За или против даването на ясла?

  • 5 403
  • 93
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 7
Ако трябва да се избира между ясла и гледане от майката - второто.
Но ако има бюджет за частна ясла или детегледачка - правилно избрана частна ясла е много по-добър вариант от детегледачка.

Защо пък да не е дедегледачка?
Аз познавам дедегледачки които много добре се грижат за децата които гледат. Peace

# 61
  • Мнения: 5
Няма "за" или "против", а дали можеш да си позволиш лукса да си отглеждаш детето у дома до 3 годинки.

# 62
  • Мнения: 141
Аз лично съм ЗА яслите.То си зависи и от детенцето.
Моето го пуснах на 1г 6м,откакто тръгна на ясла нито веднъж не е плакала за ен,ходим с усмивка,хапваше и,спеше си там,започна да си създава навици,започна да говори много повече и цял куп други неща.Аз съм доволна и не съжалявам че я пуснах на 1г.6м

# 63
  • Мнения: 1 666
Преди млко го написах в друга яслена тема, затова ще се цитирам:
Цитат
Всяко дете е различно, затова и няма универсални препоръки и изводи за или против яслите/градините.
Синът ми не е ходил на ясла. Ясно ми беше, че ще му е трудно, а и имах възможност да го гледам, така че той тръгна направо на градина. Но и там адаптацията му беше достътчно трудна.
Дъщеря ми е коренно различно дете като темперамент и отношения с околните. Дадох я на ясла на 2г. точно. Първия ден отидохме с намерението да остане само до обяд, а когато отидох да си я прибера на обед, сестрите буквално не искаха да я пуснат. Казаха: "таково дете не сме виждали, тя няма никакъв проблем, играе си с другите, яде, усмихната е, спокойна, остави я и да спи". Е, този първи ден си я взех, но от следващия вече остана за цял ден. Никакъв период на адаптация нямаше, никакви проблеми!

# 64
  • Мнения: 202
за сега съм ЗА
Дано да не ми се промени бързо мнението , щом малкия тръгне на ясла:)

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 22
Малката ми дъщеря тръгна на ясла на 1год. и 4мес. Никакъв проблем и до днес - вече почти година ходи на ясли. Голямата пък я пуснах на ясла на 2 год. и малко. Е то не бяхя вируси, то не бяха болести - чудо. И я спрях и си викнах детегледачката докато не тръгна на градина. Та ... с всяко дете е различно.
За яслите съм.

# 66
  • Мнения: 11
За всяко дете е  много индивидуално

# 67
  • София
  • Мнения: 39 101
По принцип съм против. Голямата не сме я давали на ясла, имахме баба.
Но сега вече нямаме.
И просто нямам друг начин.
А се надявам и бебо да се справи добре.
Той е роден януари, Така че като тръгне ще е доста голям.
Здравичък е, усмихнат и общителен.

# 68
  • Перник
  • Мнения: 211
По принцип съм "за" яслите, но да речем след годинка и половина-две. Разбира се, ако ситуацията налага няма нищо драматично да тръгне и по-рано на ясла. Simple Smile

# 69
  • Мнения: 53
Аз съм ЗА яслата - болестите са неизбежни, а контактите с деца необходими.

# 70
  • София
  • Мнения: 594
Ако трябва да се избира между ясла и гледане от майката - второто.
Но ако има бюджет за частна ясла или детегледачка - правилно избрана частна ясла е много по-добър вариант от детегледачка.

Защо пък да не е дедегледачка?Аз познавам дедегледачки които много добре се грижат за децата които гледат. Peace

Така е, и аз познавам добри детегледачки. Заниманията в яслата и играта с другите деца - това е много по-хубаво. Стига да е здравичко детето. Малката не ходи на ясла от месец и май скоро няма да я пусна, но често си споменаваме лелите и децата, вечер лягаме и ги изреждаме по имена и как те също ще спят и тн. 

# 71
  • Мнения: X
Против яслата съм.
Едно дете,отглеждано вкъщи може да има много по-разнообразно ежедневие от ходещото на ясла.Пример-паркчета,градинки,детски центрове,зоопарк,гости,разходки на различни места,които му харесват-все места,където може да общува на воля с други деца.
Памперса,проговарянето,ученето на песнички,букви и т.н могат да се научат и вкъщи,и то много по-бързо и лесно.
Не съм съгласна с новата мода-да ходи от малко на ясла,за да се социализира,да свиква с деца и т.н
Отглежданите у дома деца също общуват с хора,имат приятели,играят по часове на чист въздух с връстници.
Пък и ако за 1-2 годишните бебета беше толкова важно да прекарват целия си ден с други непознати деца,то децата от домовете за сираци щяха да бъдат най-щастливите и най-социализираните хора.Ама не би......
Ясла бих приела единствено,ако финансовото състояние на семейството го налага.
Радвам се,че аз мога да си позволя лукса да гледам детето си вкъщи до тръгването му на градина.

# 72
  • Мнения: 443
Напълно съм съгласна с горния пост. Не добавям нищо защото Елена е казала всичко изчерпателно. Против яслата съм,но твърдо за градина. Тези три години,когато се гледахме с детето никога няма да се върнат и не бих ги заменила с нищо. Жал ми е за деца на по годинка оставени на ясла. Естествено ако няма друга възможност и се налага ще ходят какво да се прави. Ако едно дете е общително то винаги се социализира и се вписва в групата. Не разбирам само как се социализира едногодишно бебе.

# 73
  • Варна
  • Мнения: 2 768
  Здравейте, мили майки

Нашето момиче го приеха на ясла, трябва да започне сега в края на януари, проблема е че  е още на 1 година и 3 месеца и е свикнала да спи през деня само в количката. Чудя се дали да я дам на ясла или да я оставя поне да стане на 2 годинки?

Моля споделете Вашият опит и мнение? Simple Smile
Без да съм чела темата. Против.
От собствен опит. Без да се е разболявал нито веднъж до 2г., когато тръгна на ясла се започна едно боледуване, че отиде чак до първи клас.

# 74
  • Мнения: 601
Интересна е тезата за градините/яслите като развъдник на болести.

Познавах момиченце на 1г., което ходеше на ясла, майка му обличаше много леко през зимата и лекуваше с хомеопатия. Това дете така  и не се разболя.

Моите две деца до този момент също не са боледували заради ясла/градина. Сезонно са настивали в рамките на стандартното, но нищо сериозно, заради което да кажа, че яслата/градината е виновна. Дори специално за тях си мисля, че тази обстановка повишава имунитета им.

От друга страна познавам деца, които не ходят на ДГ, но целогодишно са на антибиотици.

Преди месец в яслата, където ходи малкото ми дете назначиха педагог. До този момент си мислех, че такъв се предвижда само за градината, но се оказа, че греша. Трябва да кажа, че прогресът е доста видим. Работят по елементарно запознаване с геометрични форми, цветове. Посещават музикален салон, посещават и театрални постановки, които гостуват в ОДЗ-то за по-големите.

Да, със сигурност, родителите могат да учат децата. Не, със сигурност те не са професионалисти педагози. Аниматорите в детските клубове не са актьори, нито могат да свирят на пиано или акордеон.

Да, със сигурност вероятността да се зарази едно дете в ДГ е по-голям, но е също много висока е вероятността да се зарази от самите родители или от детегледачката пристигаща с градския транспорт, ако имунната система е слаба.

Общи условия

Активация на акаунт