Търся си работа

  • 4 614
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте! Момиче на 19 години съм и си търся работа. Завърших гимназия преди 3 месеца и до момента съм работила в заведение за бързо хранене на различни места включително мол и отделно като продавач консултант в спортен магазин.
‌Ситуацията е, че не знам към какво да се насоча да работя, което да е с добри доходи и адекватни "часове". Под адекватни часове визирам това, че брат ми например работи 2/2 и ежедневно е пребит и скапан от многото часове. От три месеца се ровя из jobs.bg, zaplata.bg и всички останали сайтове, но не намирам нищо адекватно. Доста хора ми казаха да се насоча към това, с което се занимавам. Завършила съм компютърна графика, графичен дизайн, дизайн на книгата и като цяло изкуство. Правене на реклами, постери, лога, книги и тн. Също така се занимавам и с фотография, но това не е работа за цял живот и достатъчно доходна, а по-скоро услуги. Отделно от това се занимавам интензивно със спорт и музика. Проблема е, че почти никъде няма да наемат човек с компютърна графика без стаж, който да работи за фирма при това толкова млад и без опит. Уви не мога да запиша и университет поради финанси. Въпроса ми е към каква работа мога да се насоча с моето положение? До момента разглеждах еконт, спиди, джъмбо, плейграунда в Парадайс мол, продавач консултант в магазин за дрехи, глово/тейкауей касиер в алкохол и цигари и какво ли не още, а нямам връзки някой да ме уреди някъде. В първата ми работа едвам напуснах, тъй като управителката ми ме заплашваше, че ако не работя според нейните желания нямало да ми даде да напусна, крадяха ми пари от заплатата, ваучери, също 27 дни платен годишен отпуск и редовно разпространяваха клюки зад гърба ми, стигна се чак до адвокат. А пък на втората работа ме "уволниха", защото не съм имала "желание" за работа, не съм "показвала", че искам развитие за себе си и фирмата и съм "гледала умряло"? Което за мен са пълни глупости и си мисля, че го направиха, заради заболяването ми, не дай си боже нещо се случи с мен, те ще трябва да го покрият. Почти навсякъде като кандидатства човек ти представят фирмата толкова розова и щастлива, за да подпишеш и после няма отърване. Мен точно това ме плаши, защото първите няколко дни/седмици винаги е адекватно положение, но след първия/втория месец всички си показват рогата и излиза на яве какво е положението на "колегите" и фирмата. Не мисля, че някой би имал нервите да се занимава с подобно нещо. Четох все негативни мнения за няколко фирми, към които се бях насочила. Та въпроса ми е към какво реално мога да се насоча, което да работя дългосрочно, защото не искам да се набутам в някаква фирма да работя за никакви пари и да не мога да се махна, ако нещо стане?
-
гр. София

# 1
  • Мнения: 612
В колцентровете на телекомуникационните оператори постоянно търсят хора. Работата е на смени, които са между 6 и 9 часа, според графика. Имам пред вид Yettel, A1, Vivacom. За късните смени се осигурява такси. Всички имат допълнително здравно осигуряване - това е здравна карта, с която ще можеш да ходиш на лекар, без направление. Ако си работлива и не те е страх да продаваш, ще успееш да се справиш. Те и клиентите са едни мили и любезни същества 🙂 Но ще те обучат. Ако имаш желание да се научиш.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 567
На твое място бих работила като фрийлансър, на свободна практика. Работиш с клиенти и правиш пари от хобитата си - фотография, дизайн, музика. Но за тези неща пак се изисква да вложиш усилия, например да си направиш инстаграм страница за бизнес, но да я поддържаш всеки ден, да качваш свои неща и т.н. Постепенно ще натрупаш клиенти. На 19 не бих се заробила в Еконт или някой магазин, макар че като обикалям из София, виждам, че навсякъде търсят персонал. Но не живей с идеята, че ще намериш добра работа без усилия. Няма как. Или почваш на такива места, на които вече си пробвала, и почти те ескплоатират, или си развиваш сама уменията до степен, че да изкарваш пари от тях.И в двата случая не е лесно. Но на 19 можеш да си позволиш да пробваш много неща, ако има кой да те издържа, разбира се.

# 3
  • Melmak
  • Мнения: 2 994
Здравей!
Ще допълня с няколко идеи от себе си. Потърси някоя агенция за дигитален маркетинг/криейтив. Има, търсят и стажанти, които после да останат като служители. Стажовете са платени. Можеш да правиш криейтиви за рекламни банери и подобни.

Ако знаеш да обработваш снимки също можеш да правиш нещо подобно като фрийланс.

Иначе не се заробвай в Еконт и подобни. Млада си, имай предвид, че много работодатели биха се възползвали от наивността ти. Няма как да не можеш да напуснеш и да те задържат. Нещо не е било като хората. Нелоялни практики има много, помня една бивша колежка на мм я караха да отработва болничен. Даже я заплашваха с адвокатска намеса. И когато тя им каза направо да си говорят с нейния адвокат, за да му обяснят как точно се отработва болничен… ти да видиш… млъкнаха. Но много други хора си отработваха болнични и си траеха. Бяха млади и неопитни…

Това с кол центровете са ти го писали вече, добро начало е като за млад човек. Ако знаеш чужд език още по-добре!

Като цяло не те съветвам да се отказваш от висшето, дори задочно, но помисли и в тая насока.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 567
Да, добър съвет е, ако някой някога те заплашва с адвокати, спокойно им казваш, че могат да се свържат с твоя адвокат, щом толкова настояват.

# 5
  • Мнения: X
hechicera_
Благодаря за съвета! Simple Smile Не съм се отказала от висшето, просто с такава заплата в такава държава и то с такава професия трудно да се запише университет, камо ли чужбина, ако искаш повече развитие.

# 6
  • Мнения: 1 574
Конкретизирай какви точно са ти очакванията за "нормални работни часове" и заплащане, че както си описала нещата не е много ясно.  Колкото до заболяването ти, ако то е някакво, което е можело да доведе до трудова злополука, това е опасно първо за тебе.

# 7
  • Мнения: X
stalia
8-9 часова смяна. Що опира до заболяването - неврологично.

# 8
  • Melmak
  • Мнения: 2 994
hechicera_
Благодаря за съвета! Simple Smile Не съм се отказала от висшето, просто с такава заплата в такава държава и то с такава професия трудно да се запише университет, камо ли чужбина, ако искаш повече развитие.

Разбирам те ,защото и на мен ми се налага да се оправям сама от студентските години. Ако влезеш държавна поръчка не е скъпо. Какво ти се учи?

# 9
  • Мнения: 194
Съветвам те да потърсиш платени стажове в технологичните компании или който и да е друг сектор. Сега ти е моментът точно за това. Може да не са много добре платени, но ти гарантират след 1-2 години да станеш добре заплатен специалист. В IT сектора не гледат възраст и образование, а умения. Може да провериш за ux/ui дизайнери или за някакъв друг вид стаж. В сайта на кариери.бг всяка седмица пускат бюлетин с възможности за стажове. Друг вариант ти е да се хвърлиш в ниско квалифицирана работа временно, като междувременно запишеш някакви курсове за маркетинг/уеб дизайнер или друго. Лидл са добре заплатени, в Еконт също виждам, че има доста млади хора.

# 10
  • София
  • Мнения: 13 155
Държавната поръчка за някои специалности в СУ е 300-400 лв за семестър. Каквото и да работиш, все ще може да го платиш.

# 11
  • Мнения: X
hechicera_
Благодаря за съвета! Simple Smile Не съм се отказала от висшето, просто с такава заплата в такава държава и то с такава професия трудно да се запише университет, камо ли чужбина, ако искаш повече развитие.

Разбирам те ,защото и на мен ми се налага да се оправям сама от студентските години. Ако влезеш държавна поръчка не е скъпо. Какво ти се учи?

По принцип имах намерения да уча в чужбина, уви много пари. Що опира до с какво искам да се занимавам мислела съм по професията си, но реално и музиката и спорта ме влекат. Сложна ситуация е

# 12
  • София
  • Мнения: 2 567
Аз като завършвах ( 2010) имах съученици, които искаха да учат в Дания, или Австрия, защото образованието е напълно безплатно. Покриваш си разходите за живот, които не са малки. Но не се отказвай толкова лесно. Имаш наистина безброй варианти. Една диплома за висше от български университет е по-добре от никаква диплома.

# 13
  • Мнения: 19 009
hechicera_
Благодаря за съвета! Simple Smile Не съм се отказала от висшето, просто с такава заплата в такава държава и то с такава професия трудно да се запише университет, камо ли чужбина, ако искаш повече развитие.

Разбирам те ,защото и на мен ми се налага да се оправям сама от студентските години. Ако влезеш държавна поръчка не е скъпо. Какво ти се учи?

По принцип имах намерения да уча в чужбина, уви много пари. Що опира до с какво искам да се занимавам мислела съм по професията си, но реално и музиката и спорта ме влекат. Сложна ситуация е

Между "имах намерение да уча в чужбина" и "фантазирах си, че ще уча в чужбина" има съществена разлика. Първото предполага да знаеш какво искаш да учиш, да си проучил университети, а не юруш на чужбината, пък няма значение какво и къде, и да знаеш как ще се издържат там. На теб 300 лева семестриална такса, вероятно живеейки при родителите си, ти се виждат невъзможни, ама иначе си имала намерение за чужбина?

Ама най-вече е проблем, че не знаеш какво искаш. Спорт или музика? 19 години са твърде късна възраст за повечето професионални спортове. А ако музиката наистина те влечеше и искаш да се занимаваш сериозно, не на ниво фантазия и мечти би трябвало с ютюб, тик-ток и днешните възможности, да имаш нещо направено. А това не е и сфера, в която реализацията е лесна.

# 14
  • Мнения: 1 574
Е, то не всички 19 годишни са с ясни планове за живота, особено ако и средата наоколо е такава.
Бих посъветвала авторката да се вслуша в съветите на hechicera_ и Пчеличка565 и да си намери някъде стаж в перспективна сфера с възможност за кариера, пари и хоум офис в бъдеще, дори да ѝ предлагат много ниско заплащане сега и да трябва известно време да кара на пост и молитва.
А за университет да мисли чак когато се измъкне от клишето "просто с такава заплата в такава държава и то с такава професия трудно да се запише университет". Човек стига до там докъдето иска, но първо трябва да повярва че това е възможно, а после да си скъса задника от работа, за да го постигне и да не си търси оправдания в беднотия, държава и подобни.

Общи условия

Активация на акаунт