За доходите, данъците, осигуровките и още нещо...

  • 4 056
  • 56
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 33
Тепърва въпросните фирми ще излизат на чисто.Щото ако НАП беше направила операция Хеликоптер навремето, в хазната щяха да влязат милиарди от данъци.
Права си, за съжаление,че средствата не се използват приоритетно и не всеки път по предназначение.
И какъв беше ефектът от операция "Хеликоптер", успяха ли поне да платят горивото на хеликоптера?

Казват, че са събрали доста пари и съм склонна да им вярвам... http://www.bnews.bg/article-42044

# 46
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Голямо рязане с тия 10%, няма що.
10% са само ДОД.

Ами аз само този данък знам. Другото са социални и здравни осигуровки, които нямат нищо общо с данък, а тя пише за точно такъв.
Ако знаеш за друг данък ( освен ДОД ), кажи.
ДДС - данък, който засяга пряко крайния потребител, какъвто е всеки от нас.
Ако ти примерно си изхарчиш заплатата, която е чисто 600 лв. за храна, сметки, дрехи и т.н., от тях 100 лв. отиват в сметките на НАП.
Това с ДДС-то не е точно така. В НАП отиват много по-малко от тези твои пари. 100лв е ДДСто на продажната цена на търговеца, но той е купил тези стоки да кажем за 550лв. и си е сложил надценка. В тази сума 92лв. са ДДС. Т.е. като се прихване ДДСто, това което реално ще се внесе в държавата в този момент е 8лв. А останалите пари до 100лв. са внасяни евентуално по назад по веригата. Такъв е закона за този вид данък по цял свят.
Ако всеки по веригата внасяше цялото ДДС на цената, държавите щяха да цъфтят и да връзват.

# 47
  • Мнения: 599
Какво ДДС ви подгони сега  ooooh!
В темата ставаше дума на авторката за заплатата и удръжките от нея + защо не взима добавка за дете. Какви работодатели намесихте, ддс-та, печалби на търговци .....  ooooh!
Акцизите не сте включили още. Пропуск!

# 48
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
В темата ставаше дума на авторката за заплатата и удръжките от нея + защо не взима добавка за дете. Какви работодатели намесихте, ддс-та, печалби на търговци .....  ooooh!
Акцизите не сте включили още. Пропуск!
Ами авторката не е казала дали пие, пуши и дали ползва вредни или луксозни стоки, които се облагат с акциз. иначе и тях ще намесим  Laughing
Иначе защо не взема детски е ясно - защото закона е такъв.
Ама нали и ние трябва да си начешим езиците.

# 49
  • Мнения: 5 539
Какво ДДС ви подгони сега  ooooh!
В темата ставаше дума на авторката за заплатата и удръжките от нея + защо не взима добавка за дете. Какви работодатели намесихте, ддс-та, печалби на търговци .....  ooooh!
Акцизите не сте включили още. Пропуск!
Sunny day, хем питаш за данъците, хем после ревеш, че ти отговарят.

Станислава, такава е схемата, права си. Никой не казва, че цялото ДДС се внася от всеки по веригата. Но като цяло 100 лв. на 500 лв. прибира държавата.

Идеята беше да се покаже каква част от заработеното прибира и съответно преразпределя държавата. В никакъв случай не са 10%.

# 50
  • Мнения: 599
Sunny day, хем питаш за данъците, хем после ревеш, че ти отговарят.

Аз питах какъв данък освен ДОД има в/у заплатата. ДДС в/у заплатата няма. Нали за заплата ставаше дума?

Ами авторката не е казала дали пие, пуши и дали ползва вредни или луксозни стоки, които се облагат с акциз. иначе и тях ще намесим  Laughing

"Луксозни стоки" и помощи за социално слаби - заедно не вървят някакси

# 51
  • София
  • Мнения: 2 483
Тепърва въпросните фирми ще излизат на чисто.Щото ако НАП беше направила операция Хеликоптер навремето, в хазната щяха да влязат милиарди от данъци.
Права си, за съжаление,че средствата не се използват приоритетно и не всеки път по предназначение.
И какъв беше ефектът от операция "Хеликоптер", успяха ли поне да платят горивото на хеликоптера?
Истината е, че в БГ прагът за получаване на "помощи за дете" е много нисък. Само тези с минимални заплати могат да се класират или такива без никакъв доход.
Колкото до това, че има хора дето получават незаслужено такива помощи, грешката не е при тях, а при тези, които ги отпускат. Социалните би трябвало да проверяват и познават хората, на които се отпускат каквито и да било помощи.
От 9 до 12 клас имаше (не знам дали още съществуват) стипендии (бяха около 20 лв) за успех и социални. Може да се кандидатства само за една от тях. Ако си бедно ученолюбиво дете получаваш само едната. Едно приятелско дете беше казало на майка си - "За какво ми е висок успех. Аз и без това се класирам за социална стипендия". Разликата беше левче между двете стипендии.


В СУ социалната беше 90 /даваше се автоматично на чуждестранни студенти от български произход/, а тази за отличен успех 50лв... Винаги ми се е струвало несправедливо- трябваше да е обратното, за да се стимулира ученето, аз с тези пари изкарвах една седмица.

Не знам какво плащам върху заплатата си, но освен 10-те процента плащам поне още толкова, или повече, за някакви съкращения - ДФ бля бля. Баба и дядо са работили много години и са взимали добри заплати...след поредната реформа, дядо, лека му пръст, започва да получава 2 пъти по-малко, от това което е взимал като пенсия преди реформата.

# 52
  • София
  • Мнения: 3 293
Я сега някой да сподели как се изчислява пенсията, има теми само за изчисляване на майчинство, а мен ме вълнува пенсията след 30 години: ако 20 години внасям големи осигуровки 10*X, и 10 години -малки осигуровки X, пенсията ми малка ли ще е или голяма?

Не ме почвайте сега, че няма да я доживея. Съвсем хипотетично ме интересува дали големите осигуровки, внасяни в млада възраст ще се върнах при мен под формата на пенсия.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Ами знам, че преди имаше опция да се избират някакви години. Сега мисля се гледат последнит години. newsm78

# 54
  • Мнения: 728
Я сега някой да сподели как се изчислява пенсията, има теми само за изчисляване на майчинство, а мен ме вълнува пенсията след 30 години: ако 20 години внасям големи осигуровки 10*X, и 10 години -малки осигуровки X, пенсията ми малка ли ще е или голяма?

Не ме почвайте сега, че няма да я доживея. Съвсем хипотетично ме интересува дали големите осигуровки, внасяни в млада възраст ще се върнах при мен под формата на пенсия.

И да я доживееш, никой не може да ти гарантира, че тя ще се изчислява по същия начин, по който и в момента се смята. Което логично води до отговор на въпроса ти:


 дали големите осигуровки, внасяни в млада възраст ще се върнах при мен под формата на пенсия.

Не е сигурно.

Аз не бих заложила на това, дори само поради факта, че с парите, които днес се внасят за осигуровки от работещите, се плащат пенсиите на настоящите пенсионери. Респективно: парите, които ние ще получаваме (евентуално) за пенсия, ще се плащат от бъдещите работници. При стремглаво намаляващо население, картинката не е много розова.



Ами знам, че преди имаше опция да се избират някакви години. Сега мисля се гледат последнит години. newsm78

Сега се вземат всички години след 1997-ма.


Ето нещо интересно по въпроса: http://www.karieri.bg/karieri/suveti/juridicheski_suveti/1054188 … a_-_vse_po-niski/

# 55
  • Мнения: 68
Я сега някой да сподели как се изчислява пенсията, има теми само за изчисляване на майчинство, а мен ме вълнува пенсията след 30 години: ако 20 години внасям големи осигуровки 10*X, и 10 години -малки осигуровки X, пенсията ми малка ли ще е или голяма?

Не ме почвайте сега, че няма да я доживея. Съвсем хипотетично ме интересува дали големите осигуровки, внасяни в млада възраст ще се върнах при мен под формата на пенсия.
След 30 години ще са премахнали т. нар. "пенсия" и ще се работи до гроб, поради простата причина, че няма да има пари за пенсии.  #2gunfire Виж, може погребенията на починалите служители да се заплащат от НОИ  newsm78

# 56
  • Мнения: 1 032
Съвсем хипотетично ме интересува дали големите осигуровки, внасяни в млада възраст ще се върнах при мен под формата на пенсия.
Не.  Simple Smile
В момента най-голяма тежест имат последните години. За такъв дълъг период не може да се направи прогноза, тъй като законите постоянно се променят.
В момента максималният осигурителен доход е 2000 лв. Върху него се плащат следните осигуровки:
За пенсии - от работодател - 144 лв, от работник - 114 лв, общо - 258 лв
За ДЗПО (доп. зад. пенсионно осигуряване) - от работодател 56 лв, от работник - 44 лв, общо - 108 лв
Обща сума за пенсии - 366 лв. Ако 37 години (за мъже - 40 г) се осигуряваш на този доход получаваш максималната пенсия, която в момента е 700 лв.
Но... ако не направиш 37 г. осигурителен стаж, то нямаш право да се пенсионираш на 63 г (по новия закон), можеш
  В случай, че лицата нямат право на пенсия по ал. 1 и 2, до 31 декември 2020 г. те придобиват право на пенсия при навършване на 65-годишна възраст за жените и за мъжете и не по-малко от 15 години действителен осигурителен стаж. От 31 декември 2020 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с 6 месеца до достигане на 67 години.”
 и да получаваш социална пенсия, която в момента е в размер на 135 лв.

Общи условия

Активация на акаунт