Може ли детето ми да тръгне с 1 година по-късно на училище

  • 3 801
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 477
Да, ама по-добре човек да опита отколкото като мен - отказах се и сега  ooooh! ooooh! ooooh!

# 16
  • Мнения: 10 547
Наистина ли мислите, че три месеца разлика имат чак такова значение и, че ако детето беше родено през септември, например и тръгне на училище точно на 7, ще се справи по-добре от онова, родено през декември? Все пак не говорим за деца в училищна не в кърмаческа възраст?

Моето е едно от най-малките в класа и едно от най-добре справящите се наравно с момиче, родено в началото на година и момче, родено в края със сериозен зрителен проблем.

Подкрепа винаги можеш да срещнеш, обръщайки внимание на постове, които потвърждават тревогите ти.

Последна редакция: вт, 17 яну 2012, 08:03 от Касита

# 17
  • София
  • Мнения: 6 477
Моят скромен опит показва, че поне за моето дете това е от значение. Затова и има такава комисия - преценява се индивидуално всеки случай. Аз съжалявам за това, че не я заведох, за да се прецени и от специалист. И да, признавам сега е доста доста трудно, отнема двойно повече време написването на всички домашни, а за занималня и дума не може да става...Опитахме миналата година - пълен погром...доучвахме и дописвахме вкъщи и учебния ден беше по 12 часа...Но това важи за моето си дете и не съм обобщавала за всички деца.

# 18
  • Мнения: 10 547
Всъщност е индивидуално за всички деца- да, но това означава и всяко едно да се яви пред подобна комисия. По тази логика Х може да тръгне в първи клас на 5 години, защото е готов като умения- социални и училищни на тази възраст, а У и на 9 години да не се чувства емоционално стабилен в клас.

П.П. Детето ми тежи 18 кг. да уточня, видях, че и това се обсъжда като възможен минус. 35-килограмовите са редки изключения.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 477
Затова родителите преценяват, говорят с учителите от подготвителните групи и решават какво да направят, съобразявайки се със законовата уредба. При записване в първи клас се дава една характеристика, в която се описва точно това. Е, ако там учителката също препоръча отлагане, значи може да се мисли за комисия. Това са лично мои размисли, не ангажирам никого с мнението си  и не се заяждам с никого Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 735
Преди доста години сестра ми, родена октомври месец, тръгна в първи клас а 7г.11м., защото не беше готова. Обясняваше на майка ми, че както бяга от градината, така ще бяга и от училище. Дори и полицаите да искат да я водят, пак щяла да бяга. Тогава родителите ми прецениха, че не й е време. И се оказаха прави. Дори и късно тръгнала, й беше доста трудно от началото до края на училището (слава Богу, завърши! Simple Smile ).

Съседите ни, пък, задържаха тяхното детенце (и то октомври е родено), за да тръгне с другото съседско дете (родено април следв.година), защото бяха израстнали заедно и искаха да ходят в един клас.

Не съм сигурна по онова време имало ли е някакви специални условия, на които е трябвало да отговаря детето, но явно начини има.

Вуйчо ми е роден в края на декември и е имал съученици с година по-големи от него. Разликата е била осезаема доста дълго време. Факт е, че е бил случил на клас и приятелите му са от тогава, но май не е бил много щастлив да е най-малкият...

Извинявам се за вмешателството, но реших да споделя случаи от близките ми, вярно от преди много години  Blush

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 372
Наистина ли мислите, че три месеца разлика имат чак такова значение и, че ако детето беше родено през септември, например и тръгне на училище точно на 7, ще се справи по-добре от онова, родено през декември? Все пак не говорим за деца в училищна не в кърмаческа месеца?
Абсолютно съм съгласна. Разлика от 2-3 месеца просто няма никакво значение. Дали детето, родено октомври или началото на ноември, ще е на светлинни години от твоето, само защото е родено няколко месеца по-рано? Не, няма да бъде. Всичко е строго индивидуално. Детето ти може да е родено януари и пак да не се справя, а може да е родено на 31 декември и да се справя отлично. Просто тук възрастта не играе никаква роля, а индивидуалните способности и качества на децата. Да, децата родени януари ще са с година по-големи от твоето, може да се усеща някаква разлика, но нали се сещат, че няма как всички деца от целия клас да са родени само януари и февруари и твоето да бъде единственото по-малко дете Laughing. Ще има деца родени през всички или почти всички месеци. Просто виж как ще се справя детето в ПГ, ако там няма проблем, усвоява материала добре, общува нормално с децата, не виждам повод за отлагане. Ако все пак прецениш, че детето няма да се справи, то проучи какъв е редът за отлагане и започвай да действаш. Peace

# 22
  • Мнения: 44
Дъщеря ми е родена 28.11.1994г. сега е на 17г. и е в 10клас. Нейният набор е в 11клас. Нямаше конкретна причина, но аз реших да се доверя на интуицията си и я пуснах на училище с по-малките. Нито за миг не съм съжалявала за това решение до ден днешен. Разликата в годините не наруши физическото и развитие,напротив тя е много по-уверена,държи се по-зряло , отговорна е и се спрвя изключително добре в училище. Освен това по този начин и дадох възможност да се възползва от още една година детство ,за което вярвам сега всяка от вас копнее.
[/quote]

# 23
  • София
  • Мнения: 891
Благодаря на всички ви за мненията, въпреки че темата ми не беше насочена към "за" или "против" тръгването по-късно на училище, а по-скоро каква е нормативната уредба и търсене на мнение и опит на някой, който вече е минал по-този път.

Притеснява ме благодарение на това да не ми направят административни спънки в дадени училища да го запиша в предучилищна вместо в първи клас.

Много благодаря на Morgana, която ми помогна с нормативната уредба и от кой зависи решението и ми даде надежда, че това все пак може да се случи. По принцип мисля, че няма да имам спънки от учителките на сина ми и на директорката в детската градина - дори напротив, мисля ще мога да взема от тях препоръки, че наистина има нужда да тръгне 1 година по-късно. Но за мен беше важно преди да започна да говоря за нещо да съм наясно до къде стигат правата ми и за какво мога да се боря.

Когато имам повече информация, ще ви държа в течение как се развива нашата история и каква е процедурата от близо. Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 11 710
Синът ми е роден в края на годината по-точно в средата на декември.В детската градина беше най-малкият и разликата беше осезаема.
Въобще не ми е минавало през ума да го отлагам,той също беше дребен като ръст и тегло.
Каква е гаранцията,че ако детето беше родено през септември или октомври щеше да се справя по-добре/по-лесно?
Лично аз съм много резервирана към ситуациите,при които децата тръгват една година по-рано или по-късно на училище.
Разбира се всеки родител си преценява,но понякога последните стават първи Peace.
И накрая ще кажа,че явно има начин,защото се сещам за познато дете родено в последните 4-5 дена на декември и тръгнало на училище със следващия набор.Явно има вратички...

Общи условия

Активация на акаунт