ли си си продал бъбрека, преди да минеш за беден?
Когато някой прави дарение, независимо скромно или не, има право поне да знае дали то реално е дарение за човек в нужда. Има хора, които държат да сторят добро, а не просто да успокоят съвестта си като пуснат някой лев в някоя сметка. Важна е мярката, права си, но въпросите в рамките на тази мярка не са забранени или неуместни. У нас има твърде много хора в нужда, истинска, на живот и смърт, за да рискуваме средствата за благотворителност да отиват за обслужването на нечии капризи.

# 72
  • Мнения: 10 547
Дарението е доброволен акт, Бояна, и обикновено произтича от личната, вътрешна потребност да помогнем.
Винаги има риск да те измамят. Често се дарява и на по-богати от теб. Ти даде пример с колегата си, нали?

# 73
  • София
  • Мнения: 1 508
Момичето беше студентка и до скоро нямаше мобилен телефон, нито интернет. Ходеше на зали при нужда, за най-необходимото, свързано със следването й.

В зала 1-10 минути струват около лев, лев и нещо, десет кратки посещения и вече си изхарчил колкото един месечен абонамент за интернет.

# 74
  • София
  • Мнения: 12 461
Дарението е доброволен акт, Бояна, и обикновено произтича от личната, вътрешна потребност да помогнем.
Винаги има риск да те измамят. Често се дарява и на по-богати от теб. Ти даде пример с колегата си, нали?
Едно е да има риск да те измамят, а съвсем друго да превеждаш пари на неизвестен адрес без да си проверил нужда ли е това според твоите представи или не. И затова разграничих вътрешната потребност да успокояваш съвестта си от тази да направиш добро. Първата ти позволява просто да пуснеш пари в произволна паничка, а втората изисква малко повече усилия.

ПП И рядко се дарява на по- богати от теб, да не кажа, че такъв случай не ми е известен. Просто има и хора, които не са бедни, но са в нужда, заради безумията на здравната ни система, например.

# 75
  • Мнения: 3 066
Дарението е акт на помощ и себе отдаване,не е нещо,което трябва да се разтръби ,обезличи и  обсъди Peace
А и надали някой ще дари нет на друг:) Темата е друга.

# 76
  • София
  • Мнения: 12 461
Дарението е акт на помощ и себе отдаване,не е нещо,което трябва да се разтръби ,обезличи и  обсъди
При толкова нуждаещи се и толкова малко хора, които реално помагат не мисля, че има смисъл от излишен патос. Трябва да се дава пример, а защо не и да стане мода. Не мисля, че с нещо ще загубим, ако семейство Баневи следващият път не изфукат само с новата си кола, а и с огромното дарение, което са направили за някоя кауза.

# 77
  • Мнения: 3 066
Дарението е акт на помощ и себе отдаване,не е нещо,което трябва да се разтръби ,обезличи и  обсъди
При толкова нуждаещи се и толкова малко хора, които реално помагат не мисля, че има смисъл от излишен патос. Трябва да се дава пример, а защо не и да стане мода. Не мисля, че с нещо ще загубим, ако семейство Баневи следващият път не изфукат само с новата си кола, а и с огромното дарение, което са направили за някоя кауза.
Защото няма смисъл-помощта ще е отишла там където трябва Peace

# 78
  • Мнения: 10 547
Освен големи каузи има и малки такива. И няма нужда да се изразяват в огромни дарени суми. Когато имаш нещо излишно, непотребно, събиращо прах, защо да не го дадеш други му, ако и този друг да може да си го купи от магазина, т.е. може да си го позволи?
 Авторката намеси темата за роклята, затова си позволявам да отклоня темата от двете съществени думи в заглавието- беден и интернет.

# 79
  • Мнения: 3 066
Освен големи каузи има и малки такива. И няма нужда да се изразяват в огромни дарени суми. Когато имаш нещо излишно, непотребно, събиращо прах, защо да не го дадеш други му, ако и този друг да може да си го купи от магазина, т.е. може да си го позволи?
 Авторката намеси темата за роклята, затова си позволявам да отклоня темата от двете съществени думи в заглавието- беден и интернет.
Дори и така да е ,дори и всеки да дава п нещо пак не виждам смисъла да се дава гласност на нещо така лично и изстрадано от даро-получателя и начесването на гордост от дарителя Peace
А бедни има и винаги ще има,но нета и телефони си позволяват хора ,които поне храна,наем и транспорт са си осигурили т.е. средностатистически всяко второ семейство в БГ Peace

# 80
  • Мнения: 46 572
Нашият нет е 6 лв./месец, мисля, че 19 стотинки на ден може да си позволи всеки, дори да е беден.
Говоря за съвсем нормален нет, беше 25 лв., но го купиха Булсатком и свалиха рязко цената, без да намаляват качеството.

# 81
  • София
  • Мнения: 15 486
Нашият нет е 6 лв./месец, мисля, че 19 стотинки на ден може да си позволи всеки, дори да е беден.
Говоря за съвсем нормален нет, беше 25 лв., но го купиха Булсатком и свалиха рязко цената, без да намаляват качеството.
    И нашия нетдоставчик Булсат го купи!

# 82
  • София
  • Мнения: 12 461
Дори и така да е ,дори и всеки да дава п нещо пак не виждам смисъла да се дава гласност на нещо така лично и изстрадано от даро-получателя и начесването на гордост от дарителя
Понякога има смисъл, за да се даде пример. Не случайно повечето благотворителни кампании привиличат известни лица.
А ако дарителят спаси човешки живот, но в замяна иска да си начеше егото на мен не би ми попречило, нито би обезценило стореното добро. Това независимо от размера на дарението. Не виждам какво лошо има в това да започнем да се фукаме и съревноваваме с това кой колко е дарил наистина, ако с това ще увеличим броя на каузите, за които успешно са събрани нужните средства.

# 83
  • Мнения: 3 066
Дори и така да е ,дори и всеки да дава п нещо пак не виждам смисъла да се дава гласност на нещо така лично и изстрадано от даро-получателя и начесването на гордост от дарителя
Понякога има смисъл, за да се даде пример. Не случайно повечето благотворителни кампании привиличат известни лица.
А ако дарителят спаси човешки живот, но в замяна иска да си начеше егото на мен не би ми попречило, нито би обезценило стореното добро. Това независимо от размера на дарението. Не виждам какво лошо има в това да започнем да се фукаме и съревноваваме с това кой колко е дарил наистина, ако с това ще увеличим броя на каузите, за които успешно са събрани нужните средства.
Направи го и ще си пишем тогава Peace

# 84
  • София
  • Мнения: 12 461
Дори и така да е ,дори и всеки да дава п нещо пак не виждам смисъла да се дава гласност на нещо така лично и изстрадано от даро-получателя и начесването на гордост от дарителя
Понякога има смисъл, за да се даде пример. Не случайно повечето благотворителни кампании привиличат известни лица.
А ако дарителят спаси човешки живот, но в замяна иска да си начеше егото на мен не би ми попречило, нито би обезценило стореното добро. Това независимо от размера на дарението. Не виждам какво лошо има в това да започнем да се фукаме и съревноваваме с това кой колко е дарил наистина, ако с това ще увеличим броя на каузите, за които успешно са събрани нужните средства.
Направи го и ще си пишем тогава Peace
Извинявай, ако предполагах, че говорим за мен въобще нямаше да пиша каквото и да е. Хубава вечер!

# 85
  • Мнения: 3 066
Дори и така да е ,дори и всеки да дава п нещо пак не виждам смисъла да се дава гласност на нещо така лично и изстрадано от даро-получателя и начесването на гордост от дарителя
Понякога има смисъл, за да се даде пример. Не случайно повечето благотворителни кампании привличат известни лица.
А ако дарителят спаси човешки живот, но в замяна иска да си начеше егото на мен не би ми попречило, нито би обезценило стореното добро. Това независимо от размера на дарението. Не виждам какво лошо има в това да започнем да се фукаме и съревноваваме с това кой колко е дарил наистина, ако с това ще увеличим броя на каузите, за които успешно са събрани нужните средства.
Направи го и ще си пишем тогава Peace
Извинявай, ако предполагах, че говорим за мен въобще нямаше да пиша каквото и да е. Хубава вечер!
Ето за това говоря и аз.
Всеки хипотезира ,но не симпатизира истински.
Ако ще си пишем кое и как би трябвало да става .от другите...тогава въобще няма смисъл-на никой не помагаме.
Лека и на теб!
Надявам се,че не съм те засегнала с крайността на изказването си Peace

# 86
  • Мнения: 1 788
Понякога имам чувство, че вилико е бот с работно време  Laughing

 Joy

В зала 1-10 минути струват около лев, лев и нещо...

Няма такова нещо!  Peace Един час за лев - да, но 10 мин. отдавна не са 1 лв.
Да не говорим, че има зали към университетите, с безплатен интернет за студентите.

# 87
  • Мнения: 2 032
Малките, произволни жестове на щедрост могат да направят добро.
 
Без напъни да пресметнем общо-вселенската справедливост.

# 88
  • София
  • Мнения: 12 461
Ето за това говоря и аз.
Всеки хипотезира ,но не симпатизира истински.
Ако ще си пишем кое и как би трябвало да става .от другите...тогава въобще няма смисъл-на никой не помагаме.
Обърках се, признавам. Хем твърдиш, че доброто не бива да се афишира, хем искаш другите да признаят и докажат, че са го извършили, за да не хипотезират, а да симпатизират реално. Май се заяждаш, а аз ти се възрах. Здраве да е, не съм се засегнала, друг път ще внимавам повече.

# 89
  • Мнения: 3 066
Не искам никой да припознава нищо,още мисля,че дара е нещо лично и няма нужда да се афишира.
Виж разговора ни пак.
Дори и така да е ,дори и всеки да дава п нещо пак не виждам смисъла да се дава гласност на нещо така лично и изстрадано от даро-получателя и начесването на гордост от дарителя
Понякога има смисъл, за да се даде пример. Не случайно повечето благотворителни кампании привиличат известни лица.
А ако дарителят спаси човешки живот, но в замяна иска да си начеше егото на мен не би ми попречило, нито би обезценило стореното добро. Това независимо от размера на дарението. Не виждам какво лошо има в това да започнем да се фукаме и съревноваваме с това кой колко е дарил наистина, ако с това ще увеличим броя на каузите, за които успешно са събрани нужните средства.

Дарението е акт на помощ и себе отдаване,не е нещо,което трябва да се разтръби ,обезличи и  обсъди
При толкова нуждаещи се и толкова малко хора, които реално помагат не мисля, че има смисъл от излишен патос. Трябва да се дава пример, а защо не и да стане мода. Не мисля, че с нещо ще загубим, ако семейство Баневи следващият път не изфукат само с новата си кола, а и с огромното дарение, което са направили за някоя кауза.
Дарението е акт на помощ и себе отдаване,не е нещо,което трябва да се разтръби ,обезличи и  обсъди
При толкова нуждаещи се и толкова малко хора, които реално помагат не мисля, че има смисъл от излишен патос. Трябва да се дава пример, а защо не и да стане мода. Не мисля, че с нещо ще загубим, ако семейство Баневи следващият път не изфукат само с новата си кола, а и с огромното дарение, което са направили за някоя кауза.
Защото няма смисъл-помощта ще е отишла там където трябва Peace

Peace
Не харесвам провокации и нямах това предвид въобще.




# 90
  • Мнения: 142
Въпросът е защо недоусъвършенствани парвенюта имат интернет.

# 91
  • Мнения: 5 710
Аз без мобилен телефон чудесно мога да живея, но без интернет - не си представям
Не мога да дефинирам такава бедност, освен сравненена с глад. Тогава интернет едва ли ще ми е приоритет, както и ток, вода, парно... Но дори при ниски доходи ( т.е покрити само сметки, храна) интернет не е проблем да се поддържа, услугата е все по-евтина.

# 92
  • Мнения: 304
Не мисля, че някой беден човек ще си реши проблемите и подобри положението, ако спести 10-15лв от интернет.
Имам хора, на които бих помогнала, без да им държа сметка дали имат интернет, позволявали са си шоколад и други подобни "излишества" и без да им броя цигарите.
За малко познати или непознати хора бих била резервирана ако ми поискат заем, разбира се.
 

# 93
  • Мнения: 4
Ако има някой беден..и не може да си плаща нета.
Да ми пише на ЛС..ще му го платя.
Темата е толкова безумна,чак смях ме хваща Simple Smile
В кой свят живеете???
Гората ли да хващаме Simple Smile)))

# 94
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Нямам време да изчета всичко, само ще кажа, че ако преди 15-ина години нетът беше толкова достъпен, колкото е в момента, щях да си спестявам поне половината, ако е и 2/3 от 100-те км градско шофиране, които ми се налагаше да правя дневно.
Дали нямаше да съм по-напред с материала?

# 95
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
 
Бедните и цигари си купуват.
  Sunglasses Е' де
даже излизат повече от нета месечно  Whistling

# 96
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
А в Клюкарника се мъдрят една до друга две теми за майчинството плюс една избор на телефонЧе. Мъка.

# 97
  • Мнения: X
А в Клюкарника се мъдрят една до друга две теми за майчинството плюс една избор на телефонЧе. Мъка.

Кое му е мъката - телефончето или майчинството? Парите са си пари, независимо от къде идват и всеки има право на приоритетите си при харченето им. Сред моите са и интернетът и телефончето, макар че никога не се бях замисляла за тях, тъй като не струват почти нищо в сравнение с останалите разходи, а са ми много важни. Днес като за петъчно пазаруване дадох пари за около десет интернета.

# 98
  • Мнения: 8 837
Тъпа тема Close

# 99
  • Мнения: 9 865
Някои имат, други нямат. Според зависи. Била съм толкова бедна, че нито интернет, нито кабелна съм можела да си позволя и наистина е било лукс, защото услугата беше и по-скъпа и пр. Та аз за първия компютър колко години си спестявах пари да ми го сглоби един авер... ехей. Сега не съм нито бедна, нито мизерстваща, но не мисля, че бих си спряла интернета, ако се налага, бих орязала от други разходи - парцалки, козметика, но не и от този. За мен интернет е развлечение, но и начин за търсене на работа, за учене, справки, контакти, вкл. и работно средство в моя конкретен случай. Многократно ми се изплаща точно този разход.

# 100
  • Мнения: 2 510
Имането на Интернет не зависи само от бедността.
Има хора които имат достатъчно средства и все пак нямат нито компютър нито нет и обратното има и такива които го считат за необходимост, такава каквато за първите е телевизора или радиото.
Хора всякакви, а и възрастовата граница трябва да се гледа.

# 101
  • Мнения: 2 448
Що за идея някой да гледа друг за какво си харчи парите, че и да взема отношение по въпроса???
Ако ще и да опука всичките си пари за два дни и после да гладува, мен що ми е?
Да няма някаква задължителна разпоредба на приоритетно харчене на парите процентно по пера?!

# 102
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Десетте лева за Интернет, които плащам няма нито да ме направят по-богата, ако не ги дам за Интернет, нито ще ми платят тока (щото без ток Интернет йок!  Mr. Green), нито пък ще ме изхранват цял месец. Тъй че въпроса за мен е неактуален и дори безмислен.

Не бих взела заем да си го платя. Случвало ми се е парите да са ми разпределени до стотинка, така че за нет да няма, плащам когато имам. Не ми е драма.

# 103
  • София
  • Мнения: 2 437
В големите градове имат.
В малките градчета и селата- нямат.
 ooooh!

# 104
  • Мнения: 445
Много по-евтино ми е да чувам близките си в скайп, от колкото по телефона. Със сестра ми, която е в чужбина комуникирам само по интернет. Говорите за безработни, аз съм си намирала работа с джобс.бг и то с много добро заплащане. Може би за да ми е такава необходимост интернета в къщи, влияние оказва и това, че досега не съм била на такава работа, че да имам свободен достъп до интернет, скайп, фейсбук и всичко по-интересно беше забранено от администраторите и само в една поща в гугъла и по работа можех да влизам.

# 105
  • Мнения: 2 792
И да имат, и да нямат, по богати/бедни няма да станат. Ползването на интернет няма финансова зависимост с материалното състояние.

# 106
  • Мнения: 17
Понякога имам чувство, че вилико е бот с работно време  Laughing

 Joy

В зала 1-10 минути струват около лев, лев и нещо...


Няма такова нещо!  Peace Един час за лев - да, но 10 мин. отдавна не са 1 лв.
Да не говорим, че има зали към университетите, с безплатен интернет за студентите.

Има и WI-FI  Joy Joy
Ползваш интернета на заможните, Joy Joyкоито не знаят как да си конфигурират рутера и си мислят, че с парола са достатъчно защитени.

Последна редакция: сб, 10 дек 2011, 01:04 от Ventseslav

# 107
  • София
  • Мнения: 5 884
То 10-20 лв за интернет добре, ама има един странен типаж хора, които определено се затрудняват да се събират на чергата си. Имат за интернет, за мобилен, домашен телефон, кабелна, още телефон на изплащане за тях и за мъжа/жената, още някоя и друга стока на изплащане, маркови парфюми, не знам си какви дрехи, Марлборо, доставена пица за вечеря и т.н. Няма лошо, всеки си харчи парите, както намери за добре. Обаче в същото време да трябва да ги слушаш колко били зле, как са го закъсали, едвам си плащали режийните, висят ти със заеми месеци наред, циганят се при разделяне на общата сметка в заведение примерно. Е, мерси. В общи линии съм се дистанцирала от подобни персони, повечето стари познати от по-широките компании или роднини. Някои е невъзможно да бъдат избегнати напълно за съжаление.

# 108
  • Мнения: 0
Tова ми е въпросът. Мислите ли, че бедните намират пари за нет? Как гледате на това?
Дефинирай "Беден"...

# 109
  • Мнения: 1
Извинявам се че съм извън темата,но според мен дефиниция за беден е:човек нямащ физическа възможност или психическа такава да работи.

# 110
  • Мнения: 0
Извинявам се че съм извън темата,но според мен дефиниция за беден е:човек нямащ физическа възможност или психическа такава да работи.
Абе не съм много съгласен с теб... Това не значи че е беден...може да се е подсигурил когатое могъл да работи...това е дефиниция с повишена трудност...просто ме интересува Побликувалата темата какво има предвид.

# 111
  • Мнения: 8 837
Май под беден разбира този, дето не може да си купи елементарни неща, нито да си плати належащи сметки, но вместо това настоява за "екстри" като интернет. Нещо като цървули няма, гайда иска Joy

# 112
  • София
  • Мнения: 1 508
Нещо като цървули няма, гайда иска Joy

Ами ако е гайдар по професия?

# 113
  • Мнения: 8 837
 Joy Щом има професия, все за едни цървули ще изкара Wink Laughing

# 114
  • София
  • Мнения: 1 508
Е да де, ама първо трябва да се снабди със съответните оръдия на труда  Wink

# 115
  • Мнения: 1 615
Въпросът може да има смисъл единствено за човек, който под Интернет разбира Facebook & LaRedoute Wink
Тъпо, адски тъпо...

# 116
  • Мнения: 2 241
А защо трябва да се гледа в чуждата паница?

# 117
  • Варна
  • Мнения: 1 383
А защо трябва да се гледа в чуждата паница?

А защо не - да не сме острови. Може от гледане и обсъждане да изкараме някой уместен за "бедните" извод от който да се поучи масата (или поне тези дето имат "оръдие за мислене").

# 118
  • Мнения: 2 241
А защо трябва да се гледа в чуждата паница?

А защо не - да не сме острови. Може от гледане и обсъждане да изкараме някой уместен за "бедните" извод от който да се поучи масата (или поне тези дето имат "оръдие за мислене").

Някакво невероятно удоволствие ли доставя ровенето в начина на живот на другите?
Човек се учи от живота, от нещата, с които се сблъсква, които му се случват... А не от
великите изводи, до които стигат група списващи в интернет форум...

# 119
  • Мнения: 1 615
Но пък ако *бедните* нямат Инетрнет, как ще разберат мнението на *богатите*, та да се засрамят и да си вземат поука? Wink

# 120
  • Бургас
  • Мнения: 372
Не е редно да се гледа в чуждото канче и да се правят сметки на чуждите пари. Не ме интересува кой за какво си оползотворява доходите, понякога ми правят впечатление дадени неща, не ги разбирам, не ги приемам, считам ги за грешни, но мнението си го пазя за себе си Wink. Но в момента, в който някой ти поиска заем, то самият той те информира за финансовото си състояние, без ти да му надничаш в канчето. В такъв случай имам право да размишлявам и преценявам дали да дам този заем. Ако някой ми поиска заем, защото си е купил козметика за 200лв., а сега няма пари за ток, сериозно ще се замисля дали да му дам. Може и да се съглася, но е по-вероятно да не се съглася. Не ме интересува кой за какво си използва парите, интересува ме за какво използвам аз моите пари Wink. В такъв случай се замислям дали да използвам парите си, за да може някой да се маже с кремче за 200лв. Обикновено отговорът е, че не искам. А това, че той си го е купил, си е негова работа, че има интернет също. Моя работа е за какво аз да си дам парите. След като някой не може да си прецени приоритети, проблемът си е негов. Пиша това, защото авторката пусна темата, понеже и е поискан заем. А за интернета - ами 16-20лв. не са някаква сериозна сума, с която могат да бъдат покрити разходи. Да, може да се купят с тях хляб за цял месец, примерно, но и интернетът си е необходимост. Тук вече идва въпросът за приоритетите, отново. Ако някой, наистина беден обаче, е преценил, че интернетът му е приоритет пред хляба, киселото мляко или нещо друго за тази сума, то това си е негово решение. Мен не ме касае. Както вече казах, стига да не се искат парите от мен, тогава малко или много почва да ме касае, по-горе обясних защо.

# 121
  • София
  • Мнения: 2 817
Прочетох първите няколко страници от темата - нямах нерви да чета до края.

1. Когато човек живее в постоянно напрежение и стрес - работа, курсове, проблеми, разходи и т.н., то този човек има нужда и да се развлича от време на време с нещо, за да не полудее. (всеки сам си преценява какво е това "нещо" - цигари, интернет, кабелна/цифрова/сателитна тв, разходки из планината (за което също трябват пари!! особено ако се ползва лифт!!) или нещо друго).

2. Интернет за мен лично означава много неща - контакти, развлечение, информация, търсене на работа, когато и където е необходимо. Въпреки че всеки ден (с мнооооого малки изключения) ползвам интернет за развлечение, на практика почти постоянно ми се налага да го ползвам и за информация, например, която иначе няма откъде другаде да получа. Т.е. за мен интернет е необходимост. За сметка на това - не плащаме за телевизия - просто не смятаме това за необходимост - все пак през интернет човек може и телевизия да гледа, когато поиска, та става 2 в 1.

# 122
  • Мнения: 755
Палада, пак ли се забавляваш? Laughing

Възможността да можеш да използваш интернет от дома си не е показател за материалното ти състояние.

# 123
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Не знам. Не познавам такива хора.

# 124
  • Мнения: 7 947
Ако човек е беден, тоест с ограничени финанси, това веднага се отразява на неговото мислене, приоритети и тн. И напълно разбирам хората, които ще предпочетат да си купят нови гащи или чорапи - вместо да платят нета, за да сърфират. Нека не отреждаме такова огромно значение на нета, защото от него определено не за виси интелигентността или вътрешния свят на хората. Той в повечето случаи е забавление и разведряване, вярно - че че рпиш и нужна инфо, но далеч не е жизненоважна.

# 125
  • Мнения: 2 032
Между другото, онзи ден мернах преразказ на доклад, в който се споменаваше, че 80% от селата в България нямат интернет (и че Бг е с най-нисък широколентов достъп се споменаваше).

Това не ми говори много, защото сигурно относително малък процент от цялото население е останало по селата. Така че извод нямам, освен че в този форум би трябвало да пишат много малко селяни. Така че имайте го този дисбаланс предвид при пускането на следващата тема "София срещу селяните".

# 126
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
В България % на широколентовия достъп наистина не е висок, за сметка на това LAN-мрежите и тези на кабелните оператори са доста добре развити. Като цяло Интернет ползват 60% от домакинствата (данните ми са от декември 2010 г., нови - в края на януари) Wink, което на мен лично хич не ми изглежда малко, само преди няколко години тази цифра беше около 30%.
В селата проблемът не е толкова в покритието (естествено, че на доста места наистина такова липсва), но просто няма кой да го ползва тоя Интернет.
Ето и една официална дискусия по повод широколентовия достъп, но тя е още по-стара (от средата на 2009 г.)

# 127
  • Мнения: 5 710
http://www.livebiz.bg/pazari/s/565817269

Ръст от 13.8 процентни пункта се наблюдава и при важният за ЕК показател за широколентовия достъп, с който вече разполагат 39.8% от домакинствата.

# 128
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
На НСИ данните са им малко като тези за безработицата, по-висок е % на ползващите, ма нейсе Simple Smile
Полезно ми беше все пак, мерси 10 c's.

Общи условия

Активация на акаунт