Смисъл или желание?

  • 7 667
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 263
може би трябва да дефинираме желание и смисъл първо.
когато имам желание за нещо, то има смисъл за мен, независимо дали имам желание да запаля цигара или да набия децата. в дадения момент това желание има смисъл за мен. друг е въпросът дали ще удовлетворя желанието си.
мисля, че когато казваме, че имаме желание за нещо, но то няма смисъл, лъжем. например - имам желание да поговоря с мъжа си за проблемите между нас, но няма смисъл. мисля, че това е лъжа и всъщност желание няма.
така, че желание и смисъл, така, както са представени в темата, са може би едно и също.

# 31
  • Мнения: 806
Аз съм на мнение, че живота  ни е даден и избран преди да се родим.  Не знам за желание или смисъл, може би цел ...
Не винаги намираме смисъл, но имаме желание и обратното.

# 32
  • Мнения: 405


Какъв е смисълът ли? Да преодолееш егото си и да заживееш освободен от всякаква суета - може би най-трудната задача в тоя живот.


И за мен това е смисъла...   bouquet
И освен това, начина ти на мислене да промени поне един човек в обкръженито ти, който да промени още един, и т.н.
Според мен да преодолееш егото е най- доброто нещо, което може да се научиш да правиш. Ставаш по-добър и някак си мъдро щастлив ...  Peace

Желанието да направиш нещо идва след като си открил смисъла.

# 33
  • Мнения: 2 448
Ами в момента никакъв смисъл не намирам в това да пиша във форума, но го правя.  Laughing

Желанието е водещо разбира се. То е и това, което те кара да търсиш смисъл. Това, че ти се иска да има и нещо повече в това, което правиш докато си жив.
Лошо е когато ти се струпат наложително ужасно много неща, за които нямаш никакво желание, но си принуден да вършиш. Тогава в един момент започваш да губиш и смисъла на действията си.

# 34
  • Мнения: 631
Не съм много съгласна, че желанието е водещо. Понякога правиш куп неща без желание само защото има смисъл, както и понякога се отказваш от дадено желание защото си сметнал, че няма смисъл....

# 35
  • Мнения: 2 448
Не съм много съгласна, че желанието е водещо. Понякога правиш куп неща без желание само защото има смисъл, както и понякога се отказваш от дадено желание защото си сметнал, че няма смисъл....
Дай пример.

Той смисъла не е някаква константа и независеща от нас.Всеки сам си търси и придава смисъл на живота си. Той може и да е напълно безсмислен от вселенска гледна точка, ама ние да не го знаем.   Simple Smile

Ето да речем, ако става дума за това нямам желание да сменя памперса на детето си, ама  го правя, не е точно така. Защото водещото желание да съм видяла, че това има смисъл за мен, е желанието да отгледам дете. То е основното и водещо желание, е не нежеланието да върша неприятните неща свързани с него. 

# 36
  • Мнения: 631
Ами ти сама си отговаряш - осмисляш определено желание и чак тогава го реализираш, като се съобразяваш с неговите негативни и позитивни страни (които междудругото си  осмислила предварително - това за смяната на памперса и желанието да имаш дете).
Ето другия вариант  - отказвам се от желанието си да си сменя работата защото в тази, старата ми е сигурно, спокойно, но взимам по - малко пари, а новата работа е за повече пари, по атрактивна и т.н.т., но приоритетите са ми други..

# 37
  • Мнения: 2 448
Ами ти сама си отговаряш - осмисляш определено желание и чак тогава го реализираш,

Не не е така разбира се. Има много неща, които правя без да виждам или изобщо да търся смисъл, но просто ги искам. По скоро да се откажа от някое желание и да не го реализирам ( ако е възможно за реализиране естествено) е защото не е достатъчно силно , а не защото не съм намерила смисъл в него. Той смисъла и не се намира, той се придава, измисля така да се каже от съответния човек. както това с детето. Искала съм да стана майка и чак когато станах почна да ми се струва,че това е най смисленото нещо в живота ми, а не преди да забременея да съм го решила, че това понеже има смисъл и да ми се появи желание да родя.  Simple Smile

Ние не знаем със сигурност дали живота ни има смисъл, но понеже ни се иска да е така му го придаваме и казваме, че всъщност го търсим. Как да търсим нещо, за което не знаем дали изобщо го има, ако не ни води желанието това нещо да съществува.  Simple Smile

# 38
  • Мнения: 631
Всъщност ние говорим за различни неща.... Аз говоря за разума и осмислянето на определено желание като приоритет, а ти говориш за това, кое е първо....
Да, често се случва да осмислим нещо, което вече сме направили и да се разочароваме или да бъдем доволни от него, но и често се налага да премислим предварително определено желание преди да го приведем в действие. Това е моята логика и това влагам в хипотезата си, а именно, че водещ е смисъла.

# 39
  • Мнения: 857
Желание. Смисълът е плод на нашия опит и житейска философия, докато желанието е нещо, което е инстинктивно. В този ред на мисли -  ние придаваме смисъл на нашите желания  Peace.
Снощи гледах филм, който много ме развълнува и точно там открих точно това - на първо място е желанието.

# 40
  • Мнения: 3 034
Той Чаплин затова беше гениален и толкова ясно го е казал, че не виждам какво има да се разсъждава. Разбира се, че коренът е желанието. Едно новородено поема първия си дъх с желанието за живот. То смисъл не вижда, не му и трябва. Оттам нататък вече започваме да растем и твърде много да разсъждаваме. Желанието е първично и изключително мощно. Всичко останало следва.

Общи условия

Активация на акаунт