"Т`ва държава ли е?" е...

  • 5 527
  • 106
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 4 465
+ приходите от глоби на наруштелите
+ приходи от синя зона

Къде отиват тези пари? Аз не съм видяла нещо с очите си Rolling Eyes онова от ЕС, другото от ЕС, но от тези приходи - мълчат.

Виж приходи и разходи за съответните пера. Не знам кой какво иска да види с очите си, но има бюджет на СО и съответно отчети за изпълнението на този бюджет за всяка година. И реалността е такава - харчи се повече отколкото се събира от данък МПС за съответните дейности. И после искаме паркинги и т.н., а по същото време ни показват някой чичо по ТВ, който трябва да плати 10 лв./год. повече данък и той е възмутен. Следва посипване с пепел от страна на общината и данъка се коригира както на чичото му харесва. После този чичо си купува кола и съответно е възмутен, защото няма къде да паркира, а общината (според  него) е длъжна да му осигури парко място (удообно близо).

Според мен всеки, които иска нещо първо трябва да даде и после има всички основания да го поиска и да държи на това. Но няма логика от десет години всяка новоизградена кооперация да има задължително паркоместа и те да се продават, и всеки да продължава да мисли че паркомястото му е от бог отредено (но няма ангажимент да си го закупи), и на неговите деца, и на неговите внуци.

# 91
  • Мнения: 46 594
Ок - да си закупуваме паркоместата и да няма право друг да спира на тях.
Постихнахме съгласие  Simple Smile

Сега да се върнем на въпроса за снега и боклуците, за които е темата Peace

# 92
  • София
  • Мнения: 10 436
Всеки да си разчиства паркомястото и прилежащата към него, оразмерена за маневри, пътна настилка от кварталната уличка.  Hug

# 93
  • Мнения: 4 465
Ок - да си закупуваме паркоместата и да няма право друг да спира на тях.
Постихнахме съгласие  Simple Smile

Сега да се върнем на въпроса за снега и боклуците, за които е темата Peace

Няма проблем, но темата не е за снега и бокулците, а за доста по-широкообхвхватни неща, т.е "държавата" и ако си мислим че държавата е нещо по-различно от нас самите, много се бъркаме. Държавата не е някой, който трябва да ни обслужва, щото ние искаме н"ам си кво, сори, но не съм съгласна.

А и темата за паркоместата и вписването в големия град с кола е в резултат на коментари по същинската тема, т.е. си е по темата. Паркоместата би следвало (според мен да са последна грижа на държваата). Преди нея са хора с увреждания, образование за всички (или поне качествено такова), интеграция на деца с увреждания, лечение на деца с увреждания и т.н., детски градини и ясли и т.н. (мног са и не само за деца).

И моето мнение е че няма смисъл всички да се правим на селски хитреци "щот нещо по дифолт ни се полага" вместо да започнем да "осъзнаваме" че някои неща трябва и да си ги заслужим.

# 94
  • Мнения: 2 510
Няма проблем, но темата не е за снега и бокулците, а за доста по-широкообхвхватни неща, т.е "държавата" и ако си мислим че държавата е нещо по-различно от нас самите, много се бъркаме. Държавата не е някой, който трябва да ни обслужва, щото ние искаме н"ам си кво, сори, но не съм съгласна.
А ние защо я обслужваме?
По - точно част считат, че я обслужват и не получават в отговор същото и обратното.
Ако и това не се харесва, то да питам къде отиват данъците на тая държава и как се разпределят.

# 95
  • Мнения: X
Няма проблем, но темата не е за снега и бокулците, а за доста по-широкообхвхватни неща, т.е "държавата" и ако си мислим че държавата е нещо по-различно от нас самите, много се бъркаме. Държавата не е някой, който трябва да ни обслужва, щото ние искаме н"ам си кво, сори, но не съм съгласна.

Не съм съвсем съгласна. Факт, че държавата не е "някой", който ходи след мен да ми събира боклуците, но това не означава, че "държавата" няма задължения срещу данъците, които плащаме. За мен основното такова задължение е да създаде общовалидни правила и да гарантира спазването им. Примерно, ако по време на грандиозния стоителен бум държавата беше задължила строителите преди акт 16 да представят асфалтиран път до сградите, сега нямаше да има толкова много "нови и престижни" квартали, затънали в кал и прахоляци. Ако имаше читаво планиране на градоустройството, сега нямаше да има квартали без училища, детски градини, паркинги и място за една детска площадка. Ако държавата ни задължи да представим документ за налично парко място преди да си купим автомобил, нямаше сега бракувани в други държави коли да паркират на три редици покрай и върху тротоарите. Ако има глоби и тези глоби се събират за всякакви форми на рушене и замърсяване на обществените площи, нямаше същите да са в такова окаяно състояние. Ако, ако, ако... Ама няма.

Държавата, доколкото на мен ми е известно, основно държи да се информира. С извинение, дори и до тоалетната да отида, трябва да го декларирам в общината по местоживеене и още три места. Но какво прави държавата/общината с всичката събрана информация за мен е пълна загадка.

# 96
  • Мнения: 4 465
А ние защо я обслужваме?
По - точно част считат, че я обслужват и не получават в отговор същото и обратното.
Ако и това не се харесва, то да питам къде отиват данъците на тая държава и как се разпределят.

Обслужваме я, защото ни трябва. След като не можем една детска площадка да поддържаме сравнително чиста, явно ни трябва държава (или поне община, да пази страх и да чисти на детските площадки, на които данъкоплатците не са особено в час). Къде отиват дънъците може да се види от всеки годишен отчет. Колко граждани обаче са реагирали по отношение на така изразходваните данъци или са искали пояснения - почти никой. Явно никой не го интересува или отчета за разходите ни удовлетворява.

А и не би следвало да бъркаме общината с държавата все пак. Общината е една малка държава в държавата, но и е по-леко.

И ако може, който не получава нищо в резултат от платените данъци, да направи една рекапитулация все пак, да се ориентираме. Какво е платил, какво е получил. Моите сметки излизат ОК (само образованието не ми харесва), но ми е интересно на тези, които се недоволни как им излизат сметките.
Всъшност някой го беше написал в темата , че държавата сме ние (каквито сме). А ние съвсем не сме китки росни, оттам и държавата.

# 97
  • Мнения: 2 510
Бюджета на държавата се разпределя още в края на предходната година.
За дебатите не ми се говори.
За присвоени и неправомерно изразходени средства не ми се говори.
Още по - малко за неусвоени.
За здравеопазване, образование, социални и т.н. да не говорим.

# 98
  • Мнения: 46 594
... След като не можем една детска площадка да поддържаме сравнително чиста, явно ни трябва държава (или поне община, да пази страх и да чисти на детските площадки, на които данъкоплатците не са особено в час)...

Не вярвам да има държава, в която детските площадки не се почистват. Чисти са, защото се чисти.
Пробвай у вас, сигурна съм, че сте възпитани и нормални хора, да не чистиш и подреждаш известно време.

# 99
  • Мнения: 2 510
Случайно някой да е чувал за амортизация и качество ?

# 100
  • Мнения: 4 465
Случайно някой да е чувал за амортизация и качество ?

Явно никой. А в другите държави ДП са чисти, защото има глоби за замърсителите, т.е. по-малко се цапа и защото се плаща повече за по-често почистване. И защото се отчита и амортизация на актива. Само почистване не върши работа. Но и местните данъци не са символични.

Не ми е понятно, хора, които плащат мизерни суми годишно, да настояват някой да им осигури вся и всьо. Да не забравяме че повечето двустайни апартаменти в София са с данък между 50 и 100 лв.  Аз искам срещу това да получа детска площадка, а съседът иска паркомясто. В съседния блок обаче искат метро, а природозащитниците смятат паркирането и детските площадки за маловажни и искат зелени площи и градинки. За кучетата да не говорим. Та не ми е ясно кой, с какво и кое по-напред.

# 101
  • Мнения: X
Къде отиват дънъците може да се види от всеки годишен отчет. Колко граждани обаче са реагирали по отношение на така изразходваните данъци или са искали пояснения - почти никой. Явно никой не го интересува или отчета за разходите ни удовлетворява.

Ели Х, да не сме наивни, все пак. Аз наскоро без да искам получих пояснения къде отиват данъците в една от големите общини - бях в компания с хора, които са доста в час. Ами мерси, предпочитам занапред да не знам как местните данъци и такси потъват в безсмислени ремонти, които се плащат по седморни тарифи например. Сега, като го знам, къде да отида да протестирам? Аз самата съм с доста десни убеждения и не смятам, че някой трябва да ме дондурка, да ми изплаща помощи и да ме държи за ръката докато пресичам. Но, за съжаление, не поддържам твоя оптимизъм по отношение на баланса "платени данъци - получени блага". Смятам, че държавата е длъжник, независимо от мърлявщината на данъкоплатците, която слагам на отделна сметка.

# 102
  • Мнения: 4 465
Сега, като го знам, къде да отида да протестирам? 

Ми няма да се самонакажат нали. За мен не е наивно. Ако не реагирам, значи съм съгласна. Щом не реагираш, значи също си съгласна. А реакцията има много лица: да разпространиш информация, да организираш хора, да организираш разследване и т.н. Ясно е че ако скочиш лице в лице, много няма да постигнеш, но пък имаш право на мнение.

Да не говорим че тези тарифи са известни на много гласоподаватели и извън отчетите, които се публикуват и с малки изключения всички предпочитат да заровят глава в пясъка като разберат нещо такова. Ми няма смисъл от оплаквания после. Получаваме държвата, която съвсем си заслужаваме.

# 103
  • Мнения: 460

И ако може, който не получава нищо в резултат от платените данъци, да направи една рекапитулация все пак, да се ориентираме. Какво е платил, какво е получил. Моите сметки излизат ОК (само образованието не ми харесва), но ми е интересно на тези, които се недоволни как им излизат сметките.


Ами на мен не ми излизат хич сметките... Crossing Arms Плащам убийствен данък смет, само защото живея в  къща в "елитен" квартал  (за данъка на имота не говоря). Откъде накъде данък смет ще ми се начислява върху стойността на имота?! ooooh! Само 3 човека сме, имам мелачка за боклуци и голямата част от тях отиват в собствената ни яма, за почистването на която отделно си плащаме... Боклуджийския камион минава един път седмично, улицата не е асфалтирана от 1972 година..дупка до дупка.  ooooh! Снегоринът е мираж, такова чудо не е минавало никога.  В момента,  за да стигна до там, където е почистено имам 500 метра ужасен лед и това сигурно ще се стопи чак на пролет...Та питам - защо плащам толкова пари и нищо не получавам?!

# 104
  • Мнения: X
А реакцията има много лица: да разпространиш информация, да организираш хора, да организираш разследване и т.н. Ясно е че ако скочиш лице в лице, много няма да постигнеш, но пък имаш право на мнение.

На теория може би е така, на практика няма нужда да ти обяснявам защо няма да организирам разследване. Не се оплаквам, напротив - някак си решавам проблемите локално, стига да зависи от мен. Но определено не мисля, че сметките ми излизат ОК. Няма да споделям какви данъци съм платила, че е прекалено лично, но мога да дам много примери за неща, които не съм получила - включително асфалтирна улица пред нашата кооперация и държавна детска градина за дъщеря ми.

Общи условия

Активация на акаунт