За доходите, данъците, осигуровките и още нещо...

  • 4 050
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 510
децата се чудят обаче защо някои получават, а други не заслужават.
Децата няма за какво да се чудят при сегашното обяснение за детските надбавки - дават се на родители които имат доход под ...
По - скоро биха се чудели откъде някои имат доход под 300 лв. , а живеят в къщи с квадратура, нови коли и почивки и...

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 1 742
Специално за детските има и друга несправедливост,много майки,които живеят с бащите на децата си,но се водят самотни майки,също вземат детски надбавки.А реално доходите им са много по- високи.Даже имам една съседка,която по този параграф получава и енергийни помощи,а иначе си има мъж и си живее с него.

# 17
  • Мнения: 2 510
Специално за детските има и друга несправедливост,много майки,които живеят с бащите на децата си,но се водят самотни майки,също вземат детски надбавки.А реално доходите им са много по- високи.Даже имам една съседка,която по този параграф получава и енергийни помощи,а иначе си има мъж и си живее с него.
Първо определението за самотна майка / официалното/ е такова.
Колко самотни майки познаваш които живеят с бащите на детето си?

# 18
  • Мнения: 2 018
...
Не знам за вас, но честно да си призная, благородно завиждам на тези, които ги осигуряват на минимална заплата, а остатъка получават в пликче. Някои биха възроптали - "А пенсията след време, нали за нея е всичко?" - Е, да - ама КОЙ ще ми изплаща пенсията след 40 години - да не би малките ромчета, на които сега плащат детски от моите данъци, щото те ще са основното население тогава! 

и аз се обезсърчавам понякога...

# 19
  • Мнения: 121
Ще трябва да си пречупим мисленето, за да свикнем и ние с това, че данъци трябва да се плащат.
От дълго време се опитвам да се успокоя, че така е редно, че в цивилизованите страни хората плащат данъци и т.н.Ама не мога.Не мога да свикна с това, че моите удръжки се използват от многодетни циганки, които докато аз работя, те правят поредно бебе, не защото го искат, а защото ги мързи да работят, а и нямат сексуална култура.

# 20
  • Мнения: 2 018
... че в цивилизованите страни хората плащат данъци и т.н...

ами не е точно така...   Simple Smile


"Неплащането на данъци се е превърнало в нещо като национален спорт за страните от Южна Европа. В Италия, Испания, Португалия и разбира се Гърция висок дял от икономиката заема малкият семеен бизнес, който работи с налични пари и с лекота може да избегне плащането на голяма част от данъчните си задължения.

Според изследване от 2007 г. дялът на сенчестия бизнес – онази част от икономиката, до която данъчните инспектори нямат достъп – в Италия е 22.3% от БВП. В Испания 19.3%, в португалия 19.2%, а в Гърция 25.1%. Сходни са и по-новите оценки на Европейския съюз.... "


http://darikfinance.bg/novini/65299/%D2%E0%EC+%EA%FA%E4%E5%F2%EE … EF%EB%E0%F9%E0%F2

# 21
  • Мнения: 1 217
За мен също е безмерна глупост да се изчисляват брутните, а не реални доходи. А за данъците ще съм съгласна, когато видя къде отиват. Засега за по-голямата част от тях не съм сигурна и съм убедена, че се харчат нерационално.

# 22
  • Мнения: 8 952
Хм, аз май не споделям всеобщото мнение.... Според мен е удачно и справедливо хората с по-ниски доходи да получават все някаква помощ от тая държава, колкото и да е мизерна. Лично на мен не ми липсват тия 20-30 лв. детски и предпочитам да бъдат дадени на някой, който наистина има нужда. Това с презумцията, че освен роми, /които никак не симпатизирам по ред причини/ в действителност има и много нуждаещи се български семейства. Защо ми се струва, че долових схващането, че да си безработен обезателно означава да си някакъв лентяй или безделник, който не заслужава с нищо да му се помогне? Слава Богу, имам си работа, но като се огледам наоколо /поне в моя град / виждам, че наистина е много трудно човек да си намери работа. И лично аз не бих поставяла под общ знаменател всички безработни.
Подобно е мнението ми и за настаняване с предимство  в студентско общежитие на децата на родители с по-ниски доходи.

# 23
  • Мнения: 121
Е да, ама скоро гледах по тв, че започва реализирането на проект за безплатни забавачници за деца от ромски произход.Не си спомням за какви средства ставаше на въпрос, но бяха много.Българските семейства, които едва свързват двата края нямат ли нужда от привилегии?
И друго ми се ще напиша, но ще наруша правилата на форума.

# 24
  • Мнения: 2 510
Аз съм за класация по успех във висшите училища, а не по доходи.

# 25
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Проблемът ни е, че ни вървят данъци и осигуровки върху целия доход. И какво излиза - брутната заплата много по-висока от нетната, ...
В цял свят брутната заплата е по-висока от нетната. Незнам как математически виждаш нещата, това да е обратното.
Не се заяждам, но не виждам какъв проблем е да ти начисляват данъци и осигуровки на цялата заплата. Смятам, че това си е в реда на нещата.
Незнам кога ще интегрираме циганите, за да спрем да ги издържаме, но като чета подобни постове съм сигурна, че те вече почти са ни интегрирали - вече и ние почнахме да гледаме в чуждата паница и да искаме постоянно държавата да ни дава нещо, и ако можем междувременно да я преметнем с нещо.

# 26
  • Мнения: 2 510
Брутната заплата винаги е по - висока от нетната, но когато приближава двойно колкото нетната и същевременно данъците отиват неизвестно къде и как се разпределят и затова за което плащаш или трябва поне част да си платил, плащаш още веднъж не е вече много добре.
Нетната заплата е доста ниска и при повечето случаи стига само за ежедневни разходи и такси.
При такива случаи не може да не си задаваш въпросът какво става.
Детски надбавки под 300 лв и без детски надбавки над 300 /320-330/ разликата не е висока и си твърде зле финансово. Социални помощи под доход 130 лв. си на практика много зле. Минимална заплата 270 лв.?

# 27
  • Мнения: 599
Проблемът ни е, че ни вървят данъци и осигуровки върху целия доход. И какво излиза - брутната заплата много по-висока от нетната, "режат ни главата с данъци", а детски няма, защото от нашите данъци изплащат детски на безработни, мързеливи многодетни роми, които през живота си не са платили 1 стотинка данък.

Голямо рязане с тия 10%, няма що. Ако сте социално слаби, редете се за помощи, но не оставам с такова впечатление. Отдавна няма "детски", разберете го най-накрая. А относно това, че някои малцинствени групи се възползват от тия пари и раждат деца заради тях, съм против да, но това е съвсем друга тема.

Stanislava_, тя има предвид, че се взема брутната, а не нетната заплата, при определянето на това дали ще получаш тези помощи или не.

# 28
  • Мнения: 2 510
Голямо рязане с тия 10%, няма що.
10% са само ДОД.

# 29
  • Мнения: X
Ще трябва да си пречупим мисленето, за да свикнем и ние с това, че данъци трябва да се плащат.
От дълго време се опитвам да се успокоя, че така е редно, че в цивилизованите страни хората плащат данъци и т.н.
Обаче:
В цивилизованите страни хората получават нещо срещу данъците си:по-добра социална система,по- добри пътища....т.е.,поне донакъде виждат къде отиват парите им.
И като плащат данъци и се осигуряват на пълна заплата ,после не им подхвърлят мизерна пенсия.
А в Бг и на 2000 лв да се осигуряваш ,няма гаранция,че накрая ще се озовеш с 200 лв пенсия.С която едва ще преживяваш....
Да не говорим,че аз не виждам след още 20-на години откъде ще има пари за пенсии....
Затова и сивата икономика се разраства,вместо да намалява.

Общи условия

Активация на акаунт