Дългокърмещи майки, да пообщуваме! - част 31

  • 27 724
  • 743
  •   1
Отговори
# 465
  • Пловдив
  • Мнения: 789
ТаняТ между другото тъкмо си мислех колко ще ми липсват бисерите ви за маминото мляко в темата за говорещи кърмачета  Simple Smile

# 466
  • Варна
  • Мнения: 709
Момичета, да ви споделя... попаднах в една група във Фейса. Психолози и техни приятели. Искам да ви кажа, че ме поканиха като дълго кърмила. ООХХХХХ! Толкова агресия от страна на психолози повтарям. Споделих си личния опит и като наскачаха разни каки да ми обясняват... ще цитирам:
"... аз малко късно се включвам в темата за кърменето до по-късна възраст, но имам мнение и искам да го споделя...Майките много често следват американския модел при отглеждането и възпитанието на своите деца и мислят, че това е ВСИЧКО! Аз съм за кърменето! Аз съм съгласна, че това е полезно за детето, за неговото развитие и повишаване на имунитет! Но не съм съгласна, че трябва да се премълчават негативните последици от кърменето до 3-4 или 5 годишна възраст. На първо място поставям създаването на физическа и емоционална зависимост в отношенията дете-майка. Разбирайте, че това води до липса на самостоятелност, независимост и автономност при детето. Създава се едно свръхобгрижване от страна на майката спрямо нейното дете, което от своя страна води до стимулиране на неговата безпомощност и малоценностни чувства и преживявания...Наблюденията, които имам от моята практика като психолог с 5-годишен опит са, че при деца, които са кърмени до по-късна детска възраст се наблюдават сериозни проблеми в говора и комуникацията, хранителни разстройства и проблеми по отношение на начина, по който се възприема и употребява храната...Разбира се, че в един по-късен период се появяват и други разстройства на емоциите и поведението, както при детето, така и майката, но мисля да спра до тук за да не плаша никой...Който се интересува може да потърси повече информация.."
..."според мен с дългото кърмене се нарушават субектните отношения в семейството и майките се превръщат не рядко в обект... и структурата н а семейството се нарушава .Не мисля ,че е нормално като родители да се подчиняваме на аналните и оралните нагони на 3 год.дете,освен ако нямаме някакъв вид емоционална незадоволеност????-но тогава проблема няма да е в детето , а в нашите нерешени конфликти .В такъв случай децата плащат за тези нерешени конфликти,а родителите си мислят че са направили всичко по силите си."
.."Ако позволите да се включа, познавам майка на две деца, кърмени и двете близо до 3 години. Убедена съм, че е неестествено едно дете да яде луканка на детско парти и да я преглъща с кърма. Смятам, че не е толкова потребност на детето, колкото фасон на майката и едва ли не урок за нас, простосмъртните, които сме успели да кърмим само 7-8 месеца. Безценно екато преживяване, но трябва да има своя естествен завършек така, както започва. Аз лично не приемам кърмененто на ходещи и говорещи деца, вече отдавна не бебета. Ако моят син на 2,8 години в момента сучеше, щях да се чувствам зле, а убедена съм - и той. Защото е едно голямо, говорещо, разбиращо и знаещо дете, напълно самостоятелно спрямо мен"

Онемях. Увреждаме си децата и ще стигнат до психоанализа... Чак ме сви корема от изненада и неспособност да реагирам на нападките.

# 467
  • София
  • Мнения: 1 022
Цанкова, и аз съм психолог (дипломиран, Софийски университет) и също съм психодрама терапевт. И също така кърмя сина вече почти 2г. Има и друга гледна точка. Няма да интерпретирам поведението на колегите така, както те са си позволили да го направят. Само ще кажа, че когато детето води този процес и майката е нормален човек (каквито сме всички ние) кърменето е част от общуването, което не може да навреди.

# 468
  • Мнения: 8 952
tsankova , не знам доколко са компетентни професионално тези хора, които си цитирала. Аз самата не съм психолог. От прочетеното обаче прозира единствено ниска обща култура, ограничена гледна точка и изобщо интелект под средния. / Ще ме прощават господата!/. (

Ако не е тайна - ще споделиш ли координатите на въпросната групичка във фейса?!

Ето ви две статии с полезна информация! Сигурно ви е известна, но пък е много полезна :

http://integrabg.info/index.php?option=com_k2&view=item& … st&Itemid=785

http://-spam070-/2011/10/24/%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B9-%D0%BD%D0%B … 2-1/#.T0yJgXkxrGg

Последна редакция: вт, 28 фев 2012, 10:02 от utro77

# 469
  • Пловдив
  • Мнения: 789
tsankova ти нали не им се вързваш? Не, не ми се коментира направо, ама вярно дай линк към тази група "специалисти"  #2gunfire
" хранителни разстройства и проблеми по отношение на начина, по който се възприема и употребява храната" - да бе вярно, вчера малкия /макар и още не много голямо кърмаче/ изсмука сока на един портокал, вместо да го гризе......сигурно е отклонение заради многото сучене!

# 470
  • Sofia
  • Мнения: 21 635
Цитат
"Който се интересува може да потърси повече информация.."
Като е тръгнал/а да ни убеждава, защо пък не посочи въпросната информация. Поне да видим те от къде са убедени в правотата си.

В следващото мнение, прозира лична неудовлетвореност от собствения им стаж на кърмене - "едва ли не урок за нас, простосмъртните, които сме успели да кърмим само 7-8 месеца".

 
"познавам майка на две деца, кърмени и двете близо до 3 години."
"Майките много често следват американския модел при отглеждането и възпитанието... моята практика като психолог с 5-годишен опит са, че при деца( колко?), които са кърмени до по-късна детска възраст"

И в крайна сметка на база на какви проучвания говорят?! Rolling Eyes  newsm78
Щото поне български деца, дългокърмени, няма достатъчно, за да са представителна извадка  от наблюдения.


И аз не съм психолг.
Simple Smile

# 471
  • Мнения: 2 376
"Наблюденията, които имам от моята практика като психолог с 5-годишен .." Тия 5 години да не са студентски стаж? Simple Smile) Висшето ни образование наистина вече за нищо не става Sad.

# 472
  • Варна
  • Мнения: 709
Аз също зададох въпроса, колко дълго кърмени деца са изследвани за да се направят заключения при условие, че едва ли има 1-2 % кърмени деца до 3 +. Отговор:
...Много внимателно прочетох коментарите ти и започвам да отговарям на въпросите ти...
1. Аз не съм водила някакво социологическо изследване относно коментарите, които публикувах! Както вече споменах наблюденията ми са от моята работа, приблизително при 30-40 деца и майки! Освен това мои колеги-психолози също имат подобни наблюдения и споделят моето мнение! Но това разбира се е много индивидуално и всеки случай е различен... Мои познати-логопеди и специални педагози твърдят, че е добре детето да започне да бъде отбивано постепенно от 8м. възраст до към 1,2-1,3 г. Искам да кажа още нещо, което споделих вчера и отново ще повторя- АЗ СЪМ ЗА КЪРМЕНЕТО, но не одобрявам кърменето до по-късна детска възраст! Разбира се, че дефицити има при деца, които по някакви причини не са били кърмени /дали поради липса на кърма при майката или поради нежелание на майката да кърми/, дефицити има и при деца, при които отбиването е направено по неподходящ начин /например насилствено от страна на майката/;
2. Нямам нищо против ти или някой друг да ми опонира, нали си изразяваме мнението-както ти, така и аз, така и всички останали от групата!
3. Нещо важно- целта ми не е била да плаша майките, които кърмят до 3-4 годишна възраст, а да информирам, да споделя опит и наблюдения, да коментирам...
Както вече споменах, който се интересува може да прочете малко за Оралната фаза при развитието на детето! За сега това е от мен, ако някой иска още нещо да сподели ще се радвам.."

# 473
  • Мнения: 395
Като прочетох тези коментари започнах да се ядосвам. Но ето, че осъзнавам, че горкичките професионалисти психолози (сред тях и майки) нямат никаква престава и не са усетили магията и чувството на кърмене. Кой губи в случая! Жалко, че вероятно има любящи кърмещи майки, които им се връзват.

# 474
  • Мнения: 2 376

Както вече споменах, който се интересува може да прочете малко за Оралната фаза при развитието на детето!

Изследването от 1930 ли да прочетем, че аз май само това намерих като сериозен  документ.

# 475
  • Мнения: 9 481
"...Смятам, че не е толкова потребност на детето, колкото фасон на майката и едва ли не урок за нас, простосмъртните, които сме успели да кърмим само 7-8 месеца."

Ако това  е мнение на психолог-аз съм трамвай! Сори, ама звучи точно като "гузен негонен бяга" Laughing
Защо личния избор за кърменето веднага се интерпретира като упрек към някого изобщо?! Rolling Eyes

Дали ако на детето не му е потребно и приятно, ще иска да суче?? newsm78

И не на последно място-бибероните в устите на децата са ок, а кърменето -не, а? Mr. Green Дали те, стоейки целодневно в устуте им (бибероните де Laughing) не вредят в пъти повече на "оралната фаза при развитието"? На говора? На самочувствието?

Дали въпросната психоложка е чела, че бебетата се развиват извънутробно, и докога трае този процес  Wink (определено не е до 8-ия месец!) Laughing

# 476
  • Мнения: 490
МТV, нещо в този дух и аз исках да напиша Laughing Изказването и според мен няма много общо с психологията, а с някакви си нейни лични емоции, не мисля, че такова мнение е меродавно. Не си заслужава според мен да и се отделя повече внимание Peace

# 477
  • Sofia
  • Мнения: 21 635
Хихи и моето не "преглъща луканката с кърма", щото просто не яде луканка, не за друго. Laughing
Иначе и манджичките (обичайната храна) не преглъща, не само с кърма ами и с нищо друго.
Проходи по късно от тях, те преди годинката (на 11 и 10м), тя на 1г. и 2 седмици. Изречения започна да прави на същата възраст като брат си и сестра си (кърмени по 2.6-3м) - на 1г и 8м. Не е говорила за себе си в 3то лице. Няма отклонения в говора, съсем обичайните грешки по бебешки, изглаждани с времето... в състоянието на захапката( биерони не е ползвала по никаквъв начин -залъгалка или на шише- не ги признаваше... и накрайниците с дупките също, като пропи вода само сламката ни спаси Simple Smile). Обича да храната и да се храни, отворена е за нови вкусове, всичко иска да пробва( захранена предимно педагогически). Simple Smile
И е много контактна. Да, в сравнение с двамта по-големи е много по-привързана към мен, но не е и зависима и несамостоятелна. Сама се облича и съблича изцяло и то от доста време насам. Отсервира си масата, оправя си креватчето( покрива го с одялцето си), сгъва си дрехите( по начина на мама разбира се Simple Smile ), сутрин и през деня сама си мие зъбките и лицето, през целия ден - ръцете, до тоалетна ходи съвсем сама. Схваща вече "времето" - деня и нощта, седмиците. Инресено и е със задачките - изваждаме, добавяме. Буквите познава, пише си името, на всички от семейството и още 10тина думи. Може да насича думите на срички и схваща коя е първата буква на думите/ с коя буква започват. От известно време като четем приказка и ме пита на места от текста коя дума е написана там или изказва предположение коя може да е думата. 
Не е на ДГ, а от от есента се предполага, че ще е на ПГ в училише( тази събота може да идем да си види стаята).
Абе съсвем нормална работа. Simple Smile

# 478
  • Варна
  • Мнения: 256
Тези психо-нещо си ме убиха. То няма такова невежество!

Аз пък познавам майки, които по някакви причини не са могли да кърмят и се обвиняват и чувстват зле, да не говорим и че си го изживяват всеки път, когато видят кърмеща жена.
Вярно е, че познавам и такива, които не са кърмели защото "боляло". В нашето семейство пък сме горди с това и не говорим за отбиване  Hug Проходи на 11м., но неиска да говори. Досега точно 2 думички е употребявал и то когато той иска  Laughing.
А биберон му купих, за да млъкне свекървата, но той така и не го използва. За разлика обаче от племенницата, която все още ходи с биберона (1.5год.) и не бърза да говори Wink.
Хайде прекрасен ден на всички, пълен с хубави млечни емоции  Heart Eyes

# 479
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
За да помагаш на хората да си решават проблемите (в случая най-вече емоционалните), първо трябва да решиш собствените си такива...

Не знам каква информация предоставят!  Thinking Аз информация не видях. Видях само някакви лични изводи направени от нищото без особена база за сравнение, видях гневни изблици на неудовлетворени майки... това не е предоставяне на информация... Може би не само ние трябва да прочетем повече по темата, както ни съветват, ами и те самите.  Thinking Rolling Eyes

Много е плоско и непрофесионално да се твърди, че кърменето-некърменето са основите на възпитанието и че цялото поведение е свързано само с това дали детето е кърмено или не.

Общи условия

Активация на акаунт