Мама и тати казват "не", баба и дядо казват "да".

  • 7 543
  • 83
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 1 618
И аз си мисля, че има разлика при по-чести  срещи на внуците с бабите и дядовците от по-редките. Във втория случай стават грешки в опити да се порадват на децата.
Това за точилката ме размя искрено, но е така. Аз съм възпитавана по-строго от баща ми, и сега и децата ми имат страх от него, но в същото време го обожават, а думата му е закон.

# 31
  • Мнения: 304
Дядо ми беше много кротък, жалостив човек - виждала съм го да се разплаква, ако тя се е разгорещила повечко, но никога не казаха дума напреко - даже и "зад гърба й", поне не пред мен. Обожавах ги!


 Hug  Peace
Това е едно от нещата, които ми правеха впечтление и на мен, още от малка! Сега го осъзнавам и оценявам, но тогава също го усещах, макар и като дете да не съм се замисляла толкова.
Нещо повече - не си позволиха да кажат дума напреко дори за баща ми (т.е. зет си), въпреки че той демонстрираше хладно пренебрежение към тях цял живот.

# 32
  • Мнения: 1 615
И аз си мисля, че има разлика при по-чести  срещи на внуците с бабите и дядовците от по-редките. Във втория случай стават грешки в опити да се порадват на децата.
Това за точилката ме размя искрено, но е така. Аз съм възпитавана по-строго от баща ми, и сега и децата ми имат страх от него, но в същото време го обожават, а думата му е закон.

И аз виждам тази логика - рядко или често, но примерно свекърва ми е склонна да се бърка и противоречи грубо и за дъщеря ми - под предлог, че е за малко при тях, "пък после си се възпитавайте", и за детето на зълва ми, което гледаше изцяло 2-3 години, защото "аз го гледам това дете и аз знам по-добре"... Та си мисля, че си е до човек, де...
И майка ми е правила опити да дава тон, ама аз нея точно с примера на баба ми и дядо ми я срязах и повечко внимава. Не че и тя не се цепи по някой път така, че ме оставя без думи Wink

Споменавам повече баби, защото дядовците поне при нас малко 2-а, та и 3-а цигулка се явяват по отношение на детето Simple Smile

---
А за точилката, честно казано никога не я използвала наистина, но преидмно с нея ни "подкупваше" - и мен, и братовчедките, а те не живееха там - идваха само на гости Wink

# 33
  • Мнения: 1 569
Шайн, разбирам идеята на поста ти.  Hug Но темата далеч не e за "единия бонбон", а за нещо много повече. Wink Съжалявам, но не съм съгласна ние с таткото да сме в ролята на лошите, а баба и дядо на добрите, само защото сме решили да отглеждаме детето си по даден начин. Правилата са си правила, възпитанието си е възпитание и е добре когато има някаква последователност, а не детето да се обърква с разсъждания "защо мама не дава бонбони, а баба дава; защо баба нарича този циганин, а на мен мама се кара, когато го правя; защо баба дава да лягам късно, а мама не" (давам примери по принцип). И въпреки, че темата не е само за храната и сладкото все пак да кажа, че специално за храната с таткото сме на мнение, че хранителните навици на детето се формират от много ранна детска възраст и от нас родителите до голяма степен зависи дали като пораснат ще имат афинитет към баничките и вафлите или към супата, пилешкото и броколито.  Mr. Green Както и друга мама беше написала, и аз съмна мнение, че даването на захарни продукти или постоянното преследване с лъжиците не трябва да бъдат начин да накараме детето да ни обича и да иска да прекарва време с нас. Пример: не ми е приятно, когато виждам дъщеря ми да гушка дядо си, целува го, а в следващия момент "дядо, дай бонка". Ако недай си боже той откаже (защото го поглеждам на кръв), тя го отблъсква. Тоест тя го вижда предимно като един голям ходещ бонбон, а не като любящия дядо, който иска да я гушка и да играе с нея. Sad Накрая казваш за раздразнения родител и конфликта: ами точно това искам и аз - просто като сме казали веднъж на какво държим, то да бъде чуто и разбрано и повече да не подлежи на коментар - за да сме всички спокойни и най-вече детето.  Heart Eyes

Wilma Flinstone, страхотен пост, наистина! В него си събрала много от това, което и аз искам да изразя.   bouquet

Последна редакция: сб, 21 яну 2012, 15:17 от ♥Пандичка♥

# 34
  • Мнения: 3 066
И при нас е имало такива ситуации. Винаги реагирам ясно и категорично, с цел да няма недоразумения или карам мъжът ми да се разбере с родителите си.
Повтарям, толкова пъти, колкото се налага, за сега има успех тази тактика.
Разбира се, много ме натоварва това, че постоянно трябва да контролирам действията и приказките на бабата и дядото, но детето ми е достатъчно скъпо, че не бих си позволила да оставя нещата просто така.
Моят съвет е, търпение и постоянство. Родителите възпитават, бабата и дядото имат правото и удоволствието да се радват и поглезват внуците, но само до толкова, до колкото родителите са съгласни.
На която баба или дядо не му отърва, прав му път. Може да съм крайна, но за мен така стоят нещата по тази тема.

Същото е и при нас!
и аз съм крайна и всеки го знае,та не се стига до големи дрязги.

# 35
  • София
  • Мнения: 12 290
Ако живеете с бабата и дядото е проблем, но нямам представа как би могъл да се реши. бабите и дядовците си имат навици, схващания и често, дори да искат да се съобразят с нещо не могат.
Който държи да няма разнобой във възпитанието обикновено си гледа детето без помощ от родители и свекъри, а като е по- голямо, на 4-5-6 то вече знае, че баба и дядо глезят, но правилата при мама и татко са други.
Не съм виждала пречупени баба и дядо, но може и да има, не знам. Обикновено няма много такива разногласия, когато бабите и дядовците са със сходни на родителите виждания по повечето въпроси.

# 36
  • Мнения: 2 382
Реално аз не съм се сблъсквала с някакви генерални разминавания, а дребните неща наистина дори не ги забелязвам и може би поради тази причина виждам нещата така.
Много често ние със съпруга ми също даваме " свободно" от режими, затова няма как да се подразня от родителите ми.
Много често събота и неделя пътуваме или се събираме с приятели с други деца. Тогава всичко отива "на кино" - и сън , и хранене. Но емоциите за детето са незабравими. Е, с какво тогава тези срещи се различават от срещите с баба и дядо?
Обикновено от понеделник всичко си навлиза в каналния ред и нямаме никакви проблеми с режима.
Баща ми е почти на 70 години. Няма как да очаквам от него съзнанието му да е ангажирано единствено и само с режима на детето и какво може или какво не.
Мисълта ми беше, че родителите ни наистина не го правят нарочно трябва да сме малко по-благосклонни с тях.
Тук естествено не говоря за разминаванията в моралните аспекти на възпитанието Peace.

# 37
  • Мнения: 4 307
Шайн, за един бонбон в неделя никой не би се ангажирал да пише по теми и да прави драми.
Аз също позволявам лакомства, но когато са за награда и най-вече въпросът е в мярката. Не може на единият ден бабата да е видяла, че съм дала близалка /бяхме в лаборатория за изследвания и си заслужаваше детето награда за куража/ на другия ден в къщи се носи пазарска торба с вмеситмост 7-8 кг, наполовина пълна с близалки.
След което започва едно дране и молене за близалки, за една, за две, за пет и като не се казва НЕ - ето го проблема у нас.
И не може за един час дъщеря ми да погълне 14 дъвки, без да ги плюе!
У нас споровете са основно заради храненето и това, че според мен само дете няма работа на терасата без надзор.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 861
Аз пък се убедих в едно – борбата с баба и дядо е безсмислена и обречена! Родителите са да възпитават, бабите са да се радват и да глезят! Приемете просто, че за средностатистическите баба и дядо заветната мечта, цел, желание, копнеж ... е да бъдат обичани от внуците си, оттук нататък са готови на всичко, дори и на „престъплението да ви правят напук”! Откакто го осъзнах (оооо, как съм бесняла навремето!), простих им всички „прегрешения”!

# 39
  • Мнения: 21 282
Аз пък се убедих в едно – борбата с баба и дядо е безсмислена и обречена! Родителите са да възпитават, бабите са да се радват и да глезят! Приемете просто, че за средностатистическите баба и дядо заветната мечта, цел, желание, копнеж ... е да бъдат обичани от внуците си, оттук нататък са готови на всичко, дори и на „престъплението да ви правят напук”! Откакто го осъзнах (оооо, как съм бесняла навремето!), простих им всички „прегрешения”!
Много точно е казано тук,нашите сега не искат да я дават на ясла и вече 2 седмици не може да ги накараме ...

# 40
  • Мнения: 25
Баба и дядо само като са болни ,много лигавене като са стях

# 41
  • Мнения: 1 569
Сигурно сте прави за това, че "борбата" е обречена кауза.  Confused Но колкото и да си казвам "приемам ролята на баба и дядо да глезят и няма да очаквам да се променят" съм сигурна, че за добро или за лошо за някои неща няма да престана да се дразня и съответно да говоря.

# 42
  • Мнения: 7 120
Детето вече си е изградило подход към всеки от най-близкото обкръжение. Това, което минава при баба, знае че не минава при мен. С татко си пък имат друга програма. Понякога баба не слуша (не се щади сама себе си, колкото аз искам да го прави), но детето е спокойно и я обича ,търси си я. Баба й също е щастлива. Вярно, че дисциплината при нея не е както при нас, но не мога да изисквам само задължения, а да нямат и малко свобода в нормални граници. Не мога да очаквам, че тя ми е задължена да ми гледа детето, когато състоянието му не позволява да ходи на ясла, а да не й облекчавам със свръх изисквания подходът, защото едно болно детенце се гледа доста по-трудно и изисква повече компромиси и "подкупи", за да си изпие лекарството, да си хапне поне мъничко храна ... 
Спокойно, дано и на нас като се сбабичосаме да ни дават да си глезим по мъничко внуците.   Grinning

# 43
  • варна
  • Мнения: 1 228
Аз от сега имам тези проблеми с майка ми ooooh! изобщо не ме слуша какво и говоря.
Казала съм 1 час преди храна да не се дава вода,но тя при всяко проплакване взима шишето аз и го взимам от ръцете ,тя ме гледа в очите пак и дава.
Казах като я храни да не и вади шишето от устата ,тя го вади през 10 сек. че детето се "изморявало"
Казах и ,че просто няма да я оставя да я гледа докато не се научи да ме слуша.

# 44
  • Мнения: 3 241
mimenceto123, при вас са доста сериозни проблемите.
Това са въпроси, които са от фундаментално значение.

А всъщност бебе на тази възраст защо изобщо пие вода? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт