Епидурална упойка-за и против

  • 54 675
  • 451
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 27 524
Всеки ще има различно мнение, едва ли ще ти бъдем от полза. Аз лично не я одобрявам, болката е търпима, упойката носи рискове. Не бих се възползвала от нея  Peace

# 16
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Всеки сам си решава.Аз и двете си деца ги родих без упойка.Преди раждането ходих на лекция за еп.упойка и негативните страни и риска ми се видяха много по-лоши ,в сравнение с болката от раждането без упойка.И за това реших да съм без. Peace

# 17
  • Мнения: 5
Момичета, аз съм твърдо против ... Голяма съм стръхла, много много много ме е страх от раждането и все си мисля, че сърцето ми няма да издържи на болката, обаче зорлян да си навредя на бебето или на мен не искам (просто знам какъв карък съм).

Намерих една статия за нежеланите ефекти от епидурална упойка. Това е извадка ---- > "странични ефекти: хипотония, задържане на урина, изпускане на урина или изпражнения, парализа на долните крайници, загуба на усещане в крайниците, главоболие, болки в гърба, септичен менингит, забавяне на раждането, повишена вероятност от използване на форцепс или вакуум при раждането, черепно-нервни парализи, алергични реакции, подтискане на дишането, гадене, повръщане и гърчове. "

Пълната статия може да прочетете : http://www.rodilnitza.com/blog/birth/epiduralnata-epidemia/

# 18
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
Прочетох статията и мисля, че са глупости на търкалета... Сега ще ме нападнете, знам... Първо рискове има от всичко. Искам да ви кажа, като раждала 36 часа, че рискът да се стигне до секцио или форцепс след едно продължително и травматично раждане, като моето е доста по-голям, от колкота ако си спестиш часове наред мъки, водещи до пълното физическо и психическо изтощение. В общия случй против упойката са жени, които описват раждането си, като поносимо. По отношение на риска за плода също са глупости, защото еп. упойка не преминава през плацентата. За това именно се изполва тя. За това и при секцио се използва спинална, а не пълна. Ако гледате примерно поредицата "Всяка минута се ражда нов живот" по TLC, ще видите, че там почти всички ползват упойка. Даже персоналът настоява. Това предаване е реалити от една много натовяарена болница в Англия мисля. Не видях на някой да му е попречила епидуралната на напъните. А и нали идеята е действието й да премине при пълно разкритие. ОСвен това, еп. упойка не обезчувствява съвсем. Жените, които са я ползвали казват, че усещат контракциите, като втвърдяване и стягане, могат и да се движат. По принцип - за да бъдеш за или против, трябва да си раждал и по 2-та начина. И пак казвам, че е относително. Едно е раждане продължило 7-8 часа, друго е 24-36... Уверявам ви, че който е изживял това, което аз - ще се моли за упойка, секцио, каквото и да е... И другото, което ми минава през акъла за сравнението на риска от еп. упойка е следното: Всички се страхуват от летенето със самолет, като рисковано. Никой не се страхува обаче да пътува с кола. Статистиката обаче сочи следното: Загиналите от самолетни катастрофи са в пъти по-малко процентно, от тези в авт. катастрофи. Същото е и с раждането. Никой не говори за хилядите случаи на усложнения след нормално раждане, но се споменава задължително за тези след епидурална упойка.

А това , което описвате, че ви е държала упойката 30 мин само е номер на екипа според мен. Тя се слага на малки дозички. За това има какетър в гърба, за да може да се долива. Според мен са хакнали една доза, за да ви запушат устите и да ви замажат очите, че ето на-искаше упойка, получи я... Като цяло в БГ цари мението, че майка лесно не става и това не трябва да се променя... Хич не ги е еня за емоционалното, психическото състояние на жената. За тях е важно да излезеш жива от там, със здраво бебе, да им създаваш по-малко грижи и това е. Помня, че при моето раждане, което беше 1999 година, след като видяха, че припадах, изпадах в истерии и прочие, ми връчиха да дишам райски газ. Обаче след като за 2 часа, разкритието не мръдна от 6-те см, явно докторът реши, че няма да си хаби газта за мен и я изключи, заплаши ме да млъкна и изчезна. Още 1 час вих, като пес и се молех, на който мине - без значение санитарка ли, акушерка ли е, да върнат газта. Накрая дойде въпросният лекар и включи уреда да бучи, за да си мисля, че изтича от него газ. Аз обаче веднага усетих, че нещо не е наред и започнах да крещя, че това не работи според мен. Еле мина една явно малко по-жалостива акушерка, погледна апарата и каза - ами да, то е включено, но не работи. Позачуди се, позавъртя се, па пусна газа... От страшните болки с най-силните контракции, тези 6 часа през нощите ми се губят. Помня определени моменти, знам, че припадах... Нека да ми говорят после колко вредна била упойката.

Последна редакция: нд, 15 яну 2012, 16:47 от AnMary

# 19
  • Мнения: 3 922
Задължително с епидурална!
Моя приятелка раждаше първото си дете без, а второто със.
Огромна е разликата - безкрайно е доволна от второто си раждане, а за първото не иска и да се сеща, почти същия кошмар като при starlet.
И нея я е било страх да й слагат упойка при второто раждане, ама като видяла, че всички останали мами в родилното пожелали, и тя си казала: "Абе аз ли съм тука най-тъпата, та да се мъча пак като животно?"

Всички книги и документални филмови поредици за бременността и раждането препоръчват епидуралната упойка. Говоря все пак за развити държави, с напреднала медицина, а не за третия свят. В тази тема направо се втрещявам от безумната "смелост" да се ражда без!

# 20
  • София
  • Мнения: 44 121
аа това с една моя приятелка е любимото... роди две деца по 2-та начина пък тогава пак се върни, едно с едно раждане няма еднаква... какво остава пък да даваш за пример чужди раждания.

# 21
  • Мнения: 3 922
Задръж неуместните съвети за себе си Mr. Green! Всеки си решава сам! Медицината е достатъчно напреднала в 21 век, за да се подлагаме на средновековни мъки и то не с часове, а в някои случаи с дни!!! Епидуралната упойка се използва и при други операции, не само при раждане.
 

# 22
  • София
  • Мнения: 44 121
Съвета е уместен,  упойката крие риск, да ползва се и при други операции, само дето разликата е, че при операция няма как да не си с упойка, а какви са мъките и колко дни...може би трябва да коментираш като родиш.
И ако беше обърнала  внимание на първото ми мнение по темата, щеше да е по-уместен може би коментара ти, защото малко в случаят не е на място.

# 23
  • Мнения: 3 922
Така ли? Моля те, тогава да споделиш как ТИ си се справила с две раждания - съответно с упойка и без упойка, за да  си позволяваш да даваш такива "ценни" съвети ooooh!.
Как беше при теб раждането с упойка и без упойка?
Досега не съм срещала жена родила и по двата начина, която да е по-доволна от раждането без анестезия.

# 24
  • София
  • Мнения: 44 121
аз пъс съм срещала, не една... колкото и да ти е стренно.
аз мога да споделя, както и много други, че при раждане без упойка, бих раждала с радост още деца също така без.  И то не защото "една приятелка ми каза"
Виж ако си раждала ТИ 2 дни в мъки неземни и на краят на силите си не си могла да родиш и се е наложило секцио, форцепс или не знам какво защото са се губили тонове и си припадала от болки и т.нн. да бих се съгласила с мнението - "за второто задължинтелно бих раждала с упойка" Wink
Пък ако не схващаш разликата... твой проблем Wink
Иначе ако е въпроса, то много жени смятат, че изобщо секциото е по-добрият вариант изобщо...що да се мъчиш изобщо с вагинални, пък упойки, пък часове наред....има и още по-лесен начин Wink нямаш ли приятелка, която и това да е казала?

# 25
  • Мнения: 3 922
В темата би било много по-полезно да прочета изводите на жени, раждали и по двата начина, вместо подобни безсмислени глупости като твоите. Задръж си съветите и коментарите. Не са от полза за никой. И да, имам много повече доверие на съветите на приятелките ми, отколкото на някакъв анонимен ник във форум!!!

# 26
  • София
  • Мнения: 44 121
има полза, ако са лично мнение.
съвети и коментари обаче се очакват, от който има желание, та няма да си ги спестяват.
Кажи кое точно не е вярно?
че крие рискове упойката и за майката и за бебето?
че в мила родна държава има достатъчно некадърни лекари, които от нескопосаност, може да не ти я сложат като хората, особенно в по-малките градове?
че може да се мине и без нея спокойно при едно леко, нормално и протичащо без усложнение раждане, без това да е кой знае какъв подвиг нечуван и нечовешки?
че ако не си раждала или си раждала секцио е  нереално да коментираш вагинално раждане на база приятелки и четено?
и като засегна "развитите страни" там не всички също раждат с такава,  да не говорим, че не малко жени в тези страни раждат в къщи, без нищо подобно?

# 27
  • София
  • Мнения: 1 456
 Категорично съм ЗА. Моето раждане започна в деня, който ми бяха определили за секцио, след преносване и никакви индикации за започване на раждане. Цяла нощ се молих да получа контрации и бебо да се роди нормално. Да, слава на Бога, родих вагинално живо и здраво бебче, почти 4 кг. ,което не искаше да слезе и да излезе.  Стигна се и до епизиотомия.  Това не би ме накарало да родя второ дете със секцио, но определено не бих се замислила за епидуралната упойка.
 Zaharqeto eli, леко и безпроблемно раждане на здраво бебче  Wink

# 28
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
Ето, че пак опира спорът до това как е протекло раждането. Тъпото е, че никой не знае предварително това. Когато аз бях на 5 см и, ако ме бяха попитали дали искам упойка, щях да си дам равносметка на преживяното до момента и перспективите, а именно: Вече 24 часа имам контракции, които до днес след обяд не бяха особено болезнени. От няколко часа са доста болезнени, но пък вече съм минала най-бавната част от разкритието, т.е. още няколко часса болки ще изтърпя. Та отговорът ми щеше да е - НЕ. Само 2 часа по-късно щях вече да си проклинам за решението си и да си скубя косите от яд за това свое решение, разбирайки защо в съседната зала една девойка се моли Господ да прибере душата й. Но при сегашните условия за поставяне на епидурална нямаше да я получа, защото имам вече 6 см разкритие, което уж означава финалната права. Така е в БГ-над 6 см не слагат упойка. Е, моята финална прави продължи от 23.30 вечерта до 6 сутринта, когато благоволиха да ми направят разкритието 8 на 10 см и приключи в 7.40 ч след почти 2 часа напъни, заплахи за форцепс и секцио. Тъй като вече не ми пукаше от никакви заплахи - нищо по-страшно не можеше да ми се случи, разбраха, че липсата на напъни не е, защото съм лигла. Благодаря на Бог все пак, че поне не позволи още усложнения и точно, когато мислеха да прибегнат до вакуума, с един последен опит, при който една 120 кг лекарка ми скочи на корема, бебето изхвърча. Проплака веднага, показаха ми, но не ми пукаше... Единствено ми пукаше, че всичко е свършило. Та... мислълта ми беше, че сега, като ме попитат на 4-5см дали искам упойка, няма да се колебая, защото помня!
Съвет към нераждалите мами: Когато стигнете заветните 5см, преди да откажете или да настоявете за упойка си дайте следната равносметка: Не само колко ви боли в момента, а колко време ви е отнело да ги достигнете. Имайте пред вид, че първите 4 см са най-бавни. Ако ви е отнело до 7-8 часа, имате предпоставка да смятате, че в близките 2 ще гушкате бебе. Но ако се влачите 12-14 или повече часове с контракции през 10, 7 и 5 мин, то мисля, че упойката е най-доброто решение за вас. Не робувайте на хипотези за вредата от нея. Винаги се слага на кантара и се преценява полза-риск. АКо ползата от еп. е по-голяма от риска, не си струва да стискате зъби. Това е все едно да отидете да ви вадят заъб и да откажете местна упойка, защото е вредна или да сте болни от пневмония и да откажете антибиотик и прочие... Рискове винаги има. Въпросът е какви и дали си заслужава да се поемат.  Също при кой случай е по-голям рискът. В живота често се налага да избираме по-малкото зло.

# 29
  • София
  • Мнения: 44 121
именно, всичко е в това как протича раждането.
и не е само във времето, за което са се случили тези начални 4-5 см разкритие, аз до тези 4-5 см изобщо и не знаех, че ще раждам, не малко болезнени или поносимо, усещах някакво леко пристягане веднъж на няколко часа до тях Wink пък иначе сигурно са си продължавали  и повече от 24 часа.

Обаче и ти и  жената преди теб сте били с усложнения, това липса на контракции, на напъни не е  едно нормално протичащо раждане и упойките единствено вероятно сили щяха да ви спестят, но надали щяха да променят финала.
А дали след 24 часа никакви контракции ще последва 2 много силни и раждане или 12 часа още никой не може да каже...
И за съжаление рисковете и вредите не са просто хипотези Wink

Иначе, разбира се, абсолютно всеки си решава  какъв риск да поеме за себе си и детето си. И се моли в крайна сметка изборът му да е бил правилен, но формули за най-добро, задължително и т.н. няма, всичко зависи от много, много други неща и е много, много относително.

Леко раждане пожелавам на всички, на които им предстои, независимо как са избрали или ще избират в крачка да протича раждането им Wink

Общи условия

Активация на акаунт