"Т`ва държава ли е?" е...

  • 5 531
  • 106
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 12 690
По скоро би трябвало да се каже "Това не са  хора в тази държава!".

Чудесно разсъждение в полза на държавата.  Сърди се на комшията, вместо на съответните органи.

# 76
  • Мнения: 2 510
Защо едни и същи хора в различни държави се държат по различен начин?

# 77
  • Мнения: 4 465
Касита, за начало ще трябва да осигуриш на хората къде да паркират, има много площи, които да се превърнат в паркинги, и да е безопасно, а не да треперим, че някой ще ни подпали.

Платено или безплатно? Някак не ми се вижда смислено някой да плаща 40 - 150 лв. годишно данък МПС (основния процент коли в София се вместват в тази сума) и да иска общината и паркинг да му осигури в тази сума освен поддръжка на улиците, където МПС-то се движи. За мен е логично като тръгнеш да си купуваш кола, да си организираш (респективно да вложиш средства) и в нейното домуване. Или ако очакваш общината да ти осигури парко места, то да плащащ и съответния по размер данък за това.  

Всеобщата практика е да си купим таралясник (без ясно виждане къде ще го държим), да си го качим на тротоара пред блока и после да ревем че някой не ни е осигурил място за паркиране. Ако го осигури, ще ревем защото не ни е до блока и защото се осмеляват да ни искат наем за него.  

# 78
  • София
  • Мнения: 2 486
Sessilly, така е, но нещата са комплексни, не става само едното тиренце да се реализира, всичко заедно, и ще стане.

...
И още нещо - наслагаха покрай блоковете едни цветни контейнери. Почнах надлежно да си събирам в отделни торбички пластмаси, стъклария, хартия, биоотпадъци. По едно време виждам, че и в трите отпадъците - имам-баялдъ...

Аз с очите си видях как камионът дойде и изсипа заедно трите контейнера на едно място Simple Smile надявам се, че е било еднократно, но аз лично прекратих разделянето.

Това и аз съм го виждала- нееднократно.

Цитат
Защо едни и същи хора в различни държави се държат по различен начин?
Защото в другата държава така ще ги ошамарят с глоби или по-лошо, че ще пари на дупето години наред и през ум няма да им мине да рушат, цапят, хрърлят, минават на червено и пр.

# 79
  • София
  • Мнения: 12 789
Защо едни и същи хора в различни държави се държат по различен начин?
Заради възприетите от обществото ценности и норми. Всеки държи да се впише там, където живее, а ако нарушава нормите е по- вероятно да бъде отхвърлен в повечето страни.

# 80
  • Мнения: 46 640
Платено или безплатно? ...

Да обединят данъка и винетката - все ще се намери от какво да вземат, но като гледам май всичко взимат, а нищо не правят, че най-лесно. В някои държави и винетки нямат, само магистралите се плащат, пък пътищата им по-хубави от нашите и си имат паркоместа, безплатни. Не говоря за център, а за районите за живеене.
Не виждам смисъл от кола, ако ще ходя пеша, влачейки количка, бебе и чанти след пътуване от майната си до нас.
Да вложим пари в домуването й - това какво значи? Да си построим гаражи? Къде? Заема повече място, иска повече средства и не са взаимозаменяеми, т.е. ако дойде някой на гости, дори да има празни места по гаражите, пак ще се спре на тротоара.
В повечето големи квартали места има достатъчно, но не са оползотворени правилно, нито се поддържат. Човек да го е страх да мине, по-добре да се облагородят, та ако ще на разграфен паркинг да е.
Когато се строи, се прави план за електроснабдяване, дали ще издържи на бройката, не виждам защо другите съпътстващи неща се пренебрегват.
Трябва да се обират редовно и зарязаните коли, които гният по улиците.
При нас местата са достатъчно, преди си паркирахме на паркинга, вече не, след палежите. Ако бяхме в нормална държава, и да я запалят - ще си получим парите, ще осъдят виновния и точка. Но тук се оправяме, който както може и не трябва да вините хората за това.

Забравих за таралясниците - колите са според стандарта в страната, малко хора го надскачат, когато правителството заработи и я направи нормална, тогава ще минем на друго ниво, с др. данъци, съответно приходи за държавата, и с др. клас коли  Peace живот и здраве, може и да го видим, аз съм оптимист  Simple Smile

# 81
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Никога не съм била чуждопоклонник или привърженик на това да си плюем страната, но това не е държава, наистина не е. .... Солидарността между разбиранията и ценностите на хората има нужда да бъде институционализирана, останалото за анархистки антиутопии.
Та държавата у нас я няма. И обществото е на път да изчезне. Това трябва да се осъзнае, за да го спрем. В противен случай последиците ща са ужасни.

Това по звучене си е баш анархистично. Държавата я има, хубава или лоша, но я има. Тя е страна по множество сделки и договори, тя се произнася императивно в редица случаи, даже си има герб, химн, знаме и конституция. Мърморенето срещу нея, като един вид тя е нещо различно от поданиците си (добре де, гражданите си, вероятно така ще се възприеме по-благозвучно), е по интелигентски несъстоятелно. Имаше преди 100-тина години едни такива сладкодумници и размишлявачи, та с мъдруването си докараха онова, което никоя инквизиция не е докарвала.

# 82
  • Мнения: 2 510
Всеобщата практика е да си купим таралясник (без ясно виждане къде ще го държим),
Първо не трябва да се разрешава да се купува таралясника и да се води за превозно средство, а след като е такова трябва да има къде да се паркира.
Ето ти държавата - разрешава се в един закон всичко, пък после не сме доволни, че това всичко е превозно средство, е боклук и т.н.

# 83
  • Мнения: 4 465
Да обединят данъка и винетката - все ще се намери от какво да вземат, но като гледам май всичко взимат, а нищо не правят, че най-лесно.

И да ги обединят са твърде ниски, за да може да се покрие нещо съществено от тях. И затова само кърпят улици и тук таме обновяват. За толкова пари - толкова. Само стойността на един терен в София е солидна цифра и не виждам защо всички се пънат да напъхат в този бюджет и собственото си парко-място.

Безплатни паркинги сигурно има в други държави, но аз поне не съм видяла такива. Или са на места където себестойността не е особено висока. Но съм видяла доста платени общински паркинги и цената хич не беше малка като за нашия стандарт.

Между другото в момента имаме две коли (и две собствени паркоместа, които не струваха малко), но децата растат. Смятам като му дойде времето и на тях да им купим по една кола, но този път без да се замисляме къде ще я държат. Така де - щом е нормално и ние като нормалните хора - където намерят.

# 84
  • Мнения: 12 690

Безплатни паркинги сигурно има в други държави, но аз поне не съм видяла такива.

И аз. Дъщеря ми живее в центъра и си плаща за паркинг. За разлика от многото, които реват, че няма къде да паркират.

# 85
  • София
  • Мнения: 12 789
Никога не съм била чуждопоклонник или привърженик на това да си плюем страната, но това не е държава, наистина не е. .... Солидарността между разбиранията и ценностите на хората има нужда да бъде институционализирана, останалото за анархистки антиутопии.
Та държавата у нас я няма. И обществото е на път да изчезне. Това трябва да се осъзнае, за да го спрем. В противен случай последиците ща са ужасни.

Това по звучене си е баш анархистично. Държавата я има, хубава или лоша, но я има. Тя е страна по множество сделки и договори, тя се произнася императивно в редица случаи, даже си има герб, химн, знаме и конституция.
Няма я, защото не изпълнява своите функции адекватно, а изказването ми би било анархистично, ако това ми харесваше. Герб, химн, страна по договори  Joy hahaha къде е държавата, когато трябва здравно осигурените и граждани да събират пари от дарители, за да си лекуват рака в чужбина? Къде е, когато пенсионерите, които цял живот са внасяли осигуровки нямат пари ни за лекарства, ни за храна и отопление, да не говорим за друго. Къде е, когато в София се раждат по 18 000 деца годишно, а детски градини има за 6 000 от тях. И то държавата като страна по договор с ЕС се е ангажирала децата над 4 годишна възраст да са част от образователната система, т.е. да са в ДГ.

# 86
  • Мнения: 46 640
...

И да ги обединят са твърде ниски, за да може да се покрие нещо съществено от тях. И затова само кърпят улици и тук таме обновяват. За толкова пари - толкова. Само стойността на един терен в София е солидна цифра и не виждам защо всички се пънат да напъхат в този бюджет и собственото си парко-място.



Миналата година за Петрохан се похвалиха, че са отпуснати 3 000 000 лв.
Уж било много повече от минали години - резултатът - кръпки, по-зле от предишните ремонти и затворен, защото не го почистиха от снега, нещо което не помня да се е случвало в съзнателния ми живот, освен 2009-та за 1 ден, когато падна лавина.
И какво излезе - с повече пари - нищо не свършиха, но хвалбите всички ги запомниха.
Пък и парите, с които се правят тези неща не са от данъците ни  Simple Smile

Общински паркинги - да, в централните райони, но пред къщата всеки си спира безплатно, поне където аз съм била.

Не виждам защо трябва да се купува даден терен, нали си е на общината, само ще му сменят предназначението - кое да е паркинг, кое детска площадка, кое за свободна разходка на кучета, оградено и т.н. Сега всичко е разградено, хора с различни интереси воюват и всеки вика - това е мое. Не става така, всяка община трябва да поеме инициативата, другото са празни приказки.

# 87
  • Мнения: 2 510

Безплатни паркинги сигурно има в други държави, но аз поне не съм видяла такива.

И аз. Дъщеря ми живее в центъра и си плаща за паркинг. За разлика от многото, които реват, че няма къде да паркират.
Аз нямам кола, но никак не съм съгласна да се паркира на тротоара, от едната страна на платното или пред блока на разстояние половин метър, че да няма как да минеш, освен странично.
Не съм съгласна с липсата на детски площадки, а свободните места да са направени на безплатни паркинги.

# 88
  • Мнения: 4 465
Цитат на: Не се сърди, човече link=topic=634421.msg20816632#msg20816632
Пък и парите, с които се правят тези неща не са от данъците ни  Simple Smile

Общински паркинги - да, в централните райони, но пред къщата всеки си спира безплатно, поне където аз съм била.

Всичко, което се прави в БГ идва от нашите данъци. С изкл. на парите от ЕС, но доколкото знам нямат навика да финансират общински паркинги за лично ползване.

Пред къщата всеки си спира безплатно ако има право, не пречи на движението и ако си плати дължимата такса (ако има такава). Ако всички дето сме в нашата къща си спрем безплатно пред къщата, абсолютно никой няма да прелети през улицата, какво остава за градския транспорт. На много места (в ЕС) правото да паркираш където ти е удобно се плаща, освен ако не е в район, в който по принцип няма проблем с паркирането. Или плащаш за общински паркинг, който не ти е до къщата и струва на седмица повече от месечна такса за частен паркинг в София. Да имаш кола е скъпо удоволствие в много страни и то поради многото допълнителни разходи, за да я ползваш. България прави изключение, но пък сме свръхзадръстени. Но е важно електоратът да е доволен. Кой каквото си избере. Но ако има музика някой трябва да я плати.

А шофьорите не са социално бедстваща  група и не мисля че някой друг трябва да им покрива разходите. Само да уточня - шофьор съм и шофирам редовно. Возя и деца с багаж напред, назад ежедневно.

Последна редакция: пн, 16 яну 2012, 13:36 от Ели Х

# 89
  • Мнения: 46 640

Всичко, което се прави в БГ идва от нашите данъци...

+ приходите от глоби на наруштелите
+ приходи от синя зона

Къде отиват тези пари? Аз не съм видяла нещо с очите си Rolling Eyes онова от ЕС, другото от ЕС, но от тези приходи - мълчат.

За жилищните квартали инвестициите биха били малки, защото има доста паркоместа, които са си предвидени при строежа на блоковете. Не става дума за място за всяка кола, леко е разминаването м/у свободни места и коли, пък и щом са толкова много колите, и 40 лв. да е данъка, това са 32 милиона. Но поне 50 % от тях не са само с 40 лв. данък, сумата е мноооого над 32...

Общи условия

Активация на акаунт