Дългокърмещи майки, да пообщуваме! - част 31

  • 27 717
  • 743
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 6 074
Ох, пак ме хванаха притесненията какво се случва след отбиване, ето вече няколко примера за повишена заболеваемост...
Утро, аз напоследък си припомних колко полезно е рибеното масло. Бях го забравила, буквално, а четох няколко материала за ползите от него и започнах да давам на всички вкъщи. Simple Smile Лошото е, че сиропът, който си бях набелязала, го няма отдавна, та с едни перлички се занимаваме.

# 661
  • Мнения: 7 111
Още преди да отбия се сблъскахме с АБ. И бронхити ми прави преди отбиването. Кърменето не е панацея, за съжаление. Но ходенето на ясла/градина със сигурност допринася за сриването на имунитета.
Макар и отбита (на 3-ти февруари и беше стартът), редовно си се гушка до гърдите ми и си им се радва. Но в неделя ме отъркаля от смях, защото изкоментира едно детенце на около 2 годинки с биберон. "Мамо, виж това бебе си има биба." Майка му поне не се разсърди на клюкарката, а наопаки. Обаче аз се смях много повече, че тя допреди месец също цокаше биба, но кожена.  Laughing

# 662
  • Мнения: 8 952
Не, не е панацея кърменето. Но при нас наблюдавах огромна полза за имунитета на детето. АБ не бяхме пили до сега. Не бе боледувала и от ангини, както сега се случи. После и от грип. Каката, която не успях да кърмя, от осмия месец е пропила АБ и непрекъснато ми правеше ангини.

А на ясла ходим вече година. Едва сега се случиха по-сериозните ни разболявания.
На мен не ми изглежда да е просто съвпадение. Определено съм на мнение, че кърменето е давало една много добра подкрепа за имунитета.

# 663
  • Sofia
  • Мнения: 21 632
Аз не се притеснявам за след отбиването. Поне в тази ранна възраст ако са му спестени разболяванията на детето е хубаво, докато е по незрял организма.
         Моята е пила веднъж АБ за бактериална инфекция. Иначе не ходи на ДГ, в къщи си е, но пък брат и', сестра и' и таткото носят от вън вирусчета. Не сме я пазили. Много рядко е тръгвала хрема, ползвала съм капки Виброцил, за кратко време се оправя. Гърлото никога не ни създавало грижи.
Миналото лято изкара чревен вирус, мина със сукане и 2-3 прахчета Ентерол.
Общо казано не е боледувала.
Разбира се - не е панацея кърменето.
В нашия случай аз слагам в сметката и това, че двамата с мъжа ми сме непушачи вече, докато при създаването на големите ни деца и двамата пушехме. И още доста други фактри има разбира се.
Simple Smile

# 664
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Утро77, сриването на имунитета според мен не е пряко свързано със самото отбиване, колкото със стреса на детенцето при тази ситуация. Всъщност, не знам как точно е протекло отбиването при вас, но така разсъждавам, че не може всички натрупани ползи до момента да се изпарят за няколко седмици.

А при нас положението е много зле. От няколко дни иска да суче вечер преди лягане, буди се през нощта 1-2 пъти в малките часове и сутрин като се събуди още неотворила очи, първата й мисъл е за цокане... И не знам как захапва, но много ме боли, сякаш някак си впива зъбките и почва да дърпа и да се извива насам-натам, разбуждам се посред нощ и само й се моля по-бързо да приключва... А тя пък не иска и настава голяма драма, истерия, рев, тръшкане. Просто е ужасно и не знам какво да правя.
Мисля, че по някакъв начин е свързано с яслата, защото от както започна да иска да суче повече, започна и да казва, че не иска да ходи на ясла. Може би й липсвам по цял ден и иска да компенсира, но не знам как да направя така,  че и двете да сме доволни.

# 665
  • Мнения: 490
  Утро, според мен е свързано, повечето болести при малките( а и при големите) имат емоционална основа, просто се справя вероятно по този начин с раздялата. Сезона едва ли е от значение Peace

# 666
  • София
  • Мнения: 5 285
И в момента, в който се отбихме ... гнойна ангина с антибиотик! Знам, че връзката не е толкова директна, ама ...

И при нас подозрително съвпадна (само)отбиването и засиленото боледуване  Rolling Eyes


Tani4ka_04
, някои майки споделят за добрия ефект на компреса с извара - това вметка в стил "след дъжд качулка" на репликата ти, че нямаш зеле за студен компрес  Hug

# 667
  • Мнения: 228
Бях чела една глупост, че кърменето възпрепятства образуването на собствен имунитет ...
Относно кърмене - болести аз имам една теория  Embarassed Аз боледувам много често - гърло, хрема, настинки ... антителата отиват у детето с кърмата. Не е нужно той сам да преболедува, за да има имунитет, аз го давам на готово ... Не знам до колко теорията ми е вярна, но само това ме крепи да продължавам да кърмя ...

# 668
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Lady N, теорията ти е доста вярна!  Peace
А ако детето боледува от нещо от което майката не е болна, то предава "болестта" на майката, тя изгражда нужните антитела и му ги връща обратно.
Много лаишко го обясних, извинявам се, но нямам възможност сега за дълги словоизлеяния!

# 669
  • Мнения: 1 350
и аз мисля, че с кърмата майката предава антитела на детенцето Simple Smile не за всичко, но за което организмът й е изградил в момента.

# 670
  • Пловдив
  • Мнения: 6 635
Айде и аз да се изкажа по темата...
От 3 месеца малкия ходи на ясли - НЕ Е боледувал Grinning много се радвам за което, разбира се, но пък оттогава аз съм постоянно болна  Crazy Ама като Ви казвам постоянно - разбирайте постоянно - тъкмо се оправя от кашлицата и ми текне носа. Тъкмо спрат секретите и започвам да кашлям ooooh!
та в тази връзка - *** Lady N *** , теорията ти се оказва валидна при нас Mr. Green

# 671
  • София
  • Мнения: 5 285
Точно ми попадна една много хубава статия, в която между другото се казва простичко и ясно:
Цитат
You probably know breastfed people who are sicker than many formula-fed people. Breastfeeding is no guarantee. It's like the yeast in bread: every loaf turns out differently, because of different temperature, moisture, timing, kneading. But for any particular loaf, if you leave out some of the yeast it's not going to rise as high as it could.

А ето я статията: "Normal" Is A Very Scary Word

# 672
  • Мнения: 9 481
Утро, аз напоследък си припомних колко полезно е рибеното масло. Бях го забравила, буквално, а четох няколко материала за ползите от него и започнах да давам на всички вкъщи. Simple Smile Лошото е, че сиропът, който си бях набелязала, го няма отдавна, та с едни перлички се занимаваме.

От почти 3г пия риб. масло по 4-5гр на ден Peace Т.е. давам с кърмата.
Относно сироп-виж в DM-от там съм купувала на големия с вкус на портокал. Иначе аз си купувам от ай-херб Wink Peace

# 673
  • Пловдив
  • Мнения: 6 635
Не е по темата, но за някакъв сироп от DM четох, че гърмял като шампанско Shocked

# 674
  • Мнения: 11 088
За болестите и имунитета - кърменето си е върхЪ, няма спор, но не може да лежим на тая кълка завинаги. Някъде между 2 и 3-годишна възраст започват да боледуват независимо дали посещават детско заведение, или не. Е, ако посещават, са по-засилени нещата.
Причините са няколко, от една страна около 2-годишна възраст завършва изграждането на собствения имунен отговор (това дава и отговор на въпроса защо е добре да се кърми дотогава поне), от друга - на тези години вече повечето дечица сучат съвсем малко като количество...  Независимо, че на нас може да ни се струва често Simple Smile
Иначе личният ми опит сочи, че за респираторните инфекции файдата може и да не е кой знае каква, но от стомашно-чревни боледуват несравнимо по-рядко и по-леко от некърмените.

От друга страна, ползите, които сме им донесли с майчиното мляко, ще им се отплащат цял живот, ще видите.

П.П. Последната 1 година ми се налага периодично да посещавам дерматолог, тя е доста популярна и натоварена, и как сред стотиците бебета с атопии и алергии пред кабинета не видях едно, дето да е кърмаче... Може и да има де...

Последна редакция: ср, 21 мар 2012, 15:14 от Параход

Общи условия

Активация на акаунт