Открадната и източена карта на UniCreditBulbanк - какво мога да направя?

  • 23 149
  • 220
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 418

На мен ми е любопитно как са уредени нещата в чужбина, там съм плащала с видимо чужда карта, т.е. с мъжко име и никой не ми е искал нито документ за самоличност, нито подпис, нищичко newsm78
Ако картата има пин не се изисква документ за самоличност. Всеки, всеки който знае пина може да плати с картата. Ако картата няма пин се иска документ на който има личния подпис. Бележката от машината се подписва от клиента и се сравняват подписите.
Американските и австралийските карти масово нямат пин.

# 61
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152

Това не е така  Peace Винаги са искали ПИН код...

За кредитна на ОББ няма пин код, когато се плаща на каса. И да искат, просто няма такъв самата карта при плащане на каса.

Не знаех, че още има такива карти и терминали...  Rolling Eyes
Кредитна/ дебитна- няма значение, според мен. Все карта, която може да се хакне /за съжаление/, принципът не е ли един и същ?

# 62
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Изключвам изобщо да са намесени от банката. Пиновете се принтират фабрично запечатани и от банките не ги знаят.

Този, фабричния пин код, го смених още с първото ползване на картата.

# 63
  • Мнения: 4 892

Това не е така  Peace Винаги са искали ПИН код...

За кредитна на ОББ няма пин код, когато се плаща на каса. И да искат, просто няма такъв самата карта при плащане на каса.

Не знаех, че още има такива карти и терминали...  Rolling Eyes
Кредитна/ дебитна- няма значение, според мен. Все карта, която може да се хакне /за съжаление/, принципът не е ли един и същ?

Понякога искането на ПИН е до устройство/терминал/. С моята карта, виза, плащам в магазини и понякога иска ПИН, понякога - не, в различните магазини, което означава, че нуждата от ПИН е спрямо устройството/терминала, а не картата.

Изключвам изобщо да са намесени от банката. Пиновете се принтират фабрично запечатани и от банките не ги знаят.

Този, фабричния пин код, го смених още с първото ползване на картата.

Именно, това съвсем изключва тезата, която за мен е безпочвена, че от банката може да знаят ПИН-а.

# 64
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Изобщо не се съмнявам в банката, няма как да има изтичане на информация. Просто недоумявам и искам да ми върнат парите, а как, по какъв начин са изтеглени - незная, знам само, че не съм аз и нямам никаква вина.

# 65
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Да не разводняваме темата, но без ПИН последно съм плащала далечната 2008, и то не в Бг. Да не говорим, че тогава и документ за самоличност не са ми и скали. Просто от тогава не ми се е случвало да не ми се иска ПИН.  Thinking А плащам основно чрез карти, рядко кеш.

# 66
  • Мнения: 46 660
Да не разводняваме темата, но без ПИН последно съм плащала далечната 2008, и то не в Бг. Просто от тогава не ми се е случвало да не ми се иска ПИН.  Thinking А плащам основно чрез карти, рядко кеш.

Банката го определя, според мен, ОББ, Мастъркард и Виза са без пин. Никога, абсолютно никога не е било възможно въвеждането му на каса...

# 67
  • Мнения: 4 892
Да не разводняваме темата, но без ПИН последно съм плащала далечната 2008, и то не в Бг. Просто от тогава не ми се е случвало да не ми се иска ПИН.  Thinking А плащам основно чрез карти, рядко кеш.

Банката го определя, според мен, ОББ, Мастъркард и Виза са без пин. Никога, абсолютно никога не е било възможно въвеждането му на каса...

Напротив. Зависи каква виза имаш, например. Аз и до сега плащам с електрон тук-там и ми иска ПИН, а на много места не ми иска.

По-висок клас - Виза класик или бизнес до скоро не искаше ПИН, но тези карти вече масово се издават с ЧИП, което вече предполага и ПИН.

# 68
  • Мнения: 4 668
Аз имам Виза класик - има чип и иска пин код - и на каса и на банкомат .

# 69
  • Мнения: 46 660
На ОББ ли са тези Визи?
До миналата година нямаха чип нашите. Сега са с чип, но пак без пин...

NinoTino, само Виза пише, не знам каква е, явно е някакъв нисък клас  newsm78

Различно. Но често е както у нас - на око.

Какво значи на око? Устройството е изнесено към клиента, касиерката не поглежда, не докосва картата, погледът й не може да стигне там. Ти сам си я поставяш и всичко приключва  Rolling Eyes

Последна редакция: пн, 12 дек 2011, 21:23 от Не се сърди, човече

# 70
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152

Не, моите на са на ОББ. На други банки са.

# 71
  • Мнения: 4 668
Моята е на Райфайзен Rolling Eyes

# 72
  • Мнения: 46 660
Да, аз затова си мисля, че зависи от банката  Rolling Eyes

# 73
  • Варна
  • Мнения: 2 772


Различно. Но често е както у нас - на око.

Какво значи на око? Устройството е изнесено към клиента, касиерката не поглежда, не докосва картата, погледът й не може да стигне там. Ти сам си я поставяш и всичко приключва  Rolling Eyes
мисля, че аргун имаше предвид, че някъде искат документ за самоличност, другаде не.Както те прецени касиерката.

# 74
  • София
  • Мнения: 16 234
Авторката, дано се оправят нещата и банката възстанови сумите.
Много ми е странно това, че имате карти без въвеждане на ПИН код.
ОББ от 2002 имам  дебитна и кредитна карта, позлвам ги редовно и винаги са имали ПИН код.
Райфайзен, Експрес банк, ПИБ, всичките са ми с ПИН, въвежда се винаги.
Най-често плащам с Транскарт, за 12 год. не съм имала проблеми.
Много рядко са ми искали лична карта за легитимация. А и като покажа поглеждат формално.

Общи условия

Активация на акаунт