Някой вярва ли на jobs.bg, когато си търси работа?

  • 185 121
  • 790
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 7 987
Хммм, прочетох само "добра алтерантива". Аз все още си мисля, че в БГ това е основият начичин за намиране на работа от поне 15 години насам.

# 766
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 292
Езиците, ако са ти на базисно ниво, включи ги, но си пиши точното ниво. Понеже се нагледах на хора с отличен английски, не могат даже да се представят с 2 изречения. Или пък с говорим много добър испански, ама не разбира какво го питат...

# 767
  • Мнения: X
Е какво ниво е да си кажеш трите имена и с какво се занимаваш? Това не е базисно, а нулево ниво.

# 768
  • Мнения: 2 124
Е какво ниво е да си кажеш трите имена и с какво се занимаваш? Това не е базисно, а нулево ниво.



Да можеш да се представиш и да водиш елементраен диалог се определя като ниво А1. Не могат всички да са полиглоти, не е и нужно.
RBDNiki, имаш пропуски по отношение правописа на български - ако аз правя подбор, още на първата грешка ще спра да чета.

# 769
  • София
  • Мнения: 817
И аз да кажа няколко думи и съвети във връзка с търсенето на работа.

Най-трудно е, когато си току що завършил. Лошото е, че ентусиазмът на младостта понякога може да играе лоша шега. Ще се опитам да дам няколко съвета (не, че някой ги иска, нали), та дано да помогнат на някого.

1. Изработка на CV: Не лъжете и не пишете небивалици. Ориентирайте се основно към позиции за стаж, всякакви неща, свързани с организационни умения, работа в екип, лидерски умения и т.н. най-добре махнете от CV-то. Несериозно е, човек без ден стаж да пише че има лидерски умения. Сега, той може и да си има в приятелска компания, може да е чудесен организатор на купони, но няма такива умения в професионална среда.  Ако обявата е на чужд език - CV-то трябва да е на езика, на който е написана обявата. Арт фотографията в CV-то (макар и да е модерно) се приема със смесени чувства (освен ако не кандидатствате за силно артистична позиция).

2. Мотивационно писмо (ако се изисква): В нета има много, но се опитайте да бъдете себе си и да сте искрени. Наредените клише до клише няма да впечатлят никого, така де, хората са се начели на клишета и поредното писмо вече им идва в повече.

3. Интервю: Ако е на място - идете чисти и спретнати, говорете на Вие докато не ви предложат да си говорите на ти. Голяма част от фирмите го правят. Дръжте се непринудено, хората са наясно, че се притеснявате. Никога, никога не се отказвайте при изпълнение на практически задачи, по-скоро поискайте помощ. Ако сте любители на пиърсинг, татуировки - поскрийте ги за интервюто. Не знаете кой е отсреща, някои хора са силно предубедени.
Ако е онлайн: задължително се запознайте как се работи с тула, с който ще се провежда интервюто. Убедете се, че можете да споделите екран, че камера и микрофон работят добре. Уверете се, че интернет връзката ви е достатъчно устойчива. Ако сте много притеснени - споделете го с интервюиращия, в повечето случаи ще се опитат да ви отпуснат и да ви стимулират да покажете най-доброто от себе си. Помислете ако имате дупки в CV-то какво ще отговорите - дори и да е само почивах си, трябва да имате отговор.

4. Ходенето на място: Прието е, само ако обявата го изисква, ако решите да се появите просто така - най-вероятно няма дори да ви пуснат в офиса.

5. Подбор по документи: Имайте предвид, че при подбор по документи никой не е длъжен да ви уведомява. Да, добра пркатика е, но все още малко фирми го правят. Обикновено се свързват само с одобрените кандидати. За съжаление дори има доста фирми, които и след интервю не уведомяват не издържалите го.

6. Повтарящи се обяви: възможните причини са 2 - текучество или бърз растеж. Но ако е второто - то се вижда, защото обикновено компанията търси начин да го покаже по някакъв начин - лесно става ако потърсите в гугъл. Ако наизлиза доста информация за фирмата в последните месеци - на добре е.

7. Подбор на позицията - ясно е, че всички искаме хубава работа, за много пари. За съжаление, тия позиции не са толкова много, колкото желаещите за тях. Ако пише, че се искат 10 г опит за дадена позиция, да кажем, ако имате 8 не е проблем да кандидатствате. Проблем е, ако имате 2 - или ще ви откажат изначално, или ще ви предлагат криви алтернативи.

Със сигурност съм изпуснала нещо, но все нещо може да ви е от полза.
Успех Simple Smile

# 770
  • Мнения: 9 653
Най-голямата глупост са мотивационните писма. Умирам от смях като видя обява с "мотивационно писмо", а ако и позицията е ниска - циркът е пълен. Grinning

# 771
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Мотивира ме хубава заплата, всичко друго е дрън дрън.

# 772
  • София
  • Мнения: 4 548
Мотивира ме хубава заплата, всичко друго е дрън дрън.
Аз точно това бих написала. В jobs-а търся допълнителна работа и не ми е на всяка цена. Така че мога да си позволя да напиша точно нещата, които ме мотивират. Някои работодатели могат да оценят, че човек знае какво иска (и може, разбира се).

# 773
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Разбира се, човек трябва да цени труда си, знанията си и времето си. Има и хора с нереалистично виждане за себе си, но аз съм доста самокритична и сама съм подминавала някои обяви. Но пък, след всяко интервю са ме наемали на работа и не съм била уволнена никога.

# 774
  • Мнения: 3 323
Jobs.bg определено не ми помогна да си намеря работа (както си личи от профила ми). Не съм доволна от тази платформа.

# 775
  • Мнения: 818
В интерес на истината сега за първи път си намерих работа от jobs.bg. Пусках CV-та, много време никой не ми звънеше за интервю. Продължавах да пускам и в един момент ми се обадиха от една компания. Последва второ интервю и след това ме одобриха.

# 776
  • там, където ми харесва
  • Мнения: 1 254
Аз само jobs.bg използвам да си търся работа.Имам си CV, което го актуализирам.Не разчитам на да отида да кандидатствам от дочули, че някъде търсят или нещо такова.

# 777
  • Мнения: 747
Аз си търся работа повече от половин година и още не мога да намеря. Повечето обяви в джобса са за нискоквалифициран персонал, а аз с 2 висши си търся нещо административно. Странно ми е, че че по доста обяви пуснах досега, а почти никой не се обади за цялото това време...

# 778
  • Мнения: 8 804

5. Подбор по документи: Имайте предвид, че при подбор по документи никой не е длъжен да ви уведомява. Да, добра пркатика е, но все още малко фирми го правят. Обикновено се свързват само с одобрените кандидати. За съжаление дори има доста фирми, които и след интервю не уведомяват не издържалите го.
един мейл на всички неиздържали отнема 2 секунди.
А това пък след като кандидатът се е разходил до тях за интервю, да нямат време и култура да го направят...

# 779
  • Мнения: 14 844
Като изключим една работа през БТ, всичко друго съм намирала в джобс, вече 7ма работа за 13 години (с работата от БТ общо съм работила на 8 места).
Джобс не е блеснал, но за момента е най-приемливият сайт за българския пазар на труда, другите го копират.
Обикновено онези търсещи, които се оплакват от него, не осъзнават, че за едно място кандидатстват десетки, че и стотици хора. И особено ако човек не е с впечатляващо образование и опит, по-вероятно е да не го изберат, дори вече една година да е в процес на търсене. На три от местата съм участвала в преглеждането на кандидатурите - едното за продавачка, другото за секретарка, третото за екскурзовод - от 100 човека стават с уговорки 5. Това значи 95% неподходяща плява. От изброените, екскурзоводската работа е специфична и иска специфично образование и умения, а сме имали кандидати-гларуси, които са 'минали' няколко туристки от съответната държава и вече се имат за спецове в общуването на чужд език и обслужването на туристи. Ами не, не са подходящи кандидати.

Общи условия

Активация на акаунт