Промяна на постоянен адрес - как става точно?

  • 40 900
  • 71
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 609
Питането ми е за случай, в който жилището е собственост на друг човек. Помня, че след многобройните случаи на фалшиви регистрации и 234985 човека, "живеещи" на един и същ адрес, условията се промениха, но не помня как точно и нещо не успявам да намеря информация.

Конкретният ми случай - регистрирана съм на адреса, на който живее майка ми и на който и аз съм живяла години наред. Тя обаче продава апартамента и се мести и трябва да си сменя адресната регистрация - не мисля, че е удачно да продължавам да се водя на адрес, на който вече ще живеят съвсем други (и непознати) хора. В момента живеем под наем и дори и хазайката да се съгласи, не искам да се регистрирам на място, което може и да напусна след 1 месец (например). Та мога да се регистрирам или на новия адрес на майка ми, или на адреса на баба ми, но след като не става дума за мое собствено жилище, какво ще ми е нужно, за да си променя постоянния адрес (имам смътен спомен, че трябваше да се представи или нотариален акт, или договор за наем, за да се извърши промяната)?

# 1
  • В Космоса
  • Мнения: 9 881
Трябва да отидеш със собственика, а той да носи нотариалния акт.

# 2
  • Мнения: 258
Kакто Акаша ти е писала така е.Аз в четвъртък на 29.12 си смених адреса като носих със себе си акта за раждане и свидетелсство за брак, но с мен беше и свекър ми като собственик на апартамента където живея с нотариалния му акт. Аз попълних карта за постоянен адрес. а ттой декларация. И след това до месец трябва си смениш личната карта с новия адрес така ми казаха.

# 3
  • София
  • Мнения: 932
Трябва да отидеш със собственика, а той да носи нотариалния акт.
Peace

# 4
  • В страната на бурите
  • Мнения: 961
Аз също си сменях постоянен адрес преди няколко месеца - освен нотариален акт (+копие, което остава при тях) и задължително присъствие на собственика, на мен ми искаха и нотариално заверено пълномощно от собственика, че е съгласен аз да се регистрирам на адреса. Абе беше голяма дивотия - трябваше човекът да се разкарва, да плащаме на нотариус... и наистина в едномесечен срок трябва да смениш личната карта и шофьорската книжка. (Моята още не съм я сменила, а си карам  Embarassed)

# 5
  • Мнения: 505
Адинка, много зависи от общината, в която си. На мене ми поискаха само попълнен формуляр. Така че може би ще  по-добре да попиташ там най-напред.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 609
Благодаря на всички за отговорите. Ще питам и в общината. Весело посрещане на Новата година!

# 7
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Искат собственика или упълномощено лице . До сега като хазаи, не сме оставяли копие, а дори някой път само копие сме носили. За собственика само се легитимира и показва нотариалния акт, за него е много бързо, а какво после правят с наемателите - не зная.

# 8
  • София
  • Мнения: 16 095
Аз ходих миналата седмица в общ. Изгрев да регистрирам скъпия при мене.
Носех копие на нотар. акт, оставиха го при тях в архива. Предварително бях написала от 2те страни на листа, че служи за адресна регистрация. Бях го одраскала яко с надписи, служителката го погледна, но нищо не каза. Попълнихме бланки, платихме 5 лв на касата.

# 9
  • Мнения: 59
Здравейте, скоро ще ми се наложи да си сменя постоянния адрес
Искам да попитам някой има ли представа къде се извършва това за Младост 3
и горе долу колко отнема цялата процедура като време,защото трябва да изляза от работа

# 10
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Здравейте, скоро ще ми се наложи да си сменя постоянния адрес
Искам да попитам някой има ли представа къде се извършва това за Младост 3
и горе долу колко отнема цялата процедура като време,защото трябва да изляза от работа

В Общината, но не зная за Младост къде е. Първо там и после за вадене на картата в районното МВР.

# 11
  • София
  • Мнения: 10 825
А при промяна на постоянния адрес на майката какво става с адреса, на който се водят децата? Автоматечно ли се променя и той и ако не  какво е необходимо за да се промени и тяхната адресна регистрация?

# 12
  • София
  • Мнения: 4 878
И след това до месец трябва си смениш личната карта с новия адрес така ми казаха.

Ако не си смениш личната карта има ли последствия? Аз от няколко месеца съм с нов адрес, но не съм си сменяла картата.

# 13
  • Мнения: 10 547
И след това до месец трябва си смениш личната карта с новия адрес така ми казаха.

Ако не си смениш личната карта има ли последствия? Аз от няколко месеца съм с нов адрес, но не съм си сменяла картата.

Никакви. Никой не може да те задължи да си смениш постоянния адрес.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 878
И след това до месец трябва си смениш личната карта с новия адрес така ми казаха.

Ако не си смениш личната карта има ли последствия? Аз от няколко месеца съм с нов адрес, но не съм си сменяла картата.

Никакви. Никой не може да те задължи да си смениш постоянния адрес.



Аз адреса съм го сменила, но не и личната карта.

# 15
  • Мнения: 10 547
Упс, имах предвид личната карта.

# 16
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Ако е сменен постоянния адрес, мисля, че до месец се вади лична карта. Ако е само временен - нищо не се прави.



А при промяна на постоянния адрес на майката какво става с адреса, на който се водят децата? Автоматечно ли се променя и той и ако не  какво е необходимо за да се промени и тяхната адресна регистрация?

Ако детето е 14 годишно - процедурата е същата.

Ако детето е по-малко - мисля, че се упоменаваше при адреса на майката. Носете акта за раждане и питайте.

Поначало си ви трябва смяна адрес и на дете, защото после като се вади лична карта, може да ви пратят да го вадите на стария адрес и може да си създадете проблеми. А може и тогава да ви изпратят за смяна на адрес. Пазете жълтия лист за по-късен етап.

# 17
  • Мнения: 18 542
Това с оставянето на копие от нотариалния акт не го ли махнаха?
Знам че пролетта се опитах да си сменя адресната регистрация, но искаха да оставим копие от нотар.акт на което категорично не бяхме съгласни и се отказах от "услугата". После чух че е отпаднало.

# 18
  • Мнения: 2 927
Ако не си смениш личната карта има ли последствия? Аз от няколко месеца съм с нов адрес, но не съм си сменяла картата.
     Ако си променила само настоящ адрес, нещо не правиш. Ако си сменила постоянния, В МВР ще ти съставят акт и после ще издадат наказателно постановление. Обикновено налагат глоба от 20 лева.

Скрит текст:
ЗБЛД
Чл. 81. (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., доп., бр. 29 от 2003 г., бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 82 от 2009 г.) (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което:
1. не подаде заявление за подмяна на българските си лични документи в срок до 30 дни при промяна в имената, единния граждански номер, пола, гражданството, постоянния адрес или при настъпили съществени и трайни изменения на образа;

# 19
  • Мнения: 11 747
и наистина в едномесечен срок трябва да смениш личната карта и шофьорската книжка.

Шофьорската книжка защо? За променен адрес?

# 20
  • София
  • Мнения: 2 995
Адинка, много зависи от общината, в която си. На мене ми поискаха само попълнен формуляр. Така че може би ще  по-добре да попиташ там най-напред.

Мда, за София, община Средец - искат само попълнен формуляр. Нищо друго.
След това с копието - в МВР за смяна на личната карта (мисля, че срокът за второто беше шест месеца, но може и да греша).

Смяна на шофьорската книжка се налага само при смяна И на населеното място.

# 21
  • Мнения: 11 747
А, ясно, аз само улиците сменям, дори не кметството, какво остава за града  Simple Smile  Иначе октомври с нотариален акт, собственик и така. Чудно ми е като има имоти с по 10 собственика, спорове, делби, наследства и прочие, там как трябва да се регистрират хората... А се налага понякога.

# 22
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Не само лична карта и шоф книжка, но и документите на колата.  Мъжът ми скоро смени адрес на колата - бързо ставало и колата дори не сме я карали май  newsm78

# 23
  • Мнения: 66
Здравейте! Към днешна дата как стои въпроса с адреса на децата, когато майката сменя своя постоянен? Сина ми е на 1г и при смяна на моя адрес, сменя ли се неговия? Колко горе - долу трае самата процедура по смяна само на регистрацията, не знам  дали ще успея с документите за детските, а преди 15-и не мога да си задвижа нещата?

# 24
  • София
  • Мнения: 1 609
Сменя се адреса на децата, да. Информацията ми е съвсем прясна - преди месец смених моя постоянен адрес и служителката в общината ме помоли да попълня бланка и за дъщеря ми и смени и нейния. Смяната става за минути - отиваш в съответната община (където е новия постоянен адрес), попълваш 2 бланки, с които заявяваш промяната; служителката въвежда информацията в системата и готово. На мен ми разпечата и удостоверения за постоянен и настоящ адрес - по едно за мен и за дъщеря ми.

# 25
  • Мнения: 66
Благодаря ти, Адинка Simple Smile Потвърждавам за интересуващите се, при мен тази сутрин по същия начин се случиха нещата и бих казала доста бързо, противно на моите очаквания  Wink Simple Smile

# 26
  • Мнения: 9 762
Ако е сменен постоянния адрес, мисля, че до месец се вади лична карта. Ако е само временен - нищо не се прави.



А при промяна на постоянния адрес на майката какво става с адреса, на който се водят децата? Автоматечно ли се променя и той и ако не  какво е необходимо за да се промени и тяхната адресна регистрация?

Ако детето е 14 годишно - процедурата е същата.

Ако детето е по-малко - мисля, че се упоменаваше при адреса на майката. Носете акта за раждане и питайте.

Поначало си ви трябва смяна адрес и на дете, защото после като се вади лична карта, може да ви пратят да го вадите на стария адрес и може да си създадете проблеми. А може и тогава да ви изпратят за смяна на адрес. Пазете жълтия лист за по-късен етап.

По принцип децата трябвало да се водят с майката, т.е. и за тях трябва да се попълва адресна карта. Обаче, за да е валидна смяната се иска съгласие на бащата.
Аз казах, че такова нямам и нищо не попълних за децата.

# 27
  • Мнения: 6
Здравейте!

Аз и съпругът ми живеем под наем и искаме да сменим постоянния си адрес,собствениците на жилището са двама,въпросът ми е дали трябва да присъстват и двамата в общината ?

# 28
  • Мнения: X
Скоро сменях настоящ адрес и само единия от двамата собственици присъства, така че може би и при теб няма да е проблем да е така.

# 29
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Само с един собственик.

# 30
  • Мнения: 1 520
Аз и съпругът ми живеем под наем и искаме да сменим постоянния си адрес, собствениците на жилището са двама,въпросът ми е дали трябва да присъстват и двамата в общината?
Има постоянен, има и настоящ адрес.
След всяка промяна на постоянния адрес трябва да си смениш и личната карта.
Настоящият адрес е въведен именно за да не се налага да си сменяш л.к. всеки път когато сменяш квартирата и т.н., и с оглед на това, че понякога ти се налага да пребиваваш на различни места/адреси по-дълго време.

# 31
  • Мнения: 6 417
Изискванията за копие от нотариален акт и т.н. от кога са? Чудно как тогава преди избори се регистрират по 50 мангала на един адрес. Ми утре някой, който се издирва с червена бюлетина от Интерпол може да се запише на моя адрес...

# 32
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Шушон, не зная дали това това не е изискване за по-големите общини.





 Нека някой запознат да каже как е извън София

# 33
  • Мнения: X
Никой не може да се запише без ваше знание и желание.

# 34
  • Мнения: 390
Здравейте, интересувам се от смяната на постоянния си адрес. Проблемът е, че живея с приятеля си, нямаме брак, но разбира се не му плащам наем, за да имаме някакъв договор. Жилището е негово, а аз се водя на адреса, на който живеех преди. Мога ли да си сменя постоянния адрес?

# 35
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 850
Можеш да си смениш постоянния адрес, но тогава трябва да смениш и личната карта. В общината отиваш със собственика (или с нотариално заверено пълномощно) и с нотариалния акт на имота. Попълвате едни документи и внасяте такса (под 5 лв. беше). Ако не искаш да си сменяш личната карта можеш да се запишеш там по настоящ адрес. Тогава гореописаното е достатъчно. Дават ти един документ, че си регистрирана на адреса.

# 36
  • Мнения: 390
Манди, благодаря!

# 37
  • Мнения: 5
Много изчерпателна тема - благодаря!
От до тук написаното разбирам, че рисковете за собсвеника са единсвтено, ако трябва да се оставят копия на нотариалния акт?

Мисълта ми е, че ако го правиш фиктивно като услуга на друг, какви са рисковете от евентуал злоупотреба в бъдеще?

# 38
  • Мнения: 3 784
Рискът е, че нямаш никакъв механизъм да го "отпишеш" и разчиташ само на добрата му воля да не те въвлече в разни простотии и в някакъв момент да го смени, но няма как да го принудиш да го направи или да го направиш сам.

Иначе не разбирам какво имаш предвид с "риск, ако оставяш копие от акта". Акта го носиш със себе си в съответната община, за да докажеш, че си собственик, копие не оставяш, или, ако правят копие, го правят служителите в общината и остава за общината. Но мисля, че не се прави, само го показваш.

# 39
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Акта само се показва. Не зная да са измислили нещо ново

Ми ако даваш под наем, следва да бъдат регистрирани.


Фиктивна регистрация според мен не трябва да се прави

# 40
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 778
Акта само се показва. Не зная да са измислили нещо ново

Ми ако даваш под наем, следва да бъдат регистрирани.


Фиктивна регистрация според мен не трябва да се прави
   
Мнеее нот.акт + декл. по чл. 92 от ЗГР и попълнени бланки са комплекта от документи необходими за адресна регистрация и остават в общината. Справка ЗГР.

# 41
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Значи има нещо ново.

# 42
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 778

Закона е в сила от м. август 2012 . И често се правят проверки по спазването му.

# 43
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
И често се правят проверки по спазването му.

Това е добре.

Седа и си мисля, кога последно сме регистрирали наемател, като до сега не са ни искали тези неща. И си мисля че беше 2013 година, но както и да е. При мен пристигат писма на наематели, а аз вече отдавна  нямам връзка с тях, защото като сме ги регистрирали, после те не са се явно отрегистрирали

# 44
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 778
И често се правят проверки по спазването му.

Това е добре.

Седа и си мисля, кога последно сме регистрирали наемател, като до сега не са ни искали тези неща. И си мисля че беше 2013 година, но както и да е. При мен пристигат писма на наематели, а аз вече отдавна  нямам връзка с тях, защото като сме ги регистрирали, после те не са се явно отрегистрирали

Точно така Confused За съжаление в тази ситуация се разчита на съвестта и съзнанието на относително непознати лица ooooh!

# 45
  • Мнения: 4
Регистрирах се на адрес близо до училище с цел район попадащ в близост до него за записване на децата ни.  Отидохме с хората собственици и уведомихме общината за това и издадоха документ. Как и Личната Карта да сменя адреса си за да ми служи, като постоянен адрес и настоящия?

Последна редакция: пн, 11 апр 2016, 13:48 от kamen71

# 46
  • София
  • Мнения: 16 095
отиваш в местното МВР и сменяш личната карта, после и шоф. книжка - ако имаш.
Носи се бележката с регистрацията.

# 47
  • Мнения: 6 615
Акта само се показва. Не зная да са измислили нещо ново

Ми ако даваш под наем, следва да бъдат регистрирани.


Фиктивна регистрация според мен не трябва да се прави

Миналата седмица сменях адресна регистрация- искат копие от НА, който остава  там.

# 48
  • София
  • Мнения: 16 095
НА остава в служба ЕСГРАОН. Затова като го преснимах напречно на всяка страница с маркер написах, че е за адресна регистрация и датата. Лелката малко се нацупи, но нищо не каза. Не, че ако решат държавните служители няма да се докопат до всички докумени на някого.
Нали периодично четем за далавери с имоти на пияници или старци без наследници. Имотната мафия си сътрудничи с общинските служби.
Да чукаме на дърво, друго не остава.

# 49
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 778
НА остава в служба ЕСГРАОН. Затова като го преснимах напречно на всяка страница с маркер написах, че е за адресна регистрация и датата. Лелката малко се нацупи, но нищо не каза. Не, че ако решат държавните служители няма да се докопат до всички докумени на някого.
Нали периодично четем за далавери с имоти на пияници или старци без наследници. Имотната мафия си сътрудничи с общинските служби.
Да чукаме на дърво, друго не остава.
Имате ли доказателства за това или просто е поредната "градска легенда"......защото ако е първото е редно да сезирате компетентните органи....въе вторият случай Вие можете да се окажете техни клиенти за клевета....

# 50
  • Мнения: 4
Акта само се показва. Не зная да са измислили нещо ново

Ми ако даваш под наем, следва да бъдат регистрирани.


Фиктивна регистрация според мен не трябва да се прави

Миналата седмица сменях адресна регистрация- искат копие от НА, който остава  там.
Аз си имам собствено жилище с нотариален акт( НА)
Просто ЛК да е с адреса където сме уведомили общината че живеем.

# 51
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 778
Акта само се показва. Не зная да са измислили нещо ново

Ми ако даваш под наем, следва да бъдат регистрирани.


Фиктивна регистрация според мен не трябва да се прави

Миналата седмица сменях адресна регистрация- искат копие от НА, който остава  там.
Аз си имам собствено жилище с нотариален акт( НА)
Просто ЛК да е с адреса където сме уведомили общината че живеем.


Сменяте си си ЛК в МВР

Последна редакция: вт, 12 апр 2016, 11:28 от Мамзел Нитуш

# 52
  • Мнения: 2 681
Имате ли доказателства за това или просто е поредната "градска легенда"......защото ако е първото е редно да сезирате компетентните органи....въе вторият случай Вие можете да се окажете техни клиенти за клевета....
Яаа, каква начетена потребителка. И как строго, по научному се изразява.
Все едно не четеш колко склерозирали старци остават без дом.
Или пък си от имотната мафия и се стряскаш?

# 53
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 778
Имате ли доказателства за това или просто е поредната "градска легенда"......защото ако е първото е редно да сезирате компетентните органи....въе вторият случай Вие можете да се окажете техни клиенти за клевета....
Яаа, каква начетена потребителка. И как строго, по научному се изразява.
Все едно не четеш колко склерозирали старци остават без дом.
Или пък си от имотната мафия и се стряскаш?

Дали ще Ви бъде удобно (разбирай, ако възпитанието Ви позволява), да спазвате учтив и нормален тон в публикациите си? Обидите, и квалификациите ще пропусна, под нивото и достойнството ми е, но пак да попитам какви са доказателствата за връзка на имотната мафия и служителката в ЕСГРАОН?

П.П. За съжаление съм срещала Ваши публикации и в други теми......нивото на изказ и възпитание, което лъха от тях... ooooh!

# 54
  • Мнения: 22
Здравейте! Искам да си сменя адресната регистрация! Какво трябва да направя?

# 55
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Зависи дали сте собственик на жилището на новия адрес или не. Ако сте с нот акт в общината, ако не, със собственика на жилището пак в общината.  Така е поне за София.

# 56
  • Мнения: 5
Акта само се показва. Не зная да са измислили нещо ново

Ми ако даваш под наем, следва да бъдат регистрирани.


Фиктивна регистрация според мен не трябва да се прави

Копие акта остава в съответната служба, като се задрасква съдържанието или се пише за каква цел е. Така поне направиха в община Възраждане.

# 57
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Явно има нещо ново, аз също пиша за тази община.

# 58
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 778
Явно има нещо ново, аз също пиша за тази община.

Ново,ново......колко да е ново от август 2012 г. е в сила този ЗГР.

# 59
  • Мнения: 13
Здравейте!
Много полезна информация има в този пост. За жалост в официалните сайтове нищо смислено не пише...
Аз имам следното питане - Аз и синът ми(на 1г) живеем в апартамента на една далечна леля. Искам да сменя постоянния си адрес и личната карта. Прочетох, че са необходими:
1) лична карта
2) акт за раждане мой
3) акт за раждане на детето
4) нотариален акт
5) договор за наем

Тъй като живея при леля си (нямаме пряка роднинска връзка) не сме попълвали договори за наем....
Ще бъде ли достатъчно да отида с нея лично и документите от 1 до 4, за да ми бъде издадено удостоверение за постоянен адрес? newsm78

# 60
  • Мнения: X
Да, като леля ти ще трябва да попълни
ДЕКЛАРАЦИЯ по чл. 92, ал.3 от ЗГР
(може предварително да подготвите документите)
ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ПОСТОЯНЕН АДРЕС
http://ruse-bg.eu/bg/pages/540/index.html

Последна редакция: пт, 13 яну 2017, 12:56 от Анонимен

# 61
  • Мнения: 13
Да, като леля ти ще трябва да попълни
ДЕКЛАРАЦИЯ по чл. 92, ал.3 от ЗГР
(може предварително да я подготвите)

Благодаря за бързия отговор!

# 62
  • Мнения: 119
Здравейте! Предстои ми смяна на стария ми постоянен адрес с нов. Питанката ми е какво се случва с колата ми, която се води към КАТ на стария ми адрес, дали трябва да я регистрирам в КАТ на новия? И също така какво става с паспорта на бебето ни, което също се води на стария ми адрес?
Предварително благодаря!  bouquet

# 63
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Колата и се сменя талона с новия адрес

# 64
  • Мнения: 119
Колата и се сменя талона с новия адрес

Благодаря за отговора Simple Smile
А номерата? В момента е със силистренски, а новия ми адрес е в София...  newsm78

# 65
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Е да, задължително щом не са софийски

# 66
  • Мнения: 678
Здравейте,
Някой може ли да ми даде инфирмация, когато искам да сменя постоянния си адрес и този на детето, задължително ли бащата трябва да присъствя лично при подаване на заявлението, за да се подпише или може да подпише документа вкъщи и да го занеса аз?
благодаря.

# 67
  • Мнения: 2 644
Лятото сменях моя и на децата постоянен адрес, бащата беше с мен, подписа на място заявлението. Не знам дали може да си занесеш документа в къщи и после да го върнеш. Най-добре да се пита на място в общината.

# 68
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 778
Как ще се удостовери, кой и кога в действителност е подписал, заявлението за постоянен адрес? Подписите се полагат лично и се представя лична карта.

# 69
  • В страната на бурите
  • Мнения: 961
Аз бях в подобен казус - жилището е на свекър ми, но с мъжа ми нямаме брак - тоест по закон нямаме роднинска връзка. Помня, че заедно със свекър ми ходихме първо до районната община с нот. акт, после ходих за нова ЛК. Най-добре звънни и питай, но мисля, че това документите.

# 70
  • София
  • Мнения: 10 825
Когато аз сменях моят и на децата постоянен и настоящ адрес, съпругът ми не беше с мен.

# 71
  • Мнения: 48 007
На мен ми отказаха без бащата. За компромис- децата останаха на адреса на бащата, а аз си го смених. Предупредиха ме, че когато той си го сменя, трябва да отида и аз, за да сменят и на децата. Имаме брак иначе и смених адреса с такъв на общо семейно жилище. И все пак...

Общи условия

Активация на акаунт